Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτά τα site δεν μπορείς να κάνεις αγορές, αλλά μόνο να ψάξεις εφαρμογές. Υπάρχει το SlideMe.org μέσα από το οποίο μπορείς να αγοράσεις εφαρμογές (όχι όλες), αφού εγκαταστήσεις την εφαρμογή τους στο κινητό σου.

 

Ο δεύτερος τρόπος είναι το market enabler που αναφέρθηκε παραπάνω, αλλά θα πρέπει το κινητό σου να είναι rooted.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα site δεν μπορείς να κάνεις αγορές, αλλά μόνο να ψάξεις εφαρμογές. Υπάρχει το SlideMe.org μέσα από το οποίο μπορείς να αγοράσεις εφαρμογές (όχι όλες), αφού εγκαταστήσεις την εφαρμογή τους στο κινητό σου.
Απ οτι βλεπω τα αρχεια των εφαρμογων ειναι .apk...ακομα δεν εχει βγει το froyo για HTC οποτε τις πεταω οπως ειναι στην εσωτερικη μνημη του κινητου και παιζουν κανονικα η θελουν καποια αλλη επεξεργασια?

 

Ο δεύτερος τρόπος είναι το market enabler που αναφέρθηκε παραπάνω, αλλά θα πρέπει το κινητό σου να είναι rooted.

Xανω εγγυηση?...αφου το market enabler ειναι κ αυτο μια εφαρμογη γιατι να μην τρεχει κανονικα οπως οι αλλες κ να πρεπει να το κανω rooted?
Link to comment
Share on other sites

1. Τα αρχεία .apk τα αντιγράφεις στην κάρτα μνήμης τα τρέχεις και κάνεις εγκατάσταση από εκεί ή μέσω του htc sync, του android commander ή του droid explorer τα εγκαθιστάς κατευθείαν από το pc.

2. Γιατί αλλάζει κάποιες ρυθμίσεις σε αρχεία του συστήματος που είναι κλειδωμένα. Οπότε χρειάζεται δικαιώματα root για να μπορεί να τα τροποποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

1. Τα αρχεία .apk τα αντιγράφεις στην κάρτα μνήμης τα τρέχεις και κάνεις εγκατάσταση από εκεί
Καρτα μνημης την εσωτερικη δεν εννοεις γιατι στην Micro sd δεν μπορεις ακομα να τρεξεις μια εφαρμογη κατι που θα γινεται με το froyo...σωστα?
Link to comment
Share on other sites

Την micro sd εννοώ. Τρέχοντας το αρχείο από εκεί θα ξεκινήσει η εγκατάσταση της εφαρμογής.
H εγκατασταση σε ποια μνημη θα γινει?

 

Καταρχήν, δεν μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές στη κάρτα μνήμης. Αυτό θα είναι δυνατόν με τη 2.2 έκδοση του android.
Link to comment
Share on other sites

H εγκατασταση σε ποια μνημη θα γινει?

 

Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, η εγκατάσταση γίνεται στην εσωτερική μνήμη. Μετά τη froyo θα μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές στην SD ή τώρα σε περίπτωση που κάνεις root το κινητό σου και χρησιμοποιήσεις μια δυνατότητα που λέγεται Apps2SD.

Link to comment
Share on other sites

H εγκατασταση σε ποια μνημη θα γινει?

 

Σε έχουμε μπερδέψει...

Το αρχείο που θα εγκαταστήσει την εφαρμογή, βάλτο σε όποια μνήμη θέλεις. Αλλά καλύτερα στην sd.

Το τρέχεις και η εφαρμογή εγκαθίσταται αυτόματα και χωρίς να σε ρωτήσει στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου.

Αυτό θα αλλάξει στην επόμενη έκδοση του android και θα έχεις την επιλογή να διαλέξεις την μνήμη στην οποία θα γίνεται η εγκατάσταση.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Με αλφαβητική σειρά και στα links είναι όλες οι πληροφορίες!

 

Astro File Manager

Barcode Scanner

Battery Status

Blink

ChompSMS

Google Translation

Here I am

Math alarm Clock

Picsay Pro

 

Έχω το Xperia X10!

 

:)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα!!! Δεν είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο να πρέπει να λύσω μαθηματικά για να σταματήσει να βαράει το ξυπνητήρι!! Καλό ομολογώ εντυπωσιάστηκα!

 

Ορίστε και τα δικά μου:

1) Astro File Manager

2) Album Art Grabber

3) Documents to Go

4) 3-Cubed

5) Battery Time Lite

6) NewsRob Pro

7) Google Translate - Google Μετάφραση

8) Remote Network Controller

9) yxplayer

10) LED Light

Αυτό το χρησιμοποιώ επειδή έχω το XPERIA x10 και ο μόνος τρόπος για να ενεργοποιηθεί το Led-light του είναι μέσα από ένα υπό-μενού της κάμερας (τρέχα γύρευε δηλαδή) και είναι χρήσιμο σε μια δύσκολη-σκοτεινή στιγμή! Εναλλακτικά:

10β) Barcode Scanner

 

Αυτά και από εμένα σε συνδιασμό με πάρα πολλά apps για να βελτιώσω την εμφάνιση του XPERIA x10 μου ... αλλά αυτά στο thread "Ποστάρετε την homescreen σας" όταν με το καλό γίνει η συσκευούλα root! :happy:

Edited by SniFiSniF
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, γνωρίζει κανείς αν η εφαρμογή που κάνει τον συγχρονισμό με pc μπορεί να συγχρονίσει επαφές με thunderbird ? Γιατί διαβάζω για outlook μόνο αλλά κανονικά τα open source δεν θα έπρεπε να "αλληλουποστηρίζονται" κατά κάποιον τρόπο ;
Link to comment
Share on other sites

Το HTC Sync έχει τη δυνατότητα για συγχρονισμό μόνο με Outlook. Ωστόσο, μπορείς να συγχρονίσεις το thunderbird με το gmail και τις επαφές που έχεις αποθηκεύσει εκεί. Έτσι, όποτε κάνεις μια αλλαγή στο κινητό, θα μεταφέρεται στο gmail κι από εκεί στο thunderbird.
Link to comment
Share on other sites

Το HTC Sync έχει τη δυνατότητα για συγχρονισμό μόνο με Outlook. Ωστόσο, μπορείς να συγχρονίσεις το thunderbird με το gmail και τις επαφές που έχεις αποθηκεύσει εκεί. Έτσι, όποτε κάνεις μια αλλαγή στο κινητό, θα μεταφέρεται στο gmail κι από εκεί στο thunderbird.

 

Ευχαριστώ για την επισήμανση. Ρωτάω γιατί έκανα συγχρονισμό με gmail αλλά μετέφερε μόνο τα ονόματα και τις σημειώσεις και όχι τα τηλέφωνα τους...

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανενας ποιες συσκευες θα παρουν την αναβαθμιση για την froyo?

σκεφτομαι να αγορασω android κινητο, αλλα με ενδιαφερουν πολυ τα πλεονεκτηματα που δινει η 2.2.

τι ειναι καλυτερο? να παρω τωρα android κινητο χωρις να ξερω αν θα παρει μεσα στον επομενο μηνα την 2.2. ή να περιμενω μεχρι να βγουν κινητα που θα εχουν κατευθειαν την αναβαθμιση?

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ιδου η ερωτηση. Μην μου πειτε...

Android is an operating system for mobile devices that includes middleware and key applications,[4] and uses a modified version of the Linux kernel.[5][6][7] It was initially developed by Android Inc., a firm later purchased by Google, and lately by the Open Handset Alliance.[8] It allows developers to write managed code in the Java language, controlling the device via Google-developed Java libraries

:wacko: δηλαδη? Ειναι ενα απλο λειτουργικο για τα κινητα οπως το symbian ? η κατι αλλο

 

Γιατι αναφερεται συνχως το android (android,droid phones,παντου βλεπω την λεξη

Android.τι ξεχωριστο εχει? Ειναι δωρεαν ?

Edited by mixlis
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δε μπορω να ρυθμισω τα mms στη συσκευη μου . καποιος εδω μεσα μου ειχε στειλει λινκ με τις ρυθμισεις αλλα τζιφος. πηρα στην κοσμοτε μου στειλαν καποιες παλι τζιφος . wtf? εχει καποιος samsung android να ποσταρει τις δικες του?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δε μπορω να ρυθμισω τα mms στη συσκευη μου . καποιος εδω μεσα μου ειχε στειλει λινκ με τις ρυθμισεις αλλα τζιφος. πηρα στην κοσμοτε μου στειλαν καποιες παλι τζιφος . wtf? εχει καποιος samsung android να ποσταρει τις δικες του?

 

ουτε samsung εχω ουτε cosmote,αλλα δοκιμασε να στειλεις mms με το handcent και οχι με τη default εφαρμογη,εμενα μονο ετσι μου δουλευει

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω πελαγωσει !! :hypno: :lost: :wacko: :dizzy:

 

Ειμαι νεος στα android και ψαχνομαι για root για roms κτλ για να καταλαβω τι παιζει και να προχωρησω.. Εχω ψαξει ποσα tutorials στο google και μπορω να πω οτι αν παω τυφλοσουρτη ισως και να καταφερω να κανω και root και να να περασω και rom.

 

Το θεμα ομως ειναι να καταλαβαινω τι κανω. Και με ολους αυτους τους ορους δεν περνω γραμμη τι γινεται..

 

Ξερει να μου πει καποιος τι ειναι τα παρακατω ??

1) SPL

2) Radio update

3) Recovery Image

4) Nandroid backup (προφανως backup ειναι αλλα πως το βρισκεις ? το εχουν ολα?)

 

Επισης , οταν κανουμε root δεν υπαρχει δυνατοτητα να επαναφερουμε το κινητο αν χρειαστει , πισω στην εργοστασιακη κατασταση , ωστε να εχουμε και παλι την εγγυηση. Δηλαδη ενταξη αποκτας δικαιωμα root , αμα θες να το ξαναχασεις , δεν μπορεις ρε παιδι μου ?? Επισης πες οτι βαζεις καποια custom rom , δεν γινεται να επαναφερεις την εργοστασιακη μετα??

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω πελαγωσει !! :hypno: :lost: :wacko: :dizzy:

 

Ειμαι νεος στα android και ψαχνομαι για root για roms κτλ για να καταλαβω τι παιζει και να προχωρησω.. Εχω ψαξει ποσα tutorials στο google και μπορω να πω οτι αν παω τυφλοσουρτη ισως και να καταφερω να κανω και root και να να περασω και rom.

 

Το θεμα ομως ειναι να καταλαβαινω τι κανω. Και με ολους αυτους τους ορους δεν περνω γραμμη τι γινεται..

 

Ξερει να μου πει καποιος τι ειναι τα παρακατω ??

1) SPL

2) Radio update

3) Recovery Image

4) Nandroid backup (προφανως backup ειναι αλλα πως το βρισκεις ? το εχουν ολα?)

 

Επισης , οταν κανουμε root δεν υπαρχει δυνατοτητα να επαναφερουμε το κινητο αν χρειαστει , πισω στην εργοστασιακη κατασταση , ωστε να εχουμε και παλι την εγγυηση. Δηλαδη ενταξη αποκτας δικαιωμα root , αμα θες να το ξαναχασεις , δεν μπορεις ρε παιδι μου ?? Επισης πες οτι βαζεις καποια custom rom , δεν γινεται να επαναφερεις την εργοστασιακη μετα??

 

Με ενδιαφερει και εμενα...αν καποιος βοηθησει...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω πελαγωσει !! :hypno: :lost: :wacko: :dizzy:

 

Ειμαι νεος στα android και ψαχνομαι για root για roms κτλ για να καταλαβω τι παιζει και να προχωρησω.. Εχω ψαξει ποσα tutorials στο google και μπορω να πω οτι αν παω τυφλοσουρτη ισως και να καταφερω να κανω και root και να να περασω και rom.

 

Το θεμα ομως ειναι να καταλαβαινω τι κανω. Και με ολους αυτους τους ορους δεν περνω γραμμη τι γινεται..

 

Ξερει να μου πει καποιος τι ειναι τα παρακατω ??

1) SPL

2) Radio update

3) Recovery Image

4) Nandroid backup (προφανως backup ειναι αλλα πως το βρισκεις ? το εχουν ολα?)

 

Επισης , οταν κανουμε root δεν υπαρχει δυνατοτητα να επαναφερουμε το κινητο αν χρειαστει , πισω στην εργοστασιακη κατασταση , ωστε να εχουμε και παλι την εγγυηση. Δηλαδη ενταξη αποκτας δικαιωμα root , αμα θες να το ξαναχασεις , δεν μπορεις ρε παιδι μου ?? Επισης πες οτι βαζεις καποια custom rom , δεν γινεται να επαναφερεις την εργοστασιακη μετα??

 

1) Είναι περίπου ό,τι και το BIOS του υπολογιστή. Περιέχει τις πληροφορίες που χρειάζονται, για να εκκινήσει η συσκευή.

2) Το radio περιέχει εκείνο το κομμάτι του λογισμικού που είναι απαραίτητο για τις επικοινωνίες (3G, GPRS, WiFi, bluetooth κλπ).

3) Η recovery image υπάρχει προεγκατεστημένη στο κινητό κι επιτρέπει την αναβάθμιση του λογισμικού (μόνο με επίσημες αναβαθμίσεις) και την επαφανορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων (hard reset). Όσοι ασχοληθούν περισσότερο, θα εγκαταστήσουν κάποια custom recovery η οποία δίνει επιπλέον δυνατότητες, όπως εγκατάσταση custom ROM, backup της ROM (nandroid backup) κλπ.

4) To nandroid backup δίνεται σα δυνατότητα, όταν εγκαταστήσεις κάποια custom recovery ROM κι επιτρέπει το backup της μνήμης flash του κινητού (είναι περίπου ό,τι το Ghost στα PC ή το PING).

 

Αν και δεν μπορώ να πω για όλες τις συσκευές, στην πλειονότητά τους γίνεται να επιστρέψεις στην εργοστασιακή ROM, για να αξιοποιήσεις πχ την εγγύηση. Εκεί που σίγουρα δε γίνεται, είναι στο Nexus One στο οποίο αν ξεκλειδώσεις τον bootloader δεν μπορείς να τον ξανακλειδώσεις

 

Σε αυτό το σημείο να πω ότι είναι διαφορετικό πράγμα το ν' αποκτήσεις πρόσβαση root και διαφορετικό το ξεκλείδωμα του bootloader. To πρώτο απαιτεί το ξεκλείδωμα του bootloader, ενώ το τελευταίο δε σημαίνει κατ' ανάγκη και πρόσβαση root, αν και συνήθως αυτά για τον τελικό χρήστη γίνονται ταυτόχρονα και δεν απαιτούν κάποια επιπλέον ενέργεια.

 

Περισσότερες πληροφορίες για την πρόσβαση root θα βρείτε εδώ. Επίσης, γενικές πληροφορίες για SPL, recovery, nandroid backp κλπ εδώ (είναι για το HTC Magic, αλλά σε γενικές γραμμές ισχύει για όλα τα κινητά της HTC και πιθανόν και άλλων κατασκευαστών).

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω vman !! Μου λυθηκαν πολλες αποριες !! Εχω βεβαια ΠΟΛΥ δουλεια ακομα μεχρι να πω οτι εχω φτασει σε ενα επιπεδο που να λεω οτι τα "κατεχω" τα android..

 

Οσο για το ξεκλείδωμα , αφου ειναι σιγουρο οτι στο nexus one δεν μπορεις να το ξαναεπαναφερεις , λογικα δεν θα γινεται και στο desire μιας και ειναι σχεδον τα ιδια κινητα:( .. Αυτο με ξενερωσε λιγακι :cry::cry:..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω vman !! Μου λυθηκαν πολλες αποριες !! Εχω βεβαια ΠΟΛΥ δουλεια ακομα μεχρι να πω οτι εχω φτασει σε ενα επιπεδο που να λεω οτι τα "κατεχω" τα android..

 

Οσο για το ξεκλείδωμα , αφου ειναι σιγουρο οτι στο nexus one δεν μπορεις να το ξαναεπαναφερεις , λογικα δεν θα γινεται και στο desire μιας και ειναι σχεδον τα ιδια κινητα:( .. Αυτο με ξενερωσε λιγακι :cry::cry:..

 

Στο Desire προς το παρόν γίνεται. Μπορεί να είναι ίδια (από άποψη hardware), αλλά στο Nexus η δυνατότητα για ξεκλείδωμα του bootloader δίνεται από την ίδια την Google (με τη ρήτρα ότι χάνεις την εγγύηση), ενώ στο Desire το ξεκλείδωμα γίνεται με "χακεριά".

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να βάλουμε QWERTY ελληνικό πληκτρολόγιο αν δεν έχει από μόνη της η συσκευή; νομίζω υπάρχει στο Android market αλλά δεν ξέρω αν είναι ελληνικό, αν δουλεύει και τέτοια..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...