Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπέρα,

 

μόλις χθες αγόρασα το HTC Desire αντικαθιστώντας το παλιό-καλό μου ΝΟΚΙΑ Ν95 8GB.

 

1) Στο αυτοκίνητο έχω ενα car kit της Parrot. Όταν πάταγα μια φορά το πράσινο κουμπί, το Ν95 περίμενε να του δώσω φωνητική εντολή για το ποιον θέλω να καλέσει. Εγώ έλεγα το όνομα, το Ν95 καταλάβαινε, και απλά καλούσε. (Να σημειωσω οτι δεν χρειαστηκε ποτέ να κάνω record ενα voice tag για κάθε όνομα, αλλά απο μόνο του "αναγνώριζε" το πως θα "ακούει" το κάθε contact μου!!!).

 

2) Επίσης, όποτε με καλούσε κάποια επαφή μου, το ΝΟΚΙΑ είχε τη λεγόμενη "εκφώνηση ονόματος καλούντος", οπότε μου "διάβαζε" το όνομα αυτού που με καλουσε. Συνεπώς δεν χρειαζόταν να κοιτάξω την οθόνη για να δω ποιος είναι.

 

Ερώτηση: Πως μπορώ να έχω τις (ακριβώς) 2 παραπανω λειτουργίες στο κατα τα άλλα άψογο HTC Desire μου?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

 

μόλις χθες αγόρασα το HTC Desire αντικαθιστώντας το παλιό-καλό μου ΝΟΚΙΑ Ν95 8GB.

 

1) Στο αυτοκίνητο έχω ενα car kit της Parrot. Όταν πάταγα μια φορά το πράσινο κουμπί, το Ν95 περίμενε να του δώσω φωνητική εντολή για το ποιον θέλω να καλέσει. Εγώ έλεγα το όνομα, το Ν95 καταλάβαινε, και απλά καλούσε. (Να σημειωσω οτι δεν χρειαστηκε ποτέ να κάνω record ενα voice tag για κάθε όνομα, αλλά απο μόνο του "αναγνώριζε" το πως θα "ακούει" το κάθε contact μου!!!).

 

2) Επίσης, όποτε με καλούσε κάποια επαφή μου, το ΝΟΚΙΑ είχε τη λεγόμενη "εκφώνηση ονόματος καλούντος", οπότε μου "διάβαζε" το όνομα αυτού που με καλουσε. Συνεπώς δεν χρειαζόταν να κοιτάξω την οθόνη για να δω ποιος είναι.

 

Ερώτηση: Πως μπορώ να έχω τις (ακριβώς) 2 παραπανω λειτουργίες στο κατα τα άλλα άψογο HTC Desire μου?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Γιάννης

 

Parrot εεε ?? Πολυ καλο και το ειχα οπως λες με nokia αλλα τωρα η Kenwood 8022BT εχει δικο της bluetooth οποτε δεν υποστηριζει φωνητικες εντολες.Με το HTC δεν μπορεις να κανεις ιδιες ρυθμισεις ?

 

Αυτο που λες μαλλον ηταν γιατι το Nokia υποστηριζε φωνητικη κλιση και εκφωνηση ονοματος .

 

Τωρα μαλλον θα χρειαστεις record voice για οσες επαφες θελεις χωριστα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

 

μόλις χθες αγόρασα το HTC Desire αντικαθιστώντας το παλιό-καλό μου ΝΟΚΙΑ Ν95 8GB.

 

1) Στο αυτοκίνητο έχω ενα car kit της Parrot. Όταν πάταγα μια φορά το πράσινο κουμπί, το Ν95 περίμενε να του δώσω φωνητική εντολή για το ποιον θέλω να καλέσει. Εγώ έλεγα το όνομα, το Ν95 καταλάβαινε, και απλά καλούσε. (Να σημειωσω οτι δεν χρειαστηκε ποτέ να κάνω record ενα voice tag για κάθε όνομα, αλλά απο μόνο του "αναγνώριζε" το πως θα "ακούει" το κάθε contact μου!!!).

 

2) Επίσης, όποτε με καλούσε κάποια επαφή μου, το ΝΟΚΙΑ είχε τη λεγόμενη "εκφώνηση ονόματος καλούντος", οπότε μου "διάβαζε" το όνομα αυτού που με καλουσε. Συνεπώς δεν χρειαζόταν να κοιτάξω την οθόνη για να δω ποιος είναι.

 

Ερώτηση: Πως μπορώ να έχω τις (ακριβώς) 2 παραπανω λειτουργίες στο κατα τα άλλα άψογο HTC Desire μου?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Γιάννης

 

 

Φιλε μου σχετικα με το 1 δεν το εχω δοκιμασει αλλα νομιζω υπαρχει θεμα και θα λυθει με το 2,2 που ερχεται συντομα.Οσο για το 2ο ψαξε στο μαρκετ για Voice Caller ID αλλα υπαρχουν κιαλλες.

Link to comment
Share on other sites

1 ερώτηση επειδή είμαι άσχετος.Τι είναι το Root και τι το Roms?

 

Καλωσήρθες στο forum. Καλό είναι πριν κάνεις post κάποιο καινούριο μήνυμα, να κάνεις μια αναζήτηση, για να δεις μήπως αυτό που θέλεις να ρωτήσεις έχει απαντηθεί, όπως στην προκειμένη περίπτωση.

 

Για το root κοίταξε εδώ.

 

Οι ROMs είναι το λογισμικό που υπάρχει στα κινητά. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορείς να βγάλεις την εργοστασιακή ROM και να την αντικαταστήσεις με κάποια custom, που έχει βελτιώσεις ή καινούριες λειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα αλλαξω fonts στο desire μεσω linux; δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω, το εψαξα πολυ, αλλα δεν...

αν ξερει καποιος τα βηματα γιατι εχω μπερδευτει. μπαινουμε σε recovery, μετα ακριβως;;

το βρηκα!! :p

 

το προβλημα απο οτι καταλαβαινω μαλλον, ηταν οτι εμεναν τα fonts σε rw-rw-rw mode και μολις τα διαβαζε το κινητο εκανε reboot, οποτε απλα τα αλλαξα σε rw-r-r οπως ειναι εξ αρχης, με chmod 644 και ανοιγει κανονικα, με αλλαγμενα fonts!

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα!! :p

 

το προβλημα απο οτι καταλαβαινω μαλλον, ηταν οτι εμεναν τα fonts σε rw-rw-rw mode και μολις τα διαβαζε το κινητο εκανε reboot, οποτε απλα τα αλλαξα σε rw-r-r οπως ειναι εξ αρχης, με chmod 644 και ανοιγει κανονικα, με αλλαγμενα fonts!

 

Nikoskat πως έχεις συνδέσει το Desire με το linux ? Σαν external disk ή PC connection ? Ενδιαφέρομαι να μάθω γιατί έχω Desire και στο PC Ubuntu 10.04 64bit

Edited by Cerebrux
Link to comment
Share on other sites

Nikoskat πως έχεις συνδέσει το Desire με το linux ? Σαν external disk ή PC connection ? Ενδιαφέρομαι να μάθω γιατί έχω Desire και στο PC Ubuntu 10.04 64bit

τωρα πια εχω καιρο να συνδεσω το κινητο με λινουξ, γιατι εχουν βγει τα απαραιτητα εργαλεια για συνδεση με windows. τα fonts τα αλλαξα σε windows, μπηκα σε recovery και τα αλλαξα. δεν εχεις windows; :p

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις windows; :p

Nope... τι να τα κάνω ? Τα αρχεία τα παίρνω μέσο USB και τις επαφές, calendar κλπ συγχρονίζω με gmail μέσο wifi.

 

Απλά ρώτησα μήπως βγάλανε κατι καινούριο όσον αφορά στην σύνδεση με Ubuntu και δεν το έχω πάρει χαμπάρι... :D

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ομως εφοσον εχεις λινουξ, δεν εχεις τιποτα να ζηλεψεις απο τα windows, οσον αφορα το android κινητο. σου λειπει κατι δηλαδη;
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ομως εφοσον εχεις λινουξ, δεν εχεις τιποτα να ζηλεψεις απο τα windows, οσον αφορα το android κινητο. σου λειπει κατι δηλαδη;

 

Τίποτα απολύτως.... απλώς ενημερωτικά το ρώτησα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... να και τα δικα μου:

1)es file explorer(file explorer απλος και αποτελεσματικος)

2)docs to go(office viewer-editor)

3)demoPLayer(avi player)

4)handcent sms

5)handycalc(υπολογιστης μαθηματικων συναρτησεων)

6)dolphin browser(internet browser)

7)switchpro widget(toggle widget που εχει μαζεμενα ολα οσα με ενδιαφερουν)

8)websharing(σου δινει ip και μπορεις να αντιγραψεις οτι θες μεταξυ pc-κινητου μεσω wifi)

9)root explorer(file explorer για root)

10)setCPU(με βοηθαει να υπερχρονιζω-υποχρονιζω το κινητακι)

Link to comment
Share on other sites

Χθές και εγώ παρέλαβα το desire και έχω αρχίσει τα πρώτα σεταρίσματα. Μιά απορία έχω μόνο σχετικά με τίς επαφές που έριξα απο το Microsoft-Outlook μέσο synch. Ενώ σε περίπου 10 επαφές έχω επισυνάψει photo στο outlook, μόνο σε μία μου έχει ρίξει την photo στο desire, ενώ στίς άλλες 9 δεν υπάρχουν οι photo.

 

 

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Astro

Tapatalk pro

Timeriffic(πολυ καλο,εμενα με σωζει)

Aptoide

3g watchdog

Adfree (κι αυτο καλο)

Εbuddy

gReader

Dolphin hd

No lock

Titanium

Switch pro

Weather.& toggle widget

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

σε Desire:

 

1-2) 3G Watchdog + APNdroid: ελεγχος κινησης και μπλοκάρισμα DATA.

3) Astro: file manager

4) Bluetooth file transfer

5) Colornote: σημειώσεις

6) Compass

7) GPS Essentials

8) Navigon

9) Documents to Go full (office suite)

10) MSN Talk: MSN με υποστήριξη MPOP

 

11) RoboDefense (παιχνιδι)

12) AirControl (παιχνιδι)

13) Shazam (βρισκει τραγουδια)

14) Advanced Task Killer

15) LED light (κανει το LED φακο)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα!!! Δεν είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο να πρέπει να λύσω μαθηματικά για να σταματήσει να βαράει το ξυπνητήρι!! Καλό ομολογώ εντυπωσιάστηκα!

 

Ορίστε και τα δικά μου:

1) Astro File Manager

2) Album Art Grabber

3) Documents to Go

4) 3-Cubed

5) Battery Time Lite

6) NewsRob Pro

7) Google Translate - Google Μετάφραση

8) Remote Network Controller

9) yxplayer

10) LED Light

Αυτό το χρησιμοποιώ επειδή έχω το XPERIA x10 και ο μόνος τρόπος για να ενεργοποιηθεί το Led-light του είναι μέσα από ένα υπό-μενού της κάμερας (τρέχα γύρευε δηλαδή) και είναι χρήσιμο σε μια δύσκολη-σκοτεινή στιγμή! Εναλλακτικά:

10β) Barcode Scanner

 

Αυτά και από εμένα σε συνδιασμό με πάρα πολλά apps για να βελτιώσω την εμφάνιση του XPERIA x10 μου ... αλλά αυτά στο thread "Ποστάρετε την homescreen σας" όταν με το καλό γίνει η συσκευούλα root! :happy:

 

Το 3-Cubed από που το κατεβάζουμε;

Στο λινκ που δίνεις δεν βλέπω κάτι...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Πηρα ενα SE X10 Mini, το οποιο ειναι το πρωτο μου Android κινητο και ακομα ψαχνομαι λιγο.....

Να ρωτησω δυο-τρια πραγματακια?

 

Διαβαζοντας καπου εδω μεσα ειδα οτι ενας καλος Browser ειναι ο Skyfire,

παω να τον εγκαταστισω απο την σελιδα του(get.skyfire.com) και πατωντας εκει που λεει :

"Get Skyfire 2.0 for Android" ανοιγει το Anndroid Market και μου βγαζει το παρακατω μηνυμα:

There no matches in Anndroid Market for the search:

pname:com.skyfire.browser

EDIT: Ακριβως τo ιδιο κανει και οταν χρησιμοποιησω την καμερα του κινητου με το Neo Reader(Barcode Scanner)

 

Επισης το ιδιο μου κανει και οταν παω να εγκαταστησω εφαρμογες απο διαφορα site (πχ το ebay mobile απο το androidapplications(dot)κομ )

 

υπαρχει καποια λυση για να εγκαταστισω αυτες τις εφαρμογες?

 

Επισης, εχω εναν λογαριασμο gmail τον οποιο εβαλα και στην εφαρμογη "Gmail" που εχει το κινητο αλλα και στην εφαρμογη "E-Mail", η ερωτηση τωρα,

για να μην εχω προβλημα με το Android Market και τον συχρονισμο επαφων, σε ποια απο τις δυο εφαρμογες πρεπει να διατηρησω αυτον τον λογαριασμο?

 

και κατι τελευταιο, τις προεγκατεστιμενες εφαρμογες μπορουμε να τισ σβησουμε και πως?

 

ευχαριστω

Edited by UNIQUE
[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Πηρα ενα SE X10 Mini, το οποιο ειναι το πρωτο μου Android κινητο και ακομα ψαχνομαι λιγο.....

Να ρωτησω δυο-τρια πραγματακια?

 

Διαβαζοντας καπου εδω μεσα ειδα οτι ενας καλος Browser ειναι ο Skyfire,

παω να τον εγκαταστισω απο την σελιδα του(get.skyfire.com) και πατωντας εκει που λεει :

"Get Skyfire 2.0 for Android" ανοιγει το Anndroid Market και μου βγαζει το παρακατω μηνυμα:

There no matches in Anndroid Market for the search:

pname:com.skyfire.browser

EDIT: Ακριβως τo ιδιο κανει και οταν χρησιμοποιησω την καμερα του κινητου με το Neo Reader(Barcode Scanner)

 

Επισης το ιδιο μου κανει και οταν παω να εγκαταστησω εφαρμογες απο διαφορα site (πχ το ebay mobile απο το androidapplications(dot)κομ )

 

υπαρχει καποια λυση για να εγκαταστισω αυτες τις εφαρμογες?

 

Επισης, εχω εναν λογαριασμο gmail τον οποιο εβαλα και στην εφαρμογη "Gmail" που εχει το κινητο αλλα και στην εφαρμογη "E-Mail", η ερωτηση τωρα,

για να μην εχω προβλημα με το Android Market και τον συχρονισμο επαφων, σε ποια απο τις δυο εφαρμογες πρεπει να διατηρησω αυτον τον λογαριασμο?

 

και κατι τελευταιο, τις προεγκατεστιμενες εφαρμογες μπορουμε να τισ σβησουμε και πως?

 

ευχαριστω

 

ο skyfire αποσο θυμαμαι ειναι για android 2.0 και πανω,εσυ νομιζω εχεις 1.6.To ebay παροτι ειναι δωρεαν δεν ''φαινεται'' στο ελληνικο μαρκετ οποτε χρειαζεται να εχεις κανει root το κινητο και να εχεις το market enabler.

To gmail θα το βαλεις στην εφαρμογη gmail μονο,οσο για τις προεγκατεστημενες εφαρμογες μπορεις να σνησεις καποιες απο αυτες εφοσον εισαι root

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

ο skyfire αποσο θυμαμαι ειναι για android 2.0 και πανω,εσυ νομιζω εχεις 1.6.To ebay παροτι ειναι δωρεαν δεν ''φαινεται'' στο ελληνικο μαρκετ οποτε χρειαζεται να εχεις κανει root το κινητο και να εχεις το market enabler.

To gmail θα το βαλεις στην εφαρμογη gmail μονο,οσο για τις προεγκατεστημενες εφαρμογες μπορεις να σνησεις καποιες απο αυτες εφοσον εισαι root

 

Γεια σου φιλε μου συνΑΕΚΤΖΗ :lol:

το skyfire ειναι για 1.5 και πανω εγω εχω 1.6 οπως ειπες...αρα?

Root για το Χ10 μινι....γινεται? και πως?

Εαν βαλω τον market enabler χωρις να ειναι root? που τον βρισκω?

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου συνΑΕΚΤΖΗ :lol:

το skyfire ειναι για 1.5 και πανω εγω εχω 1.6 οπως ειπες...αρα?

Root για το Χ10 μινι....γινεται? και πως?

Εαν βαλω τον market enabler χωρις να ειναι root? που τον βρισκω?

 

Market enabler χωρις ρουτ δεν μπαινει.

Link to comment
Share on other sites

Το 3-Cubed από που το κατεβάζουμε;

Στο λινκ που δίνεις δεν βλέπω κάτι...

 

Υπάρχει στο market αλλά για να οδηγηθείς εκεί πιο γρήγορα κατέβασε πρώτα το BarCode Scanner και σκάναρε το "QR Code" που βρίσκεται στα δεξιά της σελίδας. Μόλις το αναγνωρίσει πάτα την επιλογή που δίνει η εφαρμογή για Web και θα σε οδηγήσει κατευθείαν στην σελίδα του Android market! ;)

Εναλλακτικά ψάξε για τον Mixzing Player (εξίσου καλός!)

Edited by SniFiSniF
Link to comment
Share on other sites

Thanks! Τον Mixzing τον έχω κατεβάσει και είναι όντως πολύ καλός..

EDIT

Το cube τα σπάει!!

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου συνΑΕΚΤΖΗ :lol:

το skyfire ειναι για 1.5 και πανω εγω εχω 1.6 οπως ειπες...αρα?

Root για το Χ10 μινι....γινεται? και πως?

Εαν βαλω τον market enabler χωρις να ειναι root? που τον βρισκω?

 

αν είναι για 1.5 και πάνω θα έπρεπε να σου εμφανίζεται στο μαρκετ...

για το root δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω αυτή τη συσκευή,ψαξου καλυτερα στο thread της συσκευής σου

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μια εφαρμογή για μέιλ, που να μην κατεβάζει αυτόματα τα συνημμένα, δεν υπάρχει????

Μου τρώει την μπαταρία τσάμπα!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...