Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οταν ειχα ενα παρομοιο προβλημα το μονο που με εσωσε ηταv hard reset.....

 

κατι φαινεται να κολλαει και να μην το αφηνει να μπει και μονο με επαναφορα λυνεται.

 

Δε ξερω αν υπαρχει αλλη λυση αλλα εγω αυτο ειχα κανει.

Δεν μου εκανε ανανεωση στα email και γενικα ειχα χασει επαφη με τη google

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε μια rooted συσκευη πως μπορω να αλλαξω το ονομα μιας (οχι default) εφαρμογης?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! είμαι κάτοχος του htc desire απο εχθές και είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής και εντυπωσιασμένος!! δεν μπόρεσα να εντοπίσω κάτι απλο--πως αποθηκεύονται δεδομενα--φοτογραφίες κτλπ στην Micro sd?? απο εφαρμογές βρήκα μια άκρη στο μενού:διαχειριση εφαρμογών αλλά για φοτος και κτλ δεν βρήκα!

 

ΥΓ:δεν ξέρω εάν είμαι στο σωστό topic!

HTC Rooted Desire

rom:<StarBurst 1.3.0....950gb internal memory:lol:

kernel:<2.6.32.15-leedroid_2.2f snq@drone#1

radio:<32.44.00.32U_5.09.05.30_2

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

σε xperia x10 mini, έχω τα εξής θέματα:

 

1. αντέγραψα απο το pc στην κάρτα, στον φάκελο DCIM>100MSDCF, μέσω του windows explorer κάποιους φακέλους με φωτογραφίες. στην επιλογή album όμως τώρα πια τις εμφανίζει όλες μαζί. υπάρχει η δυνατότητα να κρατήσει τη δομή που έχω φτιάξει όταν τις μετέφερα από το pc; υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας φακέλων; τους ήχους γιατί δεν μου τα εμφανίζει στο album;

 

2. το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με τα αρχεία ήχου. εμφανίζει μαζί όλα τα αρχεία που έχω βάλει απο το pc σε φακέλους, μπερδεύοντας τώρα και εμφανίζοντας όλα μαζί τα ringtones, τις ηχογραφήσεις και τα τραγούδια που του πέρασα. μπορώ να τα έχω σε φακέλους;

 

3. μπορώ να δημιουργήσω φακέλους και για τα sms;

 

4. πώς καταλαβαίνω στη λίστα των μηνυμάτων αν ένα μήνυμα είναι εισερχόμενο ή σταλθέν;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

θελω να ξεκινησω να αγοραζω καποιες εφαρμογες απο το android market αλλα στην ελλαδα δεν λειτουργει.

 

Απο διαφορα forum εχω μπερδευτει με τους τροπους πο μπορεις να αγορασεις τις εφαρμογες.

 

Θελω να ρωτησω αν χρησιμοποιώντας το google check-out, δλδ συνδέοντας το gmail μου με το google checkout Και αυτο με την χρεωστικη (master card), τη χρησιμοποιω για αγορες μεσω internet) αν θα μπορω μετα να αγοραζω μεσω της εφαρμογης στο κινητο τις εφαρμογες.

 

Ευχαριστω

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

θελω να ξεκινησω να αγοραζω καποιες εφαρμογες απο το android market αλλα στην ελλαδα δεν λειτουργει.

 

Απο διαφορα forum εχω μπερδευτει με τους τροπους πο μπορεις να αγορασεις τις εφαρμογες.

 

Θελω να ρωτησω αν χρησιμοποιώντας το google check-out, δλδ συνδέοντας το gmail μου με το google checkout Και αυτο με την χρεωστικη (master card), τη χρησιμοποιω για αγορες μεσω internet) αν θα μπορω μετα να αγοραζω μεσω της εφαρμογης στο κινητο τις εφαρμογες.

 

Ευχαριστω

οχι δε θα μπορεις ετσι. πρεπει να κανεις ρουτ τη συσκευη και να βαλεις την εφαρμογη market enabler.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλουμε τους σελιδοδείκτες που έχουμε αποθηκεύσει στον Η/Υ σε Αndroid κινητό (HTC Wildfire - Android 2.1);

 

Νομίζω πρέπει να τους κάνεις sync με τον λογαριασμό σου στην Google (θα πρέπει να το κάνεις με τον Chrome).

Link to comment
Share on other sites

[Fixed] παιδια μολις πριν λιγο αντιμετωπιζω το εξης προβλημα: οποτε παω να ανοιξω τον browser μου βγαινει το μηνυμα αναγκαστικη διακοπη εφαρμογης λογω προβληματος του com.amdroid.browser οποτε και η εφαρμογη κλεινει και δε δουλευει τιποτα...τι να μπορω να κανω???το εκλεισα και το ανοιξα παλι το κινητο αλλα τιποτα...μιλαμε για HTC Desire 2.2

 

*Η λυση βρεθηκε, πηγαινουμε εφαρμογες-διαχειριση εφαρμογων-ολα βρισκουμε το Internet επιλεγουμε και παταμε εκκαθαριση δεδομενων, αποτι διαβασα προκαλειται συνηθως αν στον browser ανοιγουμε πολλαπλα παραθυρα

Edited by thanasisrou
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το Remote RDP στο market που ειναι ενας client για MS terminal server (που ειναι φανταζομαι αυτο που ζητας). To κακο ειναι οτι κανει resize το desktop στην αναλυση του κινητου με αποτελεσμα να χαλανε εικονιδια και θεσεις παραθυρων.

Προσωπικα χρησιμοποιω tight vnc στο pc και το androidVNC απο το κινητο. Ειναι βεβαια πιο αργο απο RDP.

 

θελω το RDP γιατι με την αλλη λυση που μου δινεις πρεπει να εγαταστισο εφαρμογη στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μήνες είχε βγει σε beta. Παίζει όλους τους τύπους video (ακόμη και mkv και rmvb). Είναι πολύ καλύτερος από τον yxplayer αλλά αν θέλετε avi και srt χρησιμοποιείτε τον yxplayer.

 

Υποστηρίζει και ελλήνικά srt, αλλά πρέπει να είναι σωσμένα σε UTF-8 format...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει και ελλήνικά srt, αλλά πρέπει να είναι σωσμένα σε UTF-8 format...

Όταν είχα κάνει το post δεν υποστήριζε. Πλέον είναι ο καλύτερος video player.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα κάνει το post δεν υποστήριζε. Πλέον είναι ο καλύτερος video player.

 

Ωραίος είναι, αλλά και ο mvideoplayer μ'άρεσε, και υποστηρίζει αυτόματα ελληνικά... και UTF-8 και ISO-5584-7... τον έχεις δοκιμάσει;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος είναι, αλλά και ο mvideoplayer μ'άρεσε, και υποστηρίζει αυτόματα ελληνικά... και UTF-8 και ISO-5584-7... τον έχεις δοκιμάσει;

Ναι πολύ καλός αντικαταστατης του default video player. Αλλά χρησιμοποιώ τον RockPlayer γιατί βλέπω avi.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

εχω το χ10 mini pro και ηθελα να ρωτησω πως αλλαζουμε το λογαριασμο gmail που εβαλα στην αρχη οταν μου ζητηθηκε, πηγα ρυθμισεις-βασικες ρυθμισεις αλλα ενω ολα ηταν διαθεσιμα προς επεξεργασια το email google δεν αφηνε να το επεξεργαστω.. γνωριζει κανεις αν υπαρχει αλλως τροπος η αν κατι κανω λαθος?

Αν σου επιτρέπει να το διαγράψει, διέγραψε το και ξαναβάλε νέο λογαριασμό :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Αν αλλάξω την sd card μου στο κινητό με μια μεγαλύτερη, η απλή αντιγραφή όλων των αρχείων που βρίσκονται σε αυτή αρκεί; Ή θα πρέπει να εγκαταστήσω όλες τις εφαρμογές από την αρχή; Μιλάω για την έκδοση 2.1.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως από την στιγμή που έχεις 2.1, άρα και οι εφαρμογές σου είναι εγκατεστημένες στην μνήμη του τηλεφώνου, ενώ μόνο τα αρχεία είναι στην SD, τότε με μία απλή αντιγραφή των αρχείων θα είναι όπως και πριν.

Δοκίμασε βέβαια, δεν χάνεις τίποτα. Απλά μην σβήσεις αμέσως τα αρχεία από την αρχική SD ώστε αν δεν δουλεύει με απλή αντιγραφή να έχεις back up των αρχείων σου.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Δουλευει κατευθειαν.κανε ενα φορματ την καινιυργια καρτα στο pc,μετα καντης αλλο ενα απο τη συσκευη,μετα αντεγραψε τα αρχεια που θες απο την αλλη καρτα και εισαι οκ.

Πιθανοτατα θα διαπιστωσεις οτι θα πηγαινει πολυ πιο γρηγορα η καρτα μετα τα φορμαρισματα.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

θέλω να αναβαθμίσω την έκδοση του google maps που έχει μέσα το htc wildfire που έχω πάρει γιατί δεν μου έχει τη δυνατότητα να δω δρόμους με street view..Ξέρει κανείς πως μπορώ να το κάνω;

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, μολις χθες πηρα το htc wildfire και ολα μια χαρα εκτως απο το να μπορεσω να συγχρονίσω το mail με το yahoo mail μου...το θεμα ειναι οτι εκει εχω ολες τις επαφες...προσπαθησα ξανα προσπαθησα αλλα τπτ...

το εχει καταφερει κανεις??αν ναι ας πει τι βαζω στις επιλογες...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, μολις χθες πηρα το htc wildfire και ολα μια χαρα εκτως απο το να μπορεσω να συγχρονίσω το mail με το yahoo mail μου...το θεμα ειναι οτι εκει εχω ολες τις επαφες...προσπαθησα ξανα προσπαθησα αλλα τπτ...

το εχει καταφερει κανεις??αν ναι ας πει τι βαζω στις επιλογες...

 

Πρόσφατα βγήκε το yahoo mail στο μάρκετ και είναι τέλειο δοκίμασε το.

Οι ρυθμίσεις της υπάρχουσας εφαρμογής είναι pop. mail.yAhoo. com και smtp.mail.yahoo. com

Για pop & smtp server αντίστοιχα.

Απο Samsung Galaxy S με Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μια απορία κι από μένα. Πέρασα τις προάλλες τις επαφές μου από το Viewty στο Milestone, μέσω αντιγραφής από την SIM. Πέρασαν όλες, μια χαρά μέχρι εδώ.

Η απορία μου είναι η εξής: Σε κάθε επαφή απ'ότι κατάλαβα μπορείς να βάλεις μια εικόνα ώστε να βλέπεις την φωτό όταν σε καλούν, όταν ψάχνεις επαφές, κλπ.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε Import τις φωτό είτε από facebook profiles είτε από κάπου αλλού, ή πρέπει να τις περάσω στο κινητό και να τις ορίζω μία προς μία για κάθε επαφή?

Ευχαριστώ.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Fat 32 αν θυμάμαι καλά,δες τι είναι και η παλια,αλλα fat32 πρεπει να θελει.

vagelisda σε τι format διαμορφώνουμε την κάρτα? ext2, ntfs, fat32?

 

 

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

Καλημέρα παιδιά, μια απορία κι από μένα. Πέρασα τις προάλλες τις επαφές μου από το Viewty στο Milestone, μέσω αντιγραφής από την SIM. Πέρασαν όλες, μια χαρά μέχρι εδώ.

Η απορία μου είναι η εξής: Σε κάθε επαφή απ'ότι κατάλαβα μπορείς να βάλεις μια εικόνα ώστε να βλέπεις την φωτό όταν σε καλούν, όταν ψάχνεις επαφές, κλπ.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε Import τις φωτό είτε από facebook profiles είτε από κάπου αλλού, ή πρέπει να τις περάσω στο κινητό και να τις ορίζω μία προς μία για κάθε επαφή?

Ευχαριστώ.

Απο το facebook γινεται,αλλα και παλι μια-μια,εκτος και αν εχουν το ιδιο ονομα στο κινητο και στο φουμπου.

Οταν εγκαθιστας την εφαρμογη fb στο κινητο,σε ρωταει αν θες να συγχρονισει τις επαφες με το κινητο.οσοι εχουν ιδιο ονομα,τους ενωνει ευτοματα και παιρνει και τα γενεθλια τους κιολας νομιζω αυτοματα.για να ενωσεις χειροκινητα,πας στον τηλ καταλογο,στην επαφη που θες,πατας μενου,επεξεργασια επαφης,ξανα μενου,και σου βγαζει την επιλογη να ενωσεις την επαφη με καποια αλλη,με το ιδιο ατομο στο fb ας πουμε.

Στα ειπα λιγο χοντρικα,αν κατι δεν το δεις μου λες.

Εγω βασικα θα προτεινα,να συγχρονισεις τις επαφες σου με το google,και να τις εχεις ανα πασα στιγμη,με τις φωτο,τα γενεθλια,σε οποια συσκευη θες.αν ψαξεις στο google π.χ sync lg viewty with gmail ολο και κατι θα εχει ισως,θα σου λυσει τα χερια μια για παντα.

 

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Edited by mcde
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία σχετικά με το μηνύματα. Βασικά έχω εγκαταστήσει το handcent sms και όταν μου στέλνουν μήνυμα το λαμβάνω τόσο από το πρόγραμμα αυτό, όσο και από το default του Android. Δεν υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω του Andorid και να γίνονται τα πάντα μέσω του handcent;
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στα μνμ (τα default του android) και μετά ρυθμίσεις και βγάλε τις ειδοποιήσεις για τα μνμ. Έτσι θα σε ειδοποιεί μόνο το handcent
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...