Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί ποια εφαρμογή κατεβάζει τα συνημμένα by default;

Στο magic δε μου το κάνει ούτε στο gmail ούτε στο HTC email.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ποια εφαρμογή κατεβάζει τα συνημμένα by default;

Στο magic δε μου το κάνει ούτε στο gmail ούτε στο HTC email.

 

Το gmail ειναι οκ.

Αλλα η ενσωματωμενη εφαρμογη μειλ του μιλεστονε, οπως και το Κ9 που χρησιμοποιω, κατεβαζει ολα τα συνημμενα, χωρις να μπορεις να το αλλαξεις αυτο.

Το htc mail μπορω νατο βρω καπου και να το βαλω?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το gmail ειναι οκ.

Αλλα η ενσωματωμενη εφαρμογη μειλ του μιλεστονε, οπως και το Κ9 που χρησιμοποιω, κατεβαζει ολα τα συνημμενα, χωρις να μπορεις να το αλλαξεις αυτο.

Το htc mail μπορω νατο βρω καπου και να το βαλω?

 

Μήπως έχεις ενεργοποιημένο το pop από τις ρυθμίσεις του μαιλ σου?

Εάν ναι άλλαξε το σε imap και ξαναδοκίμασε.

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να καταλαβω πως γινεται ο skyfire,να ειναι τοσο μαπα.

Στο νοκια Ν79 μου,ειναι τελειως διαφορετικο και κυριως υποστηριζει ΦΟΥΛ FLASH,δλδ βλεπω τα βιντεακια κανονικα απο τη σελιδα,και οχι σαν προσθετα ,ανοιγει το zoo.gr κανονικα,τελοσπαντων,κανει τα παντα,αλλα στο νοκιακι παθαινει λιγο κοκομπλοκο λογω επεξεργαστη,αν εχεις υπομονη ομως δουλευεις με φουλ φλας...ασε που εχει φλας λαιτ ετσι κι αλλιως...

Εγω αλλαξα κιν κυριως για την εμπειρια στο σερφαρισμα,και με εκνευριζει ολιγον τι το θεμα...

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ενεργοποιημένο το pop από τις ρυθμίσεις του μαιλ σου?

Εάν ναι άλλαξε το σε imap και ξαναδοκίμασε.

 

Είναι hotmail.

Δεν υποστηρίζει imap.:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Είναι hotmail.

Δεν υποστηρίζει imap.:p

 

Μια ζωή πίσω αυτό το hotmail... εάν δεν είχε τον messenger θα μας είχε αφήσει χρόνους!

Ε τουλάχιστον δεν χρειάζεται να αναρωτιέσαι πλέον γιατί σου κατεβάζει όλο το mail!

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Μια ζωή πίσω αυτό το hotmail... εάν δεν είχε τον messenger θα μας είχε αφήσει χρόνους!

Ε τουλάχιστον δεν χρειάζεται να αναρωτιέσαι πλέον γιατί σου κατεβάζει όλο το mail!

 

Το ξερω. Ο λογαριασμος δεν ειναι δικος μου. Ειναι κοινος στο γραφειο που δουλευω.

 

Αυτο που χρειαζομαι ειναι μια εφαρμογη email server. Οποτε τα μειλ να προωθουνται σε εναν απομακρυσμενο server και απο εκει σε εμενα.

 

Εχετε κατι υποψη σας??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω. Ο λογαριασμος δεν ειναι δικος μου. Ειναι κοινος στο γραφειο που δουλευω.

 

Αυτο που χρειαζομαι ειναι μια εφαρμογη email server. Οποτε τα μειλ να προωθουνται σε εναν απομακρυσμενο server και απο εκει σε εμενα.

 

Εχετε κατι υποψη σας??

 

Μια ιδέα είναι να δημιουργήστε ένα λογαριασμό gmail στον οποίο θα στέλνονται όλα τα μαιλ από το hotmail μέσω pop3 και μετά θα τα κάνετε ότι θέλετε μέσω imap!

Το κάνεις μέσω:

Ρυθμίσεις > Λογαριασμοί και Εισαγωγή > Λήψη μηνυμάτων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου χρησιμοποιώντας POP3

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα είναι να δημιουργήστε ένα λογαριασμό gmail στον οποίο θα στέλνονται όλα τα μαιλ από το hotmail μέσω pop3 και μετά θα τα κάνετε ότι θέλετε μέσω imap!

Το κάνεις μέσω:

Ρυθμίσεις > Λογαριασμοί και Εισαγωγή > Λήψη μηνυμάτων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου χρησιμοποιώντας POP3

Ευχαριστω για την ιδεα.

Το εχω σκεφτει και εγω, αλλα, οπως ειπα, ο λογαριασμος δεν ειναι δικος μου κα δεν μπορω να κανω τετοιες ματσακωνιες.

Ασε που δεν προκειται νς καταλαβουν οι αλλοι ουτε λεξη απ ολα αυτα :p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ψαξε για καποιο how to profimail s60 ...ειχε κατι τετοιο. ειμαι δουλεια και δε μπορω να ψαξω τωρα :p
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο με το gmail εχω κανει,λογικα δε θα εχεις προβλημα,σου στελνει καπακια τα email σου,αλλα παραμενουν και στο hotmail αν θες...

Το θεωρω αξιοπιστη λυση...

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την ιδεα.

Το εχω σκεφτει και εγω, αλλα, οπως ειπα, ο λογαριασμος δεν ειναι δικος μου κα δεν μπορω να κανω τετοιες ματσακωνιες.

Ασε που δεν προκειται νς καταλαβουν οι αλλοι ουτε λεξη απ ολα αυτα :p

κατ' αρχάς να σιγουρευτείς πως το mail client του milestone δεν έχει ρύθμιση ώστε να βάλεις όριο στα ΚΒ των mail που κατεβάζει. (αυτό το έχει ακόμα και το outlook)

από κει και έπειτα και εγώ τη λύση του gmail θα σου πρότεινα. Ουσιαστικά είναι αυτό που θες. Ένας άλλος server ο οποίος θα ελέγχει τη θυρίδα του hotmail και θα τραβάει χωρίς να σβήσει τα mail σου. Και εσύ θα τα διαβάζεις από το gmail του android, το οποίο λειτουργεί άψογα.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς να σιγουρευτείς πως το mail client του milestone δεν έχει ρύθμιση ώστε να βάλεις όριο στα ΚΒ των mail που κατεβάζει. (αυτό το έχει ακόμα και το outlook)

από κει και έπειτα και εγώ τη λύση του gmail θα σου πρότεινα. Ουσιαστικά είναι αυτό που θες. Ένας άλλος server ο οποίος θα ελέγχει τη θυρίδα του hotmail και θα τραβάει χωρίς να σβήσει τα mail σου. Και εσύ θα τα διαβάζεις από το gmail του android, το οποίο λειτουργεί άψογα.

 

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.:)

Ο mail client του μιλεστονε δεν έχει όριο kb. Και δεν είναι τόσο τα Kb το πρόβλημά μου, όσο η κατανάλωση μπαταρίας.

Η λύση που διάλεξα λέγεται shang mail και είναι ένας σέρβερ που προωθεί τα μέιλ σε εμένα με push.

Κααααλούτσικο φαίνεται.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για το λειτουργικό σύστημα που έχει το samsung galaxy.

Ένας φίλος μου έχει το Omnia 2 (wm) και μου λέει ότι μπορεί να βάλει ότι πρόγραμμα/χάρτες και ότι άλλο υπάρχει χωρίς να πρέπει να τα αγοράσει.

 

Αναρωτιόμουν αν αυτό ισχύει και για το android η είναι πιο πολύ όπως το Iphone της apple που πρέπει να αγοράζεις τα πάντα από τα online stores?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για το λειτουργικό σύστημα που έχει το samsung galaxy.

Ένας φίλος μου έχει το Omnia 2 (wm) και μου λέει ότι μπορεί να βάλει ότι πρόγραμμα/χάρτες και ότι άλλο υπάρχει χωρίς να πρέπει να τα αγοράσει.

 

Αναρωτιόμουν αν αυτό ισχύει και για το android η είναι πιο πολύ όπως το Iphone της apple που πρέπει να αγοράζεις τα πάντα από τα online stores?

 

Ο φίλος σου μπορεί να εννοούσε και ότι τα βρίσκει σπασμένα σε διάφορα "μαγαζιά" στο νετ, δεν λέει κάτι όμως αυτό μια και το ίδιο ισχύει για τα πάντα.

 

Γενικά πάντως το android έχει τις περισσότερες, συγκριτικά με τα άλλα λειτουργικά, free εφαρμογές.

Δες εδώ για του λόγου το αληθές.

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

το θέμα με τις applications στην κάρτα sd ξέρει κανείς πότε θα λυθεί? Ακόμα και με το froyo (2.2) και app2sd υπάρχουν σοβαρά προβλήματα (οι εφαρμογές που είναι στην sd χάνονται με reboot...)
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει απο ποια σελιδα μπορω να κατεβαζω ( οχι απλα να δω το ονομα ) εφαρμογες και να τις περναω στο milestone?
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα!!! Δεν είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο να πρέπει να λύσω μαθηματικά για να σταματήσει να βαράει το ξυπνητήρι!! Καλό ομολογώ εντυπωσιάστηκα!

 

Ορίστε και τα δικά μου:

1) Astro File Manager

2) Album Art Grabber

3) Documents to Go

4) 3-Cubed

5) Battery Time Lite

6) NewsRob Pro

7) Google Translate - Google Μετάφραση

8) Remote Network Controller

9) yxplayer

10) LED Light

Αυτό το χρησιμοποιώ επειδή έχω το XPERIA x10 και ο μόνος τρόπος για να ενεργοποιηθεί το Led-light του είναι μέσα από ένα υπό-μενού της κάμερας (τρέχα γύρευε δηλαδή) και είναι χρήσιμο σε μια δύσκολη-σκοτεινή στιγμή! Εναλλακτικά:

10β) Barcode Scanner

 

Αυτά και από εμένα σε συνδιασμό με πάρα πολλά apps για να βελτιώσω την εμφάνιση του XPERIA x10 μου ... αλλά αυτά στο thread "Ποστάρετε την homescreen σας" όταν με το καλό γίνει η συσκευούλα root! :happy:

 

Ο yxplayer όντως πα'ιζει avi;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει skype για android κινητά, αν ναι από που μπορώ να το κατεβάσω και αν υπάρχουν κάποια σχόλια από κάποιον που το χρησιμοποιεί μέσω wifi, βολεύει / δουλεύει καλά από android κινητό; ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Ο yxplayer όντως πα'ιζει avi;

 

Ναι αλλά όπως έχω πει άπειρες φορές σε "συμφέρει" πιο πολύ να πάρεις το .avi σου και να το κάνεις στο pc μια επανακωδικοποίηση σε .mp4 video και να το παίξεις με τον default player του κινητού σου. To yxplayer αν και παίζει .avi δεν διακρίνεται για την ποιότητα του , άσε που τα .avi σου τρώνε πολύ χώρο στην SD (η μικρότερη ταινία .avi είναι 700MB) ...

Άρα hail mp4!!! :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ο yxplayer όντως πα'ιζει avi;

 

Χτες βγήκε και ο rockplayer που παίζει .avi και ενα σορό ακόμα κωδικοποιήσεις video και είναι πολύ καλλίτερος απο τον yxplayer.Το μόνο κακό είναι οτι δεν έχει υποστηρίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες και οι υπότιτλοι εμφανίζονται σαν κινέζικα.

Link to comment
Share on other sites

Χτες βγήκε και ο rockplayer που παίζει .avi και ενα σορό ακόμα κωδικοποιήσεις video και είναι πολύ καλλίτερος απο τον yxplayer.Το μόνο κακό είναι οτι δεν έχει υποστηρίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες και οι υπότιτλοι εμφανίζονται σαν κινέζικα.

Εδώ και μήνες είχε βγει σε beta. Παίζει όλους τους τύπους video (ακόμη και mkv και rmvb). Είναι πολύ καλύτερος από τον yxplayer αλλά αν θέλετε avi και srt χρησιμοποιείτε τον yxplayer.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πειτε τα ''παραξενα'' που εχει το android? Ειμαι χρονια σε symbian και θελω να ρωτησω πως θα ειναι το περασμα μου στο android και στο xperia mini. Τι θα με δυσκολεψει και τι θα με εντυπωσιασει?

 

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πειτε τα ''παραξενα'' που εχει το android? Ειμαι χρονια σε symbian και θελω να ρωτησω πως θα ειναι το περασμα μου στο android και στο xperia mini. Τι θα με δυσκολεψει και τι θα με εντυπωσιασει?

 

Ευχαριστω :)

Δεν έχει καθόλου παράξενα. Κι εγώ ήμουν χρόνια σε Symbian και πλέον από δω και πέρα μόνο Android. Ίσως σε δυσκολέψει λίγο το root και να μάθεις τις ωρολογίες και κάποια πιο εξειδικευμένα πράματα αλλά μετά θα βρεις την υγειά σου. Θα σε εντυπωσιάσει η ταχύτητα σε οτιδήποτε κάνεις (σε σχέση με το Symbian) και η δυνατότητα να μπορείς να κάνεις οτιδήποτε θέλεις χωρίς περιορισμούς όπως ας πούμε overclock στον επεξεργαστή, να χρησιμοποιείς άλλη εφαρμογή για μηνύματα, να αφαιρείς ό,τι δε θεωρείς απαραίτητο και με λίγα λόγια χάρη στις εφαρμογές του Android Market θα το κάνεις σαν μικρό PC.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καθόλου παράξενα. Κι εγώ ήμουν χρόνια σε Symbian και πλέον από δω και πέρα μόνο Android. Ίσως σε δυσκολέψει λίγο το root και να μάθεις τις ωρολογίες και κάποια πιο εξειδικευμένα πράματα αλλά μετά θα βρεις την υγειά σου. Θα σε εντυπωσιάσει η ταχύτητα σε οτιδήποτε κάνεις (σε σχέση με το Symbian) και η δυνατότητα να μπορείς να κάνεις οτιδήποτε θέλεις χωρίς περιορισμούς όπως ας πούμε overclock στον επεξεργαστή, να χρησιμοποιείς άλλη εφαρμογή για μνηύματα, να αφαιρείς ό,τι δε θεωρείς απαραίτητο και με λίγα λόγια χάρη στις εφαρμογές του Android Market θα το κάνις σαν μικρό PC.

 

Όλα είναι απλά, εύκολα και γρήγορα.

Δεν θα αντιμετωπισεις κανένα πρόβλημα, εκτός ίσως από το συγχρονισμό με outlook.

 

Αν όμως έχεις ήδη gmail (αν πάρεις android και δεν έχεις λογαριασμό gmail, θα σου πρότεινα να φτιάξεις και να έχεις αυτόν σαν κύριο λογαριασμό) θα ξέρεις ήδη ότι το outlook δεν σου χρειάζεται πλέον:D

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...