Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορούμε να βάλουμε QWERTY ελληνικό πληκτρολόγιο αν δεν έχει από μόνη της η συσκευή; νομίζω υπάρχει στο Android market αλλά δεν ξέρω αν είναι ελληνικό, αν δουλεύει και τέτοια..

 

Ναι μπορούμε χωρίς πρόβλημα με εφαρμογή από το market όπως είπες. Η εφαρμογή είναι free και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το stock πληκτρολόγιο. Η εναλλαγή γλώσας γίνεται με ένα πλήκτρο πολύ εύκολα.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορούμε χωρίς πρόβλημα με εφαρμογή από το market όπως είπες. Η εφαρμογή είναι free και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το stock πληκτρολόγιο. Η εναλλαγή γλώσας γίνεται με ένα πλήκτρο πολύ εύκολα.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αφεντικό!:):p πως λέγεται αυτή η "εφαρμογή";

Link to comment
Share on other sites

Στο Desire προς το παρόν γίνεται. Μπορεί να είναι ίδια (από άποψη hardware), αλλά στο Nexus η δυνατότητα για ξεκλείδωμα του bootloader δίνεται από την ίδια την Google (με τη ρήτρα ότι χάνεις την εγγύηση), ενώ στο Desire το ξεκλείδωμα γίνεται με "χακεριά".

 

Γινεται ?? Αυτο ειναι πολυ καλο :D!! Απλα διαβαζα παντου οτι χανεται η εγγυηση αμα το κανεις root και ελεγα οτι δεν θα "ξαναγυρναει" πισω.. Παντως οταν λες "προς το παρων γινετε" εννοεις οτι "παιζει" να αλλαξει κατι μετα απο καιρο και να μην μπορουμε να το ξαναγυρισουμε :worry:??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αφεντικό!:):p πως λέγεται αυτή η "εφαρμογή";

 

Greek input method κι εδώ οι οδηγίες ρύθμισής της.

 

Γινεται ?? Αυτο ειναι πολυ καλο :D!! Απλα διαβαζα παντου οτι χανεται η εγγυηση αμα το κανεις root και ελεγα οτι δεν θα "ξαναγυρναει" πισω.. Παντως οταν λες "προς το παρων γινετε" εννοεις οτι "παιζει" να αλλαξει κατι μετα απο καιρο και να μην μπορουμε να το ξαναγυρισουμε :worry:??

 

Μπορώ να μιλήσω για ότι ισχύει μέχρι τώρα. Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει η HTC σε μελλοντικές αναβαθμίσεις όσον αφορά το κομμάτι της ασφάλειας του bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα που αλλού να το γράψω αλλά μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να βρώ "ανθρωπάκια" όπως αυτά εδώ τα μικρά (ειδικά αυτό με την γραβάντα τα σπάει):

http://gadgetsin.com/uploads/2010/02/android_action_figures_4.jpg

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια-info !

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα που αλλού να το γράψω αλλά μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να βρώ "ανθρωπάκια" όπως αυτά εδώ τα μικρά (ειδικά αυτό με την γραβάντα τα σπάει):

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια-info !

 

:google:

 

Ορίστε

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, 2 ερωτησεις θελω να κανω γιατι ειμαι αρχαριος

1 εχω το xperia mini κ θελω να ρωτησω οι εφαρμογες adroid κανουν ολες για το συγκεκριμενο κινητο?

2 επιδη δεν εχω ευκολο wifi μπορω να κατεβασω οποιες εφαρμογες θελω στο pc μου και απο εκει να τις περασω στο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογες ναι,λογικα ολες κανουν.

Μπορεις να κατεβασεις τον astro file manager,ο οποιος σου επιτρεπει καποια εφαρμογη που περασες στην καρτα μνημης να την κανεις εγκατασταση,αλλα το θεμα ειναι που θα βρεις εφαρμογες να κατεβασεις?καποιες λιγες free κυκλοφορουν επισημως,αλλα γενικα θα πρεπει απο το κινητο να κατεβαζεις.

Το αντροιντ ειναι ιντερνετολειτουργικο,χρειαζεται γενικα ιντερνετ για να κανεις πραγματα,και αυτος ειναι και ο προσανατολισμος του,το σερφαρισμα και η συνεχης συνδεση με social υπηρεσιες και τετοια.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογες ναι,λογικα ολες κανουν.

Μπορεις να κατεβασεις τον astro file manager,ο οποιος σου επιτρεπει καποια εφαρμογη που περασες στην καρτα μνημης να την κανεις εγκατασταση,αλλα το θεμα ειναι που θα βρεις εφαρμογες να κατεβασεις?καποιες λιγες free κυκλοφορουν επισημως,αλλα γενικα θα πρεπει απο το κινητο να κατεβαζεις.

Το αντροιντ ειναι ιντερνετολειτουργικο,χρειαζεται γενικα ιντερνετ για να κανεις πραγματα,και αυτος ειναι και ο προσανατολισμος του,το σερφαρισμα και η συνεχης συνδεση με social υπηρεσιες και τετοια.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

kalhμερα, ευχαριστω για τις απαντησεις, ομως δεν καταλαβα κατι, οι εφαρμογες aΠΟ το adroid market δεν ειναι οι περισσοτερες free? Επισης δεν ενοω οτιο δεν εχω ιντερνετ, αλλα οτι δεν εχω wifi ιντερνετ ωστε να περναω κατ ευθειαν στο κινητο, οποτε το ερωτημα εχει να κανει με το αν μπορω να κατεβασω μεσω ιντερνετ στο σταθερο μου pc και απο εκει μεσω usb να περασω στο κινητο

Link to comment
Share on other sites

kalhμερα, ευχαριστω για τις απαντησεις, ομως δεν καταλαβα κατι, οι εφαρμογες aΠΟ το adroid market δεν ειναι οι περισσοτερες free? Επισης δεν ενοω οτιο δεν εχω ιντερνετ, αλλα οτι δεν εχω wifi ιντερνετ ωστε να περναω κατ ευθειαν στο κινητο, οποτε το ερωτημα εχει να κανει με το αν μπορω να κατεβασω μεσω ιντερνετ στο σταθερο μου pc και απο εκει μεσω usb να περασω στο κινητο

 

Στο market πέρα από τις free εφαρμογές υπάρχουν και αρκετές επί πληρωμή. Ωστόσο, στην Ελλάδα δεν μπορούμε να δούμε τις τελευταίες, αλλά μόνο τις free. Όπως σου έγραψε και παραπάνω ο vagelisda, την πλειοψηφία των εφαρμογών δεν μπορείς να τις κατεβάσεις στο PC σου και από εκεί να τις εγκαταστήσεις στο κινητό.

 

Όταν σου είπε για internet, αναφερόταν στο internet μέσω του δικτύου της κινητής (mobile internet) που πράγματι προσθέτει πολλά σε ένα smartphone, το οποίο διαφορετικά αδικείται και περιορίζονται οι δυνατότητές του. Οπότε, η λύση στο "πρόβλημά" σου είναι είτε η εγγραφή σε κάποιο πακέτο δεδομένων της εταιρείας κινητής τηλεφωνίας στην οποία είσαι είτε η αντικατάσταση του router σου μ' ένα που έχει και δυνατότητα σύνδεσης wifi.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν εχω wifi, εχω μονο ethernet internet και δεν θελω να βαλω wifi.

Θελω κι εγω να μπορω να εγκαθιστω εφαρμογες, offline.

Να την κατεβαζω στον υπολογιστη και να τις εγκαθιστω στο κινητο, διχως αυτο να εχει συνδεση στο net.

Link to comment
Share on other sites

αλλα απο οτι καταλαβα απο τις απαντησεις των φιλων αυτο δεν γινεται,οποτε ως λυση μαλλον πρπει να παμε σε καποιο ελευθερο wifi και να κατεβαζουμε απο εκει
Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικο Android απο το το Windows Mobile 6.5 τι διαφορες εχει και ποιο αξιζει περισσοτερο τα υπερ και τα κατα ποια ειναι?

Ειμαι αναμεσα σε 2 κινητα και δεν ξερω ποιο να αγορασω.

το πρωτο ειναι αυτο

 

HTC PDA-GSM-GPS Desire A8181 που εχει λειτρουγικο ---> Android

 

Το δευτερο ειναι το

 

HTC HD2 που εχει λειτουργικο ----> Windows Mobile 6.5 Prof

Xalara Gia Ola Yparxei Lush....

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nokia-> 6610 , 6100 , 6600 , 7610 , 6630 , 6680 , N70 , N90... εχουμε και φυσικα μελλον..:!:

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι ειδικος αλλα ειχα winmo και τωρα πηγα σε android. δεν υπαρχει γυρισμος! απειρες εφαρμογες δωρεαν χωρις τις παραξενιες των windows. ας μιλησει και καποιος εξπερτ , εγω παντως θα επαιρνα το desire.
Link to comment
Share on other sites

@Teohaz

 

Το windows mobile λειτουργικο, μετραει τις τελευταιες μερες του μεσα στο 2010.

Το Android εχει φτιαχτει για χρηση οθονης αφης, ενω το windows mobile 6.5 πολυ απλα, δεν ειναι για ανθρωπινα οντα.

Το Andoid Market πραγματικα ειναι ολα τα λεφτα!

Απιστευτες εφαρμογες και δωρεαν!

 

Καλυτερα ομως να ανοιξεις το θεμα στους Διαξιφισμούς

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

@Teohaz

 

Το windows mobile λειτουργικο, μετραει τις τελευταιες μερες του μεσα στο 2010.

Το Android εχει φτιαχτει για χρηση οθονης αφης, ενω το windows mobile 6.5 πολυ απλα, δεν ειναι για ανθρωπινα οντα.

Το Andoid Market πραγματικα ειναι ολα τα λεφτα!

Απιστευτες εφαρμογες και δωρεαν!

 

Καλυτερα ομως να ανοιξεις το θεμα στους Διαξιφισμούς

 

 

Καταλαβα!

 

Για την εγκατασταση εφαρμογων και γενικος προγραμματων τι κανουμε?

 

Ειναι ευκολες?

Xalara Gia Ola Yparxei Lush....

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nokia-> 6610 , 6100 , 6600 , 7610 , 6630 , 6680 , N70 , N90... εχουμε και φυσικα μελλον..:!:

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα!

 

Για την εγκατασταση εφαρμογων και γενικος προγραμματων τι κανουμε?

 

Ειναι ευκολες?

Στο android ολα ειναι ευκολα και γρηγορα.

Μην ανησυχεις...

Δεν θα χρειαστεις ειδικες γνωσεις , οπως με τα win mobile που ειναι πιο περιπλοκα.

Προσωπικα, αν και τα αγαπω πολυ τα win mobile , αφου τα χρησιμοποιουσα για 5 χρονια, δεν μου λειπουν καθολου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

απλα μπαινεις στο μαρκετ, διαλεγεις ποια εφαρμογη σου αρεσει και απλα πατας εγκατασταση. αυτο ειναι ολο.
Link to comment
Share on other sites

απλα μπαινεις στο μαρκετ, διαλεγεις ποια εφαρμογη σου αρεσει και απλα πατας εγκατασταση. αυτο ειναι ολο.

 

 

Παιδια θα σας ακουσω και με την βοηθεια σας παντα θα μαθω και εγω να τα δουλευω.!

Aπο Navi τι περνει? Destinator με extra εφαρμογες περνει?

 

Απο που να το αγορασω αυτο το τηλ για ποιο φτηνα?

Κανενα Url?

Edited by Teohaz

Xalara Gia Ola Yparxei Lush....

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nokia-> 6610 , 6100 , 6600 , 7610 , 6630 , 6680 , N70 , N90... εχουμε και φυσικα μελλον..:!:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια. Εχω ενα προβλημα. Εχω προσθέσει κάποιες επαφες στα Αγαπημένα (homescreen) και:

1. Πως μπορώ να αφαιρέσω κάποιες απο αυτέσ

2. Πως μπορω να προεπιλέξω τι θα κάνει (ποιο απο τα τηλ θα πάρει και αν θα στελει sms)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια. Εχω ενα προβλημα. Εχω προσθέσει κάποιες επαφες στα Αγαπημένα (homescreen) και:

1. Πως μπορώ να αφαιρέσω κάποιες απο αυτέσ

2. Πως μπορω να προεπιλέξω τι θα κάνει (ποιο απο τα τηλ θα πάρει και αν θα στελει sms)

 

Για να τις αφαιρέσεις, κράτα πατημένη μια παό αυτές και μετακίνησέ τη προς το κάτων μέρος της οθόνης, μέχρι να κοκκινήσει η περιοχή και άφησέ τη.

 

Για το δεύτερο, πάτα παρατεταμένα την οθόνη σε κάποιο κενό χώρο > συντομεύσεις> άμεση κλήση ή άμεσο μήνυμα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

α)Ερωτηση προς πρωην WinMo χρηστες και νυν Android...

Απο "γραφικα" πως ειναι οι εφαρμογες Android?Ειναι εφαμιλλες των Winmo,η μοιαζουν με περισσοτερο με τις "αστειες" εντελως εφαρμογες των Symbian?

β)"Ψηνομαι" για να αντικαταστησω το HD2 μου με το Samsung Galaxy S...Ερχεται με τη 2.1 εκδοση,αλλα λογικα θα παρει συντομα και την Froyo,ετσι δεν ειναι?Γιατι απο specs ειναι το πιο "βαρβατο" της αγορας...Η κανω λαθος?

γ)Χρησιμοποιω το κινητο μου και σαν επαγγελματικο εργαλειο...Θελω,γρηγορη και αξιοπιστη πλοηγηση GPS,δυνατο δεκτη Wi-fi για σερφαρισμα,ημερολογιο στη home screen με υπενθυμισεις για τα ραντεβου μου,video player που να υποστηριζει οσο το δυνατον περισσοτερα αρχεια,να κατεβαζω μια ταινια .avi με ενσωματωμενους υποτιτλους να τη βλεπω κατευθειαν στο κινητο χωρις μετατροπη,ξυπνητηρι της προκοπης (οχι οπως το default των WinMo :D),εφαρμογη για μετριση decibel και spectrum analyzer (αναλυση ηχητικων συχνοτητων),πολυγλωσικο πληκτρολογιο για SMS και να ειμαι οσο το δυνατον "μακρια" απο συγχρονισμους με υπολογιστη (βασικος λογος που δε παω σε iphone).Να τα κανω ολα αν γινεται απο το κινητο δηλαδη (εγκατασταση-απεγκατασταση εφαρμογων κλπ).

Τι λετε?Θα με καλυψει το android η να "κατσω στα αυγα μου"?:blink:

:D:D:D:D

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας, μεχρι τωρα ειχα μονο iphone και ειμουν πολυ ευχαρηστημενος, τωρα σκευτομαι να παρω ενα galaxy s που ειναι με android. Επειδη δεν ειχα ποτε μου android θελω να ρωτησω, στο iphone περισοτερο χρησιμοποιουσα τις εξεις εφαρμογες

1. Mxtube (κατεβασμα βιντεο απο youtube και player)

2. Shazam (ακουει τα τραγουδια και σου βρισκει τον τιτλο και τον τραγουδιστη

3. Greekradio (internet streeming ελληνικους σταθμους)

Υπαρχουν αντιστοιχεσ εφαρμογεσ και σε android?

 

Tελοσ αλλη μια ερωτηση ,Ενημερωση των επαφων του τηλ απο τις επαφες φιλων στο facebook μπορει να γινει;

 

Ευχαρηστω πολυ

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

1. Mxtube (κατεβασμα βιντεο απο youtube και player)

2. Shazam (ακουει τα τραγουδια και σου βρισκει τον τιτλο και τον τραγουδιστη

3. Greekradio (internet streeming ελληνικους σταθμους)

Υπαρχουν αντιστοιχεσ εφαρμογεσ και σε android?

 

Tελοσ αλλη μια ερωτηση ,Ενημερωση των επαφων του τηλ απο τις επαφες φιλων στο facebook μπορει να γινει;

 

το shazam υπαρχει ιδιο, οι αλλες 2 νομιζω πως οχι αλλα σιγουρα θα βρεις αλλες εφαρμογες που θα κανουν αυτη τη δουλεια...

 

μπορεις να βαλεις και τις επαφες απο facebook...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας, μεχρι τωρα ειχα μονο iphone και ειμουν πολυ ευχαρηστημενος, τωρα σκευτομαι να παρω ενα galaxy s που ειναι με android. Επειδη δεν ειχα ποτε μου android θελω να ρωτησω, στο iphone περισοτερο χρησιμοποιουσα τις εξεις εφαρμογες

1. Mxtube (κατεβασμα βιντεο απο youtube και player)

2. Shazam (ακουει τα τραγουδια και σου βρισκει τον τιτλο και τον τραγουδιστη

3. Greekradio (internet streeming ελληνικους σταθμους)

Υπαρχουν αντιστοιχεσ εφαρμογεσ και σε android?

 

Tελοσ αλλη μια ερωτηση ,Ενημερωση των επαφων του τηλ απο τις επαφες φιλων στο facebook μπορει να γινει;

 

Ευχαρηστω πολυ

Ολα οσα ζητας γινονται.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...