Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όποιον θέλει MSN στο Android θα πρότεινα ή το Hi MSN ή το MSN Droid, με προσωπική προτίμηση στο 2ο.

Εγώ θα πρότεινα το Ebuddy ή το Nimbuzz καθώς έχουν και Facebook Chat, ICQ, AIΜ, GTalk κλπ.

Το μόνο που λείπει είναι η δυνατότητα για "appear offline", κατά τα άλλα είναι αρκετά καλό.

Το Ebuddy έχει αυτή τη δυνατότητα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδακια χαζη ερωτηση, βλεπω σε πολλα σαιτ που εχουν μια εικονα σαν barcode για να την σκαναρεις απο το κινητο και να κατεβασεις την αντιστοιχη εφαρμογη, αλλα δεν εχω καταλαβει πως τη σκαναρεις :p

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalkkkk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδακια χαζη ερωτηση, βλεπω σε πολλα σαιτ που εχουν μια εικονα σαν barcode για να την σκαναρεις απο το κινητο και να κατεβασεις την αντιστοιχη εφαρμογη, αλλα δεν εχω καταλαβει πως τη σκαναρεις :p

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalkkkk

 

κατεβασε το barcode scanner απο το market.Υπαρχουν κι αλλες εφαρμογες αλλα κατα τη γνωμη μου αυτη ειναι η καλυτερη

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη διαβασα καπου οτι θα βγαλει ενα προγραμμα η google που θα τρεχει σε android και θα κανει μεταφραση γλώσσας του συνομιλιτη σε πραγματικο χρονο!

Ξερουμε κατι γι αυτη την εφαρμογη? Πως τη λενε, ποτε θα βγει κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μερικες πιο τεχνικες ερωτησεις:

 

1) Η συμβατοτητα των εφαρμογων μεταξυ των διαφορων συσκευων θα πρέπει να θεωρειται δεδομενη, ή καθε εφαρμογη υποστηριζει μονο ορισμενες συσκευες; Δεν εχω προβλημα να διαλεγω apps αναλογα με την εκδοση android που εχω (πχ λογικο μια προχωρημενη εφαρμογη να απαιτει 2.1 και να μην τρεχει σε 1.6), αλλα αν πρέπει να διαλεγω αναλογα και με το κινητο (πχ "οχι αυτη η εφαρμογη ειναι για motorola, εγω θελω για nexus"), τοτε την κατσαμε.

 

2) Java εφαρμογες παιζει το android; Τις παιζει γρηγορα (οπως τα sony ericsson) ή τα ζωα μου αργα (symbian);

 

3) Πως το ειπαμε εκεινο το προγραμμα που στελνει αρχεια μεσω bluetooth; Λαμβανει κιολας;

 

4) Για Skype με ποιο προγραμμα;

 

5) HD βιντεο ποια κινητα παιζουν;

 

6) Το Sense UI ειναι open source;

 

Και μερικες οχι και τοσο τεχνκες

 

7) Γιατι να πρέπει να εχω gmail account; Δεν μπορώ να παρω τα mail μου απο τον pop λογαριασμο μου χωρις να εχω gmail account;

 

8) Τιποτα καλα παιχνιδια υπαρχουν (doom ports, racing κ.λ.π.) ή ολες ειναι λαμεριές free apps σαν αυτες που βλεπω στο διπλανο topic; (προτασεις-παιχνιδια). Γενικα υπαρχουν πληρωτικες εφαρμογες στο Android; Πως γινεται η χρεωση;

 

Αυτα.

Edited by kurkosdr
Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

1) Υπάρχουν ορισμένες εφαρμογές που δεν τρέχουν σε παλιότερες εκδόσεις ή έχουν βγει για συγκεκριμένα κινητά (λόγο δυνατοτήτων), αλλά οι περισσότερες και δημοφιλέστερες τρέχουν παντού.

 

2) Στη μορφή .jar όχι

 

3) Ναι, bluetooth file transfer

 

5) Nexus One, Desire, Milestone (αυτά νομίζω προς το παρόν)

 

6) Τι εννοείς;

 

7) Γιατί το Android είναι της Google :P Gmail χρειάζεσαι οπωσδήποτε, αλλά μπορείς να έχεις και όποιο άλλο email account θέλεις.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Μερικες πιο τεχνικες ερωτησεις:

 

2) Java εφαρμογες παιζει το android; Τις παιζει γρηγορα (οπως τα sony ericsson) ή τα ζωα μου αργα (symbian);

 

4) Για Skype με ποιο προγραμμα;

 

6) Το Sense UI ειναι open source;

 

Και μερικες οχι και τοσο τεχνκες

 

7) Γιατι να πρέπει να εχω gmail account; Δεν μπορώ να παρω τα mail μου απο τον pop λογαριασμο μου χωρις να εχω gmail account;

 

2) Μπορείς να τρέξεις Java εφαρμογές στο Android μέσω του Jbed (η HTC το δίνει σε μερικές συσκευές της ή εκδόσεις λογισμικού). Για την ταχύτητα εκτέλεσης δε νομίζω ότι υπάρχει υστέρηση.

 

4) Για το Skype μπορείς να χρησιμοποιήσεις το fring.

 

6) Το Sense UI δεν είναι open source.

 

7) Μπορείς να λειτουργήσεις τη συσκευή χωρίς να βάλεις gmail account, αλλά δε θα έχεις πρόσβαση στο market για το κατέβασμα εφαρμογών. Εννοείται ότι μπορείς να βάλεις οποιονδήποτε POP3 λογαριασμό θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

5) Nexus One, Desire, Milestone (αυτά νομίζω προς το παρόν)

 

Και σύντομα και το Χ10! :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε καποιος να κανει μια λιστα με τις απαραιτητες εφαρμογες που πρεπει να εχει καποιος σε λειτουργικο android για να ξεκινησει?

ειναι χρησιμο σε καινουριοιυς οπως εγω........

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
θα μπορουσε καποιος να κανει μια λιστα με τις απαραιτητες εφαρμογες που πρεπει να εχει καποιος σε λειτουργικο android για να ξεκινησει?

ειναι χρησιμο σε καινουριοιυς οπως εγω........

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=249301

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παντως, δεν κρυβω οτι εχω αρχισει να ψιλοαπογοητευομαι απο το Android.

 

Μολις ακουσα τη φραση linux based mobile os from google, μου ετρεξαν τα σαλια μεχρι το πατωμα. Αλλα το μονο που ειδαμε μεχρι τωρα ηταν μια αντιγραφη του interface του iphone με τους ιδιους περιορισμους στο bluetooth και στο media player, συν οτι αλλο θα ανακαλυψω οταν το παρω (πχ φακελους στην image galllery υποστηριζει; )

 

Που ειναι ο media player που θα επαιζε τα παντα (οπως σε αλλα open source λειτουργικα), και η αριστη υποστηριξη bluetooth;

 

Ναι γινεται η δουλεια με προγραμματακια απο δω και απο κει, αλλα αυτο δεν ειναι επαναστατικο λειτουργικο, ειναι Symbian OS 7 με touchscreen.

 

Τελικα αξιζει το μαραφετι, ή το καναμε οπως αυτοι του google buzz, δηλαδη πηγαμε μονο και μονο επειδη ακουσαμε τη λεξη google;

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Documents to go(full)-Για επεξεργασία αρχείων του microsoft office

 

Full από που φίλε μου ? Παίζει να το βρω κι εγώ κάπως? Θα με βολέψει πολύ για την σχολή ...

Link to comment
Share on other sites

1)Dialer one--> τηλεφωνικός κατάλογος με ελληνικό τ9

2)redialer--> σου βγάζει ενα Widget που εχει τις 4 τελευταιες επαφές που πηρες και με tap κάνει κλήση.

3)brightness level-->widget που με ενα tap αλλαζει την φωτεινότητα

4)opera mini 5

5)websms--> σε συνεργασία με fishtext στέλνει μυνημα με 2 λεπτά!

6)newsrob-->feed reader σε συνεργασία με google feeds

7)world war

8)abduction

 

αυτάααα

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα αλλαξω fonts στο desire μεσω linux; δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω, το εψαξα πολυ, αλλα δεν...

αν ξερει καποιος τα βηματα γιατι εχω μπερδευτει. μπαινουμε σε recovery, μετα ακριβως;;

Link to comment
Share on other sites

Παντως, δεν κρυβω οτι εχω αρχισει να ψιλοαπογοητευομαι απο το Android.

 

Μολις ακουσα τη φραση linux based mobile os from google, μου ετρεξαν τα σαλια μεχρι το πατωμα. Αλλα το μονο που ειδαμε μεχρι τωρα ηταν μια αντιγραφη του interface του iphone με τους ιδιους περιορισμους στο bluetooth και στο media player, συν οτι αλλο θα ανακαλυψω οταν το παρω (πχ φακελους στην image galllery υποστηριζει; )

 

Που ειναι ο media player που θα επαιζε τα παντα (οπως σε αλλα open source λειτουργικα), και η αριστη υποστηριξη bluetooth;

 

Ναι γινεται η δουλεια με προγραμματακια απο δω και απο κει, αλλα αυτο δεν ειναι επαναστατικο λειτουργικο, ειναι Symbian OS 7 με touchscreen.

 

Τελικα αξιζει το μαραφετι, ή το καναμε οπως αυτοι του google buzz, δηλαδη πηγαμε μονο και μονο επειδη ακουσαμε τη λεξη google;

 

Ρε συ, δεν ειναι ετσι που τα λες. Στη 2.1το bt λειτουργει κανονικα, χωρις προβληματα, με εξαιρεση βεβαια τα αρχεια κειμενου. Σιγα σιγα θα διορθωθουν ολες οι ατελειες. Δεν ειναι ατελειες απο αποψη, οπως στο αιφον. Αλλα το λειτουργικο ειναι πολυ καινουριο ακομα και εξελισσεται γρηγορα.

Σιγα σιγα θα προστεθουν και επιπλεον φορμα για μουσικη και βιντεο.

Για τους φακελους που λες, τους φτιαχνεις εσυ στην καρτα μνημης, οπως θελεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, δεν ειναι ετσι που τα λες. Στη 2.1το bt λειτουργει κανονικα, χωρις προβληματα, με εξαιρεση βεβαια τα αρχεια κειμενου. Σιγα σιγα θα διορθωθουν ολες οι ατελειες.

 

Αλλη μεγαλη ατελεια αυτη, οτι δηλαδη ξηλωνομαι ενα σωρο λεφτα για να παρω open λειτουργικο (αντι να εκμεταλλευτω την τεραστια επιδοτηση που δινουν οι εταιριες κινητης στο κλειστο iphone), αλλα στο θεμα των updates, αμα θελει ο κατασκευαστης και αμα ευκαρεί, θα μπορώ να εχω update για την καινουρια εκδοση (πχ 2.1).

 

Ειναι αυτο open λειτουργικο;

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Μερικές παιδικές ασθένειες τις εχει ακομη το Android, αλλα εχει κατι που δεν εχει κανένα αλλο λειτουργικό για smartphones..

Έχει την μεγαλύτερη κοινότητα που σκέφτονται ακόμη και τις ποιο ακραίες εφαρμογές για να μπεις εσυ & εγω στο Market και να την κατεβάσουμε ΔΩΡΕΑΝ!

Και δεν μιλαω για τα τέρατα (μεγαλοι software dealers) που εχουν πεσει στα αλλα λειτουργικά και πουλάνε ακομη και με τριψήφιο νούμερο τις εφαρμογές τους (!) αλλα για απλους ανθρώπους που ειναι απο οικοδόμοι εως software engineer και γι αυτο το λογο εχει ΨΥΧΗ!!

Περιμενουμε πολλα απο το Android και ολα ειναι ελπιδοφορα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Μερικές παιδικές ασθένειες τις εχει ακομη το Android, αλλα εχει κατι που δεν εχει κανένα αλλο λειτουργικό για smartphones..

Έχει την μεγαλύτερη κοινότητα που σκέφτονται ακόμη και τις ποιο ακραίες εφαρμογές για να μπεις εσυ & εγω στο Market και να την κατεβάσουμε ΔΩΡΕΑΝ!

Και δεν μιλαω για τα τέρατα (μεγαλοι software dealers) που εχουν πεσει στα αλλα λειτουργικά και πουλάνε ακομη και με τριψήφιο νούμερο τις εφαρμογές τους (!) αλλα για απλους ανθρώπους που ειναι απο οικοδόμοι εως software engineer και γι αυτο το λογο εχει ΨΥΧΗ!!

Περιμενουμε πολλα απο το Android και ολα ειναι ελπιδοφορα

 

Εγω παντως σαν ξεροκεφαλος kurkosdr επιμενω: Αμα δεν γινει κατι με το θεμα των συσκευων, δηλαδη να μπορώ να αναβαθμισω την συσκευη που εχω στην καινουρια εκδοση αμεσως (ή σχεδον αμεσως), και οχι όποτε θελει ο κατασκευαστης, τοτε το Android δεν το βλεπω καλα.

 

Γιατι να μην μπορει το magic να αναβαθμιστει απο 1.6 σε 2.1; Ειναι αυτο open λειτουργικο; Καλη η open source φιλοσοφια, αλλα πρέπει να σκεφτουμε και το viability στον σκληρο κοσμο της αγορας. Δηλαδη, ηδη κανουμε παραχωρησεις σε θεματα interface και υποστηριξης απο εταιριες κινητης για να εχουμε open λειτουργικο, αλλα αμα αυτο μας ταλαιπωρει οπως και τα κλειστα τυπου iphone στο θεμα του media player και των αναβαθμισεων, τοτε ο κοσμος πολυ απλά θα προσπερασει.

Edited by kurkosdr
Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σαν ξεροκεφαλος kurkosdr επιμενω: Αμα δεν γινει κατι με το θεμα των συσκευων, δηλαδη να μπορώ να αναβαθμισω την συσκευη που εχω στην καινουρια εκδοση αμεσως (ή σχεδον αμεσως), και οχι όποτε θελει ο κατασκευαστης, τοτε το Android δεν το βλεπω καλα.

 

Γιατι να μην μπορει το magic να αναβαθμιστει απο 1.6 σε 2.1; Ειναι αυτο open λειτουργικο; Καλη η open source φιλοσοφια, αλλα πρέπει να σκεφτουμε και το viability στον σκληρο κοσμο της αγορας. Δηλαδη, ηδη κανουμε παραχωρησεις σε θεματα interface και υποστηριξης απο εταιριες κινητης για να εχουμε open λειτουργικο, αλλα αμα αυτο μας ταλαιπωρει οπως και τα κλειστα τυπου iphone στο θεμα του media player και των αναβαθμισεων, τοτε ο κοσμος πολυ απλά θα προσπερασει.

 

Πλακα μου κανεις??

Κοιταξε λιγο στο θεμα του Htc Magic και θα δεις οτι η κοινοτητα εχει ηδη βαλει τα 2.1.

Υπαρχει στο προγραμμα του Android μετα την 2.2 (Froyo) να παρεχει αυτοματα τα update χωρις μεσολάβηση καποιου κατασκευαστή.

Αυτο σημαίνει οτι οταν βγει πχ το Android 5.1 θα ειναι διαθεσιμο αμεσα για ολες τις συσκευες, οπως δηλαδη μια διανομη linux για το pc.

Και μην το συγκρινεις σε αυτον τον τομεα με το iPhone γιατι εχει πανω κατω το ιδιο hardware k στις 3 συσκευες του, οπότε ενα update ειναι σχετικα ευκολο, αλλα φαντασου ποσες συσκευες και κατασκευαστες Android υπαρχουν...Πολλες συσκευες..Γι αυτο αργουν καποιες να κανουν τα πολυποθητα update τους και γι αυτο θελει η Android να τους παρακαμψει με την 2.2.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφερον αυτο που ειπες demolition (υπαρχει link που να το επιβεβαιωνει; )

 

Το θεμα ειναι πως θα γινει κατι τετοιο, αφου ολα τα κινητα δεν εχουν το ιδιο hardware, οποτε θα χρειαστουν διαφορετικοι drivers για το καθε κινητακι. Και συνηθως τους drivers τους γραφει ο κατασκευαστης. Ή μηπως τα διαφορα Android κινητα εχουν παρομοιο hardware; Οποτε δραττομαι της ευκαιριας να ρωτησω:

 

Περαν του ARM επεξεργαστη, ποιες αλλες ειναι οι απαιτησεις της Android πλατφορμας; Υπαρχει δηλαδη καποιο κοινο hardware standard μεταξυ των κινητων;

 

Παντως, ανυπομονω να δω προσιτα κινητα τυπου magic με την 2.2 επισημα

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

O Cyanogen είναι ένας από τους πιο γνωστούς developers. Η ROM του στηρίζεται στην έκδοση 2.1 του Android και μπορεί να εγκατασταθεί ακόμα και στο HTC Dream (G1).

 

Πέρα από τον επεξεργαστή δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος περιορισμός στο hardware. Ο κάθε κατασκευαστής μπορεί να επιλέξει τα "περιφερειακά" που επιθυμεί, αν και στην πράξη οι επιλογές τους είναι λίγο πολύ σταθερές.

 

Η έκδοση 2.2 του Android αναμένεται μέσα στο Μάη. Είναι θέμα χρόνου να κυκλοφορήσουν και κινητά που θα το χρησιμοποιούν, αν και στην αρχή μάλλον θα πρόκειται για high end και σταδιακά θα περάσει και σε φθηνότερα. Η μεγάλη αλλαγή μετά την έκδοση 2.2 θα είναι η "απεξάρτηση" από την κατασκευάστρια εταιρεία και η παροχή κοινών αναβαθμίσεων για όλους.

Link to comment
Share on other sites

, αν και στην αρχή μάλλον θα πρόκειται για high end και σταδιακά θα περάσει και σε φθηνότερα.

Θα ρωτησω και κατι αλλο (μην βαρατε, noobάδες ειμαστε, αποριες εχουμε).

 

Αφου η 2.2 θα υποστηριζει ολες τις android συσκευες, γιατι στην αρχη μαλλον θα ειναι μονο για high end;; Δεν μπορουν οι low end κατασκευαστες να την εγκαταστησουν και αυτοι, γιατι να πρέπει να περιμενουν και σταδιακα να αρχισουν να βαζουν την 2.2 στα low end κινητα;

 

Ο χρηστης πως ακριβως θα κανει την αναβαθμιση; Θα υπαρχει καποιος firmware flasher για pc που θα συνδεεται μεσω usb με το κινητο, οπως στα sony ericsson ή καπως αλλιως;

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα μπει σε high end συσκευές είναι θέμα marketing. Αυτό τουλάχιστον συμβαίνει μέχρι τώρα.

 

Για τις αναβαθμίσεις δεν έχει γίνει γνωστό πως θα δίνονται. Δεν αποκλείεται να είναι OTA (over the air).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...