Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ στο neo v μου χωρίς να τρέχουν εφαρμογές από πίσω έχω 180 περίπου με 200 ελεύθερα

Όταν όμως έχω τρέξει facebook η άλλη εφαρμογή κατεβαίνει λιγάκι;)

Το κινητό το κλείνω όταν πέφτει στα 100

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Κανονικά θα έπρεπε να έχει πάνω από 150-200. Μπορεί ο φίλος να έχει πολλά widgets στην οθόνη ή εφαρμογές που να τρέχουν συνέχεια από πίσω...

 

Δεν είπε 70ΜΒ. Είπε ότι η χρήση είναι στο 70%+ που είναι φυσιολογικό. Στα 70 ΜΒ ελεύθερα όντως θα ήταν ανησυχητικό.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε 70ΜΒ. Είπε ότι η χρήση είναι στο 70%+ που είναι φυσιολογικό. Στα 70 ΜΒ ελεύθερα όντως θα ήταν ανησυχητικό.

 

Ναι αυτό είπα. Το τηλέφωνο κατά τα άλλα έχει άμεση απόκριση. Δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Οπότε βγάζω τον task manager και είμαι οκ. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μιλάω για εφαρμογές συστήματος . Άσχετες εφαρμογές . ημερολόγιο ας πούμε . Είναι δηλαδή λογικό η ram να είναι συνέχεια στο 70+ % ? εντάξει για να το λέτε θα ξέρετε απλός μου κάνει εντύπωση .

 

Mάλλον παίζετε το χαλασμένο τηλέφωνο μου φαίνεται εδώ μέσα.....:mobile::lol: Τα 70 ΜΒ που αναφέρεται που κολλάνε??

Ο SERS1612 αναφέρει για 70% της RAM δηλαδή 1Gb*70%=700 MB RAM κατειλημμένα από το σύστημα άρα 300ΜΒ ελεύθερα.

Πού είναι το πρόβλημα??:what:

Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κατάλαβα εγώ λάθος. Στην αρχή έχω την εντύπωση ότι είχε γράψει 70MB και μετά το άλλαξε αλλά μπορεί να διάβασα και λάθος.. Τα 300MB είναι μια χαρά...
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:Χρησιμοποιούσα το Smsbackup&Restore στο Sony neo V χωρίς κανένα πρόβλημα, μέχρι που έκανα την αναβάθμιση σε Android 4.0.3 (4.1.A.0.562). Κάνω backup όπως και πριν τα οποία βλέπω κανονικά στο κινητό, με τη διαφορά ότι όταν το συνδέω με τον υπολογιστή εμφανίζονται στο φάκελο μόνο τα παλιά backup..τα καινούρια δεν μπορώ να τα βρω πουθενά...Επίσης κατέβασα κ τον ES File manager κ δοκίμασα να αποθηκεύσω το backup σε άλλο φάκελο, αλλά πάλι δεν εμφανίζεται στο pc..Δημιούργησα κ μέσω του ES νέο φάκελο στον οποίο έβαλα μέσα ένα αρχείο pdf ,αλλά πάλι στο pc δεν εμφανίζεται καθόλου ο φάκελος που δημιούργησα...Κάνω κάτι λάθος;
Link to comment
Share on other sites

αν κανω backup τις εφαρμογες μου μαζι με τα δεδομενα τους και κανω restore με αλλη rom θα συσχετιστουν με τον λογαριασμο μου για να μπορω να κανω αναβαθμισεις;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Για ληψη φωτογραφιων και βιντεο, ειμαστε 'εγκλωβισμενοι' στις εφαρμογες που εχει το κινητο απο μονο του, ή μπορουμε να χρησιμοποιησουμε/κατεβασουμε ισως και καποια αλλη με περισσοτερες δυνατοτητες?
Link to comment
Share on other sites

Για ληψη φωτογραφιων και βιντεο, ειμαστε 'εγκλωβισμενοι' στις εφαρμογες που εχει το κινητο απο μονο του, ή μπορουμε να χρησιμοποιησουμε/κατεβασουμε ισως και καποια αλλη με περισσοτερες δυνατοτητες?

 

Για φωτογραφίες υπάρχουν πολλές εφαρμογές. Με ένα απλό "camera" search θα βρεις πολλά.

 

Για βίντεο δυστυχώς το android πάσχει.. έχει ελάχιστα και μέτρια πράγματα :(

Link to comment
Share on other sites

Το UCam Ultra Camera φαινεται καταπληκτικη εφαρμογη, θα την βαλω.

 

Ομως βασικα για βιντεο ενδιαφερομαι....

Καμια προταση? Οτι και να μου πειτε, καλυτερο θα ειναι απο την ενσωματωμενη εφαρμογη, που δεν βλεπω να εχει ουτε...pause στο βιντεο!

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κατάλαβα εγώ λάθος. Στην αρχή έχω την εντύπωση ότι είχε γράψει 70MB και μετά το άλλαξε αλλά μπορεί να διάβασα και λάθος.. Τα 300MB είναι μια χαρά...

 

Εγώ απορώ αφού η συσκευή δουλεύει όπως πρέπει και δεν έχει καθυστερήσεις ποιος είναι o λόγος να ασχολείται κανείς...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Πως φαινεται οτι στο android ειμαι αρχαριος...

Αυτα τα εικονιδια, αλα barcode, με τα τετραγωνιδια, ακομη προσπαθω να καταλαβω τι ρολο παιζουν.

Τα σκαναρουν τα κινητα? Με ποια εφαρμογη? Απαιτειται συνδεση στο νετ? Και τι περισσοτερο μας προσφερουν ως πληροφορια, σε σχεση με τα κλασικα ταμπελακια?

Link to comment
Share on other sites

Πως φαινεται οτι στο android ειμαι αρχαριος...

Αυτα τα εικονιδια, αλα barcode, με τα τετραγωνιδια, ακομη προσπαθω να καταλαβω τι ρολο παιζουν.

Τα σκαναρουν τα κινητα? Με ποια εφαρμογη? Απαιτειται συνδεση στο νετ? Και τι περισσοτερο μας προσφερουν ως πληροφορια, σε σχεση με τα κλασικα ταμπελακια?

 

Μια ωραία και δωρεάν εφαρμογή για αυτά είναι το google goggles .

Αν αφορά προϊόντα τότε αν έχεις σύνδεση με ίντερνετ, σου βγάζει reviews για αυτά, ενώ αν αφορά εφαρμογή ή κάποιο άρθρο σου βγάζει κατευθείαν την πληροφορία ή κατεβάζει την εφαρμογή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πως φαινεται οτι στο android ειμαι αρχαριος...

Αυτα τα εικονιδια, αλα barcode, με τα τετραγωνιδια, ακομη προσπαθω να καταλαβω τι ρολο παιζουν.

Τα σκαναρουν τα κινητα? Με ποια εφαρμογη? Απαιτειται συνδεση στο νετ? Και τι περισσοτερο μας προσφερουν ως πληροφορια, σε σχεση με τα κλασικα ταμπελακια?

 

Το αν προσφέρουν παραπάνω δεν ξέρω. Πάντως είναι αρκετά βολικά και ευκολοδιάβαστα από τα barcode scanner που κυκλοφορούν. Εγώ χρησιμοποιώ το google goggles. Δοκίμασε τα λίγο, δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πως φαινεται οτι στο android ειμαι αρχαριος...

Αυτα τα εικονιδια, αλα barcode, με τα τετραγωνιδια, ακομη προσπαθω να καταλαβω τι ρολο παιζουν.

Τα σκαναρουν τα κινητα? Με ποια εφαρμογη? Απαιτειται συνδεση στο νετ? Και τι περισσοτερο μας προσφερουν ως πληροφορια, σε σχεση με τα κλασικα ταμπελακια?

 

εγω με το neo reader που ειχε μεσα το κινητακι μου τα διαβαζω και ειναι ευκολοχρηστο...ναι απαιτειται συνδεση για να μπορεσεις να μπεις στην σελιδα που σου βγαζει(μονο αμα ειναι λινκ αλλιως δεν χρειαζεται ιντερνετ)

ειναι καλυτερο απο το να γραφεις το site πχ...αυτο σε παει κατευθειαν στο λινκ το συγκεκριμενο

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν μπορω να κανω με καποιο τροπο backup sms και επαφες αν εχει χαλασει η οθονη αφης?Οχι δηλαδη δουλευοντασ

πανω στο κινητο αλλα συνδεοντας το στο pc και κανοντας δουλει απο κει.

85.....ochocinco
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν μπορω να κανω με καποιο τροπο backup sms και επαφες αν εχει χαλασει η οθονη αφης?Οχι δηλαδη δουλευοντασ

πανω στο κινητο αλλα συνδεοντας το στο pc και κανοντας δουλει απο κει.

 

μεσω pc companion τις επαφες...μυνηματα δεν ξερω

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Και καλα ρε παιδια, να ειμαι καπου εκτος, on the way, αντε να το καταλαβω αυτο με τα android barcodes.

Αλλα μερικα sites που τα εχουν εντος τους, τι ρολο παιζουν? Αν ειναι λινκ, ποιο το οφελος σε σχεση με ενα κλασικο λινκ? Να το παιξουν και καλα μουρη-τεχνολ.εξελιξη-android?

Αν δεν ειναι link, παλι ποιο το οφελος, στο site σου ειμαι, δειξε μου σε μια σελιδα τι θες να μου πεις.

Δεν καταλαβαινω για τα sites που εχουν κατι τετοια, ποιος ο λογος, ποιο το οφελος για τον επισκεπτη του site.

Ή μηπως να βαλω το κινητο μου να φωτογραφιζει/σκαναρει την οθονη?

Δεν βρισκω εξηγηση. Ποια ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Και καλα ρε παιδια, να ειμαι καπου εκτος, on the way, αντε να το καταλαβω αυτο με τα android barcodes.

Αλλα μερικα sites που τα εχουν εντος τους, τι ρολο παιζουν? Αν ειναι λινκ, ποιο το οφελος σε σχεση με ενα κλασικο λινκ? Να το παιξουν και καλα μουρη-τεχνολ.εξελιξη-android?

Αν δεν ειναι link, παλι ποιο το οφελος, στο site σου ειμαι, δειξε μου σε μια σελιδα τι θες να μου πεις.

Δεν καταλαβαινω για τα sites που εχουν κατι τετοια, ποιος ο λογος, ποιο το οφελος για τον επισκεπτη του site.

Ή μηπως να βαλω το κινητο μου να φωτογραφιζει/σκαναρει την οθονη?

Δεν βρισκω εξηγηση. Ποια ειναι?

αυτό χρησιμεύει σε περίπτωση που βλέπεις τη σελίδα,και θέλει να σου δώσει ένα λινκ για να το ανοιξεις στο smartphone σου, άρα βολεύει να σκανάρεις το QRcode, όπως λέγεται, αντί να γράφεις το λινκ στο κινητό.

 

Έχω ένα πρόβλημα. έχω το huawei u8120 το οποίο κανονικά έχει android 2.1, αλλά εγώ του χω βάλει 2.3. το google play όμως θεωρεί ότι έχω 2.1. Μπορώ να το κάνω να μου δείχνει τις εφαρμογές που είναι διαθέσιμες για 2.3 ?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

αυτό χρησιμεύει σε περίπτωση που βλέπεις τη σελίδα,και θέλει να σου δώσει ένα λινκ για να το ανοιξεις στο smartphone σου, άρα βολεύει να σκανάρεις το QRcode, όπως λέγεται, αντί να γράφεις το λινκ στο κινητό.

 

Δηλαδη, λες να φωτογραφισω την οθονη μου, στο σημειο του barcode! Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Νέος χρήστης και εγώ στο Android (προέρχομαι απο iphone) και έχω το εξής πρόβλημα με το evernote:

Όταν έχω επιλέξει λίστα είτε αριθμημένη είτε απλή και πατάω enter δεν εισάγει καινούργιο αριθμό ή bullet στην λίστα αλλά συνεχίζει στο ίδιο αριθμό ή bullet. Το κινητό μου είναι Xperia Sole και η version του evernote η τελευταία. Αντιμετωπίζει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ξαναρωτησει σχετικα με το προβλημα που εχω , που κατα λαθος αν πατηθει το πληκτρο του ενσυρματου handsfree, ξεκινα και παιζει μουσικη!

Θελω να το απενεργοποιησω αυτο.

Μου ειπατε οτι ειναι θεμα του προγραμματος 'music'. Κοιταξα ομως εκει να βρω καμια ρυθμιση, και δεν βρισκω τιποτε.

Απο που οριζεται, οτι αν πατηθει το πληκτρο του handsfree, θα ξεκινα η μουσικη, ωστε να το απενεργοποιησω;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...