Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σ'ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν δουλεψε...μπουχουχου..:(

συνδεσα το ταμπλετ με το pc και περασα το αρχειο..μηπως δεν ηθελε ετσι?

το ψαχνω ωρα και ειδα και ενα αλλο να βαλω τελεια μπροστα απο το temp αλλα ουτε αυτο δουλεψε..

 

edit: βρηκα την εφαρμογη στο play...για να δουμε αν δουλευει...

 

edit 2:.του ξηγηθηκα πολύ ωραία με την εφαρμογή.. ευχαριστώ πολυ φίλε μου

Μπορεις να μας πεις ποια εφαρμογη ελυσε το προβλημα σου φιλε...??

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

έχω δοκιμάσει το go chat και το imo messenger. κανένα από τα δύο δεν με κρατάει 24/7 με πράσινη κουκίδα στο facebook. και τα δύο μετά από ώρα με δείχνουν με το εικονίδιο του κινητού. ξέρετε καμία εφαρμογή που να σε κρατάει 24/7 με πράσινη κουκίδα; δεν έχω εγκαταστήσει ποτέ το messenger του facebook, η μόνες εφαρμογές που έχω βάλει είναι αυτές οι δυο που ανέφερα.

 

δεν με ενδιαφέρει η εφαρμογή να με ειδοποιεί, γιατί έτσι κι αλλιώς με ειδοποιεί το imo messenger. το μόνο που θέλω είναι να με δείχνει 24/7 με πράσινη κουκίδα.

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα κάτι εικονιδιάκια για τη status bar από το Rom Toolbox Pro αλλά μετά το reboot δεν εμφανίστηκαν και έμειναν τα κλασσικά. Πως θα τα εμφανίσουμε;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά δεν ήξερα σε πιο section να το γράψω.

 

Είμαι εντελώς άσχετος από smartphones και σήμερα πήρα το πρώτο μου,

ένα Samsung Galaxy Fit GT-S5670. Μέχρι χθές είχα το Sony Ericsson T715

το οποίο πλέον ούτε καν ανοίγει.Ευτυχός όμως ειχα αποθηκευσει τις επαφες μου στο

MyPhone Explorer. Στο Γερμανο οταν εβαλαν την sim μου, περασαν και τις επαφες που ειχε

μεσα. Αλλα το αποτελεσμα ειναι ενας αχταρμας. Τα ονοματα ειναι μισογραμμενα και γεματα

ασχετα λατινικα γράμματα, επισης μου εβγαλε στην επιφανεια ενα καρο αχρηστες επαφες που ειχα σβησει εδω και χρονια

και μου παρελειψε πολλες καινουργιες ....

 

 

Θελω πολυ την βοηθεια σας πως να περασω απο το myphone τις επαφες στο samsung ...

 

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπεεδευτει αφου τις ειχες κανει backup για το εκανες και στον Γερμανο ??

Αν ηθελες τις παλιες επαφες σου απο το παλιο σου κινητο στο καινουργιο ( εγω ετσι κανω καθε φορα ) με copy paste.

Φορτωνω στο ME το παλιο , δεν πειραζει αν δεν το εχεις , Αρχειο ---> Χρηστης ----> Επελεξε το παλιο σου κινητο , θα φορτωθει ο παλιος σου καταλογος .

Με το ποντικι διαλεξε ολες τις επαφες και Ctrl + C .

Φορτωνεις το νεο σου κινητο και κανεις Paste τις επαφες και μετα συγχρονισμο.

Πετυχαινει καθε φορα !!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το galaxy xcover και αντιμετωπιζω το εξης παραδοξο ενω εχω καρτα μνημης στο κινητο δεν υπαρχει πουθεβνα ο φακελος external sd ωστε να εχω προσβαση στην καρτα μνημης
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, πως μπορω καπου να ορισω στο android, να μην αποκρινεται στο πατημα του κουμπιου του ενσυρματου handsfree?

Μονιμως βρισκω το κινητο, να παιζει μουσικη διχως να το ξερω, μεσα στα ακουστικα του handsfree, επειδη καταλαθος καπου μπορει να πατηθει το κουμπι του καλωδιου.

Πως μπορω να το απενεργοποιησω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, πως μπορω καπου να ορισω στο android, να μην αποκρινεται στο πατημα του κουμπιου του ενσυρματου handsfree?

Μονιμως βρισκω το κινητο, να παιζει μουσικη διχως να το ξερω, μεσα στα ακουστικα του handsfree, επειδη καταλαθος καπου μπορει να πατηθει το κουμπι του καλωδιου.

Πως μπορω να το απενεργοποιησω αυτο?

 

μεσω εφαρμογης

στα σονυ πχ γινεται μεσω του liveware που εχει φτιαξει η εταιρεια

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το galaxy xcover και αντιμετωπιζω το εξης παραδοξο ενω εχω καρτα μνημης στο κινητο δεν υπαρχει πουθεβνα ο φακελος external sd ωστε να εχω προσβαση στην καρτα μνημης

 

Μήπως η κάρτα δεν δουλεύει; Την δοκίμασες αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι άσχετο

Κάθε ποτέ πρέπει να κάνουμε reboot το κινητό μας; όταν το ανοιγω το πρωί νομίζω ότι πάει πιο σφαίρα από ότι αν το έχω ανοικτό συνέχεια :confused:

Έχει να κάνει με την μνήμη;

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι άσχετο

Κάθε ποτέ πρέπει να κάνουμε reboot το κινητό μας; όταν το ανοιγω το πρωί νομίζω ότι πάει πιο σφαίρα από ότι αν το έχω ανοικτό συνέχεια :confused:

Έχει να κάνει με την μνήμη;

 

Πέρνα το Fast Reboot ρύθμισε το κάθε φορά που ξεκλειδώνεις το τηλέφωνο να κάνει Fast Reboot και θα είσαι Ο.Κ.;) δοκιμασμένο..!!

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.greatbytes.fastreboot&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5ncmVhdGJ5dGVzLmZhc3RyZWJvb3QiXQ..

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα το Fast Reboot ρύθμισε το κάθε φορά που ξεκλειδώνεις το τηλέφωνο να κάνει Fast Reboot και θα είσαι Ο.Κ.;) δοκιμασμένο..!!

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.greatbytes.fastreboot&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5ncmVhdGJ5dGVzLmZhc3RyZWJvb3QiXQ..

Φιλε μου να σε ρωτησω κατι...??

Οταν το ρυθμιζεις με την εφαρμογη να κανει reboot ανακατευει και τους φακελους αν δεν εισαι root...??

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου να σε ρωτησω κατι...??

Οταν το ρυθμιζεις με την εφαρμογη να κανει reboot ανακατευει και τους φακελους αν δεν εισαι root...??

 

δεν νομίζω.... εγώ είμαι Root..!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω.... εγώ είμαι Root..!!

Επειδη εγω δεν ειμαι και οποτε κλεινω το τηλεφωνο και το ανοιγω ξανα οι φακελοι ειναι ανακατεμενοι και οχι οπως τους ειχα βαλει....Αλλα αυτο ξερω οτι γινεται γιατι δεν ειμαι root....

Γι'αυτο σε ρωτησα αν η εφαρμογη αυτη με το reboot που κανει τους ανακατευει αν δεν εισαι root....

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι άσχετο

Κάθε ποτέ πρέπει να κάνουμε reboot το κινητό μας; όταν το ανοιγω το πρωί νομίζω ότι πάει πιο σφαίρα από ότι αν το έχω ανοικτό συνέχεια :confused:

Έχει να κάνει με την μνήμη;

 

Ναι

Εγώ που το κάνω χειροκίνητα το κάνω όταν το κινητό πέσει στα 110

Mb RAM

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..έχω 2.3.7, κι έχω καποιες βασικές απορίες. το λειτουργικό δεν έχει task manager όπως το symbian πχ? όπου βλέπεις ποιες εφαρμογές έχεις ανοιχτες και τις κλείνεις? επίσης, μέσα απ τις εφαρμογές δεν μπορείς να τις κλείσεις, δεν υπάρχει κάποιο κουμπί «έξοδος» ή «κλείσιμο» ?
Link to comment
Share on other sites

και μετά λενε ότι το symbian είναι δύσχρηστο:blink: δεν κατάλαβα πώς εναλλάσομαι μεταξύ των ανοιχτών εφαρμογών, πρέπει να βάλω task manager γι αυτό το σκοπό?

επίσης, το wifi δεν γίνεται να απενεργοποιείται αυτόματα όταν δεν το χρησιμοποιεί καμιά εφαρμογή??

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Οχι δε χρειάζεται task manager.Κρατάς πατημένο το home και σου εμφανίζει την λίστα με τις εφαρμογές.Οι εφαρμογές όπως παιχνίδια και προγράμματα gps,έχουν κουμπί εξόδου.Οι browsers π.χ. οpera,dolphin επίσης.Τα gmail,stock browser,youtube δεν έχουν.

Για το wifi όχι δεν γίνεται να απενεργοποιείται αυτόματα με τον τρόπο που λες,τουλάχιστον όχι οut of the box.Mπορείς όμως να πας στις ρυθμίσεις του wifi και να επιλέξεις αν θέλεις να κλείνει,όταν κλείνει η οθόνη ή μετά από 15 λεπτά αφότου κλείσεις την οθόνη

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Οχι δε χρειάζεται task manager.Κρατάς πατημένο το home και σου εμφανίζει την λίστα με τις εφαρμογές.Οι εφαρμογές όπως παιχνίδια και προγράμματα gps,έχουν κουμπί εξόδου.Οι browsers π.χ. οpera,dolphin επίσης.Τα gmail,stock browser,youtube δεν έχουν.

Για το wifi όχι δεν γίνεται να απενεργοποιείται αυτόματα με τον τρόπο που λες,τουλάχιστον όχι οut of the box.Mπορείς όμως να πας στις ρυθμίσεις του wifi και να επιλέξεις αν θέλεις να κλείνει,όταν κλείνει η οθόνη ή μετά από 15 λεπτά αφότου κλείσεις την οθόνη

αυτό με το home δεν το κάνει σε μένα..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ποια συσκευή έχεις; Eχει πάνω επίσημη ή custom rom;

vodafone joy 845 (huawei u8120) με CM7.2 και adwlauncher...ψάχνω μήπως ειναι κάτι απ τις ρυθμίσεις της cyanogenmod ή του adw

Link to comment
Share on other sites

A εντάξει.Επεσες στην περίπτωση!!! Στη συγκεκριμένη συσκευή όντως δεν λειτουργεί το κουμπί home με αυτόν τον τρόπο.Γιατί home και back πλήκτρο ειναι στο ίδιο κουμπί.Και επειδή τυχαίνει να την έχω και εγώ,πιστεύω ότι ειναι από τις χειρότερες συσκευές που κυκλοφορούν με android.Στην μαμα ρομ με android 2.1 η λιστα με τις πρόσφατες εφαρμογές,εμφανίζεται κρατώντας πατημένο το power. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

A εντάξει.Επεσες στην περίπτωση!!! Στη συγκεκριμένη συσκευή όντως δεν λειτουργεί το κουμπί home με αυτόν τον τρόπο.Γιατί home και back πλήκτρο ειναι στο ίδιο κουμπί.Και επειδή τυχαίνει να την έχω και εγώ,πιστεύω ότι ειναι από τις χειρότερες συσκευές που κυκλοφορούν με android.

ε όχι χαχαχαχ..κοίτα, για 40€ (80 καινούρια) είναι υπέροχη, με 2.3.7, και γρήγορη, αλλά δεν βρίσκω πώς να εναλλάσσομαι στις εφαρμογές..άλλος τρόπος δεν υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

ε όχι χαχαχαχ..κοίτα, για 40€ (80 καινούρια) είναι υπέροχη, με 2.3.7, και γρήγορη, αλλά δεν βρίσκω πώς να εναλλάσσομαι στις εφαρμογές..άλλος τρόπος δεν υπαρχει?

 

Απλά τις ανοίγεις ξανά, κάνοντας κλικ στο εικονίδιο τους.

Αν είχαν μείνει ανοιχτές, θα εμφανιστούν όπως τις άφησες, αν έκλεισαν θα ξεκινήσουν από την αρχή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...