Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το βρίσκω ωραίο "τόπικ" και δε σας κρύβω ότι σκεφτόμουν να ζητήσω-ρωτήσω μήπως θα πρέπει να φτιαχτεί κάτι παρόμοιο ώστε να γράφονται σε μια λίστα ποιες συσκευές με λογισμικό android υποστηρίζουν τη "κλασσική" βιντεοκλήση!

 

Τι λέτε? :cool:

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Android υποστηρίζει βιντεοκλήση μέσω 3g όπως είχαν παλιά τα κινητά; χωρίς να χρησιμοποιώ ίντερνετ;

 

Μόνο που δεν υπάρχει βιντεοκληση χωρίς ίντερνετ.

Αφού το λες και μόνος σου μέσω 3g

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που δεν υπάρχει βιντεοκληση χωρίς ίντερνετ.

Αφού το λες και μόνος σου μέσω 3g

 

Σωστό αυτό που λες αλλά φαντάζομαι ξέρεις ότι όσες συσκευές έχουν "κάμερα" για βιντεοκλησεις πχ. ΝΕΟ V πρέπει-μπορείς να τη πραγματοποιήσεις ΜΌΝΟ μέσω κάποιας εφαρμογής (skype πχ) και ΌΧΙ μέσω του παροχου.

Μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν και "πακέτα" στις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας που πληρώνεις τη χρήση αυτής της υπηρεσίας ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να αλλάξω πλατφόρμα, και θέλω να μεταφέρω όλα τα SMS / MMS απο το iphone στο galaxia... Υπάρχει τρόπος;

Να μεταφαίρει σίγουρα κια τα MMS όμως! :X

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με το Vodafone Joy 845. Πώς θα την κάνω την αλλαγή αυτή; Ο μόνος τρόπος που ξέρω για να ονοματίσω τα κομμάτια είναι μέσω του windows media player που πηγαίνω στα πεδία Title και Artist και γράφω ό,τι θέλω -αλλά εκεί πώς ορίζεται η κωδικοποίηση UTF-8; Δεν έχω δει κάποια επιλογή. Καμία πρόταση;

 

Δοκιμάστε αυτό. Δεν ξέρω αν θα λύσει το πρόβλημα, απλά κάνω μία πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

εγω που ημουν JB πηρα το .db αρχειο, το ανεβασα σε μια σελιδα και μου το μετετρεψε σε xml

οπου το περασα στο κινητο με το sms backup and restore. Δεν θυμαμαι αν θελει root ομως.

 

γενικα πολυ γρηγορη διαδικασια και δεν εχασα μηνυματα απο 2 χρονια :)

 

 

τωρα λεπτομεριες δεν θυμαμαι αλλα αν ψαξεις στο google για τετοια διαδικασια σιγουρα θα βρεις λυση ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει τη διαδικασία και έχω μετατρέψει όλα τα μηνύματά μου από το προηγούμενό μου κινητό σε αρχείο .xml. Κατέβασα και το προγραμματάκι sms backup & restore από το Android market, αλλά δεν μπορεί να εντοπίσει το φάκελο στον οποίο έχω αντιγράψει το αρχείο από τον υπολογιστή μου. Ξέρετε αν πρέπει να το βάλω σε κάποιο συγκεκριμένο φάκελο και ποιος είναι αυτός; Είμαι νέα χρήστης android και αντιμετωπίζω κάποιες δυσκολίες..Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν θυμαμαι αν εχει αναζητηση κανε το εξής απλο

στειλε καποιο sms (μην ειναι κενη η λιστα) και κανε backup με το app

οποτε θα δεις που θα το κανει για να βαλεις εχει το δικο σου

 

μετα restore και εισαι κομπλε :)

 

 

λογικα μεσα στο /sdcard θα ειναι σε καποιο φακελο τυπου "smsbackuprestore"

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα το καινούργιο μου κινητό Samsung Galaxy Nexus.

Είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ από Android, έρχομαι από WM 6.1 !

Μόλις το άνοιξα την πρώτη φορά με ρωτάει το εξής:

 

This phone belongs to...

The phone uses your name to personalize some apps.

 

Για ποιο λόγο θέλει το όνομα μου;

Να βάλω ένα ψευφώνυμο; Να βάλω ότι μου κατέβει;;;

Ή πρέπει να είναι το αληθινό μου όνομα; Κι αν ναι γιατί;

Link to comment
Share on other sites

εγω που ημουν JB πηρα το .db αρχειο, το ανεβασα σε μια σελιδα και μου το μετετρεψε σε xml

οπου το περασα στο κινητο με το sms backup and restore. Δεν θυμαμαι αν θελει root ομως.

 

γενικα πολυ γρηγορη διαδικασια και δεν εχασα μηνυματα απο 2 χρονια :)

 

 

τωρα λεπτομεριες δεν θυμαμαι αλλα αν ψαξεις στο google για τετοια διαδικασια σιγουρα θα βρεις λυση ;)

 

Σου πέρασε και τα MMS;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα το καινούργιο μου κινητό Samsung Galaxy Nexus.

Είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ από Android, έρχομαι από WM 6.1 !

Μόλις το άνοιξα την πρώτη φορά με ρωτάει το εξής:

 

This phone belongs to...

The phone uses your name to personalize some apps.

 

Για ποιο λόγο θέλει το όνομα μου;

Να βάλω ένα ψευφώνυμο; Να βάλω ότι μου κατέβει;;;

Ή πρέπει να είναι το αληθινό μου όνομα; Κι αν ναι γιατί;

Βαλε οτι θες. υπαρχουν καποιες εφαρμογες που χρησιμοποιουν το ονομα/ψευδωνυμο για καποια λειτουργια τους. πχ Hello Nikos. επισης στις επαφες, ετσι θα φαινεσαι.

εισαι οφ τοπικ ομως, υπαρχει θεμα για το nexus :)

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξέρω αυτό αλλά μιλάω για παλαιότερα που είχα πχ. το k800i που μπορούσα να κάνω βίντεο κλήση τέτοιο στυλ υπάρχει;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φτιάχνω τη λίστα που γνωρίζω ότι κάνουν τη "κλασσική" βιντεοκλήση και όχι μέσω εφαρμογής. Για κινητά τηλέφωνα με android έτσι; (οποιος-όποια γνωρίζει κι άλλο ας συμπληρώσει)

 

 

1ον. Samsung Galaxy S

2ον. Samsung Galaxy S II

3ον. Samsung Galaxy Note

4oν. LG 2X optimus

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Σου πέρασε και τα MMS;

 

 

δεν θυμαμαι γιατι δεν ειχα πολλα,

αλλα απ'οσο θυμαμαι δεν μου εδειξε οτι λειπει κατι.

 

τις εικονες απο τα mms καλου κακου αποθηκευσε τις χειροκινητα

ολα τα κειμενα θα περαστουν λογικα στο xml

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι γιατι δεν ειχα πολλα,

αλλα απ'οσο θυμαμαι δεν μου εδειξε οτι λειπει κατι.

 

τις εικονες απο τα mms καλου κακου αποθηκευσε τις χειροκινητα

ολα τα κειμενα θα περαστουν λογικα στο xml

 

Πάνω απο 17.000 χιλιάδες SMS λιγάκι δύσκολο, να βρώ που είναι όλα τα MMS... :X

Επίσης είδα κάπου οτι κρασάρει το πρόγραμμα! Λες με τέτοια βάση δεδομένων να έχω πρόβλημα; Εσυ πόσα SMS είχες στα 2 χρόνια σου;

Link to comment
Share on other sites

8-9.000

 

τις εικονες μαλλον τις εχει σε καποιον φακελο μαζεμενες σαν συνημμένα.

δεν ξερω αν μπορει να τις περασει αυτοματα γιατι το db μπορει να τις εχει μεσα

αλλα το xml ειναι σκετο κειμενο

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν θυμαμαι αν εχει αναζητηση κανε το εξής απλο

στειλε καποιο sms (μην ειναι κενη η λιστα) και κανε backup με το app

οποτε θα δεις που θα το κανει για να βαλεις εχει το δικο σου

 

μετα restore και εισαι κομπλε :)

 

 

λογικα μεσα στο /sdcard θα ειναι σε καποιο φακελο τυπου "smsbackuprestore"

Ευχαριστώ πολύ!!Λύθηκε το πρόβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άκουσα οτι το Kies σου δίνει επιλογή για μεταφορά SMS απο iphone backup σε Android, το έχει κάνει κανείς; :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Διαπιστώνω μια μεγάλη πτώση της μπαταρίας το βράδυ.

Χθες πχ το άφησα με 75% και σε 6 ώρες έφτασε στο 40%.

 

Στο διάγραμμα αποφόρτισης της μπαταρίας παρατήρησα πως υπήρχε μια σταθερή γραμμική πτώση και πως κάτι δούλευε στο κινητό τόσες ώρες.

Στο "τι χρησιμοποίησε την μπαταρία" δεν μου εμφάνησε κάποια εφαρμογή, παρά μόνο την κατανάλωση για το σήμα.

 

Τι μπορώ να κάνω για να καταλάβω τι καταναλώνει την μπαταρία και να απαλλαγώ από αυτό??

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

γραψε αναλυτικα τι σου εφαγε την μπαταρια.πολυ πιθανον να μην ειχες σημα εκει που το αφησες και γιαυτο σου την εφαγε ..Σημα και οθονη καταναλωνουν την περισσοτερη μπαταρια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γραψε αναλυτικα τι σου εφαγε την μπαταρια.πολυ πιθανον να μην ειχες σημα εκει που το αφησες και γιαυτο σου την εφαγε ..Σημα και οθονη καταναλωνουν την περισσοτερη μπαταρια.

 

Τι εννοείς να γράψω αναλυτικά? Δεν ξέρω και ρωτάω πως μπορώ να το μάθω.

Αν εννοείς τι γράφει στα στατιστικά χρήση της μπαταρίας, είχε 2% την οθόνη (που το βράδυ ήταν κλειστή) και 49% το "ετοιμότητα κυψέλης" και 49% το "το τηλέφωνο είναι αδρανές".

 

Γενικά δεν έχει καλό σήμα στο σπίτι αλλά παλιά δεν συνέβαινε αυτό. Τώρα άλλαξα rom και εγκατέστησα πάρα πολλές νέες εφαρμογές οπότε κάποια από αυτές θα φταίει.

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το λεει καθαρα.φταιει το σημα.αν κατι ετρεχε στο backround θα το εμφανιζε.και για να το καταλαβεις θα κανεις το εξης.αστο ενα βραδυ ανοιχτο σε λειτουργεια πτησης!αν δεις οτι εχεις τα ιδια αποτελεσματα,τοτε δεν φταιει το σημα..;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το λεει καθαρα.φταιει το σημα.αν κατι ετρεχε στο backround θα το εμφανιζε.και για να το καταλαβεις θα κανεις το εξης.αστο ενα βραδυ ανοιχτο σε λειτουργεια πτησης!αν δεις οτι εχεις τα ιδια αποτελεσματα,τοτε δεν φταιει το σημα..;)

 

Ναι, βέβαια μου έχει ξανατύχει να μην φταίει το σήμα αλλά να μην εμφανίζει την εφαρμογή που δημιουργεί το πρόβλημα.

Επίσης τόσο καιρό δεν έπεφτε η μπαταρία το βράδυ.

 

Θα δοκιμάω αυτό με την λειτουργία πτήσης να δούμε.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βέβαια μου έχει ξανατύχει να μην φταίει το σήμα αλλά να μην εμφανίζει την εφαρμογή που δημιουργεί το πρόβλημα.

Επίσης τόσο καιρό δεν έπεφτε η μπαταρία το βράδυ.

 

Θα δοκιμάω αυτό με την λειτουργία πτήσης να δούμε.

 

Μα γιαυτο στο λεω να δοκιμάσει διαφορα πραγματα για να δούμε τ φταίει.

Αν θυμάσαι ποτέ ακριβώς άρχισε το πρόβλημα,θυμησου τι εφαρμογες εκανες εγκατάσταση εκείνη την περίοδο και άρχισε το ξηλωμα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...