Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν τις κάνεις backup θα κρατηθεί ένα αντιγραφο της εφαρμογής (apk αρχείο) στην κάρτα.Οταν θες πάλι να το εγκαταστήσεις πας στην δεξιά καρτέλλα του astro και το επιλέγεις να εγκατασταθεί
Link to comment
Share on other sites

Αν τις κάνεις backup θα κρατηθεί ένα αντιγραφο της εφαρμογής (apk αρχείο) στην κάρτα.Οταν θες πάλι να το εγκαταστήσεις πας στην δεξιά καρτέλλα του astro και το επιλέγεις να εγκατασταθεί

Να΄σαι καλα φιλε μου, σ'ευχαριστω.

Οταν λες θα κρατηθει στην καρτα εννοεις στην sd card ετσι...??

Και επισης οταν λες δεξια καρτελα εννοεις αυτην που λεει sd card usage...??

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στον astro και επιλέγεις application backup.Και ανοίγει μια νέα οθόνη που χωρίζεται στα 2. Στα αριστερά γράφει installed apps και βλέπεις τις εφαρμογές που έχεις ήδη εγκαταστήσει.Στα δεξιά γράφει backed up apps.Εκει βλέπεις τις εφαρμογές που έχεις πάρει backup.

Αν κάποια στιγμή σβήσεις μια εφαρμογή και θες να την επαναφέρεις,θα πας στην δεξιά καρτέλλα στο backed up apps θα βρεις την εφαρμογή που θες και θα την εγκαταστήσεις. Οποια εφαρμογή βλέπεις μέσα στην καρτέλλα backed up apps, θα βρεις το apk στην κάρτα μνήμης στο φάκελο backups\apps

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει, αν υπαρχει τροπος τα προγραμματα να εγκαθιστανται εξολοκληρου στην sd card?

Εχω κανει root, με link2sd εχω ολες τις εφαρμογες στην καρτα.

Ωστοσο, και με το μικρο κομματι καθε προγραμματος που παραμενει στην εσωτερικη μνημη, αυτη κοντευει να γεμισει, κι εχω προβλημα.

Πως μπορω να την απελευθερωσω?

Μπορω να την απαλλαξω εντελως απο τα προγραμματά μου;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει, αν υπαρχει τροπος τα προγραμματα να εγκαθιστανται εξολοκληρου στην sd card?

Εχω κανει root, με link2sd εχω ολες τις εφαρμογες στην καρτα.

Ωστοσο, και με το μικρο κομματι καθε προγραμματος που παραμενει στην εσωτερικη μνημη, αυτη κοντευει να γεμισει, κι εχω προβλημα.

Πως μπορω να την απελευθερωσω?

Μπορω να την απαλλαξω εντελως απο τα προγραμματά μου;

 

Υπάρχει ένα πρόγραμμα, το Darktremor που κάνει αυτή την δουλειά, αλλά θέλει προσοχή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα πρόγραμμα, το Darktremor που κάνει αυτή την δουλειά, αλλά θέλει προσοχή.

 

Διαβασα καποια πραγματα γι αυτο, πρεπει να κανει τη δουλεια, αλλα μαλλον ειναι επικινδυνο για προβληματα.

Κατι που να ειναι τοσο ευχρηστο οσο το link2sd, αλλα να μεταφερει ολοκληρο το προγραμμα, υπαρχει;

 

Απο clockworkmod θα μπορουσα να κανω κατι, χωρις να χασω καθολου δεδομενα, να ελευθερωσω λιγο απο την εσωτερικη μνημη;

Πχ. καθαρισμα καποιας cache ή κατι αλλο.

Edited by Villis
Μην κάνεις συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε το κουμπί "Τροποποίηση" εναλλακτικά!
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στον astro και επιλέγεις application backup.Και ανοίγει μια νέα οθόνη που χωρίζεται στα 2. Στα αριστερά γράφει installed apps και βλέπεις τις εφαρμογές που έχεις ήδη εγκαταστήσει.Στα δεξιά γράφει backed up apps.Εκει βλέπεις τις εφαρμογές που έχεις πάρει backup.

Αν κάποια στιγμή σβήσεις μια εφαρμογή και θες να την επαναφέρεις,θα πας στην δεξιά καρτέλλα στο backed up apps θα βρεις την εφαρμογή που θες και θα την εγκαταστήσεις. Οποια εφαρμογή βλέπεις μέσα στην καρτέλλα backed up apps, θα βρεις το apk στην κάρτα μνήμης στο φάκελο backups\apps

ισχυει και για εφαρμογες συστηματος? που εχει ενα κινητο στη μαμα rom?

και αν παρω backup καποια προγραμματα ετσι οπως γραφεις, στην sd και βαλω μια custom rom που ξερω οτι λειπουν απο αυτη, θα μπορεσω μετα να τα εγκαταστησω στη νεα rom?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ισχυει και για εφαρμογες συστηματος? που εχει ενα κινητο στη μαμα rom?

και αν παρω backup καποια προγραμματα ετσι οπως γραφεις, στην sd και βαλω μια custom rom που ξερω οτι λειπουν απο αυτη, θα μπορεσω μετα να τα εγκαταστησω στη νεα rom?

 

Αν και δεν έχω δοκιμάσει το astro, το Titanium Backup είναι ότι καλύτερο για backup εφαρμογών. Για να κάνεις αυτό ακριβώς που ρωτάς από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη αν ρωτάω κάτι που πιθανόν έχει ξανασυζητηθεί, απλά δεν το βρίσκω με μια ματιά που έριξα. Αν πάρω πχ ένα android κινητό από το εξωτερικό, γίνεται να του βάλω ελληνικό μενού? Γιατί Οκ, είδα ότι μπορώ να του βάλω ελληνικό πληκτρολόγιο με εφαρμογή για τα μηνύματα. Αλλά το μενού? Οι επαφές? Γίνεται ελληνικό? Και αν έχω μία sim με ελληνικές επαφές και τη βάλω στο ξένο android, θα φαίνονται καλά ή άλλα ντ'άλλων? Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη αν ρωτάω κάτι που πιθανόν έχει ξανασυζητηθεί, απλά δεν το βρίσκω με μια ματιά που έριξα. Αν πάρω πχ ένα android κινητό από το εξωτερικό, γίνεται να του βάλω ελληνικό μενού? Γιατί Οκ, είδα ότι μπορώ να του βάλω ελληνικό πληκτρολόγιο με εφαρμογή για τα μηνύματα. Αλλά το μενού? Οι επαφές? Γίνεται ελληνικό? Και αν έχω μία sim με ελληνικές επαφές και τη βάλω στο ξένο android, θα φαίνονται καλά ή άλλα ντ'άλλων? Ευχαριστώ πολύ.

πας settings>personal>language and input> και διαλεγεις στο Language τη φλώσσα που επιθυμεις

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια εφαρμογή συστήματος (που δεν φαίνεται) η οποία κοιτάει για αναβαθμίσεις του play store και ανβαθμίζει όταν χρειάζεται. Για να την βγάλεις, χρειάζεσαι root.

 

Για εναλλακτικό market, δεν θα βρεις τίποτα αξιόλογο όσο το play store (απ όσο ξέρω εγώ)

 

Καλύφθηκα πλήρως.:bow:

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα ταμπλετ Lenovo με 2.3 και όταν ανοιγω ένα παιχνίδι μου αποθηκεύει αυτοματα μια εικόνα σε ένα φάκελο με όνομα "temp" και έτσι εμφανιζετε στην έκθεση... πράγμα το οποίο δεν θέλω.. πως θα γίνει να μην το κάνει αυτό?

αν με διαφωτισει κάποιος θα το εκτιμουσα

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα ταμπλετ Lenovo με 2.3 και όταν ανοιγω ένα παιχνίδι μου αποθηκεύει αυτοματα μια εικόνα σε ένα φάκελο με όνομα "temp" και έτσι εμφανιζετε στην έκθεση... πράγμα το οποίο δεν θέλω.. πως θα γίνει να μην το κάνει αυτό?

αν με διαφωτισει κάποιος θα το εκτιμουσα

 

Φτιαξε στο pc σου εναν φακελο ή ενα αρχειο txt με ονομασια .nomedia (εμφαση στην τελεία) και με εναν file manager πετα το στον φακελο temp. Και γενικα αυτο λειτουργει για οποιοδηποτε αρχειο δεν θελεις να εμφανιζεται στην εκθεση.

Αν και νομιζω πως υπηρχε μια εφαρμογη που εκανε ακριβως αυτο. Αν ψαξεις στο Play για Nomedia ισως σου βγαλει κατι. Αλλιως χειροκινητα :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε στο pc σου εναν φακελο ή ενα αρχειο txt με ονομασια .nomedia (εμφαση στην τελεία) και με εναν file manager πετα το στον φακελο temp. Και γενικα αυτο λειτουργει για οποιοδηποτε αρχειο δεν θελεις να εμφανιζεται στην εκθεση.

Αν και νομιζω πως υπηρχε μια εφαρμογη που εκανε ακριβως αυτο. Αν ψαξεις στο Play για Nomedia ισως σου βγαλει κατι. Αλλιως χειροκινητα :)

 

σ'ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν δουλεψε...μπουχουχου..:(

συνδεσα το ταμπλετ με το pc και περασα το αρχειο..μηπως δεν ηθελε ετσι?

το ψαχνω ωρα και ειδα και ενα αλλο να βαλω τελεια μπροστα απο το temp αλλα ουτε αυτο δουλεψε..

 

edit: βρηκα την εφαρμογη στο play...για να δουμε αν δουλευει...

 

edit 2:.του ξηγηθηκα πολύ ωραία με την εφαρμογή.. ευχαριστώ πολυ φίλε μου

Edited by laziokos
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω δοκιμάσει το astro, το Titanium Backup είναι ότι καλύτερο για backup εφαρμογών. Για να κάνεις αυτό ακριβώς που ρωτάς από πάνω.

+1000 ο astro ειναι λύση μόνο για εφαρμογές χρήστη στην περίπτωση που δεν είσαι root.Η απόλυτη λύση ειναι root και titanium backup μιας και έτσι μπορείς να κρατήσεις όχι μόνο την εφαρμογή αλλά και τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις των εφαρμογών. π.χ. τις πίστες ενός παιχνιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστησει ενα παιχνιδι, με apk, παλιοτερα. Τωρα θελω να περασω απο πανω την νεοτερη εκδοση. Εχω ics.

Οριστε το μηνυμα λαθους που μου βγαζει, και αποτυγχανει η εγκατασταση:

an existing package by the same name with a conflicting signature is already installed.

Θα εκανα απεγκατασταση και ξαναεγκατασταση, αλλα φοβαμαι οτι θα χασως τις ρυθμισεις-data, οτι εχω κερδισει μεχρι τωρα κλπ.

Γιατι το βγαζει αυτο το λαθος; Τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστησει ενα παιχνιδι, με apk, παλιοτερα. Τωρα θελω να περασω απο πανω την νεοτερη εκδοση. Εχω ics.

Οριστε το μηνυμα λαθους που μου βγαζει, και αποτυγχανει η εγκατασταση:

an existing package by the same name with a conflicting signature is already installed.

Θα εκανα απεγκατασταση και ξαναεγκατασταση, αλλα φοβαμαι οτι θα χασως τις ρυθμισεις-data, οτι εχω κερδισει μεχρι τωρα κλπ.

Γιατι το βγαζει αυτο το λαθος; Τι να κανω;

 

Δε μπορείς να περάσεις νεότερη έκδοσή μιας εφαρμογής έτσι. Το λ;Θεός σου το βγάζει γιατί κολλάει στα υπάρχοντά αρχεία. Πρέπει να απεγκαταστησεις πρώτα το παλιό και μετά να περάσεις το καινούργιο. Για να μη χάσεις τα δεδομένα ίσως μπορείς να τα αντιγράψεις από το φάκελο που αποθηκεύονται και μετά τη νέα εγκατάστασή να τα ξανάβάλεις στον ίδιο φάκελο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να περάσεις νεότερη έκδοσή μιας εφαρμογής έτσι. Το λ;Θεός σου το βγάζει γιατί κολλάει στα υπάρχοντά αρχεία. Πρέπει να απεγκαταστησεις πρώτα το παλιό και μετά να περάσεις το καινούργιο. Για να μη χάσεις τα δεδομένα ίσως μπορείς να τα αντιγράψεις από το φάκελο που αποθηκεύονται και μετά τη νέα εγκατάστασή να τα ξανάβάλεις στον ίδιο φάκελο.

 

Δεν ειμαι σιγουρος οτι ισχυει αυτο που λες.

Οταν κανω update μια εφαρμογη απο το play, τι κανει? Απεγκαθιστα εντελως την υπαρχουσα εγκατεστημενη, και μετα εγκαθιστα απο την αρχη, απο το μηδεν, την καινουργια εκδοση?

Νομιζω την περνα απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος οτι ισχυει αυτο που λες.

Οταν κανω update μια εφαρμογη απο το play, τι κανει? Απεγκαθιστα εντελως την υπαρχουσα εγκατεστημενη, και μετα εγκαθιστα απο την αρχη, απο το μηδεν, την καινουργια εκδοση?

Νομιζω την περνα απο πανω.

 

Οταν το play σου κανει update μια εφαρμογή .οπως σωστά ειπες την περνάει πανω απο αυτην που υπάρχει.

Το δικο σου μπέρδεμα πρεπει να γινεται γιατι την εφαρμογή που εχεις εγκαταστημένη παλιότερα και αυτην που προσπαθεις να εγκαταστησης τωρα δεν ειναι απο το play .

πιστεύω οτι ο πρεπει να σβήσεις το παλιό apk για περασεις τo καινουργιo

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Στο clockworkmod βλεπω μια επιλογη για usb storage.

Υπαρχει περιπτωση να μπορω να συνδεσω πανω, με το καταλληλο usb καλωδιο, usb φλασακι?

Ή σημαίνει κατι αλλο αυτη η επιλογη;

Link to comment
Share on other sites

Είναι για να βλέπεις την κάρτα μνήμης του κινητού στο PC , ως αφαιρούμενο δίσκο ώστε να αντιγράφεις αρχεία χωρίς να χρειάζεται να είσαι στο λειτουργικό
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγκατεστησα μια εφαρμογη σημερα

πριν την εγκαταστησω το κινητο κειμενοταν στα 168 mb ελευθερης ραμ

τωρα εχει παει 203..που ανοιξα την εφαρμογη...ειναι φυσιολογικο αυτο?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγκατεστησα μια εφαρμογη σημερα

πριν την εγκαταστησω το κινητο κειμενοταν στα 168 mb ελευθερης ραμ

τωρα εχει παει 203..που ανοιξα την εφαρμογη...ειναι φυσιολογικο αυτο?

Η RAM ανεβοκατεβαίνει όλη την ώρα.

Δεν είναι ο χώρος όπου αποθηκεύεται μια εφαρμογή όταν την εγκαθιστάς, αλλά η προσωρινή μνήμη που φορτώνει ό,τι τρέχει ανά πάσα στιγμή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η RAM ανεβοκατεβαίνει όλη την ώρα.

Δεν είναι ο χώρος όπου αποθηκεύεται μια εφαρμογή όταν την εγκαθιστάς, αλλά η προσωρινή μνήμη που φορτώνει ό,τι τρέχει ανά πάσα στιγμή.

 

ειδα τι εφταιγε φιλε

απλα οταν ετρεχε η εφαρμογη καποιες εφαρμογες σταματησαν και κανανε επανεκιννηση...μολις αρχισαν να ξανατρεχουν ειχα την ιδια ραμ με πριν

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ακριβώς ειναι και η φυσιολογική λειτουργία του android.Απελευθερώνει μνήμη όταν χρειάζεται,κλείνοντας εφαρμογές αυτόματα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...