Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σας και χρονια πολλα στους/στις εορταζοντες/εορταζουσες.

Σημερα κατεβασα δυο εφαρμογες απο το play και τοποθετηθηκαν αυτοματα εκει που ειναι και οι εφαρμογες απο την μανα του.

Φανταζομαι οτι αυτα ειναι κατι σαν τις συντομευσεις που εχουμε στην επιφανεια εργασιας στο pc ετσι..??

Και θα ηθελα να ρωτησω αν ισχυει αυτο που λεω, τα .apk που βρισκονται...??

Ευχαριστω.

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

τα apk βρισκονται στο φακελο /data/app και αν δεν εισαι root ,δεν εχεις προσβαση σε αυτον τον φακελο
Link to comment
Share on other sites

τα apk βρισκονται στο φακελο /data/app και αν δεν εισαι root ,δεν εχεις προσβαση σε αυτον τον φακελο

Σ'ευχαριστω για την απαντηση φιλε.

Ναι δεν ειμαι root....Βρηκα ομως μια διοδρομη που εχει φακελο data (sdcard/android/data) αλλα δεν βλεπω πουθενα τις εφαρμογες....

Μηπως επειδη δεν εχω προσβαση οπως λες φιλε μου...???

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Η διαδρομή που βρήκες ειναι στην κάρτα μνήμης και όχι στην εσωτερική μνήμη της συσκευής όπου και βρισκεται ο φάκελος που σου είπα.Σε αυτή την μνήμη δεν έχεις πρόσβαση,αν δεν εισαι root.Mερικές εφαρμογές υποστηρίζουν την μερική μετακίνηση τους στην κάρτα μνήμης.Αν έχεις τέτοιες εφαρμογές το κομμάτι της εφαρμογής που επιτρέπεται από το developer να βρίσκεται στην κάρτα μνήμης θα το βρεις στην διαδρομή sdcard/Android_secure Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και χρονια πολλα στους/στις εορταζοντες/εορταζουσες.

Σημερα κατεβασα δυο εφαρμογες απο το play και τοποθετηθηκαν αυτοματα εκει που ειναι και οι εφαρμογες απο την μανα του.

Φανταζομαι οτι αυτα ειναι κατι σαν τις συντομευσεις που εχουμε στην επιφανεια εργασιας στο pc ετσι..??

Και θα ηθελα να ρωτησω αν ισχυει αυτο που λεω, τα .apk που βρισκονται...??

Ευχαριστω.

 

Τις συντομεύσεις μετά από εγκατάσταση εφαρμογών μπορείς να τις σταματήσεις μέσα από τις ρυθμίσεις του Play Store.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλά αν κατάλαβα καλά ο φίλος λέει ότι οι εφαρμογές που εγκατέστησε από το play store,εμφανίζονται στο συρτάρι των εφαρμογών εκεί δηλαδή που βλέπεις και τις εφαρμογές που έχει το κινητό out of the box.Κάτι που ειναι απόλυτα φυσιολογικό να συμβαίνει μιας και από κάπου πρέπει να βρίσκεις την εφαρμογή για να την ξεκινήσεις
Link to comment
Share on other sites

Η διαδρομή που βρήκες ειναι στην κάρτα μνήμης και όχι στην εσωτερική μνήμη της συσκευής όπου και βρισκεται ο φάκελος που σου είπα.Σε αυτή την μνήμη δεν έχεις πρόσβαση,αν δεν εισαι root.Mερικές εφαρμογές υποστηρίζουν την μερική μετακίνηση τους στην κάρτα μνήμης.Αν έχεις τέτοιες εφαρμογές το κομμάτι της εφαρμογής που επιτρέπεται από το developer να βρίσκεται στην κάρτα μνήμης θα το βρεις στην διαδρομή sdcard/Android_secure

Ευχαριστω για απαντηση σου φιλε μου.

Η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα λιγο.

Δηλαδη θες να πεις οτι δεν μπορω ουτε καν να τις δω...??

Αυτη την διαδρομη παντως (sdcard/Android_secure) δεν την βρισκω....Πως καταλαβαινω ομως οτι μπορει να ειναι μερικης μετακινησης...??

 

Τις συντομεύσεις μετά από εγκατάσταση εφαρμογών μπορείς να τις σταματήσεις μέσα από τις ρυθμίσεις του Play Store.

Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου αλλα δεν ξερω πως να το κανω αυτο που λες....

 

Σωστά αλλά αν κατάλαβα καλά ο φίλος λέει ότι οι εφαρμογές που εγκατέστησε από το play store,εμφανίζονται στο συρτάρι των εφαρμογών εκεί δηλαδή που βλέπεις και τις εφαρμογές που έχει το κινητό out of the box.Κάτι που ειναι απόλυτα φυσιολογικό να συμβαίνει μιας και από κάπου πρέπει να βρίσκεις την εφαρμογή για να την ξεκινήσεις

Εχεις δικιο φιλε μου, εκει ειναι...

Edited by keeperas
Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις μόνο τα apk από τις εφαρμογές που βρίσκονται στην κάρτα μνήμης

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις μόνο τα apk από τις εφαρμογές που βρίσκονται στην κάρτα μνήμης

Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε.

Συγκεκριμενα να σου πω οτι μπορω να δω μονο ενα live theme που κατεβασα απο το samsung apps στην διαδρομη sdcard/samsung apps/download/live theme...

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε.

Συγκεκριμενα να σου πω οτι μπορω να δω μονο ενα live theme που κατεβασα απο το samsung apps στην διαδρομη sdcard/samsung apps/download/live theme...

 

Λογικά μόνο αυτή η εφαρμογή θα είναι στην κάρτα μνήμης

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μόνο αυτή η εφαρμογή θα είναι στην κάρτα μνήμης

Μαλιστα....Και τις αλλες προφανως δεν μπορω να δω που βρισκονται ετσι....???

Σ'ευχαριστω φιλε μου, να'σαι καλα....

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Wifi tethering...

Ελπιζω ειλικρινα, ως 'πονεμενος' χρηστης android με το συγκεκριμενο θεμα, να βρω επιτελους μια λυση...

Λογω του οτι εχω βαλει μια μη official rom, το wifi tether του android, δεν λειτουργει.

Ωστοσο, συμφωνα με οσα μου λενε, μπορει να λειτουργησει μεσω αλλης third party εφαρμογης wifi tethering.

 

Οντως, κατι φαινεται οτι παιζει. Αλλα παιζει οποτε και οταν θελει!

Δεν ρωτω στο τοπικ του κινητου/ρομ, γιατι κατι γινεται με τις εν λογω εφαρμογες wifi tethering.

Και γιατι το λεω αυτο?

Γιατι δεν μπορει οταν ειμαι στην Α περιοχη, στανταρντ να συνδεω το laptop με το κινητο hotspot, διχως προβλημα, ενω οταν παω στην Β περιοχη, είτε να μη συνδεεται, είτε να σερνεται και να εχει συνεχεια συνδεσεις-επανασυνδεσεις!

Χρησιμοποιησα την εφαρμογη barnacle που μου συστησαν, αλλα και κανα δυο αλλες.

 

Επειδη με προβληματισε το ποτε και που εμφανιζεται το προβλημα(πχ δεν μπορω στανταρντ στο χαιδαρι να συνδεομαι ενω με το ιδιο κινητο και το ιδιο λαπτοπ και την ιδια εφαρμογη στον πειραια να εχω χιλια προβληματα!), κανω μια υποθεση, αλλα δεν ειμαι και τεχνικος βεβαια, οτι ισως κατι εχει να κανει με τα 'καναλια' του bluetooth.

Δηλαδη, απλοικα σκεφτομαι, οτι η μια περιοχη ειναι πιο free απο διαφορα ασυρματα δικτυα, ενώ στην αλλη γινεται χαμος.

Δεν ξερω ομως αν εχει βαση ο ισχυρισμος.

Παντως ξαναλεω, στανταρντ στη μια περιοχη συνδεομαι, στανταρντ στην αλλη εχω προβλημα.

 

Θελω να μου πειτε αν παιζει ρολο λοιπον καποια παραμετροποιηση του προγραμματος, αν ειχατε παρομοια εμπειρια, και φυσικα οτι προτασεις εχετε.

Link to comment
Share on other sites

Wifi tethering...

Ελπιζω ειλικρινα, ως 'πονεμενος' χρηστης android με το συγκεκριμενο θεμα, να βρω επιτελους μια λυση...

Λογω του οτι εχω βαλει μια μη official rom, το wifi tether του android, δεν λειτουργει.

Ωστοσο, συμφωνα με οσα μου λενε, μπορει να λειτουργησει μεσω αλλης third party εφαρμογης wifi tethering.

 

Οντως, κατι φαινεται οτι παιζει. Αλλα παιζει οποτε και οταν θελει!

Δεν ρωτω στο τοπικ του κινητου/ρομ, γιατι κατι γινεται με τις εν λογω εφαρμογες wifi tethering.

Και γιατι το λεω αυτο?

Γιατι δεν μπορει οταν ειμαι στην Α περιοχη, στανταρντ να συνδεω το laptop με το κινητο hotspot, διχως προβλημα, ενω οταν παω στην Β περιοχη, είτε να μη συνδεεται, είτε να σερνεται και να εχει συνεχεια συνδεσεις-επανασυνδεσεις!

Χρησιμοποιησα την εφαρμογη barnacle που μου συστησαν, αλλα και κανα δυο αλλες.

 

Επειδη με προβληματισε το ποτε και που εμφανιζεται το προβλημα(πχ δεν μπορω στανταρντ στο χαιδαρι να συνδεομαι ενω με το ιδιο κινητο και το ιδιο λαπτοπ και την ιδια εφαρμογη στον πειραια να εχω χιλια προβληματα!), κανω μια υποθεση, αλλα δεν ειμαι και τεχνικος βεβαια, οτι ισως κατι εχει να κανει με τα 'καναλια' του bluetooth.

Δηλαδη, απλοικα σκεφτομαι, οτι η μια περιοχη ειναι πιο free απο διαφορα ασυρματα δικτυα, ενώ στην αλλη γινεται χαμος.

Δεν ξερω ομως αν εχει βαση ο ισχυρισμος.

Παντως ξαναλεω, στανταρντ στη μια περιοχη συνδεομαι, στανταρντ στην αλλη εχω προβλημα.

 

Θελω να μου πειτε αν παιζει ρολο λοιπον καποια παραμετροποιηση του προγραμματος, αν ειχατε παρομοια εμπειρια, και φυσικα οτι προτασεις εχετε.

 

Το wifi tethering χρησιμοποιει το 3g δικτυο για να μεταφερει το ιντερνετ/συνδεση στο λαπτοπ, αρα εκ των πραγματων αν δεν εχεις καλο σημα στο συγκεκριμενο σημειο, θα εχεις προβλημα στη συνδεση, οσο καλα και να παιζει το wifi.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για απαντηση σου φιλε μου.

Η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα λιγο.

Δηλαδη θες να πεις οτι δεν μπορω ουτε καν να τις δω...??

Αυτη την διαδρομη παντως (sdcard/Android_secure) δεν την βρισκω....Πως καταλαβαινω ομως οτι μπορει να ειναι μερικης μετακινησης...??

 

 

Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου αλλα δεν ξερω πως να το κανω αυτο που λες....

 

 

Εχεις δικιο φιλε μου, εκει ειναι...

Ρυθμίσεις--->εφαρμογές--->διαχείριση εφαρμογών--->κάρτα sd και εκεί έχει όποια εφαρμογή ειναι ή μπορεί να μετακινηθεί στην κάρτα.Πατας πάνω στην εφαρμογή και επιλέγεις μετακίνηση στην κάρτα.Αλλά πραγματικά με τα 2gb χώρο που έχει το s2 για εγκατάσταση εφαρμογών,δεν έχεις λόγο να μετακινείς τις εφαρμογές στην κάρτα.

Και ναι αν δεν εισαι root δεν μπορείς να δεις το ακριβές μονοπάτι που πάνε οι εφαρμογές μετά την εγκατάσταση τους.Μπορείς όμως να μου πεις για ποιο λόγο,θες να δεις που πάνε; Aπο την στιγμή που εγκαθίστανται και δουλεύουν όπως πρέπει; Θέλεις με κάποιο τρόπο να τις πάρεις backup ή ρωτάς απλά από περιεργεια;

 

Επειδη με προβληματισε το ποτε και που εμφανιζεται το προβλημα(πχ δεν μπορω στανταρντ στο χαιδαρι να συνδεομαι ενω με το ιδιο κινητο και το ιδιο λαπτοπ και την ιδια εφαρμογη στον πειραια να εχω χιλια προβληματα!), κανω μια υποθεση, αλλα δεν ειμαι και τεχνικος βεβαια, οτι ισως κατι εχει να κανει με τα 'καναλια' του bluetooth.

Tι σχέση έχει το bluetooth με το wifi tethering; Δεν κάνεις απευθείας wifi tethering με wifi hotspot αλλά μέσω bluetooth;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις--->εφαρμογές--->διαχείριση εφαρμογών--->κάρτα sd και εκεί έχει όποια εφαρμογή ειναι ή μπορεί να μετακινηθεί στην κάρτα.Πατας πάνω στην εφαρμογή και επιλέγεις μετακίνηση στην κάρτα.Αλλά πραγματικά με τα 2gb χώρο που έχει το s2 για εγκατάσταση εφαρμογών,δεν έχεις λόγο να μετακινείς τις εφαρμογές στην κάρτα.

Και ναι αν δεν εισαι root δεν μπορείς να δεις το ακριβές μονοπάτι που πάνε οι εφαρμογές μετά την εγκατάσταση τους.Μπορείς όμως να μου πεις για ποιο λόγο,θες να δεις που πάνε; Aπο την στιγμή που εγκαθίστανται και δουλεύουν όπως πρέπει; Θέλεις με κάποιο τρόπο να τις πάρεις backup ή ρωτάς απλά από περιεργεια;

Σ'ευχαριστω για τον χρονο σου φιλε μου.

Ναι, ξερω οτι υπαρχει αρκετος χωρος και δεν ειχα σκοπο να κανω μετακινησεις, για μπακ-απ οπως λες ρωτω ωστε να ξερω που θα βρω τι....

Επισης εχω διαβασει οτι μετα την εγκατασταση μπορουμε να διαγραψουμε αν θελουμε τα .apk, ισχυει φιλε...??

Ευχαριστω.

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς για τα apk που έχεις βάλει χειροκίνητα με εγκατάσταση μέσω του file manager από την κάρτα μνήμης,ναι μπορείς να τα διαγράψεις από την κάρτα.Τώρα για backup από την στιγμή που δεν είσαι root,μπορείς τα apk-εφαρμογές που έχεις βάλει από το play store να τις κρατήσεις αντίγραφο (το apk τους δηλαδή) στην κάρτα μνήμης με κάποια εφαρμογή όπως το astro file manager που έχει και τέτοια δυνατότητα ή με ειδική εφαρμογή γιαυτή τη δουλεια όπως π.χ. ειναι το onthefly backup
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς για τα apk που έχεις βάλει χειροκίνητα με εγκατάσταση μέσω του file manager από την κάρτα μνήμης,ναι μπορείς να τα διαγράψεις από την κάρτα.Τώρα για backup από την στιγμή που δεν είσαι root,μπορείς τα apk-εφαρμογές που έχεις βάλει από το play store να τις κρατήσεις αντίγραφο (το apk τους δηλαδή) στην κάρτα μνήμης με κάποια εφαρμογή όπως το astro file manager που έχει και τέτοια δυνατότητα ή με ειδική εφαρμογή γιαυτή τη δουλεια όπως π.χ. ειναι το onthefly backup

Σ'ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου.

Δεν εχω βαλει καμια εφαρμογη χειροκινητα μεσω του manager...

Οτι εχω βαλει ειναι απο το play και το samsung apps, και γι'αυτα εννoουσα...Εχω τον astro αλλα δεν ξερω πως να βρω τα .apk μεσω αυτου για να κανω back-up...

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Το wifi tethering χρησιμοποιει το 3g δικτυο για να μεταφερει το ιντερνετ/συνδεση στο λαπτοπ, αρα εκ των πραγματων αν δεν εχεις καλο σημα στο συγκεκριμενο σημειο, θα εχεις προβλημα στη συνδεση, οσο καλα και να παιζει το wifi.

 

Και στα 2 σημεια, εχει καλο σημα.

Link to comment
Share on other sites

Karib πιστεύω έχει να κάνει με την custom ROM που φοράς, το πρόβλημα με το tether.

Πχ. και εγώ με custom είμαι στο Desire Hd μου, άλλα όποτε και αν τσέκαρα το tether, δουλευε μια χαρά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου.

Δεν εχω βαλει καμια εφαρμογη χειροκινητα μεσω του manager...

Οτι εχω βαλει ειναι απο το play και το samsung apps, και γι'αυτα εννoουσα...Εχω τον astro αλλα δεν ξερω πως να βρω τα .apk μεσω αυτου για να κανω back-up...

 

Με το που ανοιγει ο astro εχει ενα κουμπι που γραφει application backup.πατα το

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα....Και τις αλλες προφανως δεν μπορω να δω που βρισκονται ετσι....???

Σ'ευχαριστω φιλε μου, να'σαι καλα....

 

οχι...μονο αν εισαι ρουτ εχεις προσβαση σε αυτον τον φακελο

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει παρόμοια εφαρμογή με τo playstore που να καταλαμβάνει λιγότερο χώρο στη μνήμη του τηλεφώνου και να κάνει την ίδια δουλειά. Να επιτρέπει δηλαδή να κατεβάσεις από το androd market.

Επίσης, γιατί, κάθε φορά που μπαίνουμε στο market από το κινητό, το playstore φορτώνει αυτόματα; Υπάρχει τρόπος να το αποφύγουμε;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει παρόμοια εφαρμογή με τo playstore που να καταλαμβάνει λιγότερο χώρο στη μνήμη του τηλεφώνου και να κάνει την ίδια δουλειά. Να επιτρέπει δηλαδή να κατεβάσεις από το androd market.

Επίσης, γιατί, κάθε φορά που μπαίνουμε στο market από το κινητό, το playstore φορτώνει αυτόματα; Υπάρχει τρόπος να το αποφύγουμε;

Ευχαριστώ.

 

υπαρχει mobile 9 και zedge απο οσο ξερω

αυτο που μαυρισα δεν το καταλαβα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει παρόμοια εφαρμογή με τo playstore που να καταλαμβάνει λιγότερο χώρο στη μνήμη του τηλεφώνου και να κάνει την ίδια δουλειά. Να επιτρέπει δηλαδή να κατεβάσεις από το androd market.

Επίσης, γιατί, κάθε φορά που μπαίνουμε στο market από το κινητό, το playstore φορτώνει αυτόματα; Υπάρχει τρόπος να το αποφύγουμε;

Ευχαριστώ.

 

Υπάρχει μια εφαρμογή συστήματος (που δεν φαίνεται) η οποία κοιτάει για αναβαθμίσεις του play store και ανβαθμίζει όταν χρειάζεται. Για να την βγάλεις, χρειάζεσαι root.

 

Για εναλλακτικό market, δεν θα βρεις τίποτα αξιόλογο όσο το play store (απ όσο ξέρω εγώ)

Link to comment
Share on other sites

Με το που ανοιγει ο astro εχει ενα κουμπι που γραφει application backup.πατα το

Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου.

Την βρηκα την επιλογη...Οταν το πατησα μου εβγαλε τις εφαρμογες και τωρα αν θελω να κανω back-up τις επιλεγω και ετσι θα μεταφερθουν...??

 

οχι...μονο αν εισαι ρουτ εχεις προσβαση σε αυτον τον φακελο

Σ'ευχαριστω φιλε μου, το καταλαβα καλα πλεον...:):)

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...