Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα γιαυτο στο λεω να δοκιμάσει διαφορα πραγματα για να δούμε τ φταίει.

Αν θυμάσαι ποτέ ακριβώς άρχισε το πρόβλημα,θυμησου τι εφαρμογες εκανες εγκατάσταση εκείνη την περίοδο και άρχισε το ξηλωμα

 

Το πρώτο πάντως που έκανα είναι να σταματήσω την αυτόματη εκκίνηση όλης της σαβούρας με το autostarts. Και battery leak να μην έχει κάποιος νομίζω πως επιβάλλεται.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει τρόπος να αποθηκεύσω τα sms μου στον υπολογιστή και αν γίνεται να αποθηκευτούν σε μορφή που μπορώ να τα διαβάσω και από τον υπολογιστή.

 

Ευχαριστώ.

 

(Με ενδιαφέρει κυρίως για συσκευές android της sony ericsson).

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε και εγκατέστησε το Sms backup and restore.

Στο backup τα σώζει σε μορφή που μπορείς να τα ανοίξεις από το pc.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρωην χρηστης Νοκια και νεος χρηστης ΝεοV μου λειπουν κατι εφαρμογες που εχουν τα Νοκια.

Μηπως ξερετε ποιες καλες αντιστοιχες υπαρχουν στο android.

 

1.Call recording

2.Recording

3.Answer Machine

4.Automatic Backup Restore οπως εκαναν τα νοκια

5.ΜSN

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρωην χρηστης Νοκια και νεος χρηστης ΝεοV μου λειπουν κατι εφαρμογες που εχουν τα Νοκια.

Μηπως ξερετε ποιες καλες αντιστοιχες υπαρχουν στο android.

 

1.Call recording

2.Recording

3.Answer Machine

4.Automatic Backup Restore οπως εκαναν τα νοκια

5.ΜSN

 

με μια απλη αναζητηση στο μαρκετ θα βγουν 1000 αποτελεσματα για το καθενα,δοκιμασε να γραψεις recording για παραδειγμα και θα δεις

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

Θα ηθελα να μαθω πως μπορω να κατεβασω εφαρμογες απο το google play στο κινητο μου οταν βρισκομαι στο pc.

Μεσω data απο το τηλεφωνο τα εχω καταφερει οπως και απο το samsung apps (μεσω του kies).

Αν υπαρχει καποιο νημα που πρεπει να διαβασω ωστε να με βοηθησει σ'αυτο το θεμα παρακαλω να με κατευθυνεται.

Ευχαριστω.

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι συνδεδεμένος στο ιντερνετ από το κινητό παράλληλα με το PC. Συνδέεις το κινητό στο PC για να το βλέπει το Google Play, βρίσκεις την εφαρμογή που θες και την κατεβάζεις..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

Θα ηθελα να μαθω πως μπορω να κατεβασω εφαρμογες απο το google play στο κινητο μου οταν βρισκομαι στο pc.

Μεσω data απο το τηλεφωνο τα εχω καταφερει οπως και απο το samsung apps (μεσω του kies).

Αν υπαρχει καποιο νημα που πρεπει να διαβασω ωστε να με βοηθησει σ'αυτο το θεμα παρακαλω να με κατευθυνεται.

Ευχαριστω.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει πότε άλλα δεν έχει μεγάλη διαφορά.

Κάνε login στο play store στο PC σου και οποία εφαρμογή θες επέλεξε την για "ΛΗΨΗ".

φαντάζομαι πως θα σου κατεβάσειτο αρχείο .apk και μετά πρέπει να το περάσεις στο κινητό σου και να κάνεις εγκατάστασή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σου κατεβάσει το apk στο pc.Με το που πατήσεις στη σελίδα του pc να γίνει εγκατάσταση,θα ελέγξει αν το κινητό σου ειναι συνδεδεμένο στο ιντερνετ και αν ειναι,θα εγκαταστήσει την εφαρμογή απευθείας στην συσκευή,χωρίς καμμία άλλη δική σου παρέμβαση.

 

Πρέπει να είσαι συνδεδεμένος στο ιντερνετ από το κινητό παράλληλα με το PC. Συνδέεις το κινητό στο PC για να το βλέπει το Google Play, βρίσκεις την εφαρμογή που θες και την κατεβάζεις..

Δε συνδέεις το κινητό στο pc με καλώδιο ή άλλον τρόπο.Η διαδικασία γίνεται ασύρματα.Πρέπει το κινητό σου να ειναι συνδεδεμένο στο ιντερνετ,είτε με wifi,είτε με data.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει πότε άλλα δεν έχει μεγάλη διαφορά.

Κάνε login στο play store στο PC σου και οποία εφαρμογή θες επέλεξε την για "ΛΗΨΗ".

φαντάζομαι πως θα σου κατεβάσειτο αρχείο .apk και μετά πρέπει να το περάσεις στο κινητό σου και να κάνεις εγκατάστασή.

Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου.

Το εκανα αυτο φιλε μου αλλα δεν το κατεβασε στο pc μου (.apk).

Πηγα να δω στις εφαρμογες που εχω κατεβασει και την δειχνει σαν να εχει κατεβει στο τηλεφωνο αλλα οταν παταω μεσα μου λεει οτι "αυτη η εφαρμογη θα κατεβει συνομα"...

 

@@@Τωρα ειδα τις απαντησεις των φιλων alkis_7 και bbbb...

Αρα λοιπον αν δεν εχω συνδεση στο ιντερνετ (data ή wifi) δεν γινεται ετσι..??

Κι εγω νομιζα οτι η διαδικασια μπορει να γινει ενσυρματα αλλα προφανως ειχα λαθος εντυπωση.

Ειναι χρησιμο να εχω καποιον manager...??

 

Σας ευχαριστω και τους τρεις για την αμεση βοηθεια.

Edited by keeperas
Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Δε συνδέεις το κινητό στο pc με καλώδιο ή άλλον τρόπο.Η διαδικασία γίνεται ασύρματα.Πρέπει το κινητό σου να ειναι συνδεδεμένο στο ιντερνετ,είτε με wifi,είτε με data.

 

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει αν το συνδέσεις για να το αναγνωρίζει. Μπορεί να κάνει και λάθος..

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει αν το συνδέσεις για να το αναγνωρίζει. Μπορεί να κάνει και λάθος..

Εννοεις με καλωδιο να το συνδεσω φιλε μου...??

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι έπρεπε να το συνδέσεις με USB στο PC για να αναγνωρίσει το Google Play, το κινητό, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος...

Αναγκαστικά πρέπει να είσαι συνδεδεμένος στο ιντερνετ και από το κινητό.

Και ναι! Είναι αναγκαίος...

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι έπρεπε να το συνδέσεις με USB στο PC για να αναγνωρίσει το Google Play, το κινητό, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος...

Αναγκαστικά πρέπει να είσαι συνδεδεμένος στο ιντερνετ και από το κινητό.

Και ναι! Είναι αναγκαίος...

Καταλαβα....

Για τον manager λες ετσι..?? Μπορεις να μου πεις φιλε μου γιατι ειναι αναγκαιος και ποιον μου προτεινεις απο την εμπειρια σου...??

Ευχαριστω.

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα....

Για τον manager λες ετσι..?? Μπορεις να μου πεις φιλε μου γιατι ειναι αναγκαιος και ποιον μου προτεινεις απο την εμπειρια σου...??

Ευχαριστω.

 

Μπορείς να χειρίζεσαι τους φακέλους του κινητού σου, να εγκαταστήσεις εφαρμογές εκτός market μέσω αυτού, να φτιάχνεις φακέλους στην κάρτα μνήμης, να μεταφέρεις εύκολα αρχεία από τον ένα φάκελο στον άλλο και αν είσαι root να επέμβεις σε φακέλους του συστήματος και σε διάφορα αρχεία (σβήσιμο άχρηστων εφαρμογών κλπ)

Προτείνω τον astro και αν είσαι root, θα σου φανεί πολύ χρήσιμος (ειδικά αν πειράζεις το κινητό) ο root explorer..

Link to comment
Share on other sites

με μια απλη αναζητηση στο μαρκετ θα βγουν 1000 αποτελεσματα για το καθενα,δοκιμασε να γραψεις recording για παραδειγμα και θα δεις

 

Το ξερω.αλλα ψαχνω για δοκιμασμενο και τζαμπα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χειρίζεσαι τους φακέλους του κινητού σου, να εγκαταστήσεις εφαρμογές εκτός market μέσω αυτού, να φτιάχνεις φακέλους στην κάρτα μνήμης, να μεταφέρεις εύκολα αρχεία από τον ένα φάκελο στον άλλο και αν είσαι root να επέμβεις σε φακέλους του συστήματος και σε διάφορα αρχεία (σβήσιμο άχρηστων εφαρμογών κλπ)

Προτείνω τον astro και αν είσαι root, θα σου φανεί πολύ χρήσιμος (ειδικά αν πειράζεις το κινητό) ο root explorer..

Να'σαι καλα φιλε, σ'ευχαριστω για τον χρονο σου.

Δεν θελω να γινομαι κουραστικος αλλα θα ηθελα να μαθω τι θα γινει αν δεν εχω καποιον manager...??

Και το ρωτω αυτο γιατι στην περιπτωση μου π.χ. που ειμαι φρεσκος στα κολπα, τις 3 πρωτες εφαρμογες τις κατεβασα χωρις να εχω κατι τετοιο.

Δηλαδη εκτος απο την διαχειρηση, την ευκολη μεταφορα και ολα τα καλα που προσφερει, σε βοηθαει και για το google play..?? Τις εφαρμογες απο'κει θα τις κατεβαζω μεσω αυτου ή δεν εχει σχεση..??

 

Μπορει να ειναι αστειες οι ερωτησεις αλλα για μενα που δεν ειναι δεδομενα ορισμενα πραγματα ειναι σημαντικες.

Ευχαριστω.

Edited by keeperas
Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου.

Το εκανα αυτο φιλε μου αλλα δεν το κατεβασε στο pc μου (.apk).

Πηγα να δω στις εφαρμογες που εχω κατεβασει και την δειχνει σαν να εχει κατεβει στο τηλεφωνο αλλα οταν παταω μεσα μου λεει οτι "αυτη η εφαρμογη θα κατεβει συνομα"...

 

@@@Τωρα ειδα τις απαντησεις των φιλων alkis_7 και bbbb...

Αρα λοιπον αν δεν εχω συνδεση στο ιντερνετ (data ή wifi) δεν γινεται ετσι..??

Κι εγω νομιζα οτι η διαδικασια μπορει να γινει ενσυρματα αλλα προφανως ειχα λαθος εντυπωση.

Ειναι χρησιμο να εχω καποιον manager...??

 

Σας ευχαριστω και τους τρεις για την αμεση βοηθεια.

 

μπορεις να βρεις καποιες εφαρμογες εκτος μαρκετ (δεν ειμαι σιγουρος αν δεν πρεπει να το αναφερουμε εδω)

αν ειναι σβηστε το ποστ μου

και μετα περνας τα apk μεσω υπολογιστη και με file manager τις εγκαθιστεις

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα φιλε, σ'ευχαριστω για τον χρονο σου.

Δεν θελω να γινομαι κουραστικος αλλα θα ηθελα να μαθω τι θα γινει αν δεν εχω καποιον manager...??

Και το ρωτω αυτο γιατι στην περιπτωση μου π.χ. που ειμαι φρεσκος στα κολπα, τις 3 πρωτες εφαρμογες τις κατεβασα χωρις να εχω κατι τετοιο.

Δηλαδη εκτος απο την διαχειρηση, την ευκολη μεταφορα και ολα τα καλα που προσφερει, σε βοηθαει και για το google play..?? Τις εφαρμογες απο'κει θα τις κατεβαζω μεσω αυτου ή δεν εχει σχεση..??

 

Μπορει να ειναι αστειες οι ερωτησεις αλλα για μενα που δεν ειναι δεδομενα ορισμενα πραγματα ειναι σημαντικες.

Ευχαριστω.

 

Για εντός market εφαρμογές δε σου χρειάζεται ο file manager. Για εκτός σου χρειάζεται αν βρίσκεις εφαρμογές απ έξω..;)

Ο File manager δεν έχει σχέση με κατέβασμα. Κατεβάζεις μια εφαρμογή (πάντα εκτός market) και αφού κατέβει, βρίσκεις το apk μέσω του file manager και το εγκαθιστας.

Δε θα γίνει και τίποτα αν δεν έχεις. Απλά αν το πειράζεις το κινητό, έστω και λίγο, χρειάζεται. Τουλάχιστον σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ ES File Manager. Εκτός από τα κλασσικά μ αρέσει πολύ και η διαχείρηση δικτύων που περιέχει, και η ευκολία με την οποία μπορώ να βλέπω τα περιεχόμενα του PC μου και ενός FTP Server στον οποίο έχω πρόσβαση.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Για εντός market εφαρμογές δε σου χρειάζεται ο file manager. Για εκτός σου χρειάζεται αν βρίσκεις εφαρμογές απ έξω..;)

Ο File manager δεν έχει σχέση με κατέβασμα. Κατεβάζεις μια εφαρμογή (πάντα εκτός market) και αφού κατέβει, βρίσκεις το apk μέσω του file manager και το εγκαθιστας.

Δε θα γίνει και τίποτα αν δεν έχεις. Απλά αν το πειράζεις το κινητό, έστω και λίγο, χρειάζεται. Τουλάχιστον σε εμένα.

 

δεν χρειαζεται μονο για αυτο

και για μεταφορα αρχειων,αποστολη καποιον apk με bluetooth;)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Για εντός market εφαρμογές δε σου χρειάζεται ο file manager. Για εκτός σου χρειάζεται αν βρίσκεις εφαρμογές απ έξω..;)

Ο File manager δεν έχει σχέση με κατέβασμα. Κατεβάζεις μια εφαρμογή (πάντα εκτός market) και αφού κατέβει, βρίσκεις το apk μέσω του file manager και το εγκαθιστας.

Δε θα γίνει και τίποτα αν δεν έχεις. Απλά αν το πειράζεις το κινητό, έστω και λίγο, χρειάζεται. Τουλάχιστον σε εμένα.

Σ'ευχαριστω φιλε μου για τον χρονο σου.

 

Αυτα ηθελα να μαθω για να ξεκαθαρισω καποια πραγματα και να ξερω τι ακριβως κανω.

Αν καταλαβα καλα απο το "πειραζεις" που εγραψες, δεν ειμαι root αν αυτο εννοεις....

 

Φανταζομαι οτι θα ειναι και απλος ο χειρισμος της εφαρμογης ετσι...?? Αν βρω καποια δυσκολια θα σας ρωτησω παντως...:D

 

Ευχαριστω τους φιλους giothesuper και tsabasid για το ενδιαφερον τους.

Edited by keeperas
Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε. Πολύ απλός. Ουσιαστικά σαν να είσαι στον υπολογιστή σου, στα program files και βλέπεις τους φακέλους της κάθε εφαρμογής-παιχνιδιού..

Το 'πειράζεις' περιλαμβάνει και άλλα πράγματα (custom rom/kernel, OC, voltages κλπ) αλλά μιας και είσαι νέος άφησε αυτά για αρχή. Πιο μετά θα σου είναι και πιο κατανοητά όλα αυτά!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε. Πολύ απλός. Ουσιαστικά σαν να είσαι στον υπολογιστή σου, στα program files και βλέπεις τους φακέλους της κάθε εφαρμογής-παιχνιδιού..

Το 'πειράζεις' περιλαμβάνει και άλλα πράγματα (custom rom/kernel, OC, voltages κλπ) αλλά μιας και είσαι νέος άφησε αυτά για αρχή. Πιο μετά θα σου είναι και πιο κατανοητά όλα αυτά!!

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου.

Καταλαβα, μαλλον δεν θα συναντησω καποια δυσκολια...:):)

 

Οσο για τα αλλα φιλε μου εχω δρομο ακομα...Προς το παρον πολυ διαβασμα και βλεπουμε....

Να'σαι καλα, ευχαριστω και παλι.

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...