Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανείς δεν γνωρίζει πως γίνεται? Σε κανένα browser πάντως δεν κατάφερα να βρω κάτι.

 

Πάντως ο Firefox αποθηκεύει τα bookmarks στο c:\Documents and Settings\[Όνομα Χρήστη]\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles

 

Αν δοκιμάσεις να τα αντιγράψεις στον αντίστοιχο φάκελο στο τάμπλετ σου... μπορεί να δουλέψει!

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

τι είναι/κάνει το fix perimisions που βλέπω σε διάφορα τοπικς;

(επίσης τυχαία το ανακάλυψα στο clockworkmod recovery προχθες. δε πείραξα κάτι)

Link to comment
Share on other sites

τι είναι/κάνει το fix perimisions που βλέπω σε διάφορα τοπικς;

(επίσης τυχαία το ανακάλυψα στο clockworkmod recovery προχθες. δε πείραξα κάτι)

 

Διορθώνει τα κρασαρισματα διαφόρων εφαρμογών.

Οπότε χρειάζεται να το κάνεις αν σκάνε τέτοια προβλήματα μόνο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

τι είναι/κάνει το fix perimisions που βλέπω σε διάφορα τοπικς;

(επίσης τυχαία το ανακάλυψα στο clockworkmod recovery προχθες. δε πείραξα κάτι)

καλημερα ,στο yahoo messenger μπορω να κανω κλησεις ,βιντεοκλησης,πως γινεται βοηθηστε τον ασχετο

Link to comment
Share on other sites

Το V6 δεν έχει να κάνει με modding καταρχήν.

Ένα scriptaki είναι που βελτιστοποιεί τα minimaps για καλύτερη διαχείριση της Ram.

Κυκλοφορεί αρκετά χρόνια και απο την εμπειρία μου έχει εμφανή αποτελέσματα σε συσκευές με λίγη Ram (256-512Mb).

Έτσι στο Νοοκ μου είδα αρκετή διαφορά σε φόρτωμα gallery και σε άλλα μενού, ενώ στο Desire Hd σχεδόν καθόλου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω βιντεοκλήσεις με το Skype μόνο μπορείς να κάνεις, δεν δουλεύω yahoo messanger για να σου πω 100% σιγουρα όμως!

 

Εγώ έχω το εξής πρόβλημα. Εχω το motorola quench XT5 προς το παρον:p:p αυτο έχει εσωτερική μνημη 180ΜΒ μόνο! έχω βαλει το ΑPP2SD και έχω μια κάρτα microSD 16GB. Xτες του έβαλα το aptoid και τα repos και τωρα δειχνει πως έχει ελαχιστη εσωτερική! παρόλο που τα πέρασα μετα στην SD το πράγμα δεν έφτιαξε! υπάρχει τρόπος ή πρόγραμμα να κάνει ότι βάζουμε στο κινητό ΑΥΤΟΜΑΤΑ να πηγαίνει μόνο στην SD? και άλλο πρόγραμμα να μπορώ να δω τι είναι αυτά που κρατάνε την εσωτερική μνήμη? εκτος φυσικά τα δεδομένα της ROM. Εχω μια έκδοση της cyanogenmod rom με android 2.3.7. Εβαλα και πρόγραμμα που καθαρίζει την cache και με αυτό τίποτα!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,στο yahoo messenger μπορω να κανω κλησεις ,βιντεοκλησης,πως γινεται βοηθηστε τον ασχετο

 

καλημερα καλο μηνα δοκιμασε το Yahoo! Messenger Plug-in https://play.google.com/store/apps/details?id=com.yahoo.mobile.client.android.imvideo&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS55YWhvby5tb2JpbGUuY2xpZW50LmFuZHJvaWQuaW12aWRlbyJd

δεν ξερω αν θα σου δουλεψει

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το V6 δεν έχει να κάνει με modding καταρχήν.

Ένα scriptaki είναι που βελτιστοποιεί τα minimaps για καλύτερη διαχείριση της Ram.

Κυκλοφορεί αρκετά χρόνια και απο την εμπειρία μου έχει εμφανή αποτελέσματα σε συσκευές με λίγη Ram (256-512Mb).

Έτσι στο Νοοκ μου είδα αρκετή διαφορά σε φόρτωμα gallery και σε άλλα μενού, ενώ στο Desire Hd σχεδόν καθόλου.

 

Ακριβως. Καποιοι μαγειρες το ενσωματωνουν στις roms τους, αλλα σε συσκευες με 1GB RAM δεν κανει καποια διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Διορθώνει τα κρασαρισματα διαφόρων εφαρμογών.

Οπότε χρειάζεται να το κάνεις αν σκάνε τέτοια προβλήματα μόνο.

 

και πότε να το κανω; όταν κολλάει πχ κάποια εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

και πότε να το κανω; όταν κολλάει πχ κάποια εφαρμογή;

 

Oταν σου εμφανισει fc καποια εφαρμογη, τοτε μπαινεις στη συγκεκριμενη εφαρμογη, επιλεγεις αυτη που crashαρει και ακολουθεις τη διαδικασια που λεει.

Εμενα παντως δεν ειχε κανει δουλεια σε 1 εφαρμογη που crashαρε..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μπαίνω recovery, επιλέγω fix permisions και μετά έχει επιλογή για εφαρμογές;

έχω παρατηρήσει κανα 2 fc αλλά όχι τραγικά πράγματα

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μπαίνω recovery, επιλέγω fix permisions και μετά έχει επιλογή για εφαρμογές;

έχω παρατηρήσει κανα 2 fc αλλά όχι τραγικά πράγματα

 

Καταρχην πρεπει να εισαι root.

Οταν κατεβασεις την εφαρμογη και την ανοιξεις, θα φορτωσει ολες τις εφαρμογες. Επιλεγεις απο τη λιστα αυτη που crashαρει και μετα τα κανει ολα μονο του. Δε μπλεκονται recoveries κλπ..

Link to comment
Share on other sites

ώπα, ποια εφαρμογή(δεν έχω τη συσκευή κοντα μου να ψάξω); μέσα στο recovery είδα επιλογή fix permisions.

root είμαι ;)

Link to comment
Share on other sites

ώπα, ποια εφαρμογή(δεν έχω τη συσκευή κοντα μου να ψάξω); μέσα στο recovery είδα επιλογή fix permisions.

root είμαι ;)

 

Yπαρχει και εφαρμογη fix permissions που κανει την ιδια δουλεια με αυτη την επιλογη που βρηκες στο recovery!

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν γινεται να κατεβαινουν τα προγραμματα στην εξωτερικη αντι την εσωτερικη μνημη? μου γεμισε δεν μπορω να βαλω τιποτα!!! επισης κανα προγραμματακι να ελεγχω τι εχει μεσα η εσωτερικη μνημη?
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν γινεται να κατεβαινουν τα προγραμματα στην εξωτερικη αντι την εσωτερικη μνημη? μου γεμισε δεν μπορω να βαλω τιποτα!!! επισης κανα προγραμματακι να ελεγχω τι εχει μεσα η εσωτερικη μνημη?

 

app2sd από το Market

 

Πάρε και το λινκ

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ὲχω! δεν λὺνει όμως το προβλημα μου οπως ειχα πει και στο προηγουμενο ποστ μου! καποια προγραμματα μενουν στην εσωτερικη μνημη και μετα δεν τα δειχνει το app2sd οπως και αλλες εφαρμογες και ετσι απο 180ΜΒ εχω μεινει πχ με 22ΜΒ, απο αυτα σιγα σιγα τα τρωω και φτανω να μην μπορω να κατεβασω κατι μεγαλο επειδη δεν χωραει!!! δεν εχει προγραμμα που να κατεβαζει αυτόματα στην εξωτερικη χωρις να κανω μετά την μεταφορά??
Link to comment
Share on other sites

Moding= Modification= τροποποίηση (οτιδήποτε αλλάζεται για να γίνει/κάνει κάτι άλλο από τον αρχικό σχεδιασμό) αυτά με οτιδήποτε αφορά την χρήση του όρου

το script=γραφή/γραπτό (εντολές )

το δοκίμασα σε ένα defy MB525 με ρομ WIUI 2.3.30 και έτρεξα το antutu πριν 485 βαθμολογία ram μετά 573 με ρυθμίσει στο 8

νομίζω ότι συσκευές με λίγα mb ram <250 μπορεί να επωφεληθούν και με πάνω από>512mb δεν το χρειάζονται αλλά περί ορέξεως ......

όλα αυτά με το συμπάθιο

Edited by mcde
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ὲχω! δεν λὺνει όμως το προβλημα μου οπως ειχα πει και στο προηγουμενο ποστ μου! καποια προγραμματα μενουν στην εσωτερικη μνημη και μετα δεν τα δειχνει το app2sd οπως και αλλες εφαρμογες και ετσι απο 180ΜΒ εχω μεινει πχ με 22ΜΒ, απο αυτα σιγα σιγα τα τρωω και φτανω να μην μπορω να κατεβασω κατι μεγαλο επειδη δεν χωραει!!! δεν εχει προγραμμα που να κατεβαζει αυτόματα στην εξωτερικη χωρις να κανω μετά την μεταφορά??

 

τέτοιο προγραμμα δεν ξερω να υπαρχει ,οσες εφαρμογες μεταφέρονται στην sd μπρεις να τις μεταφέρεις ειτε μεσω τηλεφώνου Ρυθμίσεις- Εφαρμογές ή με το app2sd . υπάρχουν και καποιες που δεν θα μπορουν να μεταφερθούν

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Svox classic

 

Sent from my MB525

 

Δεν ειναι δωρεαν? Αφου το εγκατεστησα free απο το play, μετα πηγα να το χρησιμοποιησω και μου λεει να 'αγορασω' μια φωνη!

Link to comment
Share on other sites

Δείτε καλύτερα το link2sd, μεταφέρει περισσότερες εφαρμογές.

 

Εχεις δίκιο αυτή η εφαρμογη ειναι η καλύτερη!!! ειχα την app2sd και δεν ελεγε τοσες πληροφορίες! τελικά το google maps μου την έκανε! Ευχαριστώ, ακριβώς αυτό χρειαζόμουνα! :):):)

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν γινεται να κατεβαινουν τα προγραμματα στην εξωτερικη αντι την εσωτερικη μνημη? μου γεμισε δεν μπορω να βαλω τιποτα!!! επισης κανα προγραμματακι να ελεγχω τι εχει μεσα η εσωτερικη μνημη?

 

Διαβασε αυτο φιλε μου νομιζω θα σου λυσει ολες τις αποριες! :D ψαξε και λιγο στο thread του ace εχει συζητηθει πολυ το θεμα! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δωρεαν? Αφου το εγκατεστησα free απο το play, μετα πηγα να το χρησιμοποιησω και μου λεει να 'αγορασω' μια φωνη!

 

κανε την trial έκδοση και άν σε βολεύει αγόρασε την ελληνική φωνή. Νομίζω για 3€ αξίζει την αγορά του.

 

Sent from my MB525

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ὲχω! δεν λὺνει όμως το προβλημα μου οπως ειχα πει και στο προηγουμενο ποστ μου! καποια προγραμματα μενουν στην εσωτερικη μνημη και μετα δεν τα δειχνει το app2sd οπως και αλλες εφαρμογες και ετσι απο 180ΜΒ εχω μεινει πχ με 22ΜΒ, απο αυτα σιγα σιγα τα τρωω και φτανω να μην μπορω να κατεβασω κατι μεγαλο επειδη δεν χωραει!!! δεν εχει προγραμμα που να κατεβαζει αυτόματα στην εξωτερικη χωρις να κανω μετά την μεταφορά??

 

Μάλλον χρειάζεσαι το advanced task killer αφού ήδη θα έχεις μεταφέρει αρκετές εφαρμογές στην εξωτερική κατά

 

Συγγνώμη τώρα είδα ότι απαντήθηκε

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...