Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ρωτησω κατι...κουφο, ισως μπορει να δοθει απάντηση, ισως οχι?

Custom rom, εχω, δεν ειμαι σιγουρος ομως αν ειναι θεμα rom(ρωτησα κι εκει αλλα χωρις απαντηση-μαλλον δεν το αντιμετωπισε αλλος), και σιγουρα δεν ειναι θεμα συσκευης, καθως με αλλη rom δεν το εκανε.

Το προβημα: ενω ειναι σβηστη η οθονη, αναβοσβηνει οποτε θελει μονη της! Ξερετε, την γνωστη lock/login screen, οπως οταν ειναι σβηστη και παταμε το power button να αναψει η οθονη.

Δεν ξερω τι το προκαλει αυτο, σκεφτομαι ομως μηπως καποια διεργασια τον αναγκάζει να 'ξυπναει' την οθονη.

Εχετε καμια ιδεα για το προβλημα αυτο?

 

κοίταξε να δεις μήπως ειναι καποα εφαρμογή που εβαλες τελευταία , και σου ξυπνάει την συσκευή

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω κατι...κουφο, ισως μπορει να δοθει απάντηση, ισως οχι?

Custom rom, εχω, δεν ειμαι σιγουρος ομως αν ειναι θεμα rom(ρωτησα κι εκει αλλα χωρις απαντηση-μαλλον δεν το αντιμετωπισε αλλος), και σιγουρα δεν ειναι θεμα συσκευης, καθως με αλλη rom δεν το εκανε.

Το προβημα: ενω ειναι σβηστη η οθονη, αναβοσβηνει οποτε θελει μονη της! Ξερετε, την γνωστη lock/login screen, οπως οταν ειναι σβηστη και παταμε το power button να αναψει η οθονη.

Δεν ξερω τι το προκαλει αυτο, σκεφτομαι ομως μηπως καποια διεργασια τον αναγκάζει να 'ξυπναει' την οθονη.

Εχετε καμια ιδεα για το προβλημα αυτο?

 

θα ειναι μια εφαρμογη που θα τρεχει απο πισω...και εγω το παθαινα καποιες φορες στο neo v που εχω...με την κανονικη ρομ

για να δεις ποιες τρεχουν πηγαινε κλειστο απο τις ρυθμισεις-εφαρμογες-υπηρεσιες που εκτελουνται

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις τον GoLauncher και χρησιμοποιεις το GoLocker τοτε ειναι πιθανον αυτο να σου κανεις τη 'ζημια'.
Link to comment
Share on other sites

θα ειναι μια εφαρμογη που θα τρεχει απο πισω...και εγω το παθαινα καποιες φορες στο neo v που εχω...με την κανονικη ρομ

για να δεις ποιες τρεχουν πηγαινε κλειστο απο τις ρυθμισεις-εφαρμογες-υπηρεσιες που εκτελουνται

 

Ναι, αλλα αντε και τις ειδα, πως θα καταλαβω ποια μου κανει τη ζημια;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα αντε και τις ειδα, πως θα καταλαβω ποια μου κανει τη ζημια;

 

δεν θυμασαι ποιες ανοιγανε παλια?οταν δεν στο εκανε?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμασαι ποιες ανοιγανε παλια?οταν δεν στο εκανε?

 

Καταλαβα τι λες, δια της εις ατοπον απαγωγης. Ok.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. έχω το neo v και αυτό που θέλω είναι μια εφαρμογή messenger για facebook η οποία όποτε είμαι στο ίντερνετ (wifi - δεδομένα) να με δείχνει online (όχι το εικονίδιο του κινητού, αλλά το πράσινο λαμπάκι). Και όταν μου στέλνουν ένα μήνυμα να μου έρχεται μια ειδοποίηση.

 

την δουλειά αυτή μου την κάνει κατά 50% το messenger αλλά αν έχω αρκετή ώρα να το ανοίξω, δεν παίρνω την ε ιδοποίηση ότι έχω μήνυμα, κι επίσης μετά από λίγη ώρα δεν δείχνει στο status μου ότι είμαι online αλλά δείχνει το εικονίδιο του κινητού.

 

γνωρίζετε καμία τέτοια εφαρμογή; δεν με ενδιαφέρουν οι ειδοποιήσεις, μόνο τα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόσφατα αποφάσισα να αποκτήσω ένα κινητό με 2 sim cards. Τελικά με τα πολλά (και μη έχοντας μεγάλο budget) κατέληξα στην φτηνή κινέζικη αγορά. Πήρα λοιπόν ένα κινητάκι iphone clone με λειτουργικό android και 2 sim. Το πρόβλημα ποιό είναι τώρα... Προσπαθώντας να εγκαταστήσω εφαρμογές μου εμφανίζεται το μνμ "incompatible with the system". Παρόλα αυτά η εγκατάσταση γίνεται κανονικά..όμως όταν ανοίγω τις εφαρμογές, απλά δεν λειτουργούν. Το έπαθα και με το viber και με το skype όχι όμως με το whatsapp. Το παράδοξο στην όλη υπόθεση (και μάλλον η πηγή του κακού) είναι το γεγονός ότι σύμφωνα με το κινητό (settings/about phone) "φοράει" android 2.3.6 ενώ το android system info που εγκατέστησε λέει ότι φοράει την 2.2.1.

Τι κάνω λοιπόν; Αν χρειάζονται κι άλλα στοιχεία της συσκευής θα σας δώσω ευχαρίστως.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόσφατα αποφάσισα να αποκτήσω ένα κινητό με 2 sim cards. Τελικά με τα πολλά (και μη έχοντας μεγάλο budget) κατέληξα στην φτηνή κινέζικη αγορά. Πήρα λοιπόν ένα κινητάκι iphone clone με λειτουργικό android και 2 sim. Το πρόβλημα ποιό είναι τώρα... Προσπαθώντας να εγκαταστήσω εφαρμογές μου εμφανίζεται το μνμ "incompatible with the system". Παρόλα αυτά η εγκατάσταση γίνεται κανονικά..όμως όταν ανοίγω τις εφαρμογές, απλά δεν λειτουργούν. Το έπαθα και με το viber και με το skype όχι όμως με το whatsapp. Το παράδοξο στην όλη υπόθεση (και μάλλον η πηγή του κακού) είναι το γεγονός ότι σύμφωνα με το κινητό (settings/about phone) "φοράει" android 2.3.6 ενώ το android system info που εγκατέστησε λέει ότι φοράει την 2.2.1.

Τι κάνω λοιπόν; Αν χρειάζονται κι άλλα στοιχεία της συσκευής θα σας δώσω ευχαρίστως.

Ευχαριστώ

οι εφαρμογες ειναι απο το play ή εχεις τα .apk και τα κανεις εγκατασταση απο file manager? ρωταω γιατι ποιο παλια ηθελα να βαλω το viber σε ενα wildfire και στο μαρκετ μου εγραφε οτι δεν ειναι συμβατη η συσκευη(wildfire) αφου βρηκα το .apk και το εκανα εγκατασταση κρασαρε ολη την ωρα και η εφαρμογη και το τηλεφωνο.

τι επεξεργαστη εχει το τηλεφωνο που εχεις? εχεις καποιο λινκ να δουμε τα τεχνικα του?

edit δες το Tango αν δουλευει απροβληματιστα https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sgiggle.production&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5zZ2lnZ2xlLnByb2R1Y3Rpb24iXQ.. ειναι σαν το viber.

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...σύμφωνα με τα στοιχεία έχω σαν CPU info τα ακόλουθα : Hardware: MT6516 E1K, Processor : ARM926EJ-S rev 5 (v5l).

Ελπίζω να βοηθάει. Παρεπιπτόντως τις εφαρμογές τις εγκαθιστώ από το market...

edit..και το tango μου βγάζει το ίδιο μνμ (incompatible with the system)..wtf

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...σύμφωνα με τα στοιχεία έχω σαν CPU info τα ακόλουθα : Hardware: MT6516 E1K, Processor : ARM926EJ-S rev 5 (v5l).

Ελπίζω να βοηθάει. Παρεπιπτόντως τις εφαρμογές τις εγκαθιστώ από το market...

edit..και το tango μου βγάζει το ίδιο μνμ (incompatible with the system)..wtf

Το τηλεφωνο που εχεις ειναι σαν αυτο? http://mobileworld.pk/products/details.php?id=336

Νομιζω οτι ειναι λογο μικρης ταχυτητας επεξεργαστη.

Με μια ερευνα στο γουγλη Hardware: MT6516 E1K, Processor : ARM926EJ-S rev 5 (v5l) θα βρεις αρκετα στοιχεια.

Δες και εδω, μπορει να υπαρχει καποιο θεμα για το τηλεφωνο σου ή με τα ιδια χαρακτηριστηκα και ισως να ξερουν http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=22

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. έχω το neo v και αυτό που θέλω είναι μια εφαρμογή messenger για facebook η οποία όποτε είμαι στο ίντερνετ (wifi - δεδομένα) να με δείχνει online (όχι το εικονίδιο του κινητού, αλλά το πράσινο λαμπάκι). Και όταν μου στέλνουν ένα μήνυμα να μου έρχεται μια ειδοποίηση.

 

την δουλειά αυτή μου την κάνει κατά 50% το messenger αλλά αν έχω αρκετή ώρα να το ανοίξω, δεν παίρνω την ε ιδοποίηση ότι έχω μήνυμα, κι επίσης μετά από λίγη ώρα δεν δείχνει στο status μου ότι είμαι online αλλά δείχνει το εικονίδιο του κινητού.

 

γνωρίζετε καμία τέτοια εφαρμογή; δεν με ενδιαφέρουν οι ειδοποιήσεις, μόνο τα μηνύματα.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το Go!Chat. Κάνει ακριβώς αυτό που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

νεος και εγω πλεον στα android, ερωτηση παιδες!

υπαρχει καμια εφαρμογη, ετσι ωστε να εχω το απλο πλητρολογιο ,οταν γραφω sms? το κανονικο που εχουν τα απλα κινητα με 3 γραματα ανα κουμπι ,μιας και η μικρη οθονη του κινητου μου (3,2) σε συνδιασμο με τα χοντρα μου δακτυλα

μου βγαινει η πιστη να γραψω ενα sms σε αδροιντ πλητρολογιο

 

ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
νεος και εγω πλεον στα android, ερωτηση παιδες!

υπαρχει καμια εφαρμογη, ετσι ωστε να εχω το απλο πλητρολογιο ,οταν γραφω sms? το κανονικο που εχουν τα απλα κινητα με 3 γραματα ανα κουμπι ,μιας και η μικρη οθονη του κινητου μου (3,2) σε συνδιασμο με τα χοντρα μου δακτυλα

μου βγαινει η πιστη να γραψω ενα sms σε αδροιντ πλητρολογιο

 

ευχαριστω:)

 

Ποια συσκευή έχεις; Μπορείς να δοκιμάσεις αυτό... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=624416

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

νεος και εγω πλεον στα android, ερωτηση παιδες!

υπαρχει καμια εφαρμογη, ετσι ωστε να εχω το απλο πλητρολογιο ,οταν γραφω sms? το κανονικο που εχουν τα απλα κινητα με 3 γραματα ανα κουμπι ,μιας και η μικρη οθονη του κινητου μου (3,2) σε συνδιασμο με τα χοντρα μου δακτυλα

μου βγαινει η πιστη να γραψω ενα sms σε αδροιντ πλητρολογιο

 

ευχαριστω:)

 

καλησπερα. εγω εχω το GO Keyboard, ειναι δωρεαν κι εχει αυτο που θελεις :)

Link to comment
Share on other sites

νεος και εγω πλεον στα android, ερωτηση παιδες!

υπαρχει καμια εφαρμογη, ετσι ωστε να εχω το απλο πλητρολογιο ,οταν γραφω sms? το κανονικο που εχουν τα απλα κινητα με 3 γραματα ανα κουμπι ,μιας και η μικρη οθονη του κινητου μου (3,2) σε συνδιασμο με τα χοντρα μου δακτυλα

μου βγαινει η πιστη να γραψω ενα sms σε αδροιντ πλητρολογιο

 

ευχαριστω:)

Αν γυρίσεις οριζόντια το κινητό δεν σε βολεύει;

Link to comment
Share on other sites

Αν γυρίσεις οριζόντια το κινητό δεν σε βολεύει;

 

θα πας στις ρυθμισεις γλωσσας και πληκτρολογιου και θα το αλλαξεις...εκει που λεει διαταξη πληκτρολογιου...θα πας στις ρυθμισεις του διεθνες για να το βρεις;)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

νεος και εγω πλεον στα android, ερωτηση παιδες!

υπαρχει καμια εφαρμογη, ετσι ωστε να εχω το απλο πλητρολογιο ,οταν γραφω sms? το κανονικο που εχουν τα απλα κινητα με 3 γραματα ανα κουμπι ,μιας και η μικρη οθονη του κινητου μου (3,2) σε συνδιασμο με τα χοντρα μου δακτυλα

μου βγαινει η πιστη να γραψω ενα sms σε αδροιντ πλητρολογιο

 

ευχαριστω:)

Σε επώνυμα κινητά πχ Samsung ακόμα και με μικρές οθόνες των 3 ίντσων βάζουν πλέον από default το Swype, δηλαδή γρήγορο γράψιμο με πέρασμα των δακτύλων πάνω από τα γράμματα που περιέχει η λέξη που θες να γράψεις.

Δες μήπως το έχεις και χρειάζεται ενεργοποίηση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι εχει ξανααναφερθει μα ομως θελω να ειμαι σιγουρος για την διαδικασια...σε λιγες μερες θα παρω καρτα μνημης και θελω να μεταφερω οτι εχει η παλια σε αυτη...πως γινεται χωρις να χασω τιποτα..δηλαδη να δουλευει το κινητο οπως και πριν..

να σημειωσω οτι στην καρτα δεν εχω καμια εφαρμογη..το πολυ μια..αλλα εκει υπαρχουν καποια data εφαρμογων...πως μπορω να μην τα χασω?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφή όλων από τη παλιά κάρτα και επικόλληση στη καινούργια! Σε ότι σου ζητήσει αντιγραφή/αντικατάσταση από πάνω θα πατήσεις όχι..
Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφή όλων από τη παλιά κάρτα και επικόλληση στη καινούργια! Σε ότι σου ζητήσει αντιγραφή/αντικατάσταση από πάνω θα πατήσεις όχι..

 

παλι εσυ:D

ευχαριστω ρει:)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

παλι εσυ:D

ευχαριστω ρει:)

Προσεξε ομως, θα πρεπει να ενεργοποιησεις στο pc σου να φαινονται τα κρυφα αρχεια.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο μου ειναι root.

Υπαρχει τροπος, επιλεκτικα να αφαιρεσω διαφορες εφαμογες της google, με σκοπο να απελευθερωσω internal memory?

Πχ. latitude, places κλπ μου ειναι παντελως αχρηστα...

Στα 'apps' ομως δεν μου τα εμφανιζει, και δεν ξερω:

- αν υπαρχουν καπου καταχωρημενα, και που

- αν μπορω να τα αφαιρεσω

- αν αυτο γινεται απροβληματιστα(ή δημιουργει προβλημα)

- αν τελικα απελευθερωνεται εσωτερικη μνημη απο την αφαιρεση τους

Link to comment
Share on other sites

Titanium backup ή κατεβάζεις τον root explorer, πας στο φάκελο system/app και διαγράφεις αυτές που θες.

Δες εδώ τις εφαρμογές που μπορείς να σβήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...