Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κανε την trial έκδοση και άν σε βολεύει αγόρασε την ελληνικό φωνή. Νομίζω για 3€ αξίζει την αγορά του.

 

Sent from my MB525

 

Δεν λεω οτι ειναι κοστος τα 3ευρω, αλλα νομιζα οτι υπηρχαν δωρεαν TTS στο android...

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε αυτο φιλε μου νομιζω θα σου λυσει ολες τις αποριες! :D ψαξε και λιγο στο thread του ace εχει συζητηθει πολυ το θεμα! :D

 

Ευχαριστώ! πολύ καλό το link! όντως λεει τα πάντα! Το εκανα και πετυχε! φοβερο!!! ελυσα το προβλημα μου!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Ολο και ανακαλυπτω διαφορα...

Τωρα τελευταια αλλαζω rom αρκετα συχνα, και ενω προκειται για νεες εκδοσεις της ιδιας rom, διαπιστωνω οτι δεν εχουν μεσα τους ιδιους διαθεσιμους ηχους για ηχο κλησης!

Αυτο εχει ως αποτελεσμα να αναγκαζομαι καθε λιγο να αλλαζω ηχο κλησης, και σε λιγο δεν θα ξερω ουτε κι εγω αν χτυπα το τηλεφωνο μου ή του διπλανου.

 

Υπαρχει τροπος να βρω καπου καποια στανταρντ ringtones ως mp3, και να το οριζω καθε φορα εγω, ανεξαρτητα απο το αν υπαρχει στη rom? Γνωριζω οτι γινεται, απλα θα ηθελα να βρω κατι καλο, και πχ. τωρα που εχω αναβαθμισει τη rom εχω χασει ενα πολυ καλο ηχο που ειχα.

Υπαρχουν καπου συγκεντρωμενα, σε καμια ιστοσελιδα, κλασικα ringtones για android?

Μπορω να 'εξαγω' καπου ενα ringtone μιας rom του android, ωστε να το εχω 'δικο' μου για παντα, ανεξαρτητα απο τη rom θα εχω στο μελλον;

Link to comment
Share on other sites

Ολο και ανακαλυπτω διαφορα...

Τωρα τελευταια αλλαζω rom αρκετα συχνα, και ενω προκειται για νεες εκδοσεις της ιδιας rom, διαπιστωνω οτι δεν εχουν μεσα τους ιδιους διαθεσιμους ηχους για ηχο κλησης!

Αυτο εχει ως αποτελεσμα να αναγκαζομαι καθε λιγο να αλλαζω ηχο κλησης, και σε λιγο δεν θα ξερω ουτε κι εγω αν χτυπα το τηλεφωνο μου ή του διπλανου.

 

Υπαρχει τροπος να βρω καπου καποια στανταρντ ringtones ως mp3, και να το οριζω καθε φορα εγω, ανεξαρτητα απο το αν υπαρχει στη rom? Γνωριζω οτι γινεται, απλα θα ηθελα να βρω κατι καλο, και πχ. τωρα που εχω αναβαθμισει τη rom εχω χασει ενα πολυ καλο ηχο που ειχα.

Υπαρχουν καπου συγκεντρωμενα, σε καμια ιστοσελιδα, κλασικα ringtones για android?

Μπορω να 'εξαγω' καπου ενα ringtone μιας rom του android, ωστε να το εχω 'δικο' μου για παντα, ανεξαρτητα απο τη rom θα εχω στο μελλον;

ανοιξε το zip της προηγουμενης rom που ειχε τον ηχο, θα το βρεις κατα 99% στο φακελο /system/media/audio/ και στους υποφακελους εκει, κρατα αυτον που θες και περνα το στην καρτα μνημης.

Link to comment
Share on other sites

ανοιξε το zip της προηγουμενης rom που ειχε τον ηχο, θα το βρεις κατα 99% στο φακελο /system/media/audio/ και στους υποφακελους εκει, κρατα αυτον που θες και περνα το στην καρτα μνημης.

 

Να σαι καλα! :)

 

Για να μην καθομαι και κανω copy τα αρχεια καθε φορα που αλλαζω rom, μπορω απο τα μενου του android να οριζω αρχεια ως ringtone, απο καποιο τριτο αρχειο?

Παω να ορισω ηχο, απο τα sounds, και μου δινει δυνατοτητα μονο για 'android system' και 'handcent'. Δεν βλεπω που μπορω να ορισω καποιο αλλο αρχειο, ωστε να τα βαλω στην sd και να μην καθομαι καθε φορα να τα αντιγραφω μεσα στο system/media/audio.

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα! :)

 

Για να μην καθομαι και κανω copy τα αρχεια καθε φορα που αλλαζω rom, μπορω απο τα μενου του android να οριζω αρχεια ως ringtone, απο καποιο τριτο αρχειο?

Παω να ορισω ηχο, απο τα sounds, και μου δινει δυνατοτητα μονο για 'android system' και 'handcent'. Δεν βλεπω που μπορω να ορισω καποιο αλλο αρχειο, ωστε να τα βαλω στην sd και να μην καθομαι καθε φορα να τα αντιγραφω μεσα στο system/media/audio.

βαλε τα στον αντιστοιχο φακελο στην sd, χωρις το /system/. θα το αναγνωριζεις αμεσως, βεβαια οπως και να εχει θα πρεπει να κανεις την κινηση απο τις ρυθμισεις του κινητου να οριζεις ηχο κλησης.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει κανεις aw launcher να μου πει απο που οριζω να ειναι παντα εμφανης, η πανω μπαρα των ειδοποιησεων? Ψαχνω τις επιλογες, δεν μπορω να το βρω, συνεχως κρυβεται.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει κανεις aw launcher να μου πει απο που οριζω να ειναι παντα εμφανης, η πανω μπαρα των ειδοποιησεων? Ψαχνω τις επιλογες, δεν μπορω να το βρω, συνεχως κρυβεται.

 

αν ενοεις την status bar ειναι

Screen Preferences>hide status bar

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ποιό προγραμματάκι χρειάζεται για να έχουμε και ηχητική ειδοποίηση κατά την παράδοση του sms;

 

Δοκιμασε το Handcent sms..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εντελώς ξαφνικά σήμερα μου έρχονται όλες οι ειδοποιήσεις από την original εφαρμογή του Facebook.. Πράγμα που ειχα να το ζήσω από το Samsung Galaxy S....

Έγινε κάτι και δεν το καταλάβα ;;:confused:

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μάθω, το να μην μπορείς να στείλεις MMS με απενεργοποιημένα τα δεδομένα είναι παραξενιά του Android 2.2 ή συγκεκριμένα της συσκευής Alcatel OT-990; Στο LG P500 που έχω με Android 2.3.3 στέλνει κανονικά MMS με απενεργοποίηση δεδομένων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μάθω, το να μην μπορείς να στείλεις MMS με απενεργοποιημένα τα δεδομένα είναι παραξενιά του Android 2.2 ή συγκεκριμένα της συσκευής Alcatel OT-990; Στο LG P500 που έχω με Android 2.3.3 στέλνει κανονικά MMS με απενεργοποίηση δεδομένων.

 

και μενα το ιδιο...με 2.3.4

στελνει μια χαρα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες...μια ερωτηση..ειχα iphone και τωρα πηρα το galaxy s2...πως μπορω να περασω τις επαφες που ειχα απο το πρωην τηλ στο s2?? τις εχω στον υπολογιστη μου απο sync με το ιphone σε φακελο contacts.. υπαρχει τροπος?? μη μου πειτε μονο οτι δεν υπαρχει και πρεπει να τις περασω μια μια..!!! :blink:
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

 

Ρίξε μια ματιά στο forum της συσκευής σου. Σίγουρα θα βρεις λύση στο ερώτημα σου. Διαφορετικά μπορείς να ρωτήσεις σε κάποιο αντίστοιχο topic.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

αυριο αγοραζω επιτελους το xperia s και εχω καποιες αποριες,

πρεπει να το χρησιμοποιησω μεχρι η μπαταρια να πεσει στο 10% και μετα να το φορτισο μεχρι το 100%+2 ωρες???

μετα θα πρεπει να κανω 2-3 φουλ κικλους??(100-10%)

ξερω οτι υπαρχει ενας οδηγος αλλα δεν μπορω να τον βρω:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπείριά από android αλλά σκέφτομαι να αγοράσω. Όμως έχω κάποιους δισταγμούς. Ένας φίλους μου είχε το huawei x5 και όλα πήγαιναν καλά μέχρι που το γέμισε εφαρμογές και άρχισε να κολλάει. Επίσης, είχα διαβάσει και στο ιντερνετ όπου ένα παιδί είχε το LG optimus 2x και όταν του έβαλε καμια 40 εφαρμογές άρχισε να κολλάει. Αυτό συμβαίνει πάντα όταν γεμίζεις στα κινητά με android ή φταίνε τα συγκεκριμένα κινητά; Έχτετε παρόμοιες εμπειρίες;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυριο αγοραζω επιτελους το xperia s και εχω καποιες αποριες,

πρεπει να το χρησιμοποιησω μεχρι η μπαταρια να πεσει στο 10% και μετα να το φορτισο μεχρι το 100%+2 ωρες???

μετα θα πρεπει να κανω 2-3 φουλ κικλους??(100-10%)

ξερω οτι υπαρχει ενας οδηγος αλλα δεν μπορω να τον βρω:D

 

Ναι έτσι κάνε, το +2 μόνο την πρώτη φορά.

Αν το φορτίσεις κλειστό κατά τη διάρκεια της φόρτισης με το κουμπί on-off σου δείχνει τη μπαταρία με το σήμα του ρεύματος και όταν φτάσει στο 100% θα σου δείχνει μόνο τη μπαταρία. Την πρώτη φορά που το φόρτισα έτυχε και το έβαλα βράδυ και το έβγαλα το πρωί...

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

αυριο αγοραζω επιτελους το xperia s και εχω καποιες αποριες,

πρεπει να το χρησιμοποιησω μεχρι η μπαταρια να πεσει στο 10% και μετα να το φορτισο μεχρι το 100%+2 ωρες???

μετα θα πρεπει να κανω 2-3 φουλ κικλους??(100-10%)

ξερω οτι υπαρχει ενας οδηγος αλλα δεν μπορω να τον βρω:D

 

Οριστε ο οδηγος!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς κολλάει?

Το μόνο σου έχω παρατηρήσει εγώ είναι ότι με βαριά χρήση πολλών εφαρμογών ταυτόχρονα, έχει κάποιο lag (ανάλογα με την συσκευή), και αυτό για κάποια δευτερόλεπτα μέχρι να ελευθερώσει περισσότερη μνήμη. Ο αριθμός των εφαρμογών που έχεις εγκαταστήσει είναι άσχετος, καθώς και στις 2 μου συσκευές που έχω πάνω απο 80 δεν έχω δει κάποια ίδιατερη διάφορα (ίσως αργεί λίγο παραπάνω στην εκκίνηση, αλλά και πάλι είναι ανάλογα με την συσκευή που έχεις)..

Γενικά αν θες να τρέχουν συνέχεια πολλές εφαρμογές στην συσκευή σου, λογικά θα έχεις και λίγο lag, αλλά με κανονική χρήση σε μια σχετικά καλή συσκευή πολύ σπάνια μπορεί να δεις λίγο lag, και πάλι θα είναι στιγμιαίο και δεν θα σε ενοχλήσει..

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορές φταίνε μονο οι εφαρμογες που φορτωνουν στην αρχη και οχι ολες οσες εχεις μεσα inactive. Φροντισε οι εφαρμογες σου να μην φορτωνουν στην αρχη. Αρχισε να απεγκαταστεις μια μια απο την τελευταια προς την αρχικη να δεις απο ποτε δημιουργηθηκε το προβλημα.Εχω πανω απο 500 εφαρμογες και προχθες κολλησε και εφταιγε η τελευταια που ειχα βαλει.Εφαγε σουτ και τωρα ολα μια χαρα και παλι..

TrelosPlanitis.blogspot.com

- ολα τα τρελά εδώ .. -

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπείριά από android αλλά σκέφτομαι να αγοράσω. Όμως έχω κάποιους δισταγμούς. Ένας φίλους μου είχε το huawei x5 και όλα πήγαιναν καλά μέχρι που το γέμισε εφαρμογές και άρχισε να κολλάει. Επίσης, είχα διαβάσει και στο ιντερνετ όπου ένα παιδί είχε το LG optimus 2x και όταν του έβαλε καμια 40 εφαρμογές άρχισε να κολλάει. Αυτό συμβαίνει πάντα όταν γεμίζεις στα κινητά με android ή φταίνε τα συγκεκριμένα κινητά; Έχτετε παρόμοιες εμπειρίες;

 

οπως ειπε και απο πανω...κολλαει μονο οταν τελειωνεις την εφαρμογη και προσπαθει να ελευθερωσει μνημη και να κλεισει τελειως..οταν λες κολλαει...κολλαει παντου??

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και απο πανω...κολλαει μονο οταν τελειωνεις την εφαρμογη και προσπαθει να ελευθερωσει μνημη και να κλεισει τελειως..οταν λες κολλαει...κολλαει παντου??

 

Γενικά το κινητο να είναι πιο αργό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γενικά το κινητο να είναι πιο αργό.

 

Αν περνάς στη συσκευή ανεξέλεγκτα εφαρμογές αμφιβόλου ποιότητας, ενδέχεται να παρουσιαστούν θέματα αστάθειας και όχι μόνο. Αν μια συσκευή στηθεί σωστά όμως αυτό μπορεί να αποφευχθεί. Επίσης, κάποιες ισχυρές συσκευές έχουν μεγαλύτερες δυνατότητες ενώ άλλες είναι πιο ευπαθείς σε τέτοια προβλήματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω κατι...κουφο, ισως μπορει να δοθει απάντηση, ισως οχι?

Custom rom, εχω, δεν ειμαι σιγουρος ομως αν ειναι θεμα rom(ρωτησα κι εκει αλλα χωρις απαντηση-μαλλον δεν το αντιμετωπισε αλλος), και σιγουρα δεν ειναι θεμα συσκευης, καθως με αλλη rom δεν το εκανε.

Το προβημα: ενω ειναι σβηστη η οθονη, αναβοσβηνει οποτε θελει μονη της! Ξερετε, την γνωστη lock/login screen, οπως οταν ειναι σβηστη και παταμε το power button να αναψει η οθονη.

Δεν ξερω τι το προκαλει αυτο, σκεφτομαι ομως μηπως καποια διεργασια τον αναγκάζει να 'ξυπναει' την οθονη.

Εχετε καμια ιδεα για το προβλημα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...