Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια, η μπαριτσα πανω πανω στην οθονη, notification area ή οπως αλλιως το λενε, από που ρυθμιζεται?

Δεν την βλεπω, βλεπω μονο τις 3 τελιτσες, και θελω να ειναι ορατη πάντοτε.

 

βγαλε μας ενα screenshot και πες μας πως ειναι...δεν εχω δει ποτε android χωρις notification bar

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

βγαλε μας ενα screenshot και πες μας πως ειναι...δεν εχω δει ποτε android χωρις notification bar

 

Το χει κρυψει μεσω του launcher μαλλον.

 

Sent from my Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, η μπαριτσα πανω πανω στην οθονη, notification area ή οπως αλλιως το λενε, από που ρυθμιζεται?

Δεν την βλεπω, βλεπω μονο τις 3 τελιτσες, και θελω να ειναι ορατη πάντοτε.

καλησπέρα

Αν κατάλαβα καλά οι 3 τελίτσες υπονούν τις 3 σελίδες που έχει ο launcher σου

αυτές οι τελιτσες φτάνουν συνήθως έως 5

τωρα γθα τιν μπάρα που λές ΔΕΝ φαίνεται (σε μένα) αλλά ξέρω ότι υπάρχει και κατεβάζω το δάχτυλο από πάνω (εκεί που είναι η ενδειξη του σήματος και της μπαταρίας).και ανοιγει η μπάρα

τωρα για να τη ρυθμίσεις πάς ρυθμίσεις-launcher

τωρα αν κάνω λάθος τότε ψάξε ένα ένα μεσα στις ρυθμίσεις και θα το βρεις --υπομονή και επιμονη χρειάζεται:)

 

δύο προτερήματα που ΔΕΝ τα έχω :(:(

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

έχω αγοράσει ένα ταμπλετ και δεν βρίσκω πως εισαγω αρχείο με bookmarks στο Firefox mobile. Μπορεί κανείς να βοηθήσει? Edited by Iridium
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει, αν το λειτουργικο του android, εχει ενσωματωμενο ως βασικο στοιχειο, καποια text to speech μηχανη, κι αν δω οτι αυτο που λειπει απο τη rom που εχω, να μου δωσετε ενα λινκ να το κατεβασω χειροκινητα;

 

Αν ξερει καποιος κατι και γι'αυτο...

Μου λειπει η ηχητικη 'προφορα' σε κατι λεξικα, και δεν ειμαι σιγουρος, ισως φταιει αυτο, ισως και κατι αλλο, αλλα παω ψαχνοντας...

Link to comment
Share on other sites

Το android έχει tts ενσωματωμένο αλλά όχι για την ελληνική γλώσσα.Για ελληνικά πρέπει να βάλεις από το play store κάποια εφαρμογή.Υπάρχει η δωρεάν αλλά με κακή προφορά και πολλές φορές ακαταλαβίστικη espeak και η άριστη svox αλλά με trial 14 ημέρων και μετά κόστος 3€ τα οποία πιστεύω ότι αξίζουν και με το παραπάνω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, συγχαρητήρια για τον οδηγό,

είχα πάθει νευρικό μπρέικνταουν με το πόσο συχνά

χρειαζόταν φόρτιση το xperia neo μου!!

 

Ο οδηγός ήταν ακριβώς ότι χρειαζόμουνα και

αυτό με έπεισε και να γραφτώ στο εξαιρετικό σας

φόρουμ, και πάλι ευχαριστώ όλους τους συμμετέχοντες!

Sinking to new depths of paranoia since 1927... :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Αν ξερει καποιος κατι και γι'αυτο...

Μου λειπει η ηχητικη 'προφορα' σε κατι λεξικα, και δεν ειμαι σιγουρος, ισως φταιει αυτο, ισως και κατι αλλο, αλλα παω ψαχνοντας...

 

Έχω εγκαταστήσει το λεξικό Collins English/Greek με άριστη ηχητική προφορά χωρίς να έχω TTS engine στο κινητό μου. Δοκίμασα και την Ariadne. Πολύ καλή προφορά αλλά ελάχιστες έως ανύπαρκτες οι σοβαρές εφρμογές που την υποστηρίζουν. Και έτσι την επεγκατέστησα πάλι. Το Collins εξακολουθεί να προφέρει άριστα.

Link to comment
Share on other sites

Το tts το θελω και για μη αγγλοφωνα λεξικα, οποτε δεν μπορω να κανω χωρις ενα τετοιο. Επισης ισως το χρειαστω και σε αλλες εφαρμογες, εκτος των λεξικων.

Για προτεινετε ενα καλο tts για διαφορες γλωσσες, τι προτεινετε.

 

edit

Τωρα που κοιταζα σε ενα λεξικο, μου πεταξε μηνυμα αν θελω να χρησιμοποιησω το 'pico tts' ή το 'google test-to-speech engine'.

Εγω προσωπικα δεν εγκατεστησα καποιο απο αυτα. Και στα applications οταν κοιταζω, δεν βλεπω κατι. Μπορει να εχω εγκατεστημενο και να μην το ξερω;

Μπορει το κινητο να μπερδευεται αν εχει πανω απο ενα;

Πως να ξεκαθαρισω το τι εχω, ή αν ειναι να απεγκαταστησω αν εχω, και να βαλω ενα που να λειτουργει και να τελειωνω;

 

Θα μου προτεινετε ενα καλο tts που να δουλευει απροβληματιστα? Δοκιμασα ενα speech synthesis, και συνεχεια κολουσε, εκανε εγκατασταση απο το play, ολοκληρωνε, μετα ξαναξεκινουσε η εγκατασταση κλπ, και τελικα δεν εγκαθισταται σωστα, και tts δεν εχω.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μια ερωτησούλα χρησιμοποιώ την επίσημη εφαρμογή για το foursquare γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να προσθέσω κάποιο μαγαζί?

Ψάχνω τόση ώρα και δεν μπορώ να βρω κάτι

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μια ερωτησούλα χρησιμοποιώ την επίσημη εφαρμογή για το foursquare γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να προσθέσω κάποιο μαγαζί?

Ψάχνω τόση ώρα και δεν μπορώ να βρω κάτι

εδω κοταξες? http://support.foursquare.com/home

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

εδω κοταξες? http://support.foursquare.com/home

 

ναι αλλα δεν έβγαλα άκρη ίσος επειδή δεν ξέρω και αγγλικά αλλα ψάχνω ψάχνω μέσα στην εφαρμογή και δεν βρίσκω τίποτα αν γνωρίζεις και μπορείς να βοηθήσεις φιλε μου?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν έβγαλα άκρη ίσος επειδή δεν ξέρω και αγγλικά αλλα ψάχνω ψάχνω μέσα στην εφαρμογή και δεν βρίσκω τίποτα αν γνωρίζεις και μπορείς να βοηθήσεις φιλε μου?

απο μεταφραση στην σελιδα FAQ της foursquare

(Μπορείτε να δημιουργήσετε ένα χώρο με τη μετάβαση στο foursquare.com, συνδεθείτε στο λογαριασμό σας, και στη συνέχεια να ψάχνουν για το χώρο που θέλετε να δημιουργήσετε το πλαίσιο αναζήτησης στο πάνω δεξί μέρος της σελίδας. Εάν ο τόπος συναντήσεώς σας δεν υπάρχει ήδη στο foursquare, μπορείτε να δημιουργήσετε ένα νέο χώρο με κύλιση στο κάτω μέρος των αποτελεσμάτων αναζήτησης (κάτω μέρος της σελίδας) και κάνοντας κλικ στην επιλογή "Προσθήκη ένα νέο χώρο στο foursquare."

 

Μπορείτε επίσης να δημιουργήσετε ένα χώρο στο τηλέφωνό σας από πρόκειται να τα "Μέρη" ή "'Αφιξη" καρτέλα στο foursquare app, που ψάχνουν για τον τόπο σας, και στη συνέχεια, αν δεν μπορείτε να το βρείτε, κύλιση στο κάτω μέρος της λίστας και κάνοντας κλικ στην επιλογή "Προσθήκη αυτού του τόπου.")

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

απο μεταφραση στην σελιδα FAQ της foursquare

(Μπορείτε να δημιουργήσετε ένα χώρο με τη μετάβαση στο foursquare.com, συνδεθείτε στο λογαριασμό σας, και στη συνέχεια να ψάχνουν για το χώρο που θέλετε να δημιουργήσετε το πλαίσιο αναζήτησης στο πάνω δεξί μέρος της σελίδας. Εάν ο τόπος συναντήσεώς σας δεν υπάρχει ήδη στο foursquare, μπορείτε να δημιουργήσετε ένα νέο χώρο με κύλιση στο κάτω μέρος των αποτελεσμάτων αναζήτησης (κάτω μέρος της σελίδας) και κάνοντας κλικ στην επιλογή "Προσθήκη ένα νέο χώρο στο foursquare."

 

Μπορείτε επίσης να δημιουργήσετε ένα χώρο στο τηλέφωνό σας από πρόκειται να τα "Μέρη" ή "'Αφιξη" καρτέλα στο foursquare app, που ψάχνουν για τον τόπο σας, και στη συνέχεια, αν δεν μπορείτε να το βρείτε, κύλιση στο κάτω μέρος της λίστας και κάνοντας κλικ στην επιλογή "Προσθήκη αυτού του τόπου.")

 

σε ευχαριστώ φιλε μου για την βοήθεια να είσαι καλά θα το κοιτάξω ύστερα γιατί τώρα φορτίζω και το έχω κλειστώ

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω κατεβασει το facebook app αλλα προφανως ειναι στα ελληνικα! Υπαρχει καποιος τροπος να το αλλαξω στα αγγλικα, κι αν οχι πως μπορω να το κατεβασω στα αγγλικα?
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να γυρίσεις τη γλώσσα της συσκευής στα αγγλικά και έπειτα κατέβασε από το μαρκετ την εφαρμογη
Link to comment
Share on other sites

Θα μου προτεινετε ενα καλο tts που να δουλευει απροβληματιστα? Δοκιμασα ενα speech synthesis, και συνεχεια κολουσε, εκανε εγκατασταση απο το play, ολοκληρωνε, μετα ξαναξεκινουσε η εγκατασταση κλπ, και τελικα δεν εγκαθισταται σωστα, και tts δεν εχω.

Σου πρότεινα ήδη 2.Δεν υπάρχει κάτι άλλο στα ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι όσο και αν προσπάθησα όσο και αν έψαξα δεν έχω καταφέρει να βρω πως πρόσθετο κάποια καφετερια κάποιο εστιατόριο στο foursquare μέσα από την εφαρμογή, μπορεί κάποιος αν είναι εύκολο να μου πει που πρέπει να πάω για να προσθέσω μέσα από την εφαρμογή ψάχνω από χθες το βραδυ

ευχαριστώ

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι όσο και αν προσπάθησα όσο και αν έψαξα δεν έχω καταφέρει να βρω πως πρόσθετο κάποια καφετερια κάποιο εστιατόριο στο foursquare μέσα από την εφαρμογή, μπορεί κάποιος αν είναι εύκολο να μου πει που πρέπει να πάω για να προσθέσω μέσα από την εφαρμογή ψάχνω από χθες το βραδυ

ευχαριστώ

δεν εψαξες πολυ βρε μπαγασα :p, αμεσως το βρηκα.

λοιπον πατας να κανεις check in, πατας το φακο πανω δεξια για αναζητηση, γραφεις ενα μερος, οτι θες, κανεις αναζητηση, σου βγαζει μια λιστα με πιθανα αποτελεσματα ΚΑΙ πας κατω κατω στο τελος της λιστας και επιλεγεις το "not listed? add this place to check in here"

Link to comment
Share on other sites

δεν εψαξες πολυ βρε μπαγασα :p, αμεσως το βρηκα.

λοιπον πατας να κανεις check in, πατας το φακο πανω δεξια για αναζητηση, γραφεις ενα μερος, οτι θες, κανεις αναζητηση, σου βγαζει μια λιστα με πιθανα αποτελεσματα ΚΑΙ πας κατω κατω στο τελος της λιστας και επιλεγεις το "not listed? add this place to check in here"

 

ποπό ούτε που το φανταζόμουνα ότι θα ήταν εκεί μα καλά που να πάει το μυαλό μου να πρέπει πρώτα να κάνω αναζήτηση δεν μπορούσαν να το βάλουν κάπου αλλου να φαίνεται εύκολα η προσθήκη.

Σε ευχαριστώ παρα πολύ να είσαι καλά φιλε μου για την βοήθεια γιατί αν dden ήσουν εσύ ακόμα θα έψαχνα :lol::lol:

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

[script][u9RC7]THE iPhone Killer -= V6 SuperCharger =- Lag & Redraw Fix! Last Longer!

από το

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=991276

 

υπάρχει ένα script "κείμενο εντολών" που υπόσχεται ότι θα κάνει το android κινητό να Πετάει

ανεξαρτήτως αν είσαστε με μαμά ή μαγειρεμένη ρομ

αν έχετε δικαιώματα root και κάποια ελαφρά ιδέα πως να εφαρμόζεται διάφορα τολμήστε το αν είσαστε σε Gingerbread

θα χρειαστείτε τα παρακάτω προγράμματα πριν να τρέξετε το script

a)Busybox Installer

b) Script Manager

c) το script

d) Έναν οδηγό που θα το βρείτε

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1126940 για gingerbread (εκεί θα βρείτε και τα αρχεία)

 

αν είσαστε σε froyo δεν ξέρω αλλά δοκιμάστε το για ποιο κάτω δεν το συνιστώ

 

και για ICS κοιτάξτε

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=991276 στο # 2

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το έχεις δοκιμάσει; Αν ναι σε ποια συσκευή και με ποια έκδοση του λειτουργικού; Έχεις δει διαφορά;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

έχω αγοράσει ένα ταμπλετ και δεν βρίσκω πως εισαγω αρχείο με bookmarks στο Firefox mobile. Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

 

Κανείς δεν γνωρίζει πως γίνεται? Σε κανένα browser πάντως δεν κατάφερα να βρω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν γίνεται. Εκτός κι αν κάνεις συγχρονισμό οπότε θα εισαχθούν τα bookmarks από τον υπολογιστή με τον οποίο κάνεις συγχρονισμό.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...