Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά την τελευταία ενημέρωση της εφαρμογής ΕΠΑΦΕΣ σε Redmi note 7 παρατήρησα ότι ενώ πριν ανοίγοντας τις επαφές στα δεξιά υπήρχε η μπάρα με το Ελληνικό αλφάβητο τώρα εμφανίζεται το αγγλικό και δεν μπορώ να κάνω γρήγορη αναζήτηση. ΄Οποιο γράμμα και να πατήσω από το αγγλικό αλφάβητο με πηγαίνει στην τελευταία επαφή.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Ευχαριστώ.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εδω και λιγες ημερες δεν μπορω απο browser να δω τα μυνηματα στο facebook στην αρχη μου ελεγε οτι να κατεβασω το fb lite και τωρα εχει μια φωτογραφικη μηχανη στην ιδια θεση και δεν μπαινει :mad::mad::mad:.

Η εφαρμογη του fb lite ναι μεν ειναι γρηγορη αλλα εμενα δεν μου αρεσει παντα ηθελα να μπαινω απο browser και να μην τα κατεβαζει στο κινητο.

Επισης δεν μπορω να δω αμα εχουνε αναγνωστει τα μυνηματα ή οχι με την fb lite εφαρμογη.

Υπαρχει τροπος να βλεπω μεσω browser τα μυνηματα οπως παλια; ή οχι; .

Διαβασα στο ιντερνετ οτι μπορω να πχ στον android browser να πατησω να ανοιγει τις σελιδες σαν του υπολογιστη αλλα βλεπω οτι δεν ανταποκρινεται τοσο ευκολα οπως οταν ειναι στην mobile εκδοση.

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Παίδες , το search bar δεν διαγράφεται από την αρχική οθόνη σε "καθαρό" Android 10;

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες , το search bar δεν διαγράφεται από την αρχική οθόνη σε "καθαρό" Android 10;
H search bar δεν μπορεί να αφαιρεθεί από το dock στον Pixel launcher.

 

Αν κι εσύ τρέχεις τον Pixel launcher, όχι, δεν μπορείς να την αφαιρέσεις.

 

 

Μπορείς να το καταφέρεις μόνο αν βάλεις κάποιον modded Pixel launcher, ή κάποιον 3rd party launcher από το Google Play.

 

 

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... δεν βρήκα κάποια εφαρμογή Pixel αλλά Quickstep ( αν δεν κάνω λάθος ) , οκ θα κοιτάξω για άλλο launcher. Ευχαριστώ

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε πάρει όλοι dark mode στο Facebook;τι μπορεί να φταίει και να μην υπάρχει ακόμα στην εφαρμογή μου;

 

Στάλθηκε από το 7t pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε πάρει όλοι dark mode στο Facebook;τι μπορεί να φταίει και να μην υπάρχει ακόμα στην εφαρμογή μου;

 

Στάλθηκε από το 7t pro

ούτε εγώ την έχω πάρει... το ΕΊΧΑ το dark αλλά έκανα απεγκατασταση την εφαρμογή για άλλο λόγο την ξανά πέρασα και εξαφανίστηκε το σκούρο θέμα γμτ!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εδώ και λίγες εβδομάδες, αλλά κάθε φορά που κάνει ενημέρωση το fb εξαφανίζεται από το μενού και μου βγαίνει άσπρο, και την επόμενη φορά που θα μπω, μπαίνω πάλι σε σκούρο φόντο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Παρακαλώ πολυ ηθελα τη βοήθειά σας.

Tablet Chuwi Hi9Air

Android 8.0

Δεν μπορώ να το επαναφέρω με τίποτα σχετικά με το underline τού ο,τι πληκτρολογείτε!!!!!

 

Πριν, όταν πληκτρολογούσα στο Android tablet, οπουδήποτε, δεν υπογραμμιζοταν αυτό που πληκτρολογείς κατά τη διάρκεια της πληκτρολογησης Τώρα, υπογραμμιζεται. Αλλά, και όταν κάνεις click σε οποιαδήποτε λέξη που έχεις γράψει, υπογραμμιζεται η λέξη.

Έχω ψάξει πάρα πάρα πολύ. Παντού λένε τα ίδια. Είναι turned off τα

 

-Spell check

-Auto correction.

Τα κάνω turn off, αλλά και πάλι τα ίδια. Δεν ειναι αυτη η λυση (τουλάχιστον για μενα).

 

Ο μόνος τρόπος να σταματήσει η υπογράμμιση είναι να κάνω turn off τη strip bar (μπαρ με τρεις προτεινόμενες λέξεις). Εγώ δε θέλω αυτό. Θέλω να ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ η υπογράμμιση (να μην έχω υπογράμμιση κατά την πληκτρολόγηση + να μην υπογραμμιζεται όποια λέξη κάνω click), και να έχω καί την strip bar να φαίνεται. Όπως ήταν πριν. Εφοσον θυμαμαι πως ηταν ετσι, παει να πει πως καπως γινεται. Ψάχνω εδώ και 3!!!!! ώρες να το επαναφέρω, αλλά τίποτα.

 

Κάτι έκανα κατά λάθος και έφερα το underline. Ήμουν στο fast notepad στο tablet, πήγα να κάνω διπλό touch screen να μαρκαρω μια σειρά τέτοια που είχα -----------------

 

και πάτησα τριπλό touch και κόλλησε!!!

 

Θα εκτιμουσα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ εαν με βοηθουσατε να το επαναφερω.

 

Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το εξής.

 

Αυτή τη στιγμή είναι ενεργό καί το Gboard καί το IME. Μπήκα στα settings τού Gboard, και ήταν Disable η επιλογή:

 

Show app icon (Display application icon in the launcher).

 

Όταν είναι αυτή η επιλογή enabled, όταν πληκτρολογείς κάτι, έχει ένα μικρό εικονίδιο σαν πληκτρολόγιο στην κάτω δεξιά γωνία της οθόνης, που όταν το πατήσεις, μπορείς να κάνεις εναλλαγή στα εγκατεστημένα και ενεργά πληκτρολόγια. Στη δική μου, περίπτωση, ανάμεσε στα Gboard και IME. Όταν, λοιπόν, πάω να πληκτρολογήσω κάτι, το πατάω, επιλέγω IME, και όταν πληκτρολογώ, δεν υπογραμμίζονται οι λέξεις. Ούτε στο fast notepad, ούτε στο Chrome, ούτε σε άλλες εφαρμογές που δοκίμασα. Που σημαίνει ότι κάτι πρέπει να γίνεται με το Gboard. Δεν βρίσκω άλλη εξήγηση.

Το θετικό είναι πως από αυτό αποδεικνύεται πως η πληκτρολόγηση χωρίς υπγράμμιση, οπουδήποτε κι αν πληκτρολογήσεις, γίνεται.

 

Επίσης, με το IME, δεν είναι ενεργοποιημένα τα Japanese prediction και English prediction.

Όταν τα κάνω enable, αμέσως, με το που πληκτρολογώ ένα χαρακτήρα, γίνονται τα εξής:

α. Ο χαρακτήρας υπογραμμίζεται

β. Η εφαρμογή (IME πληκτρολόγιο) τερματίζεται απότομα. Βγαίνει μήνυμα "openwnn keeps stopping".

Όταν κάνω disable από τα settings τού IME πληκτρολογίου τα predictions, οι χαρακτήρες δεν υπογραμμίζονται, και το πληκτρολόγιο δουλεύει κανονικά. Τα predictions υπογραμμίζουν.

 

Σε όλα τα sites που είδα, όλοι λένε ότι η υπογράμμιση είναι το prediction (σε άλλες συσκευές θα φανεί σαν prediction, σε άλλες σαν suggestion, κ.λπ.). Στο δκό μου tablet, είναι suggestion. Το έχω κάνει disable στο Gboard, αλλά από χθες που έχω το πρόβλημα, και που το έχω κάνει disable, δεν δουλεύει/υπακούει. Γι' αυτό και έχω αυτό το πρόβλημα.

 

Κάποιο πρόβλημα φαίνεται να έχει δημιουργηθεί στο Gboard και δεν υπακούει. Καί στο disable στο suggestions (α πρόβλημα), αλλά και στο εξής β' πρόβλημα:

μέχρι το πρωί, είχα στα settings τού Gboard, κάτω κάτω, τελευταία επιλογή το "Spell check". Από τις πολλές ρυθμίσεις/δοκιμές που έκανα σήμερα, εξαφανίστηκε.

 

Επίσης, σκέφτηκα για χθες, αυτό που περιγράφω παραπάνω, ότι κάτι μάρκαρα στο fast notepad, και κάτι πάτησα μετά, και δημιουργήθηκε το πρόβλημα. Πρέπει να έγινε από μένα και να έχει σχέση με υπογράμμηση-suggestion. Διότι, σήμερα, στο fast notepad, μαρκάρω πάλι κάτι, και όταν το κρατάω πατημένο αυτό που μαρκάρω, μου βγάζει έναν κάδο "Remove suggestion?". Κάπως έτσι που το έκανα χθες. Η λέξη suggestion, στο "Remove suggestion?", μάλλον τα συνδέει τα πράγματα. Ίσως.

 

Πάντως, το συμπέρασμα είναι:

α. Πως υφίσταται έτσι όπως θέλω να γίνει η πληκτρολόγηση (χωρίς υπογράμμιση παντού)

β. Κάτι πρέπει να παίζει με το Gboard

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε κάποιον από σας στο tablet του, που δουλεύει με Gboard, η πληκτρολόγηση όπως το περιγράφω;

Δηλαδή, ενεργοποιημένα τα:

-next word suggestion (ή next word prediction σε αλλες συσκευές)

 

-Show suggestion strip (ωστε να φαίνεται η μπαρα με τις τρεις προτεινόμενες λέξεις)

 

αλλά, η λεξη που πληκτρολογείς, να μην υπογραμμίζεται κατα την πληκτρολόγηση;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, δε νομίζω να κάνω τόσο λάθος, και να μη θυμάμαι καλά.

Ρίξτε μια ματιά και παρακάτω:

 

https://community.verizonwireless.com/t5/Android-General/Anyone-suddenly-having-their-text-being-underlined/td-p/543302

 

Ξαφνικά, και σε άλλους άρχισε η υπογράμμιση.

 

Πάντως, αυτό που 1000% θυμάμαι καλά είναι πως, όταν άνοιγα το chrome, και άνοιγα το Google για αναζήτηση, όταν πληκτρολογούσα το θέμα της αναζήτησης στο search box, σίγουρα, μα σίγουρα, εκεί δεν είχα υπογράμμιση. Τώρα, έχω κι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα τηλέφωνο(Samsung galaxy j3 2017) που δεν έχει πολύ εσωτερική μνήμη(16gb) έχει γεμίσει και όταν πάω ανάλυση χώρου το περισσότερο χώρο το καταλαμβάνει η κατηγορία "άλλο" και πιο συγκεκριμένα 14gb.

Έχω μεταφέρει όλες τις φώτος και βίντεο στην κάρτα μνήμης 32gb αλλά συνεχίζει και βγάζει το μήνυμα προειδοποιήσεις λίγου χώρου.

 

Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να μου πείτε πως μπορώ να καθαρίσω τον εσωτερικό χώρο του κινητού με ασφάλεια χωρίς να καταστρέψω κάτι και κάνω το κινητό να μην λειτουργεί.

 

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά και καλή χρονιά να έχουμε όλοι με υγειά πάνω απ' όλα.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο εύκολη και ασφαλής λύση είναι η επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων, με την οποία χάνονται όλα τα δεδομενα από τη συσκευή (όχι από τη κάρτα μνήμης).

Για να ανοίξει ξανα, θα πρέπει να θυμασαι τον κωδικό του gmail με το οποίο ήταν συνδεδεμένη η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια και καλή χρονιά, με υγεία σε όλους μήπως ξέρει κανεις πως παιζει το nova go σε Android box, το χω κατεβάσει έβαλα τους κωδικούς και μου δείχνει ότι φορτώνει, βοήθεια παρακαλω
Link to comment
Share on other sites

στο android xiaomi a3 lite πως μπορεις να βαλεις τα 3 κουμπια στο κατω μερος τις οθονης;

διοτι δεν βολευει να κανεις αριστερα για να βγεις και πολλες φορες δεν το παιρνει . Επισης το 3 κουμπι που εχει τις επιλογες πως το επιλεγουμε στην οθονη; . ή δεν γινεται πια; επισης αυτη η λειτουργια που εξαφανιζονται αυτα τα 3 κουμπια και πρεπει να πατησεις αριστερα στην οθονη για να βγεις απο το παραθυρο ή να βαλεις το χερι σου απο το κατω μερος της οθονης προς τα πανω για να βγεις στην αρχικη σελιδα πως ονομαζεται;

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

στο android xiaomi a3 lite πως μπορεις να βαλεις τα 3 κουμπια στο κατω μερος τις οθονης;

διοτι δεν βολευει να κανεις αριστερα για να βγεις και πολλες φορες δεν το παιρνει . Επισης το 3 κουμπι που εχει τις επιλογες πως το επιλεγουμε στην οθονη; . ή δεν γινεται πια; επισης αυτη η λειτουργια που εξαφανιζονται αυτα τα 3 κουμπια και πρεπει να πατησεις αριστερα στην οθονη για να βγεις απο το παραθυρο ή να βαλεις το χερι σου απο το κατω μερος της οθονης προς τα πανω για να βγεις στην αρχικη σελιδα πως ονομαζεται;

Πας ρυθμίσεις, πρόσθετες ρυθμίσεις και προβολή πλήρους οθόνης. Από κει διαλέγεις τα κουμπιά και θα εμφανιστούν. Δεν νομίζω να μην έχεις αυτήν την ρύθμιση εσύ.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω μια απορία έχω το vodafone tv αλλά δεν μπορώ να δω μου βγάζει συνέχεια σφάλμα mv1830 γνωρίζει κάποιος κάτι? Ναι πήρα κ στην vodafone αλλά αυτή δεν ξέρουν τι τους γίνεται δεν μου έδωσαν κάποια λύση. Και το μόνο που προτείνουν είναι μια απλή επανεκκίνηση αλλά το πρόβλημα παραμένει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω μια απορία έχω το vodafone tv αλλά δεν μπορώ να δω μου βγάζει συνέχεια σφάλμα mv1830 γνωρίζει κάποιος κάτι? Ναι πήρα κ στην vodafone αλλά αυτή δεν ξέρουν τι τους γίνεται δεν μου έδωσαν κάποια λύση. Και το μόνο που προτείνουν είναι μια απλή επανεκκίνηση αλλά το πρόβλημα παραμένει.
Να φανταστώ αναφέρεσαι στην android εφαρμογή του Vodafone tv; Χρησιμοποιείς κάποιο adblocker ή vpn; Αν ναι βάλε στις εξαιρέσεις την εφαρμογή.

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον κινητό, όταν ξεκλειδώνω το κινητό, ανοίγει μόνο του τον Chrome και με φορτώνει διαφημίσεις, έκανα επανεκκίνηση το κινητό , έχω πληρωμένο πρόγραμμα antivirus eset, έκανα εκκαθάριση τα cookies , τίποτα, μπορεί κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον κινητό, όταν ξεκλειδώνω το κινητό, ανοίγει μόνο του τον Chrome και με φορτώνει διαφημίσεις, έκανα επανεκκίνηση το κινητό , έχω πληρωμένο πρόγραμμα antivirus eset, έκανα εκκαθάριση τα cookies , τίποτα, μπορεί κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω ?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Το antivirus πρώτον δεν χρειάζεται, δεύτερον δεν κόβει διαφημίσεις.

 

Δες για την εφαρμογή adguard.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον κινητό, όταν ξεκλειδώνω το κινητό, ανοίγει μόνο του τον Chrome και με φορτώνει διαφημίσεις, έκανα επανεκκίνηση το κινητό , έχω πληρωμένο πρόγραμμα antivirus eset, έκανα εκκαθάριση τα cookies , τίποτα, μπορεί κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω ?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Κάνε πλήρη διαγραφή δεδομένων στον Chrome, όχι μόνο των cookies. Αν δεις ότι συνεχίζει, κάνε ένα full scan με τον eset ή και με κάποιο άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα όπως το malwarebytes. Λογικά είναι κάποια εφαρμογή που στο προκαλεί αυτό.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...