Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι για ftp που ειναι πιο βολικό κατά την γνώμη μου, χρειάζεσαι ftp client όπου θα δίνεις την ip και port από το άλλο κινητό. Εγώ προσωπικά την έχω καταβρει εδώ και πολύ καιρό με την παλια έκδοση του es file explorer (pro έκδοση).

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έκανα όπως μου είπες! Δουλεύει μια χαρά και είναι ακριβώς όπως το θελω! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Καλημέρα!!

 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Χρησιμοποιώ το myalphawallet σε Note 9 με Android 10 και κάθε φορά που το χρησιμοποιώ βλέπω τεράστιο battery drain. Το χρησιμοποιώ απλά για να κάνω ανέπαφες συναλλαγές οπότε μιλάμε για χρήση λιγότερο από λεπτο.

 

Αν δεν κάνω Force close αυτό φαίνεται να λειτουργεί στο background και φυσικά να ρουφάει την μπαταρία.

 

Έχει άλλος το συγκεκριμένο θέμα; Είναι γνωστό πρόβλημα και αν ναι υπάρχει λύση πέρα από το Force close κάθε φορα;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις στα σχόλια στο Play Store όλοι γράφουν το ίδιο. Αυτός ήταν και ο λόγος που το έσβησα. Αναμένουμε επιδιόρθωση (αν και έχουν καιρό να κάνουν update) ή επιτέλους υποστήριξη του Google Pay από την Alpha (Apple Pay έδωσαν ήδη).
Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου (70+) τώρα με την καραντίνα και περισσότερο που ακούει ότι το φθινόπωρο θα έχουμε τα ίδια, θέλει τάμπλετ για να βλέπει κόσμο. Τηλέφωνο έχει ένα με πλήκτρα (για αφής ούτε που θέλει να ακούσει).

Πώς μπορώ να τις εγκαταστήσω το viber σε τάμπλετ χωρίς sim; Με τις επαφές τι γίνεται;

 

Μessenger πλέον χωρίς facebook δεν υπάρχει; Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις κανονικά εγκατάσταση την εφαρμογή Viber και όταν σου ζητήσει κινητό θα βάλεις το νούμερο του κινητού με τα κουμπιά. Θα έρθει εκεί (στο κινητό με τα κουμπιά) ο κωδικός επιβεβαίωσης. Τον βάζεις στο tablet και ξεκινάει να δουλεύει.

 

Messenger χωρίς Facebook δεν γίνεται πλέον. Μπορείς όμως να κάνεις το εξής: Ανοίγεις Facebook λογαριασμό. Ξεκινάς το Messenger. Απενεργοποιείς (δεν τον διαγράφεις) τον λογαριασμό Facebook.

 

from my Samsung A71

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, μία ερώτηση, εγώ έχω messenger χωρίς facebook. Μπορώ κάπως να το σώσω; Σε περίπτωση που χαλάσει το κινητό, να συνδεθώ σε άλλη συσκευή ή αφού επανεγκαταστήσω το messenger.
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις ανοίξει λογαριασμό messenger τότε που ήταν ανεξάρτητο τότε δεν έχεις θέμα.

Ακόμα και να αποσυνδεθεί κάποια στιγμή θα σε αφήσει να συνδεθείς πάλι (με τα σημερινά δεδομένα).

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω και εγώ αλλά πως; Αριθμός κινητού και τι άλλο; Γιατί 1 φορά πήρα καινούργιο κινητό έκανα νέο λογαριασμό, το έστειλα για service μετά από λίγους μήνες, εγκατάσταση και ξανά άλλον λογαριασμό.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω και εγώ αλλά πως; Αριθμός κινητού και τι άλλο; Γιατί 1 φορά πήρα καινούργιο κινητό έκανα νέο λογαριασμό, το έστειλα για service μετά από λίγους μήνες, εγκατάσταση και ξανά άλλον λογαριασμό.

Δεν θυμάμαι ρε γμτ...

Είχε χαλάσει το κινητό της κόρης μου (είχε λογαριασμό messenger χωρίς FB) και όταν χρειάστηκε να συνδεθεί στο καινούριο...νομίζω ότι βάλαμε τον τηλεφωνικό αριθμό στο username. Σίγουρα ζήτησε και password όμως.

Πάντως συνδέθηκε χωρίς να ζητηθεί να γίνει λογαριασμός FB.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Η τάση στην διεθνή κοινότητα σε ότι αφορά την δικτύωση στο χώρο του android customisation είναι τα chat room στα messaging apps .Το telegram κρατάει τα ινία με διαφορά σε αριθμό γκρουπ και καναλιών με το discord να έπεται .

Το Gr mobiles ειναι ένα Ελληνικό telegram group για ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους. Λίγο τεχνολογία και λίγο off topic . Χαλαρή κουβέντα χωρίς κομπασμούς και ξερολισμους.

Τα chat room πλεονεκτούν σε αμεσότητα και συνεχή ροή . Ενώ το telegram ιδικά διαθέτει και τα εργαλεία να αποθηκεύσεις χρήσιμες πληροφορίες και αρχεία. Το GR mobiles διαθέτει μια πλούσια βιβλιοθήκη δημιουργημένη από τα μέλη του .

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Ήθελα μία βοήθεια σχετικά με το tablet ενός φίλου, και την απώλεια αρχείων φωτογραφιών.

 

Μοντέλο: Lenovo TB-730AF , 1GB RAM

Κάρτα: TOSHIBA MicroSD M203 16GB

Λειτουργικό: Android 7.0

 

Ο εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος τού tablet (RAM) είναι εντελώς γεμάτος.

 

Ο φίλος μου κάποια στιγμή, πήγε:

 

κάρτα SD, και εκεί επάνω δεξιά στις τρις κάθετες τελίτσες βρήκε την επιλογή:

 

-Ρυθμίσεις αποθηκευτικού χώρου

 

Πάτησε εκεί, και του έβγαλε τις δύο επιλογές:

 

-Διαμόρφωση

 

-Διαμόρφωση ως εσωτερικής

 

Δυστυχώς, εκεί δεν θυμάται τί πάτησε. Κάτι πάτησε, πάντως, ανάμεσα στις δύο επιλογές.

 

Από δω και πέρα, αρχίζουν τα προβλήματα..

 

Στην κάρτα SD, είχε κάτι φωτογραφίες 2018 και 2019. Αυτές χάθηκαν. Και είναι αυτές που ψάχνουμε.

 

Όλα αυτά έγιναν πριν λίγο καιρό:το Πάσχα 2020. Αυτή τη στιγμή, μέσα στην SD, όπως καί στον εσωτερικό χώρο τού tablet, υπάρχουν μόνο κάτι φωτογραφίες τραβηγμένες από το Πάσχα 2020 και μετά.

 

Είτε μπαίνοντας στα folder RAM και MicroSD μέσα από το tablet, είτε συνδέοντας το tablet με το pc και κάνοντας αναζήτηση και πάλι σε tablet RAM και MicroSD, αυτές τις λίγες φωτογραφίες 2020 βρίσκουμε. Δεν βρίσκονται πουθενά 2018 και 2019.

 

Δίνω και το παρακάτω στοιχείο.

Μέσα στο folder της MicroSD υπάρχει ένα folder LOST.DIR, αλλά εκεί δεν υπάρχει τίποτα. Είναι άδειος ο φάκελος.

 

Νομίζω πως ο φίλος μου μπέρδεψε τη λέξη "διαμόρφωση" στο αντίστοιχο σημείο νομίζοντας πως με το διαμόρφωση η συσκευή θα φτιάξει την κάρτα κατάλληλα να λειτουργήσει ως αποθηκευτικός χώρος έχοντας γεμίσει πλήρως η RAM, και όχι κάνοντας αυτό που η διαμόρφωση κάνει (format και διαγραφή όλων των αρχείων)..

 

Η άποψή σας για όλα αυτά, και κάποια βοήθεια μήπως μπορέσουμε να ανακτήσουμε τις φωτογραφίες;

 

Ευχαριστώ !

Edited by johnyb98
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στην συσκευή, το περιεχόμενο της SD card θα σβηστεί ή δεν επηρεάζεται; Ποτέ δεν το έχω επιχειρήσει και έχω την απορία για να μην τη βγάζω άδικα.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στην συσκευή, το περιεχόμενο της SD card θα σβηστεί ή δεν επηρεάζεται; Ποτέ δεν το έχω επιχειρήσει και έχω την απορία για να μην τη βγάζω άδικα.

 

Αν όντως κάνεις επαναφορά εργοστασιακών, γιατί να μην κάνεις και ένα format στην sd; Προσωπικά, αυτό θα έκανα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αν όντως κάνεις επαναφορά εργοστασιακών, γιατί να μην κάνεις και ένα format στην sd; Προσωπικά, αυτό θα έκανα.

 

Για να μην κάνω backup το περιεχόμενο της κάρτας, για οικονομία κινήσεων.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στην συσκευή, το περιεχόμενο της SD card θα σβηστεί ή δεν επηρεάζεται; Ποτέ δεν το έχω επιχειρήσει και έχω την απορία για να μην τη βγάζω άδικα.

Αυτή τη στιγμή έχω συσκευή χωρίς sd, αλλά σε παλαιότερες συσκευές που είχαν, θυμάμαι με ρωτούσε πριν προχωρήσει, αν θέλω να σβήσει και την sd ή όχι.

Εγώ, όταν ήταν γεμάτες, τις έβγαζα για σιγουριά να σου πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνω backup το περιεχόμενο της κάρτας, για οικονομία κινήσεων.

 

Α, οκ.

 

Αν δεν μεταφέρεις εφαρμογές και την έχεις μόνο για αρχεία, εικόνες και βίντεο, δε νομίζω να έχεις θέμα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στην συσκευή, το περιεχόμενο της SD card θα σβηστεί ή δεν επηρεάζεται; Ποτέ δεν το έχω επιχειρήσει και έχω την απορία για να μην τη βγάζω άδικα.
Κανονικά σε ρωτάει η συσκευή, οπότε λογικά από μόνο του δεν πρέπει να την αγγίζει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παραγγείλαμε τάμπλετ ένα Alcatel 1T 10,1". Της έβαλα και Viber και Messenger με άμεση απενεργοποίηση Facebook.

Θέλω όμως να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω και πακέτα δεδομένων μέσα από την σύνδεση καρτικινητής; Ή λειτουργεί μόνο με WiFi;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Σε ένα tablet Android, μπορεί η μνήμη του να ενωθεί με μία sd card, ώστε σαν πραγματική μνήμη να είναι το άθροισμα;

 

Δίνω και παράδειγμα με αριθμούς:

RAM εργοστασίου:4GB

MicroSD: 16GB

 

α. Να ενωθούν ώστε η RAM να είναι 20GB;

 

β. Επίσης, αυτό να έχει ως αποτέλεσμα το εξής:

Απ' ό,τι ξέρω, εάν υπάρχει sd κάρτα με ελεύθερο χώρο, αλλά τη RAM να είναι γεμάτη, μερικές φορές υπάρχει το εξής θέμα-πρόβλημα:

πας να κατεβάσεις ένα παιχνίδι-πρόγραμμα-κ.λπ. , αλλά είναι απαραίτητο μέρος τού προγράμματος που θέλεις να κατεβάσεις, να πρέπει να πάει στην εργοστασιακή RAM, και δεν μπορεί όλο να πάει στην sd.

π.χ. ελεύθερη RAM: 200MB

ελεύθερη sd: 10GB

αυτό που θέλεις να κατεβάσεις είναι 2GB, αλλά 300MB πρέπει να πάνε στην RAM. Οπότε δεν μπορεί να γίνει το download. Εάν η απάντηση στο ερώτημα α. είναι θετική, γίνει δηλαδή η όλη RAM 20GB, τότε δεν θα είχαμε αυτό το install/uninstall στην RAM τού tablet.

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Σε ένα tablet Android, μπορεί η μνήμη του να ενωθεί με μία sd card, ώστε σαν πραγματική μνήμη να είναι το άθροισμα;

 

Δίνω και παράδειγμα με αριθμούς:

RAM εργοστασίου:4GB

MicroSD: 16GB

 

α. Να ενωθούν ώστε η RAM να είναι 20GB;

 

β. Επίσης, αυτό να έχει ως αποτέλεσμα το εξής:

Απ' ό,τι ξέρω, εάν υπάρχει sd κάρτα με ελεύθερο χώρο, αλλά τη RAM να είναι γεμάτη, μερικές φορές υπάρχει το εξής θέμα-πρόβλημα:

πας να κατεβάσεις ένα παιχνίδι-πρόγραμμα-κ.λπ. , αλλά είναι απαραίτητο μέρος τού προγράμματος που θέλεις να κατεβάσεις, να πρέπει να πάει στην εργοστασιακή RAM, και δεν μπορεί όλο να πάει στην sd.

π.χ. ελεύθερη RAM: 200MB

ελεύθερη sd: 10GB

αυτό που θέλεις να κατεβάσεις είναι 2GB, αλλά 300MB πρέπει να πάνε στην RAM. Οπότε δεν μπορεί να γίνει το download. Εάν η απάντηση στο ερώτημα α. είναι θετική, γίνει δηλαδή η όλη RAM 20GB, τότε δεν θα είχαμε αυτό το install/uninstall στην RAM τού tablet.

 

Σας ευχαριστώ!

 

 

 

 

Πλήρης ενοποίηση είναι σχεδόν αδύνατο. Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να μεταφέρεις κάποιες εφαρμογές στην SD (αν στο επιτρέπει η έκδοση λειτουργικού που έχεις) ώστε να αδειάσει χώρος από την εσωτερική μνήμη. Διαφορετικά, γίνεται μόνο με ρουτ και την εφαρμογή link2sd, τη χρησιμοποιούσα κάποτε σε ένα ταμπλετάκι με μικρό αποθηκευτικό χώρο και λειτουργούσε άψογα.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μια και είναι κάτι σχετικό, ήθελα να ρωτήσω κάτι που ψάχνω πολύ καιρό, αλλά δεν ξέρω εάν και πώς γίνεται.

 

Σε Android tablet ή phone, εάν πας στη RAM της συσκευής (αλλά νομίζω το ίδιο πρέπει να ισχύει καί για την SD), εάν, λοιπόν, πας καί κάνεις uninstall μια εφαρμογή/παιχνίδι/κ.λπ. που έχεις εγκαταστήσει, μπαίνεις play store, το βρίσκεις, πατάς uninstall, και υποτίθεται το βγάζει. Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως δεν απεγκαθιστά σχεδόν τίποτε, και ο χώρος μένει δεσμευμένος.

 

Πως μπορείς να απεγκαταστησεις πραγματικά αυτό που θέλεις;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μια και είναι κάτι σχετικό, ήθελα να ρωτήσω κάτι που ψάχνω πολύ καιρό, αλλά δεν ξέρω εάν και πώς γίνεται.

 

Σε Android tablet ή phone, εάν πας στη RAM της συσκευής (αλλά νομίζω το ίδιο πρέπει να ισχύει καί για την SD), εάν, λοιπόν, πας καί κάνεις uninstall μια εφαρμογή/παιχνίδι/κ.λπ. που έχεις εγκαταστήσει, μπαίνεις play store, το βρίσκεις, πατάς uninstall, και υποτίθεται το βγάζει. Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως δεν απεγκαθιστά σχεδόν τίποτε, και ο χώρος μένει δεσμευμένος.

 

Πως μπορείς να απεγκαταστησεις πραγματικά αυτό που θέλεις;

 

Ευχαριστώ

 

Ρυθμίσεις - εφαρμογές - "βρίσκεις και επιλέγεις την εφαρμογή" - αποθηκευτικός χώρος - διαγραφή (η εκκαθάριση) δεδομένων (όλα).

Μετά απεγκατάσταση είτε από εκεί, είτε από το play.

Μια μικρή διόρθωση, μη τη λες ram. Λεγεται rom (για κάποιο παράξενο λόγο), η εσωτερικός χώρος αποθήκευσης, η ... "σκληρός δίσκος" για τους πιο παλιούς. ;)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή διόρθωση, μη τη λες ram. Λεγεται rom (για κάποιο παράξενο λόγο), η εσωτερικός χώρος αποθήκευσης, η ... "σκληρός δίσκος" για τους πιο παλιούς. ;)

 

Ναι, έχεις δίκιο. Ευχαριστώ για την διευκρίνηση, για να μαθαίνουμε και τους όρους. Δεν γνώριζα αυτές τις λεπτομέρειες-όρους σχετικά με tablets/phones.

 

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις και πληροφορίες !

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμη ερώτηση. Εάν κάνω την sd card να γίνει format as internal storage, τί περίπου ποσοστό έχουν οι εφαρμογές/παιχνίδια κ.λπ. να μπορούν να εγκατασταθούν στην sd card internal storage; Οι προγραμματιστές το δίνουν στα προγραμματά τους;

 

Καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί να απαντηθεί η ερώτηση, αλλά ήθελα ένα πάνω-κάτω αριθμό-ποσοστό.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμη ερώτηση. Εάν κάνω την sd card να γίνει format as internal storage, τί περίπου ποσοστό έχουν οι εφαρμογές/παιχνίδια κ.λπ. να μπορούν να εγκατασταθούν στην sd card internal storage; Οι προγραμματιστές το δίνουν στα προγραμματά τους;

 

Καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί να απαντηθεί η ερώτηση, αλλά ήθελα ένα πάνω-κάτω αριθμό-ποσοστό.

 

Ευχαριστώ

 

Από όσο θυμάμαι (πάνε χρόνια) δεν υπάρχει ποσοστό, άλλες εφαρμογες μπορεί να μεταφερθούν σχεδόν ολόκληρες και άλλες ελάχιστα έως και καθόλου.

Όσο παλιωνει πάντως, τόσο περισσότερο χώρο θα τρώνε οι ενημερώσεις των προεγκατεστημένων εφαρμογών, μέχρι που κάποια στιγμή δε θα μπορεί να κάνει ούτε αυτές.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...