Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άδειασμα είναι όταν από τη χρήση (ή όταν έχει να χρησιμοποιηθεί καιρό) φτάνει στο μηδέν και θέλει επαναφόρτιση.

Όταν πέσει η απόδοσή της μπαταρίας είτε δε γεμίζει, είτε αδειάζει πολύ γρήγορα κλπ.

 

Στην ερώτησή σου η απάντηση είναι ναι. Αν χρησιμοποιήσεις μια μπαταρία μέχρι να αδειάσει (και άρα να σβήσει το τηλέφωνο) αυτό δε σημαίνει ότι έχει χάσει την απόδοσή της. Η απόδοσή πέφτει λόγω άλλον παραγόντων (κακή χρήση, κακή θερμοκρασία, υγρασία κλπ.).

Edited by katergaris1979
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή άλλο πράγμα όταν χάνεται η απόδοση και άλλο όταν αδειάζει μια μπαταρία;

Μπορεί να μην χάνει σε απόδοση αλλά να αδειάζει;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Ναι είναι αλλο το ένα κ άλλο το άλλο!!

Αλλο αποφόρτιση (άδειασε/ξεφορτισε) και άλλο μείωση ΑΠΟΔΟΣΗΣ της μπαταρίας.

Το "άδειασε η μπαταρία" το καταλαβαίνεις! Όταν λέμε μείωση απόδοσης όμως εννοούμε πολλά πράγματα. Πχ δεν φορτίζει τόσο γρήγορα όπως φόρτιζε στην αρχή, ξεφορτιζει γρηγορότερα απ ότι θα έπρεπε η απο ότι ξεφορτιζε στην αρχη, βλέπεις απότομα σκαμπανεβασματα στο ποσοστό επί % κτλ.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χάσει σε απόδοση γιατί πολύ απλά δεν χρησιμοποιείται.

 

Θα αδειάσει εντελώς όμως κάποια στιγμή. Θα αργήσει βέβαια αλλά θα αδειάσει.

 

Edit :

Η απόδοση της θα πέσει μόνο αν έχεις το κουτί της συσκευασίας εκτεθειμένο σε καιρικές συνθήκες για ώρες /καιρό. Στον ήλιο πχ στους 40 βαθμούς. Η σε υγρασία Η τον χειμώνα στο κρύο σε κάποια ντουλάπα στην βεράντα πχ. Μέσα στο σπίτι δεν θα πάθει τίποτα. Αλλά εννοείται ότι δεν θα κάνεις κάτι τέτοιο οπότε δεν έχεις πρόβλημα.

 

 

Στο λέω γιατί συμβαίνουν κ αυτά. Γνωστός μου άφησε την νέα του συσκευή στο κουτί της γιατί δεν την χρειαζόταν άμεσα, σε μια ντουλάπα στην βεράντα που έβαζε πράγματα. Το άφησε Ιούλιο και Αύγουστο έξω και όταν το άνοιξε είχε φουσκώσει η μπαταρία. Λογικο.

 

Ευχαριστώ πολύ. Με κάλυψες απολύτως

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μένω στην Αλεξανδρούπολη. Λόγω του ότι οι Τούρκοι έχουν δυνατό σήμα το τηλέφωνο μου συνδέεται πολλές φορές με Τουρκικές εταιρείες τηλεφωνίας και πολλές φορές έτυχε να δεχθώ κλήση και ενώ είμαι σε Ελλάδα να είμαι συνδεδεμένος με τούρκικο δίκτυο και να χρεωθω για roaming.

Όσο και να έψαξα δεν βρήκα τρόπο να κάνω φραγή σύνδεσης με ξένα δίκτυα.

Είχα κάνει φραγή μέσω της εταιρείας wind αλλά δεν είναι και πολύ πρακτικό καθώς για να μιλήσω με εκπρόσωπο ήμουν 10 λεπτά σε αναμονή.

 

Υπάρχει τρόπος να ανοιγοκλείνω το roaming από το τηλέφωνο μου;

Και δεν αναφέρομαι στα δεδομένα, καθώς αυτό το έχω βρει. Αναφέρομαι στο τα απαγορεύω γενικά την δυνατότητα να συνδέεται με άλλα δίκτυα ΠΛΗΝ της wind.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> Περισσότερα -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας -> Εταιρείες δικτύου -> Τρόπος αναζήτησης: Μη αυτόματα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Εχω το συγκεκριμενο κινητο τα τελευταια 2 χρονια και βλεποντας οτι πλεον η Lenovo μαλλον δε θα δωσει την αναβαθμιση για lollipop σκεφτικα να κατεβασω μια custom rom. Βρηκα αρκετες στο xda developers https://forum.xda-developers.com/android/general/custom-roms-lenovo-a536-t3266922

 

1):Υπαρχει καποιος που να εχει χρησημοποιησει καποια απο αυτες; Αν ναι πολυ θα χαρω να ακουσω την αποψη του/της.

 

2) Θα μπορεσει το κιν να σηκωσει το 5.0 ή/ και το 6.0;

 

3) και τελος επειδη δεν εχω ξανακανει κατι παρομοιο πριν, θα μπορουσε καποιος να μου περιγραψει την διαδικασια; Διαβασα ενα αρθρο αλλα απλα εχω μια ιδεα για το τι θα αντιμετωπισω.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι λίγο "παλιά" η ερώτηση αλλά υπάρχει τρόπος σε lollipop 5.0.1 (sgs4) αν κάνω root να μπορεί να ΓΡΑΦΕΙ σε exfat otg flash drive? Μπορεί να διαβάσει κανονικά αλλά δεν γράφει. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σάς!

Έχω ένα lg g2 mini και θέλω να το πουλήσω και θα ήθελα να μου πείτε κάποιο τρόπο η εφαρμογή για να καθαρίσουν τα πάντα από τη συσκευή γιατί υπάρχουν δεδομένα από τράπεζες, Email και το ποιο σημαντικό φωτογραφίες από την κόρη μου και δεν θα ήθελα να μπει κάποιος στην διαδικασία και να μπορέσει να τα ανάκτηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σάς!

Έχω ένα lg g2 mini και θέλω να το πουλήσω και θα ήθελα να μου πείτε κάποιο τρόπο η εφαρμογή για να καθαρίσουν τα πάντα από τη συσκευή γιατί υπάρχουν δεδομένα από τράπεζες, Email και το ποιο σημαντικό φωτογραφίες από την κόρη μου και δεν θα ήθελα να μπει κάποιος στην διαδικασία και να μπορέσει να τα ανάκτηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Απλά γύρνα το εργοστασιακες ρυθμίσεις μέσα από τις ρυθμίσεις συσκευής. Δεν θα μείνει τίποτα απολύτως μέσα. Με αυτό θα είσαι οκ! Ο άλλος που θα το πάρει θα είναι σαν να το αγορασε σήμερα. Δεν θα υπάρχει τίποτα από τον προηγούμενο κάτοχο.

 

Επειδή δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς που βρίσκονται οι εργοστασιακες ρυθμίσεις στο lg, για δες ρυθμίσεις, δημιουργία αντιγράφων ασφαλειας , επαναφορά εργοστασιακων δεδομενων.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση το γνωρίζω αυτό αλλά έχω διαβάσει πως δεν καθαρίζουν τα πάντα από το κινητό και αν θέλει κάποιος μπορεί να επαναφέρει σβησμένα αρχεία.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σάς!

Έχω ένα lg g2 mini και θέλω να το πουλήσω και θα ήθελα να μου πείτε κάποιο τρόπο η εφαρμογή για να καθαρίσουν τα πάντα από τη συσκευή γιατί υπάρχουν δεδομένα από τράπεζες, Email και το ποιο σημαντικό φωτογραφίες από την κόρη μου και δεν θα ήθελα να μπει κάποιος στην διαδικασία και να μπορέσει να τα ανάκτηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Απλά γύρνα το εργοστασιακες ρυθμίσεις μέσα από τις ρυθμίσεις συσκευής. Δεν θα μείνει τίποτα απολύτως μέσα. Με αυτό θα είσαι οκ! Ο άλλος που θα το πάρει θα είναι σαν να το αγορασε σήμερα. Δεν θα υπάρχει τίποτα από τον προηγούμενο κάτοχο.

 

Επειδή δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς που βρίσκονται οι εργοστασιακες ρυθμίσεις στο lg, για δες ρυθμίσεις, δημιουργία αντιγράφων ασφαλειας , επαναφορά εργοστασιακων δεδομενων.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση το γνωρίζω αυτό αλλά έχω διαβάσει πως δεν καθαρίζουν τα πάντα από το κινητό και αν θέλει κάποιος μπορεί να επαναφέρει σβησμένα αρχεία.

 

Θα πρεπει να σβησεις τον google λογαριασμο σου απο τη συσκευη. Δες το. Πας ρυθμισεις>google και καπου εκει θα το βρεις. Προσεχε, οχι καταργηση λογαριασμου γενικως. Εχει καποια επιλογη για να διαγραφει απο τη συσκευη μονο.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση το γνωρίζω αυτό αλλά έχω διαβάσει πως δεν καθαρίζουν τα πάντα από το κινητό και αν θέλει κάποιος μπορεί να επαναφέρει σβησμένα αρχεία.

Πολύ καλά κάνεις και ψάχνεις για τέτοια εφαρμογή. Η απλή επαναφορά δεν σβήνει τελείως τα πάντα και αν θέλει και μπορεί ο άλλος μπορεί να κάνει ανάκτηση. Ψάξε για κάποια εφαρμογή στο play store που να κάνει διαγραφή του ελεύθερου χώρου (free space shredder). Εγώ χρησιμοποιώ κάποια που δεν υπάρχει πλέον στο store

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> Περισσότερα -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας -> Εταιρείες δικτύου -> Τρόπος αναζήτησης: Μη αυτόματα.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δυστυχώς στην έκδοση android που έχω (7.1.2) δεν εχω αυτές τις επιλογές.

Έχει τις παρακάτω δύο επιλογές:

Αναζήτηση δικτύων

Αυτόματη επιλογή

 

Στην αναζήτηση δικτύων βγάζει λίστα με τα διαθέσιμα δίκτυα (έχει και τα Τουρκικά)

Στην αυτόματη επιλογή κάνει μόνο του εγγραφή στο πιο δυνατό σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Στην αναζήτηση δικτύων επίλεξε από τη λίστα το δικό σου.

 

Meizu m2 με Tapatalk

 

Εάν επιλέξω το δίκτυο της εταιρείας μου θα σταματήσει να συνδέεται με άλλα δίκτυα έστω και αν αυτά έχουν πιο ισχυρό σήμα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση το γνωρίζω αυτό αλλά έχω διαβάσει πως δεν καθαρίζουν τα πάντα από το κινητό και αν θέλει κάποιος μπορεί να επαναφέρει σβησμένα αρχεία.

 

για να φυγουν τελειως τα σβησμενα αρχεια,απλα γεμισε του τη μνημη,αφου κανεις την επαναφορα εργοστασιακων.βαλε του mp3 ας πουμε μεχρι να γεμισει η μνημη,μετα ας τα σβησει ο νεος ιδιοκτητης

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κανένας δεν θέλει φωτογραφίες μας ή των παιδιών μας στο διαδίκτυο αλλά στην πραγματικότητα δεν υπάρχει ασφάλεια. Κι αν δεν γίνει από το κινητό υπάρχουν τόσες κάμερες σε καταστήματα, καφετέριες, φωτογραφίες των διπλανων μας που ανά πάσα στιγμή γίνεται αυτό που φοβόμαστε.

Όσο για το κινητό, αν φοβόμαστε τόσο πολύ ή αν θεωρούμε ότι είναι υψηλού κινδύνου τότε δεν το πουλάμε.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για να φυγουν τελειως τα σβησμενα αρχεια,απλα γεμισε του τη μνημη,αφου κανεις την επαναφορα εργοστασιακων.βαλε του mp3 ας πουμε μεχρι να γεμισει η μνημη,μετα ας τα σβησει ο νεος ιδιοκτητης

 

Ποιά ή διαφορά από το να φουλάρουμε με mp3 όπως είπες και να το διαγράψουμε εμείς? Καμία

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποιά ή διαφορά από το να φουλάρουμε με mp3 όπως είπες και να το διαγράψουμε εμείς? Καμία

 

Σκέψου το λιγάκι...

 

Ο καλύτερος τρόπος για κάποιον που φοβάτε την ανάκτηση είναι αυτός.

 

Διότι τι σημαίνει ανάκτηση?

 

Να μπορείς να πάρεις αρχεία που έχουν σβηστεί.

 

Αν είναι γεμάτος ο δίσκος? τότε τι να ανακτήσεις?;)

Link to comment
Share on other sites

Με μια κρυπτογράφηση κινητού μέσα από τις ρυθμίσεις δεν μπορεί να ανακτηθεί τίποτα, παρά μόνο από αυτόν που γνωρίζει τον κωδικό. Έτσι όμως μπορεί να περιορίζουμε τη χρήση του κινητού στον επόμενο χρήστη, αν θέλει πχ να κάνει ρουτ.

Αν και κάθε αγοραστής μεταχειρισμένου θα πρέπει από μόνος του να κάνει ενέργειες αφού αγοράσει το κινητό ώστε να μην υπάρχουν υπολείμματα από τον προηγούμενο χρήστη.

 

Όσον αφορά αυτό που αναφέρει ο φίλος να γεμίζουμε τη μνήμη, έχει σε κάποιο βαθμό λογική, γιατί με την εισαγωγή νέων αρχείων, το androind αντικαθιστά οποιαδήποτε υπολείμματα υπάρχουν προκειμένου να βρεθεί χώρος ώστε να εισαχθούν τα νέα αρχεία.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου το λιγάκι...

 

Ο καλύτερος τρόπος για κάποιον που φοβάτε την ανάκτηση είναι αυτός.

 

Διότι τι σημαίνει ανάκτηση?

 

Να μπορείς να πάρεις αρχεία που έχουν σβηστεί.

 

Αν είναι γεμάτος ο δίσκος? τότε τι να ανακτήσεις?;)

 

Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ.

Εχει σημασία αν μετά το "φουλαρισμα" κάνει την διαγραφή αυτό ή ο επόμενος? Ποια? Καμία ξαναλέω.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.projectstar.ishredder.android.standard

Αυτή η εφαρμογή γράφει στον κενό χώρο ώστε να μην μπορούν να ανακτηθούν παλαιότερες εγγραφές

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως στη Ελλάδα ο πάροχος Α να συνδέεται στο ισχυρότερο σήμα του παρόχου Β ή του Γ.

Εγώ επειδή πριν μερικούς μήνες βρέθηκα κοντά σε σύνορα , το έχω κάνει στο δικό μου κινητό και το άφησα έτσι.

Όπου είχα σήμα πριν, έχω και τώρα.

 

Meizu m2 με Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν επιλέξω το δίκτυο της εταιρείας μου θα σταματήσει να συνδέεται με άλλα δίκτυα έστω και αν αυτά έχουν πιο ισχυρό σήμα;

 

Ναι,θα κλειδώσει εκεί και δεν θα συνδέεται σε άλλα δίκτυα.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ.

Εχει σημασία αν μετά το "φουλαρισμα" κάνει την διαγραφή αυτό ή ο επόμενος? Ποια? Καμία ξαναλέω.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση το γνωρίζω αυτό αλλά έχω διαβάσει πως δεν καθαρίζουν τα πάντα από το κινητό και αν θέλει κάποιος μπορεί να επαναφέρει σβησμένα αρχεία.

 

 

Ανάκτηση μπορεί να γίνει εάν δεν έχει γραφτεί κάτι πάνω από τα διεγραμμένα. Διαγράφοντας τα προσωπικά σου αρχεία και γεμίζοντας το χώρο με mp3, θα έχεις ήδη γράψει πάνω στα διεγραμμένα, οπότε εκμηδενίζεις (σχεδόν) τις όποιες πιθανότητες ανάκτησης αυτών υπήρχαν.

Δεν έχει διαφορά αν στη συνέχεια σβήσεις εσύ τα mp3 η ο επόμενος. Με την παραπάνω διαδικασία, η διαφορά είναι ότι σε περίπτωση ανάκτησης θα ανακτηθούν τα mp3 και όχι τα προσωπικά σου αρχεία. :)

Αν σε ανησυχεί τόσο πολύ το θέμα, κάνε αυτό με τα mp3, βάλε και την εφαρμογή που αναφέρει ο pektis7 και στη συνέχεια κάνε εσύ μια προσπάθεια ανάκτησης για να δεις τι ψάρια πιάνεις.

Αν τα κάνεις και τα δύο, οι πιθανότητες στο ψάρεμα είναι συντριπτικά υπέρ του... να παραγγείλεις απ`εξω !!! :lol:

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...