Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα και ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων αν ανοίγω το θέμα σε λάθος κατηγορία. Σας παρακαλώ χρειάζομαι τη βοήθεια σας στο παρακάτω θέμα. Έχω sony e4g και θέλω να αγοράσω καινούργιο κινητό αλλά θέλω να δημιουργήσω back up γιατί θέλω να κρατήσω το προφίλ μου στο messenger αλλά όταν πήγα να φτιάξω back up μου λέει χρειάζεται micro sd αλλά δεν έχω. Δημιουργησα στο messanger στην εφαρμογή αντίγραφο ασφαλείας κ μου γράφει αν αλλάξετε συσκευή όλα οκ. Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να αλλάξω κινητό και να διατηρησω το προφίλ μου ή αν χρειάζεται micro sd. Περιμένω απαντήσεις ευχαριστώ :-)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων αν ανοίγω το θέμα σε λάθος κατηγορία. Σας παρακαλώ χρειάζομαι τη βοήθεια σας στο παρακάτω θέμα. Έχω sony e4g και θέλω να αγοράσω καινούργιο κινητό αλλά θέλω να δημιουργήσω back up γιατί θέλω να κρατήσω το προφίλ μου στο messenger αλλά όταν πήγα να φτιάξω back up μου λέει χρειάζεται micro sd αλλά δεν έχω. Δημιουργησα στο messanger στην εφαρμογή αντίγραφο ασφαλείας κ μου γράφει αν αλλάξετε συσκευή όλα οκ. Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να αλλάξω κινητό και να διατηρησω το προφίλ μου ή αν χρειάζεται micro sd. Περιμένω απαντήσεις ευχαριστώ :-)

 

Μιλάς για το Messager του Facebook?

Αν ναι τότε το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι:

Εγκατάσταση του Messager στο νέο σου κινητό και login με το account του Facebook που ήδη διαθέτεις..

Όλα σου τα μηνύματα θα είναι εκεί..

 

Τώρα αν δε θυμάσαι τα στοιχεία σου και θες να βάλεις τα δεδομένα μαζί με το account,

γίνεται μόνο με root και με την εφαρμογή Titanium Backup.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μιλάω για messanger αλλά έκανα εγγραφή με email όχι με Facebook δεν έχω λογαριασμό Facebook τώρα τι πρέπει να γίνει ?
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μιλάω για messanger αλλά έκανα εγγραφή με email όχι με Facebook δεν έχω λογαριασμό Facebook τώρα τι πρέπει να γίνει ?

 

λογικα αν στο νεο κινητο βαλεις το μαιλ σου ακομη και ετσι ολα τα μηνύματα θα επανελθουν ...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μιλάω για messanger αλλά έκανα εγγραφή με email όχι με Facebook δεν έχω λογαριασμό Facebook τώρα τι πρέπει να γίνει ?

 

Όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω, λογικά είναι το ίδιο..

Μπορείς να το δοκιμάσεις σε ένα κινητό φίλου σου ή ακόμη και σε υπολογιστή με κάποιο browser στη διεύθυνση αυτή: https://www.messenger.com

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατί στο gboard μου έχει ανενεργή την επιλογή εναλλαγής γλώσσας? Είναι πολύ δύσχρηστο έτσι
Link to comment
Share on other sites

Εδω και δυο τρεις μερες εχω μια αδικαιολογητη καταναλωση στη μπαταρια χωρις να εχω κανει κατι. Παω στα ποσοοστα καταναλωσης και μου δειχει κατι τρελα ποσοστα στο συστημα android και στις υπηρεσιες google. Αυτο συμβαινει τις πρωινες ωρες και μετα ερχεται στα ισα του απο θεμα καταναλωσης και ποσοστων. Τι μπορει να γινεται, εχει κανεις καμια ιδεα; Δεν εχω κανει καμια αλλαγη.
Βάλε την beta έκδοση από τα Google play services. Απαιτεί να γίνεις beta tester.
Link to comment
Share on other sites

πάνε στο 3:10

έτσι όπως το λες είναι η διαδικασία ανεξάρτητα από που θα το πάρεις

 

Καμία σχέση φίλε μου.Ευχαριστω όμως για την απάντηση.

Εγώ το είχα το google playstore εγκατεστημένο αλλά η έκδοση είναι η Κινεζική.

Όπως και να έχει διάβασα ότι το πρόβλημα μου θα διορθωθεί μόλις βγουν τα updates στην επόμενη έκδοση.

Ελπίζω να φτιάξουν όλα περί της google.

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Βάλε την beta έκδοση από τα Google play services. Απαιτεί να γίνεις beta tester.
Πώς μια beta έκδοση βοηθάει με την μπαταρία;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το ίδιο πρόβλημα σε τάμπλετ λενοβο του έκανα αναβάθμιση ανοίγει μπαίνοντας σε ασφαλή λειτουργία και δεν με αφηνει να το δουλέψω λεγοντας οτι η διαδικασια android εχει σταματησει το κλείνω κραταω πατημένα το power volume up volume down και μου βγάζει το ανθρωπάκι αναποδογυρισμένο και γράφει καμία εντολή από κάτω. Πως λύνεται το πρόβλημα τελικα;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο νήμα εδώ ή να ποστάρω στο νήμα της συσκευής...Σε Huawei Honor 8 δεν μπορεί να συνδεθεί σε ένα συγκεκριμένο WiFi δίκτυο με πρωτόκολλο ασφαλείας WEP. Βγάζει "Λανθασμένος κωδικός πρόσβασης. Η σύνδεση απέτυχε". Ο κωδικός είναι σωστός μιας και άλλη ίδια συσκευή Honor 8 όπως κι ένα LG G3 συνδέονται κανονικά σε αυτό. Σε άλλο δίκτυο που δοκίμασα με WPA/WPA2 συνδέεται κανονικά. Τι μπορεί να συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Αγόρασα ένα headset με καλώδιο το οποίο με βολεύει πάρα πολύ, αλλά δυστυχώς το ηλίθιο έχει αντεστραμμένα τα κανάλια ήχου.

Δηλαδή ο ήχος του αριστερού ακουστικού βγαίνει από το δεξί και του δεξιού από το αριστερό.

Αυτό είναι πολύ σπαστικό όταν βλέπεις κάποια ταινία ας πούμε το βράδυ με τα ακουστικά, για να μην ξυπνήσεις κανέναν και συμβαίνει κάτι στην δεξιά μεριά της οθόνης, αλλά εσύ το ακούς από την αριστερή.

Με καταλαβαίνετε φαντάζομαι...

 

Εψαξα λοιπόν για καμμιά εφαρμογή που να αντιστρέφει τα κανάλια ήχου αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα.

Επεσα όμως σε κάποιες αντίστοιχες περιπτώσεις σε ξένα forums και κατάλαβα πως θα πρέπει να πειραχτεί το αρχείο mixer_paths.xml που βρίσκεται στο /system/etc.

Root έχω οπότε μπορώ να το πειράξω το αρχείο αυτό.

Η συσκευή μου είναι Xiaomi Redmi 4x.

Υπάρχει κανείς που να μπορεί να μου δώσει οδηγίες για το τι περίπου θα πρέπει να ψάξω και να αλλάξω;

Αν θέλετε σας ανεβάζω και το αρχείο για να το ξεψαχνίσετε.

 

Συγγνώμη για το μακροσκελές post.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Αν το δοκίμασες αυτό σε μία μόνο ταινία, ίσως να φταίει η ταινία όπως ανέβηκε, δοκίμασε και καμιά άλλη ταινία πρώτα μήπως τα αντιστρέψεις άδικα τα κανάλια.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει μόνο με μία ταινία.

Σε όλες το ίδιο συμβαίνει.

Κατέβασα και εφαρμογή που τσεκάρει το αριστερό και το δεξί κανάλι ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jasonfarrell.stereotest ) και πράγματι είναι αντεστραμμένα στο συγκεκριμένο headset.

Με άλλα ακουστικά είναι όλα εντάξει.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει μόνο με μία ταινία.

Σε όλες το ίδιο συμβαίνει.

Κατέβασα και εφαρμογή που τσεκάρει το αριστερό και το δεξί κανάλι ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jasonfarrell.stereotest ) και πράγματι είναι αντεστραμμένα στο συγκεκριμένο headset.

Με άλλα ακουστικά είναι όλα εντάξει.

 

Έκανες μια αναζήτηση για το μοντέλο για να δεις αν συμβαίνει και σε άλλους; Ποιο headset είναι ακριβώς;

Αν συμβαίνει μόνο στο δικό σου μπορείς να το επιστρέψεις και να σου δώσουν άλλο ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Αγόρασα ένα headset με καλώδιο το οποίο με βολεύει πάρα πολύ, αλλά δυστυχώς το ηλίθιο έχει αντεστραμμένα τα κανάλια ήχου.

Δηλαδή ο ήχος του αριστερού ακουστικού βγαίνει από το δεξί και του δεξιού από το αριστερό.

Αυτό είναι πολύ σπαστικό όταν βλέπεις κάποια ταινία ας πούμε το βράδυ με τα ακουστικά, για να μην ξυπνήσεις κανέναν και συμβαίνει κάτι στην δεξιά μεριά της οθόνης, αλλά εσύ το ακούς από την αριστερή.

Με καταλαβαίνετε φαντάζομαι...

 

Εψαξα λοιπόν για καμμιά εφαρμογή που να αντιστρέφει τα κανάλια ήχου αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα.

Επεσα όμως σε κάποιες αντίστοιχες περιπτώσεις σε ξένα forums και κατάλαβα πως θα πρέπει να πειραχτεί το αρχείο mixer_paths.xml που βρίσκεται στο /system/etc.

Root έχω οπότε μπορώ να το πειράξω το αρχείο αυτό.

Η συσκευή μου είναι Xiaomi Redmi 4x.

Υπάρχει κανείς που να μπορεί να μου δώσει οδηγίες για το τι περίπου θα πρέπει να ψάξω και να αλλάξω;

Αν θέλετε σας ανεβάζω και το αρχείο για να το ξεψαχνίσετε.

 

Συγγνώμη για το μακροσκελές post.

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

MX player και επιλέγεις Ήχος\στερεοφωνικη λειτουργία \ ανεστραμμενη στερεοφωνικη

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα γιατί θέλω να αγοράσω κινητό αυτό το μήνα κ όλο το καθυστερω λοιπόν όταν έφτιαξα προφίλ μου έστειλε έναν κωδικό μάλλον αν συνδεθώ με mail κ αν μου ζητηθεί αυτός ο κωδικός όλα οκ ?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επαναφέρω το θέμα γιατί σε λίγες μέρες θα αγοράσω κινητό. Δεν είχα γράψει ότι δεν εχω micro sd πήγα να δημιουργήσω αντίγραφο ασφαλείας αλλά έγραφε ότι χρειάζεται η micro για να αποθηκεύουν αυτά που θέλω. Συγνώμη που ρωτάω ξανά αλλά είμαι τελείως άσχετη απλά θέλω να διατηρήσω το βασικό λογαριασμό μου στο Gmail αν κανω όμως reset δεν θα διαγραφεί και το account μου? Εν τέλει για να μην σας κουραζω θέλω να κάνω reset στο παλιό κινητό γιατί θα το δώσω κάπου αλλού αλλά να κρατήσω τον λογαριασμό Gmail. Γίνεται να κανω reset και να μην διαγραφή ο λογαριασμός ? Δηλαδή να κανω login από το άλλο κινητό κ να υπάρχει ? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Είσαι μεγάλος!!!

MX χρησιμοποιούσα αλλά έψαχνα τις ρυθμίσεις και δεν έβρισκα κάτι σχετικό.

Αυτή η ρύθμιση εμφανίζεται ΜΟΝΟ όταν ήδη παίζει κάποιο video και όχι στις γενικότερες ρυθμίσεις της εφαρμογής.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ :)

 

Να είχε και το poweramp μια αντίστοιχη επιλογή, τι καλά που θα 'τανε...

Edited by Yngwiedis
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα,όπως έγραψαν και τα παιδιά από πάνω.Κάνοντας επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο κινητό σου,αυτό δεν επηρεάζει σε τίποτα το email σου.Εφόσον εννοείται όταν γνωρίζεις το email σου και τον κωδικό πρόσβασής σου.Έτσι λοιπόν κάνοντας επαν. εργ. ρυθμίσεων,απλά δίνεις την εντολή στο κινητό σου να αποσυνδεθεί από το email σου,έτσι ώστε όταν το παραδώσεις σε άλλον να πάρει το κινητό λες και το ανοίγει πρώτη φορά,και να βάλει το δικό του email.Αντιστοίχως εσύ στην καινούργια σου συσκευή με το που την ανοίξεις,θα σου ζητηθεί το email σου και ο κωδικός πρόσβασής του.Το βάζεις και είσαι κομπλέ.Σε καμία περίπτωση δεν θα πάθει κάτι το email αν κάνεις επαναφορά στο κινητό,αρκεί να γνωρίζεις τον κωδικό του email σου,και σε καμία περίπτωση ο επόμενος κάτοχος του δεν θα έχει πρόσβαση στο email σου.Ελπίζω να βοήθησα, ό,τι απορία έχεις επιπλέον ρώτα. Edited by Brolas
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ πάρα πολύ ειλικρινά :-) απλά ήθελα να ρωτήσω κάτι επιπλέον για το messanger επειδή δεν έχω Facebook έκανα account με email μου έλεγε το app δημιουργία αντιγραφου ασφαλείας κ δημιούργησα τώρα κ εδώ όλα οκ θα μου ζητήσει απλά να συνδεθώ κ θα διατηρήσω το προφίλ μου ? Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου :-)
Link to comment
Share on other sites

Τώρα την πάτησες... Χαχαχα! Δεν έχω facebook ούτε χρησιμοποιώ messenger. Κοίτα κάθε εφαρμογή που συνδέεσαι με το email σου, είναι ανεξάρτητη από την συσκευή που μπαίνεις. Στην παρούσα φάση το Ε4G σου. Από όπου μπείς, απλά βάζεις το email σου να κάνεις σύνδεση και συνεχίζεις από εκεί που έμεινες. Αποθηκεύονται τα δεδομένα σου στο cloud και όχι στην συσκευή. Το cloud στην παρούσα φάση είναι το email σου οπότε πάλι δεν θα έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα. Αν κάποιο μέλος γνωρίζει κάτι παραπάνω για το messenger ας απαντήσει. Αυτά που σου έγραψα ισχύουν σε όλες τις εφαρμογές που σου ζητούν σύνδεση με το email σου. Οπότε κατά 99% δεν θα έχεις θέμα με το messenger σου στο καινούργιο κινητό σου. Αν έχεις αισθάνσου ελεύθερη να με βρίσεις ότι ο κακός Brolas μου χάλασε το messenger μου... Χαχαχα! Για εμένα προχώρα άφοβα, ό, τι χρειάζεσαι είναι κρατημένο στο email σου. Με το που μπείς στο καινούργιο κινητό σου, και συνδεθείς, θα συνεχίσεις από εκεί που έμεινες.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση σου ξανά οκ κ γω νομίζω δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου και πάλι :-)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...