Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν καταλαβαινω γιατι τοση γκρινια για προβληματα στις beta, για αυτο ειναι beta επειδη ειναι υπο δοκιμη, αλλα ακομα και για την 10 η οποια αποσυρθηκε για καποιο λογο. Προφανως ειχε καποια θεματακια που θελουν να τα διορθωσουν.

Υπομονη και δεν θα γινει το κινητο διαστημοπλοιο με μια επιπλεον αναβαθμιση της miui

Link to comment
Share on other sites

επίσης τον τελευταίο καιρό όταν δέχομαι μια κλήση όταν μιλάω με Bluetooth σε μια κλήση, η 2η κλήση δεν μένει στο Bluetooth αλλά μεταφέρεται στο κινητό .τραγικό

Αυτο το προβλημα το εχω και εγω σε ενα mi note 2 με επισημη MIui 10 αλλα δεν εχω δει ακομα καποιο update.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά περιέχει τους drivers για το κινητο πχ για σημα κτλπ ...αλλοι δεν το βάζουν και ειναι οκ αλλοι το βαζουν και πάλι ειναι οκ...συνήθως αν ερχεσαι απο official rom δεν χρειάζεται.. εγω καλου κακου το βαζω και ειμαι παντα οκ!!

αχα!

τώρα καταλαβα (ή μαλλον θυμήθηκα) τι παίζει με το firmware.

 

 

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Έχω custom ROM, Pixel Experience βασισμένη σε Android 9.0 Pie.

Σκέφτομαι να δοκιμάσω να πάω σε MIUI 10.

 

1. Αξίζει; Είναι σταθερή; Λέω να πάω σε Dev Beta.

2 και βασικότερο. Ξέρω από flashing μέσω TWRP για ROMS κλπ, αλλά αν θέλω να γυρίσω σε MIUI τι κάνω; Τι αρχείο περνάω και πώς; Με TWRP ή με MIFlash; Πρέπει να φλασαρω lazy flasher για να μην έχω bootloops;

 

Από τότε που έβγαλα τη MIUI (κανένας χρόνος) δεν έχω ασχοληθεί με MIUI και δε θυμάμαι, οπότε θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθεια.

 

Ευχριτστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Έχω custom ROM, Pixel Experience βασισμένη σε Android 9.0 Pie.

Σκέφτομαι να δοκιμάσω να πάω σε MIUI 10.

 

1. Αξίζει; Είναι σταθερή; Λέω να πάω σε Dev Beta.

2 και βασικότερο. Ξέρω από flashing μέσω TWRP για ROMS κλπ, αλλά αν θέλω να γυρίσω σε MIUI τι κάνω; Τι αρχείο περνάω και πώς; Με TWRP ή με MIFlash; Πρέπει να φλασαρω lazy flasher για να μην έχω bootloops;

 

Από τότε που έβγαλα τη MIUI (κανένας χρόνος) δεν έχω ασχοληθεί με MIUI και δε θυμάμαι, οπότε θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθεια.

 

Ευχριτστώ πολύ!

Από την στιγμή που φοράς twrp πήγαινε σε miui 10 dev custom είτε από την ελληνική κοινότητα, είτε από xiaomi.eu - miuipro. Είναι κλάσης ανώτερες από την official.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7 GLOBAL) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να προσθεσω την πολη μου στον καιρο? (μενω Αρτα κ δεν μπορω να την προσθεσω)

 

Από περιέργεια το δοκίμασα σε εμένα και τη δέχεται κανονικά. Τι πρόβλημα σου παρουσιάζει; Δεν την εμφανίζει;

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια το δοκίμασα σε εμένα και τη δέχεται κανονικά. Τι πρόβλημα σου παρουσιάζει; Δεν την εμφανίζει;

ειτε με Ελληνικα ειτε με αγγλικα δεν μου εμφανιζει Αρτα...ioannina κανονικα (mui 10 - k με την 9 δεν μου την εμφανιζε

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να φανταστεί τι μπορεί νά φταίει και κάθε μέρα αρκετές φορές δεν έχω δεδομένα και ξανά έρχονται όταν ανοιγοκλείνω το διακόπτη δεδομένων;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που φοράς twrp πήγαινε σε miui 10 dev custom είτε από την ελληνική κοινότητα, είτε από xiaomi.eu - miuipro. Είναι κλάσης ανώτερες από την official.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7 GLOBAL) μου μέσω Tapatalk

 

Προτείνεις κάποια συγκεκριμένη; Λινκ;

Φλασάρω απλά μέσω TWRP?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να φανταστεί τι μπορεί νά φταίει και κάθε μέρα αρκετές φορές δεν έχω δεδομένα και ξανά έρχονται όταν ανοιγοκλείνω το διακόπτη δεδομένων;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλησπέρα, νομιζω αναφερθηκε οτι μετα απο κληση πρεπει να ανοιγοκλεισεις το διακοπτη για να ξανασυνδεθει. Πρεπει να ειναι bug στη dev rom και το προσεξα κι εγω απο προχτες που περασα την τελευταια dev. Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο fix.

Link to comment
Share on other sites

https://mi-globe.com/rom-builder-features/?codename=mido&img=redminote4.png&realname=RedMi+Note+4X

Δες την mi globe που μπορείς πριν την κατεβάσεις να την προσαρμόσεις ανάλογα με το τι θες να εγκαταστήσεις.

Μέσα από twrp την περνάς με factory reset

https://mi-globe.com/globerom-rom-builder/ εδώ έχει οδηγίες

Προτείνεις κάποια συγκεκριμένη; Λινκ;

Φλασάρω απλά μέσω TWRP?

 

Ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7 GLOBAL) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί...

 

Η official stable MIUI 10 για το Redmi Note 4 θα εμφανιστεί στην Ενημέρωση Συστήματος στις επόμενες μέρες, ή έχει ήδη βγει και πρέπει να την κατεβάσουμε/περάσουμε χειροκίνητα;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί...

 

Η official stable MIUI 10 για το Redmi Note 4 θα εμφανιστεί στην Ενημέρωση Συστήματος στις επόμενες μέρες, ή έχει ήδη βγει και πρέπει να την κατεβάσουμε/περάσουμε χειροκίνητα;

 

Έχει βγει και την πήραν πίσω. Για ΟΤΑ.

Μπορείς να την περάσεις χειροκίνητα. Υπάρχει στο φόρουμ μερικές σελίδες πιο πίσω.

Εγω στις 5-6 μέρες που την έχω δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.

Πιστεύω το κινητό πήρε μια ανάσα. Μπαταρία στα ίδια επίπεδα, ίσως κ λίγο καλύτερη αυτονομία.

Το μόνο θέμα είναι η φωτεινότητα. Λίγο πιο χαμηλή, αλλά την ανεβάζεις λίγο, και δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

https://mi-globe.com/rom-builder-features/?codename=mido&img=redminote4.png&realname=RedMi+Note+4X

Δες την mi globe που μπορείς πριν την κατεβάσεις να την προσαρμόσεις ανάλογα με το τι θες να εγκαταστήσεις.

Μέσα από twrp την περνάς με factory reset

https://mi-globe.com/globerom-rom-builder/ εδώ έχει οδηγίες

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7 GLOBAL) μου μέσω Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Τελικά έβαλα την τελευταία weekly από xiaomi.eu :)

Αντιμετωπίζω προβλήματα με Google Camera που διάβασα είναι κοινό σε MIUI 10. Παρόλα αυτά, θεωρητικά στην 8.11.8 ενεργοποίησαν το Camera2 API οπότε δε θα έπρεπε να είμαι οκ μιας και έχω 8.11.15 ? Έχει βρει κάποιος λύση με MIUI 10 και Google Camera?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα. Χρησιμοποιώ το κινητό ως hotspot για ίντερνετ στο σπίτι και θέλω να έχω το 4G συνεχώς ανοιχτό. Έχω παρατηρήσει ότι μετά από κάποια ώρα (δεν έχω παρατηρήσει ακριβώς νομίζω λίγο πάνω από ώρα) ξαφνικά αποσυνδέτεται και πρέπει να ξεκλειδώσω προς στιγμήν την οθόνη και αμέσως επανέρχεται η σύνδεση. Ίσως να είναι κάποια λειτουργία sleep του κινητού για τα δεδομένα. Mε το που ξεκλειδώνω την οθόνη βλέπω ότι στιγμιαίαα το εικονίδιο 4G έχει εξαφανιστεί, αλλά επανέρχεται αμέσως και η σύνδεση επανέρχεται.

 

Ξέρει κανείς πως να το κάνω να μένει συνδεδεμένο συνεχώς χωρίς περιορισμούς; Ευχαριστώ πολύ.

Edited by MickWellington
Link to comment
Share on other sites

Καλημερίζω τη παρέα...

χρησιμοποιεί κανείς το sports tracker ?

το έβαλα πρόσφατα (free) και 2 στις 2 φορές που το άνοιξα για να καταγράψω διαδρομή κάπου στα μισά χάνει το gps :(

στο κινητό έχω και μια εφαρμογή της google (fit) η οποία παίζει κανονικά χωρίς να χάνει καθόλου Gps..

Φταίει το sports tracker?

Φταίει που υπάρχουν 2 ανοιχτες εφαρμογές για gps ?

Εχει συμβεί σε κάποιον συμφουρίστα ?

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

ειτε με Ελληνικα ειτε με αγγλικα δεν μου εμφανιζει Αρτα...ioannina κανονικα (mui 10 - k με την 9 δεν μου την εμφανιζε
Κάνε μια δοκιμή και με το GPS ανοιχτό. Δεν πάει το μυαλό μου κάπου αλλού...

Σε εμένα έχει Άρτα στα ελληνικά. 52458bad6e00b435914924b9add03cdc.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερίζω τη παρέα...

χρησιμοποιεί κανείς το sports tracker ?

το έβαλα πρόσφατα (free) και 2 στις 2 φορές που το άνοιξα για να καταγράψω διαδρομή κάπου στα μισά χάνει το gps :(

στο κινητό έχω και μια εφαρμογή της google (fit) η οποία παίζει κανονικά χωρίς να χάνει καθόλου Gps..

Φταίει το sports tracker?

Φταίει που υπάρχουν 2 ανοιχτες εφαρμογές για gps ?

Εχει συμβεί σε κάποιον συμφουρίστα ?

 

Thanks

Μήπως το έχεις το sports tracker σε λειτουργία εξοικονομησης μπαταρίας;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απορία ξαφνικά σήμερα χωρίς να μου έχει πέσει το κινητό ή να έχει πάρει υγρασία σταμάτησε να ακούγεται το ακουστικό στις κλήσεις. Τί μπορεί να συμβαίνει;
ΕΛΛΑΣ
Link to comment
Share on other sites

σε λίγη ωρα λεω να περάσω σε pixel experience 9.0.0.r10 με τον eXtreme kernel V12

 

για θυμηστε με...

πρωτα φλασαρω την ρομ και μετα τον κερνελ????

 

καποια γνωμη περί αυτων?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε λίγη ωρα λεω να περάσω σε pixel experience 9.0.0.r10 με τον eXtreme kernel V12

 

για θυμηστε με...

πρωτα φλασαρω την ρομ και μετα τον κερνελ????

 

καποια γνωμη περί αυτων?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Ναι αλλα μπουταρε πρωτα την ρομ και μετα περασε τον kernel με οποίες οδηγίες.. τώρα οι pie ειναι σε καλο δρομο αλλα εχουν κάποια θέματα γενικά.. το θεμα ειναι να υπαρχει active Dev

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

καθε μηνα κανει update ο συγκεκριμένος.

 

οκ, θα ενημέρωσω για το τι εγινε αργοτερα!

ελπιζω να πανε ολα καλα, μη τρεχω παλι....

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα. Χρησιμοποιώ το κινητό ως hotspot για ίντερνετ στο σπίτι και θέλω να έχω το 4G συνεχώς ανοιχτό. Έχω παρατηρήσει ότι μετά από κάποια ώρα (δεν έχω παρατηρήσει ακριβώς νομίζω λίγο πάνω από ώρα) ξαφνικά αποσυνδέτεται και πρέπει να ξεκλειδώσω προς στιγμήν την οθόνη και αμέσως επανέρχεται η σύνδεση. Ίσως να είναι κάποια λειτουργία sleep του κινητού για τα δεδομένα. Mε το που ξεκλειδώνω την οθόνη βλέπω ότι στιγμιαίαα το εικονίδιο 4G έχει εξαφανιστεί, αλλά επανέρχεται αμέσως και η σύνδεση επανέρχεται.

 

Ξέρει κανείς πως να το κάνω να μένει συνδεδεμένο συνεχώς χωρίς περιορισμούς; Ευχαριστώ πολύ.

δοκίμασε να πας στις ρυθμίσεις-> Μπαταρία και απόδοση-> κατανάλωση μπαταρίας->(πάνω δεξιά το γρανάζι) και δες αν η 1η επιλογη "Απενεργοποίηση δεδομένων κινητής όταν η συσκευή είναι κλειστή" είναι στη ρύθμιση "Ποτέ". Αν είναι σε 5, 10, 30 λεπτά, αυτό λογικά σου δημιουργεί το πρόβλημα !

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερίζω τη παρέα...

χρησιμοποιεί κανείς το sports tracker ?

το έβαλα πρόσφατα (free) και 2 στις 2 φορές που το άνοιξα για να καταγράψω διαδρομή κάπου στα μισά χάνει το gps :(

στο κινητό έχω και μια εφαρμογή της google (fit) η οποία παίζει κανονικά χωρίς να χάνει καθόλου Gps..

Φταίει το sports tracker?

Φταίει που υπάρχουν 2 ανοιχτες εφαρμογές για gps ?

Εχει συμβεί σε κάποιον συμφουρίστα ?

 

Thanks

δοκίμασε να πας και εσύ στις ρυθμίσεις-> Μπαταρία και απόδοση->επιλογή εφαρμογών και στις εφαρμογές κάτω απο την ομπρέλα "προσαρμογη", λογικά θα βρεις και αυτήν που χρησιμοποιείς για το Gps σου. Πάτα στο εικονίδιο να την ανοίξεις και τσέκαρε αν οι ρυθμίσεις παρασκηνίου είναι "χωρίς περιορισμούς".

Επίσης, αφού κάνεις το παραπάνω, πήγαινε και στην ενεργοποίηση του εικονιδίου του GPS, πάτα το για 2'' για να μπεις στις ρυθμίσεις και έλεγξε ότι η "λειτουργία τοποθεσίας" είναι στην θέση "υψηλή ακρίβεια" και ΟΧΙ στο "εξοικονόμιση μπαταρίας". Πιθανών κάποιο απο τα δύο σου δημιουργούσε το πρόβλημα !

Δες το και πες μας...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...