Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειμαι με Dev εχω root αλλα με μαμα bootloader δεν εχω βαλει twrp

Μου εβγαλε σημερα αναβαθμιση καπου στα 300MB και δεν μπορεσε να την κανει και τωρα μου κατεβαζει ολοκληρη την rom 1.5GB

 

Γιατι δεν μου την εκανε αφου δεν εχω twrp μηπως επειδη ειμαι root και μηπως επειδη εχω κανει απεγκατασταση τις βλακειες οπως το Chrome Cinema περιπτερο κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με Dev εχω root αλλα με μαμα bootloader δεν εχω βαλει twrp

Μου εβγαλε σημερα αναβαθμιση καπου στα 300MB και δεν μπορεσε να την κανει και τωρα μου κατεβαζει ολοκληρη την rom 1.5GB

 

Γιατι δεν μου την εκανε αφου δεν εχω twrp μηπως επειδη ειμαι root και μηπως επειδη εχω κανει απεγκατασταση τις βλακειες οπως το Chrome Cinema περιπτερο κλπ;

 

Αν θες να σου κάνει OTA κανονικά, τότε απαγορεύεται να απεγκαταστήσεις και να πειράξεις οτιδήποτε που βρίσκεται στο /system partition.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με Dev εχω root αλλα με μαμα bootloader δεν εχω βαλει twrp

Μου εβγαλε σημερα αναβαθμιση καπου στα 300MB και δεν μπορεσε να την κανει και τωρα μου κατεβαζει ολοκληρη την rom 1.5GB

 

Γιατι δεν μου την εκανε αφου δεν εχω twrp μηπως επειδη ειμαι root και μηπως επειδη εχω κανει απεγκατασταση τις βλακειες οπως το Chrome Cinema περιπτερο κλπ;

 

Αν θες να σου κάνει OTA κανονικά, τότε απαγορεύεται να απεγκαταστήσεις και να πειράξεις οτιδήποτε που βρίσκεται στο /system partition.

 

Με πρόλαβε. Λογικά αν έχεις τροποιήσει οτιδήποτε όπως λέει και το παιδί στο system δεν θα κάνει ποτέ ΟΤΑ. Οπότε αν ρουτάρεις βάλε και twrp και πέρνα μόνος σου τις αναβαθμίσεις. Και πειράζεις έτσι και ότι θες. Ακόμα και το root πιθανό να πειράζει ίσως τον φάκελο system.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε. Λογικά αν έχεις τροποιήσει οτιδήποτε όπως λέει και το παιδί στο system δεν θα κάνει ποτέ ΟΤΑ. Οπότε αν ρουτάρεις βάλε και twrp και πέρνα μόνος σου τις αναβαθμίσεις. Και πειράζεις έτσι και ότι θες. Ακόμα και το root πιθανό να πειράζει ίσως τον φάκελο system.

 

Τα παραδοσιακά root πειράζουν το /system αλλά το magisk το αφήνει άθικτο γι αυτό και το χρησιμοποιώ πλέον.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Με twrp πως θα κάνω την αναβάθμιση που δίνει κάθε βδομαδα προσπάθησα και δεν το κατάφερα για αυτό το έβγαλα μήπως ήθελε μαμά bootloader
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πολύ εκνευριστικό πρόβλημα.

Είμαι με slim και κάθε μα κάθε φορά που μιλάω στο τηλέφωνο και ενώ είναι η οθόνη σβηστή, δεν ξέρω πως αλλά κατεβαίνει η notification και πατάω σχεδόν όλους τους διακόπτες!.

Τζάμια και κουφώματα δεν έχω.

 

Πριν το έβαλα σε airplane mode κατά την διάρκεια της κλήσης.

 

Μπορώ να κάνω κάτι;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι να μπεις στο κρυφό μενού να δεις αν δούλευει σωστά ο proximity sensor, αυτός που καταλαβαίνει όταν πλησιάζει το αυτί σου κατά τη διάρκεια της κλήσης ώστε να σβήσει η οθόνη.

Αν θυμάμαι καλά μπορείς και να τον καλυμπραρεις από εκεί αν δεις δυσλειτουργια.

Αν δεν γίνεται calibration από εκεί σίγουρα γίνεται με κάποιο application.

Εκεί ψάξου πάντως

Link to comment
Share on other sites

Το *#*#4636#*#* δεν έχει τέτοιο μενού.

 

Αλλά φίλε μου, η οθόνη είναι κανονικά σβηστή!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα παραδοσιακά root πειράζουν το /system αλλά το magisk το αφήνει άθικτο γι αυτό και το χρησιμοποιώ πλέον.

 

Για αυτό έγραψα "πιθανό" για να μην μπω σε περισσότερα μιας και θεωρώ ότι όποιος ρουτάρει έχει ασχοληθεί να δει τι κάνει.

 

Κατάλαβα. Το magisk που το βρίσκω;

Δεν έχω πρόχερο λινκ. Κάνε μία αναζήτηση, αποκλείεται να μην στο βγάλει στα πρώτα αποτελέσματα.

 

Με twrp πως θα κάνω την αναβάθμιση που δίνει κάθε βδομαδα προσπάθησα και δεν το κατάφερα για αυτό το έβγαλα μήπως ήθελε μαμά bootloader

 

περίμενε. Άλλο bootloader άλλο recovery. TWRP = recovery οχι bootloader. Bootloader μαμά έχεις απλά ξεκλείδωτο.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό έγραψα "πιθανό" για να μην μπω σε περισσότερα μιας και θεωρώ ότι όποιος ρουτάρει έχει ασχοληθεί να δει τι κάνει.

 

 

Δεν έχω πρόχερο λινκ. Κάνε μία αναζήτηση, αποκλείεται να μην στο βγάλει στα πρώτα αποτελέσματα.

 

 

 

περίμενε. Άλλο bootloader άλλο recovery. TWRP = recovery οχι bootloader. Bootloader μαμά έχεις απλά ξεκλείδωτο.

 

Ναι λαθος μου recovery

 

Πως φλασαρω την αναβαθμιση που μου κατεβαζει με το TWRP ειχα προσπαθησει και μου ειχε βγαλει προβλημα γιαυτο και δεν το εβαλα ξανα αν και θυμαμαι ειχα κανει αναβαθμιση εβδομαδιαια με TWRP δεν ξερω πλεον γιατι βγαζει σφαλμα.

Edited by LLLEFTERIS
Link to comment
Share on other sites

Settings - About phone - 5 times on kernel version, enters to CIT.

Επιλέγεις το 2 ALPS/PS και τσεκάρεις αν δουλεύει σωστά.

Απο εδω που βρίσκομαι, έχω τη γνώμη ότι δεν κλείνει η οθόνη σου όταν μιλάς, και για το λόγο αυτό πατάς πολλά και διάφορα με το αυτι άθελά σου.

Να βοηθησω θέλω, αν παλι κάνω λάθος,συγνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι λαθος μου recovery

 

Πως φλασαρω την αναβαθμιση που μου κατεβαζει με το TWRP ειχα προσπαθησει και μου ειχε βγαλει προβλημα γιαυτο και δεν το εβαλα ξανα αν και θυμαμαι ειχα κανει αναβαθμιση εβδομαδιαια με TWRP δεν ξερω πλεον γιατι βγαζει σφαλμα.

 

Με το απλό TWRP μόνο ολόκληρη ROM μπορείς, όχι το OTA. Για υποστήριξη OTA χρειάζεται η Red Wolf recovery που ουσιαστικά είναι πειραγμένη TWRP. Θέλει όμως να αλλάξεις κάποιες ρυθμίσεις γιατί εξ' ορισμού έχει ενεργές κάποιες άσχετες επιλογές που πειράζουν το build.prop οπότε πάλι πειράζεται το /system έτσι. Θα την βρείς εδώ. Αργότερα (γιατί τώρα είμαι στη δουλειά) θα περιγράψω τις επιλογές, είναι κάπου στο Special Actions.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Οκ περιμενω γιατι θελω να εχω την Dev αλλα βαριεμαι να στην απο την αρχη καθε Παρασκευη.
Link to comment
Share on other sites

Settings - About phone - 5 times on kernel version, enters to CIT.

Επιλέγεις το 2 ALPS/PS και τσεκάρεις αν δουλεύει σωστά.

Απο εδω που βρίσκομαι, έχω τη γνώμη ότι δεν κλείνει η οθόνη σου όταν μιλάς, και για το λόγο αυτό πατάς πολλά και διάφορα με το αυτι άθελά σου.

Να βοηθησω θέλω, αν παλι κάνω λάθος,συγνώμη...

Τι να κάνεις λάθος βρε φίλε. Προφανώς η οθόνη ανάβει έστω για μια στιγμή και γίνονται όλα αυτά.

 

Ευχαριστώ, το τσεκάρω τώρα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Διάβασα τα τελευταία μηνύματα, και για να βοηθήσω στο θέμα των ΟΤΑ, όποιος θέλει λοιπόν ΟΤΑ ΜΕ root, boot-άρει στο TWRP μέσω υπολογιστή, φλασάρει Magisk, και έτσι έχει root και ΟΤΑ μαζί, καθότι αφ'ενός δεν εγκαθίσταται μόνιμα το TWRP, και αφ' ετέρου δεν πειράζεται με το Magisk το /System.

 

Ελπίζω να βοήθησα, ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Διάβασα τα τελευταία μηνύματα, και για να βοηθήσω στο θέμα των ΟΤΑ, όποιος θέλει λοιπόν ΟΤΑ ΜΕ root, boot-άρει στο TWRP μέσω υπολογιστή, φλασάρει Magisk, και έτσι έχει root και ΟΤΑ μαζί, καθότι αφ'ενός δεν εγκαθίσταται μόνιμα το TWRP, και αφ' ετέρου δεν πειράζεται με το Magisk το /System.

 

Ελπίζω να βοήθησα, ευχαριστώ.

Μπορείς επίσης να έχεις και twrp εγκατεστημένο και root και ΟΤΑ, flashάροντας το flashify.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να έχεις και twrp εγκατεστημένο και root και ΟΤΑ, flashάροντας το flashify.

 

Σωστό. Προτείνω τη λύση που παράθεσα για διατήρηση του stock recovery. Με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια εν ολίγοις, και root με ΟΤΑ, και διατήρηση της μαμάς recovery.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη λυση ειναι αυτο που εκανα.

Κατεβασα την rom σε fastboot rom εκδοση την φλασαρα με το miflash απλα τσεκαρα το κουτακι που λεει save user data απλα μετα επρεπε να βαλω παλι το system app remover pro γιατι μου ειχε βαλει παλι μεσα αυτα που ειχα βγαλει οπως το chrome

 

θα μου πεις καθε φορα που βγαζει 300mb αναβαθμιση εσυ κατεβαζεις ολη την rom σχεδον 2gb? Ετσι και αλλιως την κατεβαζω να την εχω σε fastboot οπως εχω κατεβασει και την global

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα στην παρέα. Διάβασα τα τελευταία μηνύματα, και για να βοηθήσω στο θέμα των ΟΤΑ, όποιος θέλει λοιπόν ΟΤΑ ΜΕ root, boot-άρει στο TWRP μέσω υπολογιστή, φλασάρει Magisk, και έτσι έχει root και ΟΤΑ μαζί, καθότι αφ'ενός δεν εγκαθίσταται μόνιμα το TWRP, και αφ' ετέρου δεν πειράζεται με το Magisk το /System.

 

Ελπίζω να βοήθησα, ευχαριστώ.

 

Ερωτηση 1 που το βρισκω δεν τα καταφερα να το βρω

Ερωτηση 2 το φλασαρω μεσω twrp απλα το τρεχω το twrp χωρις να κανω το κανω εγκατασταση με αυτη την εντολη fastboot boot twrp.img

Ερωτηση 3 ενας πριν μου ειπε για κατι ρυθμισεις στο Magisk ποιες ειναι αυτες;

Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει δαχτυλικο αλλα αν πατησω το κουμπί βγαζει στην οθονη και μοτίβο και ξεκλειδώνει με το μοτιβο.Πως γινεται μονο με δαχτυλικο να ξεκλειδωνει;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε το 4/64 από youhou. Πρώτες εντυπώσεις άριστες. Θα τεσταριστεί στην καθημερινότητα βέβαια. Τώρα κατεβαίνει και η MIUI9.

 

Για πείτε κάνα καλό theme. Τα dark είναι η αδυναμία μου.

 

Επίσης θα παραγγείλω την εξής οθόνη https://www.e-smartbuy.gr/thikes-kiniton/mofi-vertical-%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1%CF%82-flip-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B8%CF%85%CF%81%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-xiaomi-redmi-note-4x-black-proion

Link to comment
Share on other sites

θυμίστε μου λίγο, στην miui 9 έχουν διορθώσει το θέμα να τον ήχο στην εγγραφή βίντεο;

κάτι με noise canceling που δεν μας άκουγαν καλά οι συνομιλητές;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...