Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι στο 55% μπαταρία και εχω ηδη 6μιση ώρες sot!!!

Κυριως WiFi-fb, tapatalk, chrome, YouTube (λίγο) και παιχνιδι (λιγο-vertigo racing)

Aosp extended 7.1.2, greenify, ανοιχτο bt μονιμα λογω mi band 2

 

Το είχαμε ξαναπεί παλιότερα, εξαρτάται κύρια και από τη ρύθμιση της φωτεινότητας. Αν θυμάμαι καλά εσύ το βάζεις στο αυτόματο 50% με κατώτερο 35%; Σιγά σιγά καταλήγω κι εγώ το πόσο καλή εξοικονόμηση μπορείς να κάνεις άμα ορίσεις πόσο χρήσιμη σου είναι η κατώτερη φωτεινότητα που μπορείς να ανεχτείς σε καθημερινή χρήση. Τελικά έχει πάρα πολύ καλή ποιότητα η οθόνη του αρκεί να μην έχεις συνηθίσει πχ από τις τονισμένες κι ενίοτε επιθετικές amoled.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Καλά η ποιότητα της οθόνης την λες απλά οκ. Ας πούμε δίπλα στο mi5s χάνει αρκετά σε χρώματα και contrast. Για φωτεινότητα σε κόντρα ήλιο δεν το συζητάμε. Βέβαια μιλάμε και για συσκευή που έχει τα μισά χρήματα (αναμενόμενες διαφορές).

 

Πάντως κάτι που δεν βλέπω να πολυαναφέρετε όταν μιλάτε για μπαταρία είναι οι κλήσεις και η κάμερα. Αυτά τα 2 μπορούν να επηρεάσουν πολύ την αυτονομία ενός κινητού. ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο MIUI 9 ο mail client είναι απαράδεκτος. Στην προηγούμενη έκδοση ήταν πολύ καλύτερος
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλά η ποιότητα της οθόνης την λες απλά οκ. Ας πούμε δίπλα στο mi5s χάνει αρκετά σε χρώματα και contrast. Για φωτεινότητα σε κόντρα ήλιο δεν το συζητάμε.

Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!! Θα ξεκινήσουμε πόλεμο!

Για τα 170 ευρώ μέσο όρο στα σκρουτζ μη λες τέτοια, είναι εξαιρετικά καλή οθόνη για τα φράγκα της συσκευής.

Και πόσο είπαμε κάνει το mi5s;

Δεν το πιστεύω ότι έκανες τέτοιο σχόλιο, ΣΕ ΜΑΚΕΡΩΣΩ. :lol::lol::lol:

ΥΓ. Σε κόντρα ήλιο, μια χαρά είναι όταν το έχεις στο τέρμα αλλά πάλι και στο χειμώνα τώρα στις παραλίες λιάζεστε ακόμα;

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!! Θα ξεκινήσουμε πόλεμο!

Για τα 170 ευρώ μέσο όρο στα σκρουτζ μη λες τέτοια, είναι εξαιρετικά καλή οθόνη για τα φράγκα της συσκευής.

Και πόσο είπαμε κάνει το mi5s;

Δεν το πιστεύω ότι έκανες τέτοιο σχόλιο, σε μακερώσω. :lol::lol::lol:

ΥΓ. Σε κόντρα ήλιο, μια χαρά είναι όταν το έχεις στο τέρμα αλλά πάλι και στο χειμώνα λιάζεστε στις παραλίες;

 

:lol::lol::lol:Ναι βρε. Μα το έγραψα κιόλας ότι έχει τα διπλά λεφτά. Απλά το "πολύ καλή" σκετο παραπλανεί. ;)

 

Γενικά η οθόνη δεν είναι το δυνατό του σημείο χωρίς όμως να σημαίνει ότι είναι και κακή. Ακομα και στα λεφτά του μπορείς να βρεις καλύτερες (χάνουν βέβαια ως συσκευές). Ας πούμε το p9 lite 2017 έχει αρκετά καλύτερη οθόνη (μικρότερη βέβαια)

 

Όσον αφορά το κόντρα ήλιο εξαρτάται τι κάνεις. Για να απαντήσεις ένα μήνυμα είναι οκ. Για να σερφαρεις όμως και να χαζεύεις όχι και τοσο. Από την άλλη τι να πω... μπορει απλά να γερνάω :p

 

Υ.Γ. Δεν είναι καλό να επισημαίνουμε και τυχόν πιο μέτρια σημεία του κινητού. Ο ίδιος αν δεις στο "επιλογή συσκευής" είναι η πρώτη συσκευή που προτείνω σε αυτά τα λεφτά.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Κάτι περίεργο που παρατήρησα στην miui 9. Στο μενού του Bluetooth λείπει η επιλογή να είναι ανιχνεύσιμο το Bluetooth ή όχι. Και σε σας έτσι είναι; Είναι πάντα ανιχνεύσιμο και δεν αλλάζει.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Ανιχνεύσιμο είναι όσο είσαι μέσα στο μενού του Bluetooth, μόλις βγεις σταματά να είναι.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Το είχαμε ξαναπεί παλιότερα, εξαρτάται κύρια και από τη ρύθμιση της φωτεινότητας. Αν θυμάμαι καλά εσύ το βάζεις στο αυτόματο 50% με κατώτερο 35%; Σιγά σιγά καταλήγω κι εγώ το πόσο καλή εξοικονόμηση μπορείς να κάνεις άμα ορίσεις πόσο χρήσιμη σου είναι η κατώτερη φωτεινότητα που μπορείς να ανεχτείς σε καθημερινή χρήση. Τελικά έχει πάρα πολύ καλή ποιότητα η οθόνη του αρκεί να μην έχεις συνηθίσει πχ από τις τονισμένες κι ενίοτε επιθετικές amoled.

Αυτόματη στο 35%, σπανια θα παω 50+%

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,επειδή θέλω να πάρω το Note 4 στη μεγάλη έκδοση,4/64, αλλά δεν είμαι σίγουρος πια από τις εκδόσεις είναι η "καλή"... Μπορεί κάποιος να μου πει με σιγουριά;! e7bd81114c205e00f6e82cbfbc4977f0.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς τυχαία ανακάλυψα μόλις ότι δεν με αφήνει ο μαμά launcher να προσθέσω widgets, πετάει σφάλμα και Κάνει force close.

 

android.content.res.Resources$NotFoundException: Resource ID #0x0

at android.content.res.ResourcesImpl.getValue(ResourcesImpl.java:201)

at android.content.res.MiuiResourcesImpl.getValue(MiuiResourcesImpl.java:94)

at android.content.res.Resources.getDrawable(Resources.java:784)

at android.content.res.Resources.getDrawable(Resources.java:756)

at com.miui.home.launcher.gadget.GadgetInfo.getIcon(GadgetInfo.java:190)

at com.miui.home.launcher.widget.WidgetsListAdapter.buildAllViews(WidgetsListAdapter.java:339)

at com.miui.home.launcher.widget.WidgetThumbnailView.resetAdapter(WidgetThumbnailView.java:168)

at com.miui.home.launcher.Launcher.showWidgetThumbnailView(Launcher.java:3700)

at com.miui.home.launcher.EditingEntryThumbnailView.onClick(EditingEntryThumbnailView.java:127)

at android.view.View.performClick(View.java:5619)

at android.view.View$PerformClick.run(View.java:22295)

at android.os.Handler.handleCallback(Handler.java:754)

at android.os.Handler.dispatchMessage(Handler.java:95)

at android.os.Looper.loop(Looper.java:163)

at android.app.ActivityThread.main(ActivityThread.java:6326)

at java.lang.reflect.Method.invoke(Native Method)

at com.android.internal.os.ZygoteInit$MethodAndArgsCaller.run(ZygoteInit.java:880)

at com.android.internal.os.ZygoteInit.main(ZygoteInit.java:770)

 

 

Πετάει όλο αυτό στο summary. Καμιά ιδέα; Πλην format προφανώς.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Ποια rom έχεις Νίκο; Απενεργοποίησες καθόλου εφαρμογές συστήματος;
Τελευταία dev. Όχι, δεν έχω πειράξει καθόλου εφαρμογές συστήματος. Ούτε ξεκλείδωτος bootloader, root κλπ.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό πετάει.. d6eaa904a8fa70be569ed6458d66134e.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Ανιχνεύσιμο είναι όσο είσαι μέσα στο μενού του Bluetooth, μόλις βγεις σταματά να είναι.
Πολύ καλή επισήμανση αυτή. Μπράβο ρε φίλε, το googlαρα το πρωί πριν ποσταρω και δεν βρήκα καμία αναφορά περί αυτού. Εντάξει παίζει και να μην έψαξα και πολύ καλά...

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται απεγκατάσταση το 2o google services framework?

Έκανα εγκατάσταση κάποια dual apps και έχω την εντύπωση ότι τρώει πολύ παραπάνω μπαταρία.

 

Βέβαια για να λέμε την αλήθεια αυτό συνέπεσε με την αλλαγή των data από sim2 voda σε sim1 wind.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία dev. Όχι, δεν έχω πειράξει καθόλου εφαρμογές συστήματος. Ούτε ξεκλείδωτος bootloader, root κλπ.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό πετάει.. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171113/d6eaa904a8fa70be569ed6458d66134e.jpg[/iG]

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Μπορεί να είναι και bug της dev. Στο πετάει συχνά; Ακόμα και μετά απο επανεκκίνηση;

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία στο κινητό σας κ γενικά σαν συσκευή είναι σούπερ κ σε καλή τιμή ακόμα και από Ελλάδα. Ήθελα να ρωτήσω με Νοβα γιατί οι φωτογραφίες μετά από λίγη ώρα κανουν ζουμ ; Το μικρό 4χ 5 ιντσών έχει ίδιες επιδόσεις σε μπαταρία και φωτογραφία;

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία στο κινητό σας κ γενικά σαν συσκευή είναι σούπερ κ σε καλή τιμή ακόμα και από Ελλάδα. Ήθελα να ρωτήσω με Νοβα γιατί οι φωτογραφίες μετά από λίγη ώρα κανουν ζουμ ; Το μικρό 4χ 5 ιντσών έχει ίδιες επιδόσεις σε μπαταρία και φωτογραφία;

 

Γιατι ο νοβα δεν εχει σχεση με την μαμα και λογικα εχει καποιες "δισλειτουργειες" οταν εχετε βαλει οτιδηποτε εκτός της μανας του να μην αναρωτιέστε αλλά δεν ειναι και τιποτα σοβαρό το συγκεκριμενο. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και bug της dev. Στο πετάει συχνά; Ακόμα και μετά απο επανεκκίνηση;
Όχι, το πετάει μόνο όταν προσπαθώ να βάλω widget. Ούτε όταν βάζω wallpaper ούτε σε άλλη περίπτωση. Θα περιμένω την επόμενη dev.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να παραγγείλω θήκη σιλικόνης για το κινητό μας, αυτή μας κάνει, σωστά;

https://m.ebay.com/itm/HOT-NILLKIN-Matte-Bumper-Nature-TPU-Silicone-Case-Cover-For-XIAOMI-RedMi-Note-4X/352130431260?hash=item51fc9bf91c:m:mtpRgz8W0J7ta-o8_bmjpqg&varId=621580713025

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία στο κινητό σας κ γενικά σαν συσκευή είναι σούπερ κ σε καλή τιμή ακόμα και από Ελλάδα. Ήθελα να ρωτήσω με Νοβα γιατί οι φωτογραφίες μετά από λίγη ώρα κανουν ζουμ ; Το μικρό 4χ 5 ιντσών έχει ίδιες επιδόσεις σε μπαταρία και φωτογραφία;

 

http://en.miui.com/thread-900095-1-1.html

 

Να μία απάντηση. Πιθανότατα είναι θέμα nova launcher. Σε aosp που είμαι εγώ δεν το έχει πάντως αντιθέτως με το τι λέει το θέμα, οπότε σίγουρα κάτι παίζει στην συνεργασία miui - nova.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να παραγγείλω θήκη σιλικόνης για το κινητό μας, αυτή μας κάνει, σωστά;

https://m.ebay.com/itm/HOT-NILLKIN-Matte-Bumper-Nature-TPU-Silicone-Case-Cover-For-XIAOMI-RedMi-Note-4X/352130431260?hash=item51fc9bf91c:m:mtpRgz8W0J7ta-o8_bmjpqg&varId=621580713025

Πιστεύω ότι κάνει.στη φωτο οι τρύπες για τα ακουστικά και τις υπέρυθρες είναι στη σωστή θέση

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω με Νοβα γιατί οι φωτογραφίες μετά από λίγη ώρα κανουν ζουμ ; Το μικρό 4χ 5 ιντσών έχει ίδιες επιδόσεις σε μπαταρία και φωτογραφία;

 

 

http://en.miui.com/thread-900095-1-1.html

 

Να μία απάντηση. Πιθανότατα είναι θέμα nova launcher. Σε aosp που είμαι εγώ δεν το έχει πάντως αντιθέτως με το τι λέει το θέμα, οπότε σίγουρα κάτι παίζει στην συνεργασία miui - nova.

Το διαπίστωσα και 'γω στο redmi note 4 της γυναίκα μου αυτό με το zoom του wallpaper!

Δεν ήξερα ότι είναι είδος bug στη συνεργασία nova και μαμά rom!

Εχω στης γυναίκας μου περασμένο τον nova prime και κάθε μεσημέρι ερχόταν και μ' έβαζε να της ξαναφτιάχνω το wallpaper!!

Και 'γω τη μάλωναν :p "Τι στο καλό το κάνεις και αλλάζει...... πρόσεχε το λίγο"!!

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Για ενα μεσο χρηστη ειναι εμφανη η διαφορα στην αποδοση 4 ραμ με 3 ραμ?Το ρωταω γιατι λιγα σκρουτζομαγαζα εχουν ετοιμοπαραδοτο το 4/64.Αξιζει η αναμονη και το 20αρικο στην τιμη?
Link to comment
Share on other sites

Για ενα μεσο χρηστη ειναι εμφανη η διαφορα στην αποδοση 4 ραμ με 3 ραμ?Το ρωταω γιατι λιγα σκρουτζομαγαζα εχουν ετοιμοπαραδοτο το 4/64.Αξιζει η αναμονη και το 20αρικο στην τιμη?

 

Όχι δεν θα καταλάβεις διαφορά στη χρήση, εκτός και αν θέλεις να έχεις καμιά δεκαριά εφαρμογές ανοικτές, 20 καρτέλες στον chrome και ταυτόχρονα να παίζεις και games. Πάντως για 20 ευρώ διαφορά αξίζει το μεγαλύτερο μοντέλο, μην ξεχνάς και τον επιπλέον αποθηκευτικό χώρο που προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...