Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτό που δεν έχω καταλάβει διαφορά είναι το miui optimization στα developer options. είτε το έχω on είτε off δεν βλέπω διαφορά σε μπαταρία /απόκριση.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λογικα θα το λεει επιλογες για προγραμματιστες/βελτιστοποιηση μνημης η κατι τετοιο.Και εκει το βαζεις στο υψηλη η οπως αλλιως το λεει.
Γιατί δεν το βρίσκω πουθενά; Μήπως δεν υπάρχει στην 9; Ελληνικά έχω.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το βρίσκω πουθενά; Μήπως δεν υπάρχει στην 9; Ελληνικά έχω.

 

για να εμφανιστουν οι developer options(για προγραμματιστες) πηγαινε κατω κατω στο μενου περι τηλαφωνου και μετα στην "MIUI version" πατα αρκετες φορες μεχρι να σου πεταξει pop up οτι πλεον εισαι προγραμματιστης.μετα πηγαινε στο βασικο μενου προσθετες ρυθμισεις ,/προγραμματιστες εκει κατω κατω σχεδον ειναι

Link to comment
Share on other sites

Παίδες 2 ερωτήσεις για τις επαφές έχω, δεν υπάρχουν ελληνικά στην κάθετη μπάρα με τα αρχικά?Στο Sony που είχα πάνω πάνω μου έβγαζε τις ποιο συχνές επαφές που χρησιμοποιούσα υπάρχει κάτι αντίστοιχο εδώ;
Link to comment
Share on other sites

developer settings/memory optimization/high

υπάρχει κάποια αντίστοιχη εφαρμογή που να μπορεί να μπει σε root συσκευή?

Έχω συσκευές με 2 γιγα που μου κλείνουν τις εφαρμογες με το που βγω έξω.

Link to comment
Share on other sites

chrome vs mi browser, τι λέτε;

 

για μενα ο default browser της rom (mi browser) ειναι ο καλυτερος browser που εχω χρησιμοποιησει.

Και μονο το οτι εχει τα παντα στην κατω πλευρα της οθονης ειναι αρκετο αλλα και τα tabs τα δειχνει super ετσι στο στυλ των recents.

 

Μπορει αλλοι να ειναι πιο γρηγοροι,αν και δεν ειναι καθολου αργος,αλλα το στυλ του chrome κλπ που χρειαζεσαι 2 χερια για να χρησιμοποιησεις τoν browser επειδη τα εχει ολα πανω δεν μου κανει καθολου

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι εγώ που προέρχομαι από Huawei, εξαίρετη μεν εταιρία που ανεβάζει πια τις τιμές, με τούτο δω δεν το περίμενα ότι θα είχε τόσο μεγάλη διαφορά. Βέβαια είναι κόλπο που κρατάει χαμηλές τις τιμές γιατί δεν βγάζει μόνο κινητά αλλά της παναγιάς τα μάτια. Μέχρι που έλεγα ειρωνικά σε σελίδα στο fb "καφέ δεν μας φτιάχνει ακόμα" και μου βγάζουν ότι έχει βγάλει και νεσπρεσιέρα. Εντυπωσιακή η πορεία της Xiaomi με έξυπνα κόλπα.

 

σωστος,εχω μπει στο τρυπακι και αγοραζω πλεον πολλα ασχετα xiaomi προιοντα,εκτος τηλεφωνων,και ειναι ολα πολυ καλης ποιοτητας και πολυ φθηνα.Και μαγαζια οπως το gearbest και το banggood τα βγαζουν ανα διαστηματα σε μιση τιμη και λενε πολυ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλλού διαβάζω ότι θέλει στο low και όχι στο hi. Θα δοκιμάσω να δω γιατί στο hi που είχα δοκιμάσει δε δούλευε σωστά

 

 

εξηγησα λιγο πιο πανω πως δουλευει,δοκιμαζεις και βλεπεις.Αν χρησιμοποιεις λιγες εφαρμογες και δε σε νοιαζει ιδιαιτερα το Multitasking τοτε μπορεις να το κλεισεις και εντελως

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

υπάρχει κάποια αντίστοιχη εφαρμογή που να μπορεί να μπει σε root συσκευή?

Έχω συσκευές με 2 γιγα που μου κλείνουν τις εφαρμογες με το που βγω έξω.

 

Εννοεις σε μη miui rom?Υπαρχουν ναι,αλλα θελει λιγο ψαξιμο γιατι αυτο που κανουν ειναι αρκετα παρεμβατικο και μπορει να δημιουργησει προβληματα.Στην Miui που ειναι επιλογη του συστηματος δεν υπαρχει προβλημα.

 

Ψαξε στο google ''how to increase android swap file'' και θα σου βγαλει διαφορα,μαζι και εφαρμογες απο playstore

Link to comment
Share on other sites

Μιας που μιλάτε για τον browser της mi, υπάρχει τρόπος να κάνει συγχρονισμό με τους σελιδοδείκτες που έχω στον chrome στον υπολογιστή μου; Στο iPad αυτο γίνεται με τον safari. Ετσι αν κάνω μια αλλαγή στον έναν, γίνεται άμεσα και στον άλλον.

 

Επίσης υπάρχει επιλογή για να αλλάξει ο τρόπος που απαντάμε στις κλήσεις; Τωρα θέλει σύρσιμο του τηλεφώνου προς τα πάνω. Μπορούμε απλά πατώντας το τηλέφωνο ή σέρνοντας προς τα δεξιά;

 

Edit: παντως μου κάνει εντύπωση πως η mi (ή καποια άλλη εταιρία) δεν έβγαλε καποια flip case, ώστε να ειναι ορατό και το notification led.

Edited by broxopios
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με την open camera για την εγγραφή βίντεο. Έχω κάνει την ρύθμιση για τα 30 καρέ, το πρόβλημα μου είναι με την ελλιπή φωτεινότητα στη λήψη βίντεο. Έχω παρατηρήσει, ότι προτού πατήσω το κουμπί εγγραφής, η φωτεινότητα του φλας είναι ισχυρότερη, και μόλις ξεκινήσει η εγγραφή, πέφτει η ισχύς της φωτεινότητας του φλας, και το βίντεο εγγράφεται αρκετά σκοτεινό τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Καταρχάς εάν το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος που έχει την εν λόγω εφαρμογή, και το κυριότερο, εάν υπάρχει κάποια λύση για αυτό, δηλαδή την αύξηση της φωτεινότητας κατά τη διάρκεια εγγραφής βίντεο. Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου κρατάει τους κωδικούς στα φόρουμ, πρέπει να κάνω log in οπότε θέλω να γράψω. Πως το αλλάζουμε αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με την open camera για την εγγραφή βίντεο. Έχω κάνει την ρύθμιση για τα 30 καρέ, το πρόβλημα μου είναι με την ελλιπή φωτεινότητα στη λήψη βίντεο. Έχω παρατηρήσει, ότι προτού πατήσω το κουμπί εγγραφής, η φωτεινότητα του φλας είναι ισχυρότερη, και μόλις ξεκινήσει η εγγραφή, πέφτει η ισχύς της φωτεινότητας του φλας, και το βίντεο εγγράφεται αρκετά σκοτεινό τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Καταρχάς εάν το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος που έχει την εν λόγω εφαρμογή, και το κυριότερο, εάν υπάρχει κάποια λύση για αυτό, δηλαδή την αύξηση της φωτεινότητας κατά τη διάρκεια εγγραφής βίντεο. Ευχαριστώ.

 

Όντως και σε μένα ισχύει αυτό. Ενω η λήψη είναι καθαρή και σταθερή, η φωτεινότητα πέφτει στα τάρταρα.... Ειδομεν

Link to comment
Share on other sites

Πήρε κάνεις την ROM V9.0.5.0 σε Global Stable ;

είχα ειδοποίηση όταν ξύπνησα το πρωί για κάνω αναβάθμιση αλλά δεν είχα μπαταρία και την έσβησα.

Πηγαίνω τώρα στις ενημερώσεις για να την κάνω και μου λέει δεν υπάρχουν διαθέσιμες..

Link to comment
Share on other sites

Όντως και σε μένα ισχύει αυτό. Ενω η λήψη είναι καθαρή και σταθερή, η φωτεινότητα πέφτει στα τάρταρα.... Ειδομεν

 

Οπότε δεν είναι κακή κρίση δική μου, και όντως ισχύει. Τα βίντεο είναι όντως σταθερά και χωρίς θόρυβο, αλλά αυτό είναι ένα πρόβλημα. Ίσως δοκιμάσω κάποια άλλη εφαρμογή, (bacon camera; ). Αν υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή βίντεο που έχει να προτείνει κάποιος, ευχαρίστως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

είχα ειδοποίηση όταν ξύπνησα το πρωί για κάνω αναβάθμιση αλλά δεν είχα μπαταρία και την έσβησα.

Πηγαίνω τώρα στις ενημερώσεις για να την κάνω και μου λέει δεν υπάρχουν διαθέσιμες..

 

Λογικά θα σου ξαναέρθει. Κάνε μια δοκιμή να αλλάξεις το region σε India μήπως και σου έρθει ταχύτερα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω εδώ και κάνα δυο μέρες τον mi browser, για αλλαγη.

Χρόνια με τον Chrome, είπα να σταματήσω να δίνω πληροφορίες στον γκουγκλη.

Έχω παρατηρήσει όμως ότι κατά διαστήματα τρώει κόλλημα να κατεβάσει σελίδες (αργει),είτε είμαι σε δεδομένα είτε σε WiFi.

Δεύτερη ερώτηση, πως αλλάζει το εικονίδιο των αποθηκευμένων σελίδων,σε όλες είναι το κλασικό μπλε εικονίδιο του mi...

Για ριχτε καμια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδεα ρε παιδια που μου ζηταει συνεχεια κωδικους για τα φορουμ?

Μέσα απ' τις ρυθμίσεις του browser είναι επιλεγμένο να αποθηκεύονται οι κωδικοί, αλλά παρόλα αυτά δεν το κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι,και κάτι άλλο ρε παιδιά στο WiFi το data usage είναι προεπιλεγμενο στο off, έτσι πρέπει να είναι?
Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδεα ρε παιδια που μου ζηταει συνεχεια κωδικους για τα φορουμ?
Μπες και κάνε εκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής και ξαναδοκίμασε.

Επίσης στις ρυθμίσεις του browser φαντάζομαι είναι όλα στο on

 

MI5 via Tapatalk

d4b6b2ffe50c4814072994422ffe6a23.jpg

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ το διόρθωσα, στο WiFi το data usage ποιο επιλέγουμε;off? regular? η extreme?
Όπως είναι, δεν το έχω πειράξει ποτέ , στο off. Τώρα σε τι ωφελεί αν το ανοίξω δεν ξέρω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 global

Link to comment
Share on other sites

γ@μωτο στην 9 έβαλαν την δόνηση να απενεργοποιειται και με το do not disturb όχι μόνο στο silent! να εγώ στο do not disturb έχω αφήσει να χτυπάνε κάποια νούμερα. αυτά θα ήθελα να έχουν δόνηση όπως στην miui 8!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε,ρε παιδια που εχει επιλογη να αποθηκευσω τις επαφες στο τηλεφωνο η σε sd card;Οσο κι αν εψαξα δεν το βρηκα,τωρα ειναι μονο στο gmail αποθηκευμενες.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε,ρε παιδια που εχει επιλογη να αποθηκευσω τις επαφες στο τηλεφωνο η σε sd card;Οσο κι αν εψαξα δεν το βρηκα,τωρα ειναι μονο στο gmail αποθηκευμενες.
Οι επαφές αποθηκεύονται είτε στον Google account σου είτε στον Mi account. Δεν υπάρχει τρόπος αποθήκευσης τους αλλού, πλην μόνο της δυνατότητας να τις κάνεις export σε αρχείο στην sd κάρτα πχ.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

για πολλοστή φορά παρότι φορτιστηκε 100% το κινητό δεν μηδενίζει τα στατιστικά της μπαταρίας. και με 8 και με την 9 τώρα το ίδιο

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...