Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και μέχρι τώρα τα άλλα μου κινητά πάντα ήταν ρουταρισμένα οπότε κρατούσα backup με titanium/mybackup pro εδώ έχει μέσα στις ρυθμίσεις τη δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας που βλέπω ότι λέει ότι κάνει backupn σε όλες τις ρυθμίσεις/εφαρμόγες/δεδομένα μου.

Η απορία μου είναι για όποιον το έχει δοκιμάσει, αν εγώ κάνω φορμάτ στο κινητό και σβηστούν όλα με αυτό τι μπορώ να επαναφέρω;;

Θα επαναφερθούν εκτός από τις εφαρμογές και τα δεδομένα τους όπως μέσω titanium?

Eπίσης αν αλλάξω rom, περάσω στην ελληνική με την ανάλογη διαδικασία θα δουλέψει η επαναφορά και σε άλλη ρομ κανονικα;

 

ΥΓ: εννοείται ότι σε φορματ η αλλαγή ρομ θα έχω μεταφέρει το αρχείο που δημιουργεί στον υπολογιστή και θα το ξαναπεράσω μετά στην ίδια θέση, το θέμα ειναι αν το αναγνωρίζει

 

Έχω κ εγώ αυτήν την απορία!

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω την ιδεα οτι στην Nougat που εβαλαν και 4k η καμερα ειναι καπως καλυτερη αλλα και παλι για μενα χαλια ειναι ισως γιατι εχω και την Sony A6000 με τον 35/1.8 και δεν με συγκινει καμια φωτογραφια απο κανενα κινητο.

 

Ερωτηση αυτη η εκδοση Redmi Note 4 Qualcomm Latest Global Developer Version Fastboot File Download εχει και Ελληνικα μεσα;

 

http://en.miui.com/a-234.html

 

Πώς την βλέπεις την αρομα?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα...για να μην πολυλογώ και σας κουράζω...επειδή έχω καταλήξει στο συγκεκριμένο τηλέφωνο :

 

Θέλω να ρωτήσω αν έχει αγοράσει κάποιος από aliexpress διότι ναι μεν πολύ καλή τιμή τα 158 ευρώ αγορά από Ελληνικό κατάστημα...επίσης πολύ καλή φάση τα 2 χρόνια εγγύηση....αλλά αυτό που με δελεάζει είναι ότι με τα ίδια χρήματα (για την ακρίβεια πιο φθηνά/155 ευρω) μπορείς να πάρεις το 64αρι με 4GB ram (Snapdragon εννοειτε) και όχι το 32αρι με τα 3GB που πουλάνε τα καταστήματα εδώ.

Η διαφορά είναι μεγάλη.Το θέμα είναι η αξιοπιστία του aliexpress.Βέβαια αυτοί έχουν σφραγίδα στην σελίδα και υποστηρίζουν ότι είναι 100% original και ότι επίσης είναι η Global version.

Το έχει πάρει κάποιος από ali? Καλά για το 32αρι δεν το συζητάμε.Στα 131 ευρώ το έχουν.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα το κινητό για έλεγχο στην μπαταρία και βλέπουμε....Ειμουνα ανάμεσα στους 47-49 βαθμούς όλη την διάρκεια των προηγούμενων τριών ημερών και ενώ είχα βρει να το δώσω μέσα από το φόρουμ,αλλά δεν μπορώ να δώσω συσκευή που μπορεί να έχει πρόβλημα....
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα το κινητό για έλεγχο στην μπαταρία και βλέπουμε....Ειμουνα ανάμεσα στους 47-49 βαθμούς όλη την διάρκεια των προηγούμενων τριών ημερών και ενώ είχα βρει να το δώσω μέσα από το φόρουμ,αλλά δεν μπορώ να δώσω συσκευή που μπορεί να έχει πρόβλημα....

Νομιζω τσαμπα ο κοπος και μενα 48 βαθμους επιανε εξω η μπαταρια και στο αυτοκινητο ειδικά; νορμαλ ειναι με 42 43 εξωτερικη θερμοκρασια υπο σκιά δεν επαθε τιποτα το τηλεφωνο εγω κοντεψα να λιποθυμισω. :lol::lol:

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

 

Ερωτηση αυτη η εκδοση Redmi Note 4 Qualcomm Latest Global Developer Version Fastboot File Download εχει και Ελληνικα μεσα;

 

http://en.miui.com/a-234.html

 

Εννοείται ότι έχει ελληνικά, αλλά αν έχεις βάλει την δικιά μας κράτησε την απλά κάθε Παρασκευή πρέπει να την κάνεις χειροκίνητα την αναβάθμιση με την επίσημη θα σου έρχεται αυτόματα.

 

Στάλθηκε από το xiaomi omega μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μέχρι τώρα τα άλλα μου κινητά πάντα ήταν ρουταρισμένα οπότε κρατούσα backup με titanium/mybackup pro εδώ έχει μέσα στις ρυθμίσεις τη δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας που βλέπω ότι λέει ότι κάνει backupn σε όλες τις ρυθμίσεις/εφαρμόγες/δεδομένα μου.

Η απορία μου είναι για όποιον το έχει δοκιμάσει, αν εγώ κάνω φορμάτ στο κινητό και σβηστούν όλα με αυτό τι μπορώ να επαναφέρω;;

Θα επαναφερθούν εκτός από τις εφαρμογές και τα δεδομένα τους όπως μέσω titanium?

Eπίσης αν αλλάξω rom, περάσω στην ελληνική με την ανάλογη διαδικασία θα δουλέψει η επαναφορά και σε άλλη ρομ κανονικα;

 

ΥΓ: εννοείται ότι σε φορματ η αλλαγή ρομ θα έχω μεταφέρει το αρχείο που δημιουργεί στον υπολογιστή και θα το ξαναπεράσω μετά στην ίδια θέση, το θέμα ειναι αν το αναγνωρίζει

 

 

Ναι φίλε μου, επαναφέρει σχεδον τα πάντα, ρυθμίσεις και όπως ειχες στημένο το τηλέφωνο ακομα και τους λογαριασμούς των email απλα επιλέγεις συγχρονισμό και εισαι κομπλέ. Το Viber το επαναφέρει αλλά πρέπει να ξανασυνδεθεις και φυσικά εαν εχεις κανει backup στο Google drive δεν χάνεις τίποτα οπως παντα.

Συμβατά νομιζω πως δεν ειναι το αρχείο του backup εαν προσπαθήσεις να το επαναφερεις απο την Αγγλοκινεζικη Ρομ.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι μεγάλη.Το θέμα είναι η αξιοπιστία του aliexpress.Βέβαια αυτοί έχουν σφραγίδα στην σελίδα και υποστηρίζουν ότι είναι 100% original και ότι επίσης είναι η Global version.

Το έχει πάρει κάποιος από ali? Καλά για το 32αρι δεν το συζητάμε.Στα 131 ευρώ το έχουν.:wacko:

Ήμουν από τους πρώτους που παρήγγειλα την 64αρα όταν ακόμα ήταν presell από ali (Xiaomi Online Store). Άμα επιλέξεις σωστό κατάστημα, σίγουρα θα έρθει 100% original και σε όποια έκδοση αναγράφεται. Αν και το πακετάρισμα ήταν τέλειο και original φυσικά η συσκευή, έπεσα στην σπάνια περίπτωση πιστεύω να έρθει νεκρό. Το κατάστημα επέμενε συνέχεια να το πάω σε τοπικό service, να μου δώσουν το κόστος επισκευής και αν ήταν ακριβό θα το πλήρωναν αυτοί. Άνοιξα dispute με περιγραφή και video για full refund, το αίτημα έγινε δεκτό με 2 επιλογές. Μερικό refund (90% της αξίας) και χωρίς επιστροφή συσκευής και 2η επιλογή το full refund το οποίο αποδέχτηκε το κατάστημα. Αν δε συμφωνούσε σε τπτ, θα εφαρμοζόταν αυτόματα η 1η επιλογή. Το καλό είναι ότι τα χρήματα πάνε πρώτα στο Ali και στον πωλητή αργότερα μετά την παραλαβή οπότε σε προστατεύει έτσι άμα συμβεί κάτι. Έχει 2 εβδομάδες που το έστειλα πίσω και περιμένω (το κόστος ήταν κοντά 10€). Μ'αυτά και μ'αυτά παίζει να περιμένω το Note 5 που ανακοινώνεται τέλος του μήνα με Snapdragon 630 και Sony IMX234 όπως ακούγεται. :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επιτέλους το βρήκα σε μαύρο εδώ και λέω να πάω αύριο να το αγοράσω:

 

https://www.kaizer.gr/index.php?route=product/product&product_id=1044

 

Το έχει πάρει κανείς από εκεί; Είναι όλα σωστά περί version, 800band, global, ελληνικό φορτιστή, κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Βγήκε μία νέα λίστα με τα κινητά της Xiaomi που θα αναβαθμιστούν σε Nougat. Εντυπωση μου κάνει που θα αναβαθμιστεί το Note 4X αλλά δεν αναφέρεται το Note 4 Global, μιας και φοράνε τον ίδιο επεξεργαστή. Εκτός κι αν στο Note 4X συμπεριλαμβανόμαστε κι εμείς ακριβώς για αυτόν τον λόγο, τον επεξεργαστή.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Βγήκε μία νέα λίστα με τα κινητά της Xiaomi που θα αναβαθμιστούν σε Nougat. Εντυπωση μου κάνει που θα αναβαθμιστεί το Note 4X αλλά δεν αναφέρεται το Note 4 Global, μιας και φοράνε τον ίδιο επεξεργαστή. Εκτός κι αν στο Note 4X συμπεριλαμβανόμαστε κι εμείς ακριβώς για αυτόν τον λόγο, τον επεξεργαστή.

 

Πιστεύω πως είναι το ίδιο μιας κ το 4 με το 4Χ το αναφέρει ως mido

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Βγήκε μία νέα λίστα με τα κινητά της Xiaomi που θα αναβαθμιστούν σε Nougat. Εντυπωση μου κάνει που θα αναβαθμιστεί το Note 4X αλλά δεν αναφέρεται το Note 4 Global, μιας και φοράνε τον ίδιο επεξεργαστή. Εκτός κι αν στο Note 4X συμπεριλαμβανόμαστε κι εμείς ακριβώς για αυτόν τον λόγο, τον επεξεργαστή.

Το note 4 global φοράει nougat εδώ και 2 μήνες την έχει πάρει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γιατι τοσο χαλια ο ηχος οταν τραβας video; Υπαρχει κανενα trick για να βελτιωθει;

 

Είχαμε την ίδια κουβέντα και στο άλλο τοπικ για το 4X και φοβόμουν μήπως είναι θέμα hardware γιατί το πρόβλημα υπάρχει εδώ και 5 stable...

Εντέλει έχω περάσει εδώ και 1 βδομάδα σε AOSP και το πρόβλημα με το βίντεο δεν υπάρχει!Άρα είναι καθαρά θέμα software...

Μέχρι να ασχοληθούν οι devs της MIUI σοβαρά δε βλέπω να λύνεται το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Έχω κ εγώ αυτήν την απορία!

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πώς την βλέπεις την αρομα?

 

καλη ειναι μονο λιγο πεσμενη η ταχυτητα στο wifi και το σημα 4G ενω πρωτα ειχα σταθερο 4G με την Wind σπιτι μου τωρα μου βγαζει και 3G

 

Η προηγουμενη ειχε και περισσοτερα Ελληνικα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα...για να μην πολυλογώ και σας κουράζω...επειδή έχω καταλήξει στο συγκεκριμένο τηλέφωνο :

 

Θέλω να ρωτήσω αν έχει αγοράσει κάποιος από aliexpress διότι ναι μεν πολύ καλή τιμή τα 158 ευρώ αγορά από Ελληνικό κατάστημα...επίσης πολύ καλή φάση τα 2 χρόνια εγγύηση....αλλά αυτό που με δελεάζει είναι ότι με τα ίδια χρήματα (για την ακρίβεια πιο φθηνά/155 ευρω) μπορείς να πάρεις το 64αρι με 4GB ram (Snapdragon εννοειτε) και όχι το 32αρι με τα 3GB που πουλάνε τα καταστήματα εδώ.

Η διαφορά είναι μεγάλη.Το θέμα είναι η αξιοπιστία του aliexpress.Βέβαια αυτοί έχουν σφραγίδα στην σελίδα και υποστηρίζουν ότι είναι 100% original και ότι επίσης είναι η Global version.

Το έχει πάρει κάποιος από ali? Καλά για το 32αρι δεν το συζητάμε.Στα 131 ευρώ το έχουν.:wacko:

 

Όντως η τιμή είναι πολύ δελεαστική και γι αυτόν ακριβώς το λογο,το παραγγειλα κι εγω από ali.

Βέβαια,εχω κάνει την παραγγελία σχεδόν ένα μήνα τωρα,δεν έχω παραλάβει ακόμη(φαίνεται να έχει φτάσει Ελλάδα εδώ και 18 ημέρες),ενώ αν μπει τελωνείο χαιρετίσματα..Τα ήξερα όμως όλα αυτά και τα συνυπολόγισα πριν παραγγείλω.

Η παραγγελία από Κινα έχει τα ρίσκα της που πρέπει να αναλάβεις.Αν όλα πάνε καλά,τότε σίγουρα πρόκειται για εξαιρετική αγορά.Αν όχι ε τι να κάνουμε,αυτά έχει το ρισκάρισμα :)

 

Για την ιστορία, το έχω παραγγείλει από εδώ https://www.aliexpress.com/item/Global-Version-Xiaomi-Redmi-Note-4-Mobile-Phone-4GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-625-Octa-Core/32802373992.html?spm=2114.13010608.0.0.kQ2Jhp

Βασίστηκα σε αναφορές 4-5 παιδιών που παρέλαβαν χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το note 4 global φοράει nougat εδώ και 2 μήνες την έχει πάρει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απο που την πηρε ακριβως; και απο ποιον; και με τι τροπο;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Απο που την πηρε ακριβως; και απο ποιον; και με τι τροπο;

 

http://en.miui.com/download-309.html#468

MM η Stable

Nougat η Dev

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Απο που την πηρε ακριβως; και απο ποιον; και με τι τροπο;

 

Την εχει παρει σε dev (beta) οχι σε stable.Oi dev βγαινουν πλεον με nougat.Πχ η ελληνικη version απο το xiaomi-miui.gr ειναι Nougat ως βασιζομενη σε chinese dev (η ελληνικη βασιζεται στην xiaomi.eu rom η οποια βασιζεται σε chinese dev)

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζω και εγω τωρα την επισημη dev γιατι η Ελληνικη με χαλαει οτι αρκετα δεν ειναι Ελληνικα ενω πρωτα ηταν.
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε την ίδια κουβέντα και στο άλλο τοπικ για το 4X και φοβόμουν μήπως είναι θέμα hardware γιατί το πρόβλημα υπάρχει εδώ και 5 stable...

Εντέλει έχω περάσει εδώ και 1 βδομάδα σε AOSP και το πρόβλημα με το βίντεο δεν υπάρχει!Άρα είναι καθαρά θέμα software...

Μέχρι να ασχοληθούν οι devs της MIUI σοβαρά δε βλέπω να λύνεται το πρόβλημα

 

Αυτο ειναι καλο νεο! Θα περιμενω μηπως φτιαχτει με update αλλιως αλλαγη ρομ!

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζω και εγω τωρα την επισημη dev γιατι η Ελληνικη με χαλαει οτι αρκετα δεν ειναι Ελληνικα ενω πρωτα ηταν.

 

 

Φιλε μου κανε μου μια χάρη οταν περασεις την επίσημη Global stable ή developer.

Θελω να πας στις ρυθμίσεις - σχετικα με το τηλέφωνο - Συνεργάτες και πες μου τι γράφει εκει.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κανε μου μια χάρη οταν περασεις την επίσημη Global stable ή developer.

Θελω να πας στις ρυθμίσεις - σχετικα με το τηλέφωνο - Συνεργάτες και πες μου τι γράφει εκει.

 

Ειναι ολοκληρο κατεβατο τι ακριβως ψαχνεις;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ολοκληρο κατεβατο τι ακριβως ψαχνεις;

 

Μήπως βλέπεις αυτό;.... https://postimg.org/image/v5anwth6x/

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βλέπεις αυτό;.... https://postimg.org/image/v5anwth6x/

 

Οχι αυτο το ειχε η Ελληνικη που ειχα απο miui hellas

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλη ειναι μονο λιγο πεσμενη η ταχυτητα στο wifi και το σημα 4G ενω πρωτα ειχα σταθερο 4G με την Wind σπιτι μου τωρα μου βγαζει και 3G

 

Η προηγουμενη ειχε και περισσοτερα Ελληνικα μεσα.

 

Εβγαλα την αρωμα και εβαλα τη επισημη dev nougat με mi flash και τουλαχιστον στο wifi ειδα διαφορα εχει μεγαλυτερη ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

Την εχει παρει σε dev (beta) οχι σε stable.Oi dev βγαινουν πλεον με nougat.Πχ η ελληνικη version απο το xiaomi-miui.gr ειναι Nougat ως βασιζομενη σε chinese dev (η ελληνικη βασιζεται στην xiaomi.eu rom η οποια βασιζεται σε chinese dev)

A ok πειράματα δηλαδη η μανουλα του ακομα δεν την έδωσε, θα περιμενω την μαμα εγω. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...