Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι αλλαζω συχνα κινητο παραδειγμα στην παραλια παιρνω ενα απλο νοκια μηπως παρει καποιος.

Δεν ειμαι απο αυτους που στην παραλια ειναι ολη την ωρα με ενα κινητο στο χερι υπαρχουν καλυτερα πραγματα να κανεις εκει. :)

 

Και παλι, τι σε εμποδιζει να τα μεταφερεις στη μνημη του κινητου :) Και τις αφηνεις και στη sim για το οποιο αλλο δευτερο τηλεφωνο (που ακομα και αυτο εχει εσωτερικη μνημη αν θες).

 

Αλλωστε αν εχεις πολλα τηλεφωνα η sim δεν φτανει. Προσωπικα εχω καπου 600 επαφες οπου αρκετες απο αυτες εχουν και δευτερο νουμερο (δηλαδη σχεδον 1000 τηλεφωνα συνολικα). Η sim δεν μου φτανει για κανενα λογο. Τωρα το αν τα χρειαζομαι οντως ολα αυτα τα τηλεφωνα ειναι αλλη ιστορια :lol: Αλλα και μονο που δεν εχω περιορισμο στους χαρακτηρες του ονοματος αλλα και τυχον αλλα στοιχεια (πχ φωτογραφια) θεωρω πως αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παντως επειδη ρωτουσα και δεν πολυπηρα απαντησεις, να πω οτι ως κατοχος του 4/64,αν και δεν μπορω να ξερω αν το 3αρι δεν εχει διαφορα στην πραξη, βλεπω οτι το λειτουργικο σιγουρα "απλωνεται" γιατι εγω ειμαι συνεχεια με περπου 800 ραμ ελευθερη εκτος αν τα κλεισω ολα και παω στο 1,7γιγα . Προς γνωση και συμμορφωση! :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδια παντως επειδη ρωτουσα και δεν πολυπηρα απαντησεις, να πω οτι ως κατοχος του 4/64,αν και δεν μπορω να ξερω αν το 3αρι δεν εχει διαφορα στην πραξη, βλεπω οτι το λειτουργικο σιγουρα "απλωνεται" γιατι εγω ειμαι συνεχεια με περπου 800 ραμ ελευθερη εκτος αν τα κλεισω ολα και παω στο 1,7γιγα . Προς γνωση και συμμορφωση! :p

 

Παντα ετσι λειτουργει το android. Συνηθως μερος της μνημης "συμπιεζεται". Οταν εχεις παραπανω ram, ακομα και αν εχουν μεινει ιδιες εφαρμογες ανοιχτες "συμπιεζει" λιγοτερα δεδομενα. Διαφορα γενικα μεγαλη δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη εκτος και αν εισαι πολυ βαρυς χρηστης και του βαλεις παρα πολλες εφαρμογες να τρεχουν απο πισω.

 

Προσωπικα δεν εχω πεσει ποτε κατω απο 800 mb ελευθερη ram στο 3αρη (συνηθως εχω καπου 1 gb ελευθερη) εκτος και αν παιξω κανενα βαρυ παιχνιδι που παει καπου στα 600. Σιγουρα θα βοηθαγε το εξτρα GB ram αλλα οχι τοσο πολυ που να αξιζει τα 80 ευρω διαφορα. Περισσοτερο για το 64αρη αξιζει αν το χεις dual.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ξεκλειδωσα bootloader αλλα παλι οταν παταω V up και Power δεν με βγαζει στο recovery αλλα μου λεει να το συνδεσω στον υπολογιστη.
Link to comment
Share on other sites

TWRP δεν εχουμε;

 

Αμα δεν του περασες twrp, πως να εχει; Με μια αναζητηση στο xiaomi-miui.gr θα βρεις οτι χρειαζεσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν του περασες twrp, πως να εχει; Με μια αναζητηση στο xiaomi-miui.gr θα βρεις οτι χρειαζεσαι ;)

Βρε αυτο λεω που ειναι για να το περασουμε :p

Link to comment
Share on other sites

Βρε αυτο λεω που ειναι για να το περασουμε :p

 

Ακολουθα τα βηματα αυτου του οδηγου μεχρι το περασμα του twrp https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/24449-Flash-%CE%A4%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%81%CE%BF%CE%BC-%CF%83%CF%84%CE%BF-Redmi-Note-4X-MIDO/ ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά επειδή εχω μπερδευτεί μεταξύ RMN4X (Snapdragon 625) και RMN$ Global edition (Snapdragon 625) αγόραζουμε το 2ο λόγω της 800αρας μπάντας που χρειάζεται η Ευρώπη. Σωστα? Κατα τ άλλα είναι τα ίδια.. Ρωτάω γτ θα ήθελα να παργγείλω μέχρι αύριο. Edited by tziminhio
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά επειδή εχω μπερδευτεί μεταξύ RMN4X (Snapdragon 625) και RMN4 Global edition (Snapdragon 625) αγόραζουμε το 2ο λόγω της 800αρας μπάντας που χρειάζεται η Ευρώπη. Σωστα? Κατα τ άλλα είναι τα ίδια.. Ρωτάω γτ θα ήθελα να παργγείλω μέχρι αύριο.

 

800αρα + ευρωπαικο φορτιστη. Ολα τα υπολοιπα ειναι ιδια. Δεδομενου οτι δεν ειναι ακριβοτερο το Global, δεν αξιζει να παρεις το "κινεζικο". Για περισσοτερα δες το πρωτο μηνυμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραιος! αντε να φαει root να βγαλω κατι χαζο εφαρμογες της Google οπως το Chrome

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! αντε να φαει root να βγαλω κατι χαζο εφαρμογες της Google οπως το Chrome

 

Δεν χρειαζεσαι ρουτ για αυτο. Υπαρχει τροπος να τα απενεργοποιησεις μεσα απο το play store. Το γυριζεις στα αγγλικα και ακολουθεις τον οδηγο http://en.miui.com/thread-625096-1-1.html . Αφου ολοκληρωθει το γυριζεις ελληνικα παλι

 

Υποψιν με custom recovery δεν ανοιγει η official. Θα χρειαστεις ενα ακομα αρχειακι που λεγεται lazyflasher-no-verify καπως (δεν το εχω ευκαιρο αλλα με μια αναζητηση λογικα θα το βρεις).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

800αρα + ευρωπαικο φορτιστη. Ολα τα υπολοιπα ειναι ιδια. Δεδομενου οτι δεν ειναι ακριβοτερο το Global, δεν αξιζει να παρεις το "κινεζικο". Για περισσοτερα δες το πρωτο μηνυμα. ;)

 

Θενξ. έχεις να προτείνεις κανένα σκρουτζομάγαζο ή να το τσιμπήσω απο κίνα? Γενικά είστε ευχαριστημ΄νεοι οσν αφορά bugs κλπ έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεσαι ρουτ για αυτο. Υπαρχει τροπος να τα απενεργοποιησεις μεσα απο το play store.

 

Υποψιν με custom recovery δεν ανοιγει η official. Θα χρειαστεις ενα ακομα αρχειακι που λεγεται lazyflasher-no-verify καπως (δεν το εχω ευκαιρο αλλα με μια αναζητηση λογικα θα το βρεις).

 

Για αυτο εχει μεινει στο mi ?

 

Αυτο το φλασαρουμε με το TWRP οπως και το Supersu ?

Link to comment
Share on other sites

Θενξ. έχεις να προτείνεις κανένα σκρουτζομάγαζο ή να το τσιμπήσω απο κίνα? Γενικά είστε ευχαριστημ΄νεοι οσν αφορά bugs κλπ έτσι?

 

Να προτεινω δεν εχω, αλλα εχω γραψει τι ρωτας στα καταστηματα στον οδηγο στο πρωτο μηνυμα. Τωρα το αν θα προτιμησεις Κινα εξαρταται απο σενα (ποσο καιρο μπορεις να περιμενεις, αν σε νοιαζει εγγυηση ελληνικου καταστηματος, αν σε φοβιζει το τελωνειο κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο εχει μεινει στο mi ?

 

Αυτο το φλασαρουμε με το TWRP οπως και το Supersu ?

 

Ναι ακριβως. Το φλασαρεις και μετα εισαι οκ.

 

Δεν εχει πολυαναφερθει γιατι συνηθως οποιος περνα twrp περνα και την ελληνικη rom ή καποια αλλη custom.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβως. Το φλασαρεις και μετα εισαι οκ.

 

Δεν εχει πολυαναφερθει γιατι συνηθως οποιος περνα twrp περνα και την ελληνικη rom ή καποια αλλη custom.

 

Το φλασαρα και προσεξα κατι, οτι οταν μπεις recovery αν το συνδεσεις στον υπολογιστη το βλεπει σαν σκληρο και ετσι μπορεις να βαλεις μεσα καποιο αρχειο οπως πχ μια rom που σε περιπτωση τα σβησεις ολα.

Link to comment
Share on other sites

Το φλασαρα και προσεξα κατι, οτι οταν μπεις recovery αν το συνδεσεις στον υπολογιστη το βλεπει σαν σκληρο και ετσι μπορεις να βαλεις μεσα καποιο αρχειο οπως πχ μια rom που σε περιπτωση τα σβησεις ολα.

 

Ουτως ή αλλος υποστηριζει otg, οποτε στη χειροτερη κανεις ενα κοπο και τα περνας σε ενα φλασακι και μετα στο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Ουτως ή αλλος υποστηριζει otg, οποτε στη χειροτερη κανεις ενα κοπο και τα περνας σε ενα φλασακι και μετα στο κινητο.

 

Ναι το ξερω απλα το εγραψα σε περιπτωση που καποιος δεν εχει καλωδιο OTG η και ακομα μπορει να μην εχει καποιο φλασακι να εχει ξεμεινει.

 

Την εχω πατησει με κινητο που εσβησα το System και δεν ειχε θεση για SD και δεν ειχα καλωδιο OTG και μου ετυχε Σαββατο βραδυ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω απλα το εγραψα σε περιπτωση που καποιος δεν εχει καλωδιο OTG η και ακομα μπορει να μην εχει καποιο φλασακι να εχει ξεμεινει.

 

Την εχω πατησει με κινητο που εσβησα το System και δεν ειχε θεση για SD και δεν ειχα καλωδιο OTG και μου ετυχε Σαββατο βραδυ :lol:

 

Been there done that :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα root και τωρα οταν το συνδεω στον υπολογιστη δεν μου βγαζει το μηνυμα αν θελω απλα φορτιση η να το συνδεσω σαν σκληρο η σαν φωτογραφικη και δεν μπορω να το συνδεσω για να περασω μεσα πραγματα.

 

Αν το συνδεσω σαν TWRP οπως γραφω ποιο πανω το βλεπει κανονικα σαν σκληρο.

 

Τι κολλημα ειναι αυτο τωρα; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ενεργό το usb debug ?

 

Οχι το κοιταξα αυτο.

 

Να ρωτησω την stock rom μπορω να την περασω με TWRP

 

http://en.miui.com/download-309.html#468

Link to comment
Share on other sites

Οχι, μονο με mi flash και μαλιστα fastboot εκδοση της rom.

 

Και που βρισκουμε fastboot εκδοση;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρηκα εδω

 

http://en.miui.com/a-234.html

 

Redmi Note 4 Qualcomm Latest Global Stable Version Fastboot File Download

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...