Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εφοσον δεν σε ενδιαφερει η καμερα δεν υπαρχει λογος να κοιταξεις κατι αλλο. Μόνο σε βαρύ gaming θα δεις διαφορά χωρίς να σημαίνει ότι τα πάει ασχημα. Για τις διαφορες στις εκδοσεις κοιτα το πρωτο μηνυμα. Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν σε ενδιαφερει η καμερα δεν υπαρχει λογος να κοιταξεις κατι αλλο. Για τις διαφορες στις εκδοσεις κοιτα το πρωτο μηνυμα.

Τι εννοείς να μην κοιτάξω άλλο? Να κοιτάξω ανάμεσα στα 2 πρώτα? Δλδ η διαφορά με το mi 5 είναι η κάμερα?

Link to comment
Share on other sites

Στανταρ εχεις θεμα. Να ηταν κατω απο τον ηλιο να πω ζεστανε η μεταλλικη πλατη. Αλλα εσυ το ειχες στο χερι και δεν εκανες καν κατι βαρυ (απλη κληση οχι βαρυ game)

 

Του κανες hard reset? Αν ναι, τοτε παρε τηλεφωνο το καταστημα να δεις τι μπορει να γινει. Ανεβαζεις συχνα θερμοκρασιες;

 

Οπότε το έχω έξω από το τσαντάκι και μιλάω ναι ανεβάζει συχνά θερμοκρασία...

Φυσικά μέσα στο αμάξι ίσως το χτύπαγε και ο ήλιος...

Όχι hard reset δεν έχω προλάβει να κάνω λόγο δουλειάς και έλλειψης χρόνου....

Βασικά επειδή περιμένω θήκη και τζαμακι για το 3Τ γι'αυτό δεν του έχω κάνει ακόμα επαναφορά.Χωρις αυτά τα δύο δεν το βγάζω έξω με τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς ROM εκτός MIUI στο κινητό; Πώς πάνε από μπαταρία, σταθερότητα, κ.λπ.;

 

Αν και έχω «επίσημο» κινητό από Infoquest, έχω αρχίσει να κουράζομαι με εφαρμογές που δεν ανανεώνονται όταν πρέπει (αλλά όχι πάντα...) και διάφορες άλλες παραξενιές του MIUI (προέρχομαι από Nexus) και πλέον το σκέφτομαι σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Όταν με το καλό γίνει "μάχιμο" κάνε τα κουμάντα σου.

 

Παντως δεν θα σου πάρει όσο χρόνο νομίζεις το reset γιατί μετά εύκολα θα κάνεις επαναφορά του back up (προσοχή δεν κάνει back up φωτογραφίες)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά απο 3 χρόνια πήρα την απόφαση ν'αλλάξω το κινητο θρύλος (Lg G2) μιας και τα έχει φτύσει μετά από τόσα ρουταρίσματα ρομς κ κερνελς. . Πέρυσι πήρα στην κοπέλα μου το Redmi note 3 pro απο Κίνακ το βρήκα πολύ καλό. Τώρα είμαι ανάμεσα σε redmi note 4x με snapdragon ή redmi note 4 global edition το 32αρι 3 γιγα ραμ. Μ' ενδιαφέρει κυρίως να είναι γρήγορο, όχι πολλά bugs. Δεν μ ενδιαφέρει η κάμερα. Πρότεινετε αυτό ή κάτι άλλο? Budget 140-180 €. Αγοράζω κ απο Κίνα αν είναι ν' νέβει λίγο το budget για κάτι καλύτερο. Αξίζει η διαφορά για το mi 5?

Σας ευχαριστώ!

 

Το μι5 ειναι μικρη οθονη αλλη χαρη το 5,5ιντσο.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά απο 3 χρόνια πήρα την απόφαση ν'αλλάξω το κινητο θρύλος (Lg G2) μιας και τα έχει φτύσει μετά από τόσα ρουταρίσματα ρομς κ κερνελς. . Πέρυσι πήρα στην κοπέλα μου το Redmi note 3 pro απο Κίνακ το βρήκα πολύ καλό. Τώρα είμαι ανάμεσα σε redmi note 4x με snapdragon ή redmi note 4 global edition το 32αρι 3 γιγα ραμ. Μ' ενδιαφέρει κυρίως να είναι γρήγορο, όχι πολλά bugs. Δεν μ ενδιαφέρει η κάμερα. Πρότεινετε αυτό ή κάτι άλλο? Budget 140-180 €. Αγοράζω κ απο Κίνα αν είναι ν' νέβει λίγο το budget για κάτι καλύτερο. Αξίζει η διαφορά για το mi 5?

Σας ευχαριστώ!

 

Φίλε μου κι εγώ ήμουν σε παρόμοια φάση πριν μια βδομάδα. Κάτοχος του LG G2 για δυο χρόνια (ως την περασμένη Παρασκευή που έσπασα την οθόνη), πήρα την global version. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος, αρκετά ταχύτερο από το G2, η κάμερα μια χαρά είναι (μάλλον η κριτική που δέχεται είναι λιγάκι υπερβολική), φοβερή ποιότητα για τα λεφτά του, μπαταρία ατελείωτη.. ήδη έφαγε μια τούμπα από το ένα μέτρο και ευτυχώς δεν δημιουργήθηκε το παραμικρό σημάδι (θα θυμάσε ότι το G2 σε κάθε πτώση από τα 20 εκατοστά έπαιρνε κι ένα παράσημο...).. τα 3GB ram για εμένα είναι υπεραρκετά, σε επανεκίνηση ξεκινάει με 1,5 ελεύθερα, μετά από λίγα λεπτά πέφτει στα 1,2, αλλά ως τώρα δεν το έχει δει να πέφτει κάτω από 0,8 ελεύθερη.. Τα μόνα πράγματα που με ξένισαν είναι το μέγεθος (καμία σχέση με το μικροσκοπικό για 5,2 οθόνη G2) και το miui (το οποίο όμως σχεδόν το συνήθισα μέσα σε μια βδομάδα και φυσικά έχει και κάποια φρέσκα καλούδια). Όσον αφορά τα bugs, έχει κάτι χαζά θέματα (πχ για να αλλάξω wallpaper πρέπει να γυρίσω σε default launcher - αρνείται να αλλάξει μέσω nova launcher, παραχωρώ άδειες σε εφαρμογές και σε 1-2 από αυτές το σύστημα επιμένει να τις παίρνει πίσω μόνο του), αλλά πρώτον δεν είναι σοβαρά προβλήματα και δεύτερον ίσως να μην είναι πραγματικά προβλήματα και να οφείλονται στην απειρία μου με το miui. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος με την αγορά, ευτυχώς που δεν έκανα πράξη την πρώτη μου σκέψη να πάρω μεταχειρισμένο το (λατρεμένο αλλά παρωχημένο πλέον) G2.

 

Αν το πάρεις και αντιμετωπίσεις πρόβλημα με κάποια εφαρμογή, να ξέρεις ότι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τη λύση θα την βρεις στις ρυθμίσεις για τις άδειες και τις ρυθμίσεις εξοικονόμησης ενέργειας, η πολιτική διαχείρισης μνήμης και μπαταρίας είναι λίγο πιο "επιθετική" σε σχέση με αυτή που είχαμε συνηθίσει με το G2

Edited by diamantis_
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλό μεσημέρι (και καλά κουράγια με τη ζέστη) . ξέρετε πότε θα πάρουμε (οι με την global note4, on air/αυτομάτως) nougat ? προβλέπεται μέσα στον ιούλιο ? και επίσης όσοι έχετε βάλει nougat χειροκίνητα (φαντάζομαι κάποιοι θα έχετε) αν κρίνετε ότι γενικά πάει καλύτερα ή χειρότερα από την 6.0.1 ?
Link to comment
Share on other sites

Αν εχουμε ξεκλειδωσει bootloader και εχουμε βαλει TWRP αν καποια στιγμη θελουμε να το επαναφερουμε δηλαδη με κλειδωμενο bootloader και χωρις TWRP μπορουμε να το κανουμε;
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κι εγώ ήμουν σε παρόμοια φάση πριν μια βδομάδα. Κάτοχος του LG G2 για δυο χρόνια (ως την περασμένη Παρασκευή που έσπασα την οθόνη), πήρα την global version. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος, αρκετά ταχύτερο από το G2, η κάμερα μια χαρά είναι (μάλλον η κριτική που δέχεται είναι λιγάκι υπερβολική), φοβερή ποιότητα για τα λεφτά του, μπαταρία ατελείωτη.. ήδη έφαγε μια τούμπα από το ένα μέτρο και ευτυχώς δεν δημιουργήθηκε το παραμικρό σημάδι (θα θυμάσε ότι το G2 σε κάθε πτώση από τα 20 εκατοστά έπαιρνε κι ένα παράσημο...).. τα 3GB ram για εμένα είναι υπεραρκετά, σε επανεκίνηση ξεκινάει με 1,5 ελεύθερα, μετά από λίγα λεπτά πέφτει στα 1,2, αλλά ως τώρα δεν το έχει δει να πέφτει κάτω από 0,8 ελεύθερη.. Τα μόνα πράγματα που με ξένισαν είναι το μέγεθος (καμία σχέση με το μικροσκοπικό για 5,2 οθόνη G2) και το miui (το οποίο όμως σχεδόν το συνήθισα μέσα σε μια βδομάδα και φυσικά έχει και κάποια φρέσκα καλούδια). Όσον αφορά τα bugs, έχει κάτι χαζά θέματα (πχ για να αλλάξω wallpaper πρέπει να γυρίσω σε default launcher - αρνείται να αλλάξει μέσω nova launcher, παραχωρώ άδειες σε εφαρμογές και σε 1-2 από αυτές το σύστημα επιμένει να τις παίρνει πίσω μόνο του), αλλά πρώτον δεν είναι σοβαρά προβλήματα και δεύτερον ίσως να μην είναι πραγματικά προβλήματα και να οφείλονται στην απειρία μου με το miui. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος με την αγορά, ευτυχώς που δεν έκανα πράξη την πρώτη μου σκέψη να πάρω μεταχειρισμένο το (λατρεμένο αλλά παρωχημένο πλέον) G2.

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε. Κατατοπιστικότατος!Καλορίζικο. Άλλα bugs τύπου να κολλάει ή ν' αργει ν' ανοίξει κάποια εφραμογή έχεις παρατηρήσει? Κ εγώ την 5,5 άρα οθόνη σκέφτομαι κ με ξενίζει λίγο.Μπαταρία φαντάζομαι μια χαρά ε? Απο που το αγόρασες?

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε. Κατατοπιστικότατος!Καλορίζικο. Άλλα bugs τύπου να κολλάει ή ν' αργει ν' ανοίξει κάποια εφραμογή έχεις παρατηρήσει? Κ εγώ την 5,5 άρα οθόνη σκέφτομαι κ με ξενίζει λίγο.Μπαταρία φαντάζομαι μια χαρά ε? Απο που το αγόρασες?

 

Σ'ευχαριστώ! Με την μπαταρία έπαθα ζημιά, δεν πίστευα το "10,5 ώρες sot" το Σαββατοκύριακο που το σετάριζα!!! Μάλλον έχει να κάνει με το snapdragon. Στο μέγεθος, το μόνο που θα σε προβληματίσει λίγο στην αρχή είναι το πλάτος του (τα πλαινά μπέζελ του G2 ήταν σχεδόν ανύπαρκτα..), τουλάχιστον εμένα αυτό με δυσκόλεψε μιας κι έχω κοντά δάχτυλα, αλλά νομίζω ότι το συνήθισα κιόλας. Ό,τι εφαρμογή έχω ανοίξει ανοίγει ένα κλικ ταχύτερα από το G2 (μη σου πω και δύο). Από mytel στο Θησείο το αγόρασα στα 158 ευρώ το Σάββατο, το έχουν αρκετά μαγαζιά σε παρόμοια τιμή, πολλά δεν αναφέρουν ότι είναι η global version αλλά είναι, κάνεις ένα τηλ και ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές διαπίστωσα το εξής παράλογο για εμένα. Με ακουστικά και ανοιχτό ραδιόφωνο το βάζω στο αθόρυβο και κόβεται ο ήχος. Δοκιμάζω από ακουστικά ηχείο δουλεύει κανονικά. Βάζω youtube τίποτα.

Ειναι χαζο κατ εμέ να μην μπορείς να ακούς όταν το έχεις στο αθόρυβο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για tempered glass εγώ έχω πάρει αυτό.

Έτσι όπως φαίνεται στην εικόνα, έβαλα τα δεξιά τρυπούλα να κάτσει πάνω στην κάμερα, και αφήνει στην δεξια πλευρά του κινητού 2-3 χιλιόστά κενό, ενώ στο κάτω μέρος αφήνει περίπου 1.5 χιλιοστό.

Στην αφή δεν έχω δει διαφορές, ακόμη και το διπλό χτύπημα για να ανοίξει η οθόνη λειτουργεί κανονικά.

Edited by Digenis80
Link to comment
Share on other sites

"It's a plastic shell with an aluminum in the middle. This makes it look like the back of the phone is made entirely out of metal and only the top and bottom has plastic caps when in reality the plastic is all around the back and is just hidden by the thin aluminum panel. "

 

Και

 

"The build quality is a bit of a mixed bag.(...) However, our Redmi Note 4 produced a creak every time we used it, especially at the top and bottoms, as if the plastic shell was ill-fitting and slightly larger than it needed to be. It wasn't loud creaking but it was noticeable, and something we picked up on almost every time we held the phone, even if we weren't looking for it. Overall, it's not the best-built phone in the world but at this price that shouldn't come as a surprise."

 

Από http://m.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_4-review-1568p2.php

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Πρωτον το φορουμ ειναι ελληνικό δευτερον βρισκεσαι ελλαδα τριτον αν εισαι ελληνας καλα ειναι να τιμάς την γλώσσα σου και να μεταγλωτιτισης τα ξενα κειμενα.

ΤΕΤΑΡΤΟΝ εκαψα ενα κατσαβιδι το εβαλα σε ενα σημειο διπλα στο ηχειο και δεν έλιωσε τίποτα οποτε η εοναι πλαστικο με αρ.... ια η μεταλλο οπως λεω εγω οταν παρω το g6 θα το ελέγξω καλυτερα για να μην έχεις αμφιβολιες. :):)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεσαι. Είναι αγγλικά επειδή το έκανε copy από το gsmarena.

 

Το καταλαβα αλλα εγω αγγλικα δεν ξερω καλά όπως και άλλοι σίγουρα αλλα οπως εγω οταν διαβασω κατι σε κάποια γλωσσα που γνωριζω θα το γραψω στην ελληνικη αλλα θα διευκρινησω πηγη. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι απο αθηνα ψαχνω για αμμεση αγορα μεσα στο Σ.Κ. το xiaomi redmi note 4 3/32 ((ΜΕ TON DECA-CORE στα 2.2 ghz MEDIATEK HELLIA TEC X20 ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΜΟΝΟ+800 ΜΠΑΝΤΑ GLOBAL) καινουριο ή μεταχειρησμενο σε ΤΕΛΕΙΑ καστασταση ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΜΟΝΟ!Ν ξερετε καινουριο με 2 χρονια εγγυηση απο skroytz επιγειο μαγαζι στην μεταμορφωση το βρισκω 160€ με 2 χρονια εγγυηση και στην κινα εχει 130€ με 1 χρονο εγγυηση!ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΕΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟΣΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ αλλα θα προτιμησω το μαυρο ή το χρυσο!Ακουω προτασεις σε ΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ!!!!Ευχαριστω!!!!

 

Υπαρχει αυτο; :blink:

 

Απο αγγελια αναζητησης ειναι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όχι το global είναι με snapdragon, κάποιος άσχετος το έγραψε.

 

Στάλθηκε από το pipo u8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον το φορουμ ειναι ελληνικό δευτερον βρισκεσαι ελλαδα τριτον αν εισαι ελληνας καλα ειναι να τιμάς την γλώσσα σου και να μεταγλωτιτισης τα ξενα κειμενα.

ΤΕΤΑΡΤΟΝ εκαψα ενα κατσαβιδι το εβαλα σε ενα σημειο διπλα στο ηχειο και δεν έλιωσε τίποτα οποτε η εοναι πλαστικο με αρ.... ια η μεταλλο οπως λεω εγω οταν παρω το g6 θα το ελέγξω καλυτερα για να μην έχεις αμφιβολιες. :):)

Βρε πάρε και το s8 ριξτο στη φωτιά και μετά έλα πες μας ότι την έσβησε μόνο του. Έχεις πετύχει φαίνεται την special edition του τηλεφώνου από κράμα τιτανίου. Όσο για τα περί ελληνικών ουδέν σχόλιο γιατί θα πάει αλλού η κουβέντα.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν χρειάζεται και να χαρακτηρίζουμε ;)

 

Λογικά την rom εννοουσε

 

Οχι μιλησα μαζι του για 800αρα μπαντα ελεγε και του εξηγησα οτι μονο το SD εχει και οχι ολα μονο αυτο που γραφει Global Version

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ! Με την μπαταρία έπαθα ζημιά, δεν πίστευα το "10,5 ώρες sot" το Σαββατοκύριακο που το σετάριζα!!! Μάλλον έχει να κάνει με το snapdragon. Στο μέγεθος, το μόνο που θα σε προβληματίσει λίγο στην αρχή είναι το πλάτος του (τα πλαινά μπέζελ του G2 ήταν σχεδόν ανύπαρκτα..), τουλάχιστον εμένα αυτό με δυσκόλεψε μιας κι έχω κοντά δάχτυλα, αλλά νομίζω ότι το συνήθισα κιόλας. Ό,τι εφαρμογή έχω ανοίξει ανοίγει ένα κλικ ταχύτερα από το G2 (μη σου πω και δύο). Από mytel στο Θησείο το αγόρασα στα 158 ευρώ το Σάββατο, το έχουν αρκετά μαγαζιά σε παρόμοια τιμή, πολλά δεν αναφέρουν ότι είναι η global version αλλά είναι, κάνεις ένα τηλ και ρωτάς.

Με τι λογισμικο ηταν εγκατεστημενο? Το πειραξες , ρομ, κερνελ κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Βρε πάρε και το s8 ριξτο στη φωτιά και μετά έλα πες μας ότι την έσβησε μόνο του. Έχεις πετύχει φαίνεται την special edition του τηλεφώνου από κράμα τιτανίου. Όσο για τα περί ελληνικών ουδέν σχόλιο γιατί θα πάει αλλού η κουβέντα.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Xαχαχαχα ωραίος θα το καμω και αυτό οχι με s8 ομως με Κινέζο ομως θα το τολμησω, και οτι διαπιστωσα εγραψα δε λεω ψέμματα και ανακριβειες δε με χαρακτηριζει αφου δεν εκανε σημαδι τπτ; για μαγνητη δε γινεται εινσι αλουμινιο. Θα σκεφτω και τιποτα αλλο ομως. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...