Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά λίγο προσοχή εδώ, το λέω και για τους υπόλοιπους που παίρνουν το κινητό.

Είδα πριν λίγο τον αναλυτικό λογαριασμό του μήνα και υπάρχουν μέσα 2 μηνύματα που έχουν σταλεί από το κινητό μου στον αριθμό 447786209730 χωρίς να το καταλάβω. Ορίστε και η φωτό πιο κάτω (ο αριθμός είναι εξωτερικού όπως καταλαβαίνετε).

Capture.jpg

 

Με ένα πρόχειρο googling, φαίνεται ότι ευθύνεται το Mi Cloud. Δε ξέρω τι ρύθμιση πρέπει να αλλάξω για να μην ξανασταλεί τέτοιο SMS, γράφουν διάφορα από 'δω κι από 'κει.

 

Το έχετε δει εσείς αυτό;

 

Από που είναι αγορασμένο το κινητό;

Ρομ;

Δε μπορείς να απενεργοποιησεις το MI cloud?

Εγω δεν είδα κάτι αν και είμαι καρτοκινητος

Link to comment
Share on other sites

Το notification led έχει χρησιμότητα όταν έχεις χάσει μια κλήση/ειδοποίηση (γιατί ήσουν μακριά και δεν το άκουσες ας πούμε) και γυρνώντας να μην χρειάζεται να πατήσεις για να ανάψεις την οθόνη παρά να δεις με μια ματιά αν αναβοσβήνει ή όχι το led. Αν το βρεις σβηστό απλά δεν χρειάζεται να ανάψεις οθόνη.

τελικά άλλο λέμε.έχει ρύθμιση που σε εισερχόμενη κλήση ανάβει και σβήνει το φλας! Όχι το λεντακι! Αυτό εννοούσα ότι ποια η χρησιμότητα του να αναβοσβήνει το φλας σε εισερχόμενη αφού η ούτως ή άλλως ανάβει η οθόνη!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τελικά άλλο λέμε.έχει ρύθμιση που σε εισερχόμενη κλήση ανάβει και σβήνει το φλας! Όχι το λεντακι! Αυτό εννοούσα ότι ποια η χρησιμότητα του να αναβοσβήνει το φλας σε εισερχόμενη αφού η ούτως ή άλλως ανάβει η οθόνη!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Να το βλεπεις απο μακρυα ή οταν το χεις αναποδα στο τραπεζι ισως;

Link to comment
Share on other sites

Από που είναι αγορασμένο το κινητό;

Ρομ;

Δε μπορείς να απενεργοποιησεις το MI cloud?

Εγω δεν είδα κάτι αν και είμαι καρτοκινητος

 

Από youhou.gr το πήρα. Με MIUI 8.2.10.0 stable είμαι.

Δε βλέπω κάπου κάποιο switch που να κάνει on/off το Mi Cloud. Απλά μπορείς να κλείσεις το sync που κάνει. Το θέμα είναι μήπως χρειάζεται να βάλεις και στο off το "Find device", το οποίο όμως είναι χρήσιμο αν σου κλέψουν το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Να το βλεπεις απο μακρυα ή οταν το χεις αναποδα στο τραπεζι ισως;

χμμμ Καλό! δεν το είχα σκεφτεί και μάλιστα αρκετές φορές το βάζω με την οθόνη κάτω για να μην πέσει τίποτα πάνω στην οθόνη!

 

 

άσχετο ξέρω ότι έχει αναφερθεί αλλά δεν θυμάμαι έχει κάποιος δοκιμάσει από Αθήνα tempered που να κάθεται σχετικά καλά γύρω γύρω; να πατάει δηλαδή και απλά ας αφήνει λίγο αέρα γύρω γύρω Εάν δεν πατάει πλήρως.γιατί το δικό μου σχεδόν ένα πόντο αφήνει που δεν ακουμπάει καλά και μπαίνει και μέσα στην οθόνη και δεν φαίνεται ωραία

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χμμμ Καλό! δεν το είχα σκεφτεί και μάλιστα αρκετές φορές το βάζω με την οθόνη κάτω για να μην πέσει τίποτα πάνω στην οθόνη!

 

 

άσχετο ξέρω ότι έχει αναφερθεί αλλά δεν θυμάμαι έχει κάποιος δοκιμάσει από Αθήνα tempered που να κάθεται σχετικά καλά γύρω γύρω; να πατάει δηλαδή και απλά ας αφήνει λίγο αέρα γύρω γύρω Εάν δεν πατάει πλήρως.γιατί το δικό μου σχεδόν ένα πόντο αφήνει που δεν ακουμπάει καλά και μπαίνει και μέσα στην οθόνη και δεν φαίνεται ωραία

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προσωπικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος με αυτο...http://www.protectionfilms24.com/article/brotect-airglass-premium-glass-screen-protector-clear-xiaomi-redmi-note-4x-2731534.html το οποιο ειναι κατι μεταξυ tempered glass και screen protector και καλυπτει ολη την οθονη αφηνωντας μια λεπτη γραμμη - περιμετρικα- αερα.

Ερχεται σε 4-5 εργασιμες απο Γερμανια.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Από youhou.gr το πήρα. Με MIUI 8.2.10.0 stable είμαι.

Δε βλέπω κάπου κάποιο switch που να κάνει on/off το Mi Cloud. Απλά μπορείς να κλείσεις το sync που κάνει. Το θέμα είναι μήπως χρειάζεται να βάλεις και στο off το "Find device", το οποίο όμως είναι χρήσιμο αν σου κλέψουν το κινητό...

Είναι το SMS που στέλνει το κινητό όταν το ανοίγεις για πρώτη φορά ή μετά από επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων ή μετά από factory reset. Σε ρωτάει αν θυμάσαι να αφήσεις την εφαρμογή Mi cloud να στείλει μήνυμα ο παροχος στον αριθμό σου(δε θυμάμαι πως ακριβώς το ζητάει) για να διασταύρωσει αν είσαι ο ίδιος που έχεις το λογαριασμό. Μπορείς να το απενεργοποιησεις από την εφαρμογή Ασφάλεια >δικαιώματα εφαρμογών >sms και να κλείσεις το διακόπτη από το Λογαριασμό Mi.

Διαφορετικά όταν σε ρωτάει να στείλει μήνυμα μην το επιτρέπεις

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος με αυτο...http://www.protectionfilms24.com/article/brotect-airglass-premium-glass-screen-protector-clear-xiaomi-redmi-note-4x-2731534.html το οποιο ειναι κατι μεταξυ tempered glass και screen protector και καλυπτει ολη την οθονη αφηνωντας μια λεπτη γραμμη - περιμετρικα- αερα.

Ερχεται σε 4-5 εργασιμες απο Γερμανια.

 

Αν ευκαιρείς βγάλε μια φωτογραφία να δούμε πως εφαρμόζει!

Link to comment
Share on other sites

Αν ευκαιρείς βγάλε μια φωτογραφία να δούμε πως εφαρμόζει!

 

Για καποιο λογο που δε γνωριζω δυστυχως δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφια:mad:

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Είναι το SMS που στέλνει το κινητό όταν το ανοίγεις για πρώτη φορά ή μετά από επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων ή μετά από factory reset. Σε ρωτάει αν θυμάσαι να αφήσεις την εφαρμογή Mi cloud να στείλει μήνυμα ο παροχος στον αριθμό σου(δε θυμάμαι πως ακριβώς το ζητάει) για να διασταύρωσει αν είσαι ο ίδιος που έχεις το λογαριασμό. Μπορείς να το απενεργοποιησεις από την εφαρμογή Ασφάλεια >δικαιώματα εφαρμογών >sms και να κλείσεις το διακόπτη από το Λογαριασμό Mi.

Διαφορετικά όταν σε ρωτάει να στείλει μήνυμα μην το επιτρέπεις

 

Άλλαξα λίγο σε ελληνικά για να βρω το path... Ζορίστηκα λίγο αλλά τελικά το βρήκα. Για την ακρίβεια, το path γράφεται: Άδειες >δικαιώματα εφαρμογών >sms (εκτός αν έχουμε διαφορετική ROM). Κλειστό τον βρήκα τον διακόπτη που λες. Δε ξέρω αν το έκανα σήμερα που είχα τρελαθεί να αλλάζω πράγματα στις ρυθμίσεις...

 

By the way, ακόμα ψιλοχαμένα τα έχω με τον κατάλογο των Settings, πολύ πράμα ρε γμτ. Συν το ότι κάποια settings που τα δοκίμαζα με αφορμή το post του @Antretng, δεν ξέρω καν τι κάνουν. Π.χ. στα Apps στο Contacts and dialer-->Custom Notification, το "Notification light" τι ακριβώς κάνει; Γιατί είτε το βάλω στο on είτε στο off, η συμπεριφορά του τηλεφώνου είναι ακριβώς η ίδια όσον αφορά το led (αναβοσβήνει και στις 2 περιπτώσεις).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Ενδιαφέρομαι για αγορά της συγκεκριμένης συσκευής. Κοίταξα Σκρουτζ και πήρα και ρώτησα σε μαγαζί που μου είπαν ότι είναι η Global Version με την 800άρα (τους έχουν ρωτήσει κι άλλοι λένε), αλλά έχει κινέζικο φορτιστή. Γίνεται αυτό?

 

Έχετε μήπως κανένα δοκιμασμένο λίνκ από Σκρουτζ ώστε να ξέρω ότι σίγουρα παίρνω σωστό?

 

Επίσης, απ'ότι έχω καταλάβει, το Note 4 Global ουσιαστικά είναι το 4X + Snapdragon + 800άρα έτσι? (δλδ καλύτερη κάμερα, μικροδιαφορές στο σασί κλπ)

 

Ευχαριστώ!

Edited by mandiom
Link to comment
Share on other sites

Το global έχει ευρωπαϊκό φορτιστη. Για περισσοτερα δες καλυτερα το πρωτο μηνυμα. Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,

 

εχει δοκιμασει κανεις παρομοιο τζαμακι; http://microcenter.gr/full-tempered-glass-xiaomi-redmi-note-4-adixaraktiko-gyali-0-25mm-mayro?search=redmi%20note%204&page=4

εχει ενα μαυτο πλαισιο περιμετρικα, από οτι μου ειπαν τα παιδια εκει ειναι τα μονα που καθονται καλα σε 2.5δ οθονη. Η αληθεια ειναι πως δεν ειχα ξαναδει και αν τα ειχαν εκει θα το επερνα να δοκιμασω, αλλα θα φερουν απο εβδομαδα

 

Γνωμη κανεις; Λετε να λεει τιποτα η απλα αλλο ενα 8αρακι για τζαμακι πεταμενο; :p

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,

 

εχει δοκιμασει κανεις παρομοιο τζαμακι; http://microcenter.gr/full-tempered-glass-xiaomi-redmi-note-4-adixaraktiko-gyali-0-25mm-mayro?search=redmi%20note%204&page=4

εχει ενα μαυτο πλαισιο περιμετρικα, από οτι μου ειπαν τα παιδια εκει ειναι τα μονα που καθονται καλα σε 2.5δ οθονη. Η αληθεια ειναι πως δεν ειχα ξαναδει και αν τα ειχαν εκει θα το επερνα να δοκιμασω, αλλα θα φερουν απο εβδομαδα

 

Γνωμη κανεις; Λετε να λεει τιποτα η απλα αλλο ενα 8αρακι για τζαμακι πεταμενο; :p

 

καλημερα..προχτες που εβαλα ενα ηταν χαλια η κατασταση ...ασε που δεν αναβανε τα πληκτρα σε αυτο που εβαλα .

Το εβγαλα νυχτα.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα..προχτες που εβαλα ενα ηταν χαλια η κατασταση ...ασε που δεν αναβανε τα πληκτρα σε αυτο που εβαλα .

Το εβγαλα νυχτα.

 

Ωραιος φιλε ευχαριστω, διαβασα πως και αλλα παιδια ειχαν το ιδιο θεμα με αυτες οποτε καλυτερα μακρια...

 

απο οτι φαινεται προς το παρον θα βολευτω με μια ζελατινα της nilkin που ειχε μαζι με την θηκη και βλεπουμε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το MIUI ειναι τοσο μπερδεμα στις ρυθμισεις η γενικα το Android 6 εχει αυτο το χουσουρι;

 

Ειναι σπαστικο αυτο με τα δικαιωματα πηγα εχθες να βαλω το Sygic και δεν εβρισκε δορυφορο και μετα λεω ωχ πρεπει να παω να του δωσω προσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο θελω να τα σπασω ολα...

3βδομαδες εχω κανει την παραγγελια και δεν εχει πατησει ελλαδα

IMG_0071.jpg

Edited by kflabouris

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Ποσο θελω να τα σπασω ολα...

3βδομαδες εχω κανει την παραγγελια και δεν εχει πατησει ελλαδα

IMG_0071.jpg

 

Υπομονή. Μπες και στα Ελτά να δεις. Κάποιες φορές δεν ενημερώνετε έγκαιρα το σύστημα.

Πάντως από την στιγμή που το δεις Ελτά σε ~ 2 με 3 μέρες θα το έχεις.

Περίπου 25 ημέρες κάνει οπότε καλά είσαι ακόμη.

Υπομονή.:)

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή. Μπες και στα Ελτά να δεις. Κάποιες φορές δεν ενημερώνετε έγκαιρα το σύστημα.

Πάντως από την στιγμή που το δεις Ελτά σε ~ 2 με 3 μέρες θα το έχεις.

Περίπου 25 ημέρες κάνει οπότε καλά είσαι ακόμη.

Υπομονή.:)

 

Ναι ξερω,ελπιζω να ανανεωθει μεσα στην μερα για να το εχω απο βδομαδα...και στα ελτα το ιδιο λεει,τα τσεκαρω ταυτοχρονα μπας κα εκπληξει καποιο...:(:(:(:lol:

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα.α με την θερμοκρασία της συσκευής...

Ενώ ειμουνα στο αμάξι μίλαγα με bluetooth hands free, και είχα την συσκευή στα χέρια...

Όταν τελείωσα το τηλέφωνο είδα ότι μου είχε βγάλει ειδοποίηση ότι η συσκευή έχει ψηλή θερμοκρασία...

Είχε φτάσει τους 44 βαθμούς...

Σε σας έχει βγάλει ποτέ ειδοποίηση για θερμοκρασία;;;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στανταρ εχεις θεμα. Να ηταν κατω απο τον ηλιο να πω ζεστανε η μεταλλικη πλατη. Αλλα εσυ το ειχες στο χερι και δεν εκανες καν κατι βαρυ (απλη κληση οχι βαρυ game)

 

Του κανες hard reset? Αν ναι, τοτε παρε τηλεφωνο το καταστημα να δεις τι μπορει να γινει. Ανεβαζεις συχνα θερμοκρασιες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά απο 3 χρόνια πήρα την απόφαση ν'αλλάξω το κινητο θρύλος (Lg G2) μιας και τα έχει φτύσει μετά από τόσα ρουταρίσματα ρομς κ κερνελς. . Πέρυσι πήρα στην κοπέλα μου το Redmi note 3 pro απο Κίνακ το βρήκα πολύ καλό. Τώρα είμαι ανάμεσα σε redmi note 4x με snapdragon ή redmi note 4 global edition το 32αρι 3 γιγα ραμ. Μ' ενδιαφέρει κυρίως να είναι γρήγορο, όχι πολλά bugs. Δεν μ ενδιαφέρει η κάμερα. Πρότεινετε αυτό ή κάτι άλλο? Budget 140-180 €. Αγοράζω κ απο Κίνα αν είναι ν' νέβει λίγο το budget για κάτι καλύτερο. Αξίζει η διαφορά για το mi 5?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...