Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η κάρτα καυσαερίων εκδίδεται όταν κλείσει ένα χρόνο το αυτοκίνητο.

Το είχα διαβάσει σε κάποιο έντυπο αλλά και στο δικό μου αυτοκίνητο πάνω στον χρόνο μου την εκδόσανε.

 

Ετσι ακριβως για ολα τα αυτοκινητα.Μετα καθε χρονο παλι ασχετα με τα service.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η κάρτα καυσαερίων εκδίδεται όταν κλείσει ένα χρόνο το αυτοκίνητο.

Το είχα διαβάσει σε κάποιο έντυπο αλλά και στο δικό μου αυτοκίνητο πάνω στον χρόνο μου την εκδόσανε.

Ακριβώς έτσι.Ολα τά οχήματα πού έχουν συμπληρώσει ένα χρόνο κυκλοφορίας,υποχρεούνται σέ εκδοση κάρτας καυσαερίων ή οποία πρέπει νά ανανεώνεται καθ'έτος.Επίσης τά οχήματα πού εχουν συμπληρώσει 4 έτη κυκλοφορίας,υποχρεούνται σέ έλεγχο από Κ.Τ.Ε.Ο καί μετά από αυτόν τόν πρώτο έλεγχο,κάθε 2 έτη γιά επανέλεγχο.

:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης τά οχήματα πού εχουν συμπληρώσει 4 έτη κυκλοφορίας,υποχρεούνται σέ έλεγχο από Κ.Τ.Ε.Ο καί μετά από αυτόν τόν πρώτο έλεγχο,κάθε 2 έτη γιά επανέλεγχο.

 

Να συμπληρωσω με βαση την ημερομηνια εκδοσης αδειας κυκλοφοριας και ανοχη μια βδομαδα μετα τον καθορισμενο χρονο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θα ηθελα να θεσω ενα θεμα οσον αφορα τις αναρτησεις - κρατηματα του αυτοκινητου μας. Τι λετε ποια ειναι η γνωμη σας?
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να θεσω ενα θεμα οσον αφορα τις αναρτησεις - κρατηματα του αυτοκινητου μας. Τι λετε ποια ειναι η γνωμη σας?

 

Οι αναρτησεις ειναι οι πιο σκληρες που ειχα σε αμαξι αλλα το κρατημα πολυ καλο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Οι αναρτησεις ειναι οι πιο σκληρες που ειχα σε αμαξι αλλα το κρατημα πολυ καλο.

Οσον αφορα τα κρατηματα θελω να πω οτι προσφατα οδηγησα το αυτοκινητο του πατερα μου ενα volvo s40, μπορω να πω οτι με παραξενεψε το γεγονος οτι μαλλον εχει καλυτερα κρατηματα απο το δικο μας!Εμπαινες στις στροφες και ενιωθες οτι το αμαξι ηταν εκει, μιλαμε για ασφαλεια, με το δικο μας η αληθεια ειναι οτι στις στροφες ειμαι λιγο κρατημενος γιατι βλεπω οτι το αυτοκινητο δεν κραταει.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα κρατηματα θελω να πω οτι προσφατα οδηγησα το αυτοκινητο του πατερα μου ενα volvo s40, μπορω να πω οτι με παραξενεψε το γεγονος οτι μαλλον εχει καλυτερα κρατηματα απο το δικο μας!Εμπαινες στις στροφες και ενιωθες οτι το αμαξι ηταν εκει, μιλαμε για ασφαλεια, με το δικο μας η αληθεια ειναι οτι στις στροφες ειμαι λιγο κρατημενος γιατι βλεπω οτι το αυτοκινητο δεν κραταει.

 

Αν μιλησουμε για κρατηματα και μονο το κορυφαιο που εχω οδηγησει ηταν το Peugeot 206 cc της κορης μου.Τσουλαγε σαν σε σιδηροτροχια πανω σε στροφες .Κατα τα αλλα ομως αστα να πανε σαν αμαξι.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τό κράτημα τού civic sedan πού έχω.Έχει αρκετά μαλακή ανάρτηση στήν ευθεία -σέ σύγκριση μέ τό nissan primera πού είχα- αλλά στίς στροφές ή ανάρτηση από ένα σημείο καί μετά σκληραίνει.Τό έχω πιέσει αρκετά στίς στροφές τής Κατάρας,τού Μενιδίου,τού Μπράλου καί τού Δομοκού καί δέν μέ έχει απογοητεύσει.Στίς συγκεκριμένες στροφές καί σέ σύγκριση μέ opel vectra 2.0,mazda3 2.0 & skoda octavia5 1.6,είναι οριακά πίσω από τό mazda καί άνετα μπροστά από τά opel & skoda.Tό volvo s40 πού αναφέρει ό συμφορουμίτης kosgot,πως καί τό mazda 3 είναι βασισμένα στό σασσί καί τίς αναρτήσεις τού ford focus.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι το κράτημα είναι χάλια. Ειδικά αν παίξεις λίγο με το τιμόνι το πίσω μέρος πάει πέρα δώθε...

 

μαλλον εγω και οσους γνωστους εχω (και εχω πολλους)που εχουν το ιδιο αυτοκινητο ειμαστε τυχεροι γιατι δεν κανει αυτο που λες το δικο μας!!!

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

μαλλον εγω και οσους γνωστους εχω (και εχω πολλους)που εχουν το ιδιο αυτοκινητο ειμαστε τυχεροι γιατι δεν κανει αυτο που λες το δικο μας!!!

 

Κι εγω αναμεσα σε αυτους !!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αναμεσα σε αυτους !!!!

 

 

ενοιτε οτι εισαι μεσα σε αυτους:)

 

ξερεις μερικες φορες ακουγοντε καποιες υπερβολες που απορω αν τα λενε για πλακα η εμεις εχουμε αλλα αυτοκινητα!

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι το κράτημα είναι χάλια. Ειδικά αν παίξεις λίγο με το τιμόνι το πίσω μέρος πάει πέρα δώθε...
Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα τό συγκεκριμένο αυτοκίνητο?Δέν έχω ακούσει κανέναν νά λέει ότι τό civic δέν εχει καλό κράτημα. Edited by ermis1964
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα τό συγκεκριμένο αυτοκίνητο?Δέν έχω ακούσει κανέναν νά λέει ότι τό civic δέν εχει καλό κράτημα.

 

Το δικό μου δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολοι το ιδιο αυτοκινητο εχουμε και ξερουμε πολυ καλα ποια ειναι τα κρατηματα του. Σαν αυτοκινητο εχει τα φυσιολογικα κρατηματα, τιποτα παραπανω, τιποτα το ιδιαιτερο, αυτη ειναι η αληθεια. Προσωπικα θα περιμενα να ειχε καλυτερα, αυτη ειναι η αποψη μου. Δεν ξερω ισως να φταιει ο ημιακαμπτος αξονας...
Link to comment
Share on other sites

Γιά τό 5θυρο civic δέν έχω προσωπική άποψη γιατί δέν τό έχω οδηγήσει.Αυτά πού ακούω είναι ότι έχει αρκετά καλό κράτημα αλλά είναι πολύ σκληρή ή ανάρτηση.Τά civic έχουν διαφορές στήν πίσω ανάρτηση.Τό μέν 5θυρο έχει ημιάκαμπτο άξονα,τό δέ civic sedan έχει διπλά ψαλίδια.Πάντως αυτό πού διαβάζω εδώ περί ανασφάλειας στίς στροφές δέν τά έχω ακούσει ξανά.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Γιά τό 5θυρο civic δέν έχω προσωπική άποψη γιατί δέν τό έχω οδηγήσει.Αυτά πού ακούω είναι ότι έχει αρκετά καλό κράτημα αλλά είναι πολύ σκληρή ή ανάρτηση.Τά civic έχουν διαφορές στήν πίσω ανάρτηση.Τό μέν 5θυρο έχει ημιάκαμπτο άξονα,τό δέ civic sedan έχει διπλά ψαλίδια.Πάντως αυτό πού διαβάζω εδώ περί ανασφάλειας στίς στροφές δέν τά έχω ακούσει ξανά.
Συμφωνω, η διαφορα αυτη πιστευω παιζει σημαντικο ρολο αναμεσα στο πενταθυρο και σενταν. Η υπερβολη σε ολα τα πραγματα δεν ειναι καλη!Δεν μπορουμε να πουμε οτι το 5θυρο ειναι και το καλυτερο στις στροφες αλλα ουτε και το χειροτερο, η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση. Απλα δικη μου αποψη ειναι οτι το περιμενα λιγο καλυτερο. Για το σενταν δεν μπορω να εκφερω γνωμη δεν το εχω οδηγησει, αλλα κατι μου λεει οτι τα διπλα ψαλιδια πιθανον να κανουν την διαφορα ή μαλλον σιγουρα!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά , κάποια ανθρωποεϊδη με έλλειψη παιδείας μου κάνανε χαρακίες και σχηματισαν tags (σαν αυτά τον γκραφιτι) στην πίσω πόρτα από την πλευρά του οδηγού.

Επειδή οι χαρακίες δεν είναι τόσο βαθιές ,έχετε να μου προτείνετε κάποιου είδους αλοιφή ή παρόμοιο σκέυασμα για να ''επουλώσω'' τις χαρακιές ;

 

υ.γ.1. έχω ένα μπουκαλάκι με το χρώμα του αυτοκινήτου που μου το είχαν δώσει απο την αντιπροσωπεια ,αλλά δεν νομίζω να κάνει για την δική μου συγκεκριμένη περίπτωση

 

υ.γ.2. το πρόβλημα με τις χαρακίες στα αυτοκίνητα έχει αρχίσει και παίρνει μεγάλες διαστάσεις παρόμοιες με αυτές των μουτζωρωμάτων των γκραφιτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά , κάποια ανθρωποεϊδη με έλλειψη παιδείας μου κάνανε χαρακίες και σχηματισαν tags (σαν αυτά τον γκραφιτι) στην πίσω πόρτα από την πλευρά του οδηγού.

Επειδή οι χαρακίες δεν είναι τόσο βαθιές ,έχετε να μου προτείνετε κάποιου είδους αλοιφή ή παρόμοιο σκέυασμα για να ''επουλώσω'' τις χαρακιές ;

 

υ.γ.1. έχω ένα μπουκαλάκι με το χρώμα του αυτοκινήτου που μου το είχαν δώσει απο την αντιπροσωπεια ,αλλά δεν νομίζω να κάνει για την δική μου συγκεκριμένη περίπτωση

 

υ.γ.2. το πρόβλημα με τις χαρακίες στα αυτοκίνητα έχει αρχίσει και παίρνει μεγάλες διαστάσεις παρόμοιες με αυτές των μουτζωρωμάτων των γκραφιτι.

 

Καλημέρα,θα πάρεις μια αλοιφή για γρατζουνιές την οποία μπορείς να την προμηθευτείς απο μαγαζιά με είδη περιποίησης αυτοκινήτων (π.χ 3Μ) μέχρι και στο Praktiker βρίσκεις.Με λίγη επιμονή αν δεν έχει πάρει χρώμα θα εξαλειφθούν;)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά , κάποια ανθρωποεϊδη με έλλειψη παιδείας μου κάνανε χαρακίες και σχηματισαν tags (σαν αυτά τον γκραφιτι) στην πίσω πόρτα από την πλευρά του οδηγού.

Επειδή οι χαρακίες δεν είναι τόσο βαθιές ,έχετε να μου προτείνετε κάποιου είδους αλοιφή ή παρόμοιο σκέυασμα για να ''επουλώσω'' τις χαρακιές ;

 

υ.γ.1. έχω ένα μπουκαλάκι με το χρώμα του αυτοκινήτου που μου το είχαν δώσει απο την αντιπροσωπεια ,αλλά δεν νομίζω να κάνει για την δική μου συγκεκριμένη περίπτωση

 

υ.γ.2. το πρόβλημα με τις χαρακίες στα αυτοκίνητα έχει αρχίσει και παίρνει μεγάλες διαστάσεις παρόμοιες με αυτές των μουτζωρωμάτων των γκραφιτι.

 

Πάρε τήν αλοιφή τής Arexons τόν τύπο Mirage Rimuovi Graffi.Είναι σχετικά φθηνή καί τήν βρίσκεις εύκολα καί σέ super market.Χρησιμοποίησε την αλοιφή σέ κρύο αμάξωμα.Δηλαδή νά μήν είναι στόν ήλιο καί είναι ζεστή ή λαμαρίνα.Αν δέν έχει πειραχτεί τό χρώμα θά κάνεις δουλειά,αλλιώς πήγαινε στήν Gips away.

:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Αν δέν έχει πειραχτεί τό χρώμα θά κάνεις δουλειά,αλλιώς πήγαινε στήν Gips away.

 

 

Να διορθωσω παντα φιλικα

 

http://www.chipsaway.gr/

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Να διορθωσω παντα φιλικα

 

http://www.chipsaway.gr/

 

η και paint bull που ειναι αρκετα φθηνοτεροι

http://www.paintbull.gr/

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά , κάποια ανθρωποεϊδη με έλλειψη παιδείας μου κάνανε χαρακίες και σχηματισαν tags (σαν αυτά τον γκραφιτι) στην πίσω πόρτα από την πλευρά του οδηγού.

Επειδή οι χαρακίες δεν είναι τόσο βαθιές ,έχετε να μου προτείνετε κάποιου είδους αλοιφή ή παρόμοιο σκέυασμα για να ''επουλώσω'' τις χαρακιές ;

 

υ.γ.1. έχω ένα μπουκαλάκι με το χρώμα του αυτοκινήτου που μου το είχαν δώσει απο την αντιπροσωπεια ,αλλά δεν νομίζω να κάνει για την δική μου συγκεκριμένη περίπτωση

 

υ.γ.2. το πρόβλημα με τις χαρακίες στα αυτοκίνητα έχει αρχίσει και παίρνει μεγάλες διαστάσεις παρόμοιες με αυτές των μουτζωρωμάτων των γκραφιτι.

Περαστικά:worry:

Επειδή την έχω πάθει (ευτυχώς σε μικρή επιφάνεια) μή χρησιμοποιησεις σε καμία περίπτωση το πινελάκι με το χρώμα.. Θα σου το κάνει ανάγλυφο και θα φαίνεται πολύ χειρότερα.. Το χρώμα μόνο σε χτυπήματα απο πετραδάκια ή γρατσουνίτσες και με μία οδοντογλυφίδα για να μη τρέχει!!

Η αλοιφή κάτι ψιλά μπορεί να κάνει απλά να το απαλύνει αλλα όχι σπουδαία πράγματα..

Πές μας τελικά τι έγινε...;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...