Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα παιδια, θα ηθελα να ρωτησω αν εχουν σπασει σε κανεναν τα προβολακια ομιχλης. Σε εμένα εσπασαν και τα δυο!!!!!!!!!Το πρώτο πριν απο καιρο και το δευτερο διαπιστωσα σημερα οτι εχει ραγισει σαν ιστο αραχνης!!!!!!!!! και ειναι ετοιμο φυσικα να πεσει!Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω απογοητευτηκα σημερα. Εν τω μεταξυ εχω βρει απο Αθηνα ενα μαγαζι που φερνει τα γνησια με τη μιση σχεδον τιμη απο την αντιρποσωπεια αλλα και τα δυο ρε παιδια!?, και η φφαση ειναι οτι δεν καταλαβα πως εσπασαν και τα δυο, τι να πω!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά τι ισχύει με το Service ???

 

Αν δείτε στο ίδιο thread στην σελίδα 190 αυτό που γράφει ο ermis1964

θα δείτε οτι έχει επίσημη απάντηση οτι το service γινεται ανα 20.000km ή 1 χρόνο (όποιο έρθει πρωτο)

 

Δείτε εδώ -- > http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=61525&page=190

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ισχυει για τα νεα αυτοκινητα που εχουν μονο 3 χροναι εγγυηση Honda .Οσα εχουν και την δυναμικη του Σαρακακη πρεπει να περνανε για ελεγχο καθε χρονο ή 10.0000 χλμ.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τά διαστήματα σέρβις τά καθορίζει ό κατασκευαστής.Δέν τά καθορίζει ούτε ό αντιπρόσωπος,ούτε ή κάθε ασφαλιστική εταιρεία.Στήν συγκεκριμένη περίπτωση ο κατασκευαστής είναι σαφής.Ανά 20.000χλμ,ή 1 χρόνο.Η δυναμική εγγύηση αναφέρει ότι πρέπει νά τηρούνται οί οδηγίες σέρβις τού κατασκευαστή καί ορίζει -πρός ισχύν τής δυναμικής εγγύησης-τό μέγιστον τής απόκλισης,τών καθορισμένων σέρβις,χρονικά καί χιλιομετρικά.Τό έχω διαβάσει προσεκτικά τό εγχειρίδιο τής δυναμικής εγγύησης.Αν κάποιος έχει διαβάσει κάτι άλλο ας τό αναφέρει,γιά νά πληροφορηθούμε καί οί υπόλοιποι.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Τά διαστήματα σέρβις τά καθορίζει ό κατασκευαστής.Δέν τά καθορίζει ούτε ό αντιπρόσωπος,ούτε ή κάθε ασφαλιστική εταιρεία.Στήν συγκεκριμένη περίπτωση ο κατασκευαστής είναι σαφής.Ανά 20.000χλμ,ή 1 χρόνο.Η δυναμική εγγύηση αναφέρει ότι πρέπει νά τηρούνται οί οδηγίες σέρβις τού κατασκευαστή καί ορίζει -πρός ισχύν τής δυναμικής εγγύησης-τό μέγιστον τής απόκλισης,τών καθορισμένων σέρβις,χρονικά καί χιλιομετρικά.Τό έχω διαβάσει προσεκτικά τό εγχειρίδιο τής δυναμικής εγγύησης.Αν κάποιος έχει διαβάσει κάτι άλλο ας τό αναφέρει,γιά νά πληροφορηθούμε καί οί υπόλοιποι.

 

Για την εγγυηση που δινει ο κατασκευαστης σαφως και αυτος οριζει τους ορους,Για την εγγυηση ομως την επι πλεον ο αντιπροσωπος δεν μπορει να βαλει δικους του ορους ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γιά τό χρονικό διάστημα πέραν τής εργοστασιακής εγγύησης,σαφώς καί μπορεί ό αντιπρόσωπος νά καθορίσει τούς όρους.Δηλαδή πέραν τής 3ετίας καί μόνο,μπορεί νά θέσει τούς όποιους όρους εγγύησης.Στήν προκειμένη περίπτωση όμως δέν διαφοροποιείται από τά καθοριζόμενα εκ τού κατασκευαστή διαστήματα σέρβις.Τό μόνο πού αναφέρει είναι τό μέγιστο τής απόκλισης από τήν ημερομηνία καί τά χλμ τού προβλεπόμενου σέρβις.Επίσης αναφέρει καί τί δέν καλύπτει αυτή ή έξτρα εγγύηση,τά όποία είναι καί πάρα πολλά.Σέ σημείο μάλιστα πού νά αναρωτιέμαι άν αξίζει νά συνεχίσω τήν συντήρηση σέ εξουσιοδοτημένο συνεργείο,γιά νά έχω αυτήν την "δυναμική εγγύηση".Αν υπάρχει κάποιο έγγραφο,πού νά αναφέρει ότι πρέπει νά κάνουμε κάποια εργασία,ανά 10.000χλμ γιά νά ισχύει ή δυναμική εγγύηση,άς τό αναφέρει.Ο συμφορουμίτης MakTheo αναφέρει ότι υπάρχει κάποιο συμβόλαιο πού έχει υπογράψει.Αν θέλει άς μάς ενημερώσει γιά τό τί ακριβώς αναφέρετε στό συμβόλαιο αυτό.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρώτησα τηλεφωνικα τον άνθρωπο απ' τον οπόιο πήρε επίσημη απάντηση ο ermis1964 (στο ίδιο thread στην σελίδα 190) και μου είπε ξεκαθαρα οτι ανεξάρτητα από το πότε πήρες το CIVIC 1.8 το εργοστασιακό service όριζεται Max στα 20.000km. Το βιβλιαράκι του service έχει κουτάκια ανα 10.000km στην περίπτωση που κάποιος υποκειμενικά θεωρήσει οτι λόγω μετακινησεων στην πόλη έχει καταπονηθεί πολύ το αυτοκίνητό του και παει ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ για service στα 10.000

 

Προσωπικά, για να γλιτώσω τα άπειρα λεφτά που θελουνε στα Honda Service θα κάνω μια αλλαγή λάδιών στο συνεργείο της γειτονιάς και έπειτα στα +20.000km πάω se Service Honda.

 

Πληροφορικά :

1ο Service 8000km σε Ηοnda 84 euro (λογικο)

2o service 18.000km σε Honda και μονο για αλλαγη λαδιών, φίλτρο λαδιού μου πήρε 185 euro!!!! (διαφορετικό Honda Service απο το πρώτο... και σκοπεύω να πηγάινω σε διαφορετικά για να μην παρει κανεις 2 φορες λεφτά από μένα γιατι δεν γουστάρω την αισχροκερδια τους.)

Edited by tolito_083
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρώτησα τηλεφωνικα τον άνθρωπο απ' τον οπόιο πήρε επίσημη απάντηση ο ermis1964 (στο ίδιο thread στην σελίδα 190) και μου είπε ξεκαθαρα οτι ανεξάρτητα από το πότε πήρες το CIVIC 1.8 το εργοστασιακό service όριζεται Max στα 20.000km. Το βιβλιαράκι του service έχει κουτάκια ανα 10.000km στην περίπτωση που κάποιος υποκειμενικά θεωρήσει οτι λόγω μετακινησεων στην πόλη έχει καταπονηθεί πολύ το αυτοκίνητό του και παει ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ για service στα 10.000

 

Προσωπικά, για να γλιτώσω τα άπειρα λεφτά που θελουνε στα Honda Service θα κάνω μια αλλαγή λάδιών στο συνεργείο της γειτονιάς και έπειτα στα +20.000km πάω se Service Honda.

 

Πληροφορικά :

1ο Service 8000km σε Ηοnda 84 euro (λογικο)

2o service 18.000km σε Honda και μονο για αλλαγη λαδιών, φίλτρο λαδιού μου πήρε 185 euro!!!! (διαφορετικό Honda Service απο το πρώτο... και σκοπεύω να πηγάινω σε διαφορετικά για να μην παρει κανεις 2 φορες λεφτά από μένα γιατι δεν γουστάρω την αισχροκερδια τους.)

Μέ τόσα χρήματα κάνεις πλήρες ετήσιο σέρβις.Ανέφερε ποιό είναι τό συνεργείο αυτό,γιά νά ενημερωθεί ό κόσμος καί νά αποφύγει το "γδάρσιμο".Πάντως νά ξέρεις, ότι τά λάδια μπορείς νά τά αγοράζεις εσύ καί νά τά πηγαίνεις στό συνεργείο.Προσωπικά αυτό κάνω.θά γλυτώσεις αρκετά χρήματα.

:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Μέ τόσα χρήματα κάνεις πλήρες ετήσιο σέρβις.Ανέφερε ποιό είναι τό συνεργείο αυτό,γιά νά ενημερωθεί ό κόσμος καί νά αποφύγει το "γδάρσιμο".Πάντως νά ξέρεις, ότι τά λάδια μπορείς νά τά αγοράζεις εσύ καί νά τά πηγαίνεις στό συνεργείο.Προσωπικά αυτό κάνω.θά γλυτώσεις αρκετά χρήματα.

 

Μπορείς να μας πεις τι λαδια βαζεις, τι μαρκα και πόσο τα παίρνεις?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις τι λαδια βαζεις, τι μαρκα και πόσο τα παίρνεις?

Επειδή ό Σαρακάκης,πρότεινε όταν τό αγόρασα τό αυτοκίνητο τά Shell,αυτά χρησιμοποιώ.Αγοράζω τό Shell Helix Ultra 5w-40 πλήρως συνθετικό.Τό αγόρασα τόν Οκτώβριο,44 ευρώ τό 5λίτρο.Τό είχε προσφορά ό Λαμπριανίδης.Κανονική τιμή είναι 44 τό 4λίτρο.

:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ό Σαρακάκης,πρότεινε όταν τό αγόρασα τό αυτοκίνητο τά Shell,αυτά χρησιμοποιώ.Αγοράζω τό Shell Helix Ultra 5w-40 πλήρως συνθετικό.Τό αγόρασα τόν Οκτώβριο,44 ευρώ τό 5λίτρο.Τό είχε προσφορά ό Λαμπριανίδης.Κανονική τιμή είναι 44 τό 4λίτρο.

 

χθες εκανα το 2 σερβις 39900 χλμ μου πηραν 180 ευρω, λαδια 5-40 συνθετικα, φιλτρο λαδιου, φιλτρο καμπινας, ελεγχος του αυτοκινητου (τα γνωστα φωτα, φρενα κλπ), φιλτρο αερος, υγρο τζαμιων. Τι λετε πως σας φαινεται η τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα, μονο για λάδια και φίλτρο λαδιου και καμπινας σου πηρε 180 euro!!!

 

Παρα πολυ ακριβος, οπως και αυτος επι της πρωτοπαπαδάκη που πήγα τον Σεπτέμβριο και μου πηρε 182 euro μόνο για Λαδια, φίλτρο λαδιού και για μια κάρτα καυσαερίων.

Link to comment
Share on other sites

χθες εκανα το 2 σερβις 39900 χλμ μου πηραν 180 ευρω, λαδια 5-40 συνθετικα, φιλτρο λαδιου, φιλτρο καμπινας, ελεγχος του αυτοκινητου (τα γνωστα φωτα, φρενα κλπ), φιλτρο αερος, υγρο τζαμιων. Τι λετε πως σας φαινεται η τιμη?

Μιά χαρά είναι ή τιμή,δεδομένου ότι αντικατέστησαν καί φίλτρο καμπίνας καί φίλτρο αέρος.Σέ ποιό συνεργείο έκανες τό σέρβις?

:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

χθες εκανα το 2 σερβις 39900 χλμ μου πηραν 180 ευρω, λαδια 5-40 συνθετικα, φιλτρο λαδιου, φιλτρο καμπινας, ελεγχος του αυτοκινητου (τα γνωστα φωτα, φρενα κλπ), φιλτρο αερος, υγρο τζαμιων. Τι λετε πως σας φαινεται η τιμη?

πολύ καλή.

από που ???

Link to comment
Share on other sites

Νά αναφέρουμε τά συνεργεία,τίς υπηρεσίες καί σέ τί τιμές τίς προσφέρουν,γιά νά ενημερωνόμαστε όλοι.Νά μήν μάς πιάνουν στόν ύπνο καί νά μάς παίρνουν χρήματα χωρίς λόγο.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή η τιμή 180 ευρω με λάδια φιλτρο λαδιου και αέρος ??

 

Θα τρελαθουμε εντελώς ??

 

Τα λάδια αντε να κανουν 60 ευρω το φίλτρο λαδιού άλλα 20 και το αέρος το πολυ άλλα 30 και θέλουν άλλα 70 ευρώ εργασία ?

 

Μήπως παρακουράστηκαν ?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλα τα 180 για λαδια και φιλτρα...Μηπως μπερδευτηκες και σου αλλαξαν και τιποτα αλλο;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλα τα 180 για λαδια και φιλτρα...Μηπως μπερδευτηκες και σου αλλαξαν και τιποτα αλλο;
οχι αυτα που εγραψα μου αλλαξαν. Εσας δηλαδη ποσα σας παιρνουν για τις αναλογες εργασιες?
Link to comment
Share on other sites

χθες εκανα το 2 σερβις 39900 χλμ μου πηραν 180 ευρω, λαδια 5-40 συνθετικα, φιλτρο λαδιου, φιλτρο καμπινας, ελεγχος του αυτοκινητου (τα γνωστα φωτα, φρενα κλπ), φιλτρο αερος, υγρο τζαμιων. Τι λετε πως σας φαινεται η τιμη?

Εδώ γράφει τί άλλαξε στό σέρβις.Τά συνθετικά λάδια τά χρεώνουν περί τά 65-70 ευρώ,το φίλτρο λαδιου περί τά 10 ευρώ,τό φίλτρο καμπίνας περί τά 55 ευρώ.Τό φίλτρο αέρος καί τό υγρό τζαμιών,δέν γνωρίζω πόσο έχουν.Αν άλλαξε ο kosgot,όλα αυτά πού αναφέρει,πολύ καλά πλήρωσε.

:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ γράφει τί άλλαξε στό σέρβις.Τά συνθετικά λάδια τά χρεώνουν περί τά 65-70 ευρώ,το φίλτρο λαδιου περί τά 10 ευρώ,τό φίλτρο καμπίνας περί τά 55 ευρώ.Τό φίλτρο αέρος καί τό υγρό τζαμιών,δέν γνωρίζω πόσο έχουν.Αν άλλαξε ο kosgot,όλα αυτά πού αναφέρει,πολύ καλά πλήρωσε.

ολα αυτα ακριβως αλλαξα ερμις και να προσθεσω που την ξεχασα κιολας μου εβγαλαν και καρτα καυσαεριων.

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα ακριβως αλλαξα ερμις και να προσθεσω που την ξεχασα κιολας μου εβγαλαν και καρτα καυσαεριων.

Έκανες σέρβις σέ πολύ καλή τιμή kosgot.Τό συνεργείο είναι λίγο μακρυά.

Edited by ermis1964
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα πρώτο σέρβις και μου βγάλανε και κάρτα καυσαερίων.. Είναι λογικό? νόμιζα μετά απο 3 χρόνια βγάζουν για κτέο.. Εντάξει βασικά 10 € ήταν αλλά έχω απορία..
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα καυσαερίων εκδίδεται όταν κλείσει ένα χρόνο το αυτοκίνητο.

Το είχα διαβάσει σε κάποιο έντυπο αλλά και στο δικό μου αυτοκίνητο πάνω στον χρόνο μου την εκδόσανε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...