Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά , κάποια ανθρωποεϊδη με έλλειψη παιδείας μου κάνανε χαρακίες και σχηματισαν tags (σαν αυτά τον γκραφιτι) στην πίσω πόρτα από την πλευρά του οδηγού.

Επειδή οι χαρακίες δεν είναι τόσο βαθιές ,έχετε να μου προτείνετε κάποιου είδους αλοιφή ή παρόμοιο σκέυασμα για να ''επουλώσω'' τις χαρακιές ;

 

υ.γ.1. έχω ένα μπουκαλάκι με το χρώμα του αυτοκινήτου που μου το είχαν δώσει απο την αντιπροσωπεια ,αλλά δεν νομίζω να κάνει για την δική μου συγκεκριμένη περίπτωση

 

υ.γ.2. το πρόβλημα με τις χαρακίες στα αυτοκίνητα έχει αρχίσει και παίρνει μεγάλες διαστάσεις παρόμοιες με αυτές των μουτζωρωμάτων των γκραφιτι.

 

Πές μας τελικά τι έγινε...;)

 

Τελικά αγόρασα ένα καθαριστικό της 3Μ (μπουκαλάκι με το πηχτό υγρό + δώρο ειδικό πανάκι καθαρισμού), το οποίο το χρησιμουποήσα και μου εξαφάνισε τις χαρακιές αλλά και μείωσε την ζημιά σε κάποιες άλλες γρατσουνιές.

 

Χρειάζεται να ασκήσετε αρκετή πίεση για να κάνει καλή δουλειά το καθαριστικό ,στην αρχή δεν το έκανα δυνατά και δεν είχα καλό αποτέλεσμα, μετά όταν χρησιμοποίησα τα χέρια μου οσάν τριβείο και αντιγράφωντας την κινήσεις του είχα ένα καλό αποτέλεσμα.

------------------------

Αλλάζωντας θέμα θα ήθελα να ρωτήσω να μου πείτε έναν εύκολο τρόπο να πάρω τροφοδοσία 12V από το αυτοκίνητο για να τροφοδοτήσω έναν gps tracker που αγόρασα.

Σκέφθηκα να τοποθετήσω την συσκευή στο πορτπαγκαζ και να πάρω τροφοδοσία από τον αναπτήρα που υπάρχει εκεί ,αλλά το θέμα είναι να μην φαίνεται η συσκευή.

Γιατί διαθέτει φορτιστή αυτοκινήτου η συγκεκριμένη συσκεύη εντοπισμού θέσης ,αλλά δεν θέλω να φαίνεται ο φορτιστής φόρα-παρτίδα.

Μπορώ να βγάλω κάποια πλαστικά μέρη από εκείνο το σημείο (πορτπαγκαζ) και να πάρω την τροφοδοσία από πίσω από τον αναπτήρα ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά αγόρασα ένα καθαριστικό της 3Μ (μπουκαλάκι με το πηχτό υγρό + δώρο ειδικό πανάκι καθαρισμού), το οποίο το χρησιμουποήσα και μου εξαφάνισε τις χαρακιές αλλά και μείωσε την ζημιά σε κάποιες άλλες γρατσουνιές.

 

Χρειάζεται να ασκήσετε αρκετή πίεση για να κάνει καλή δουλειά το καθαριστικό ,στην αρχή δεν το έκανα δυνατά και δεν είχα καλό αποτέλεσμα, μετά όταν χρησιμοποίησα τα χέρια μου οσάν τριβείο και αντιγράφωντας την κινήσεις του είχα ένα καλό αποτέλεσμα.

------------------------

Αλλάζωντας θέμα θα ήθελα να ρωτήσω να μου πείτε έναν εύκολο τρόπο να πάρω τροφοδοσία 12V από το αυτοκίνητο για να τροφοδοτήσω έναν gps tracker που αγόρασα.

Σκέφθηκα να τοποθετήσω την συσκευή στο πορτπαγκαζ και να πάρω τροφοδοσία από τον αναπτήρα που υπάρχει εκεί ,αλλά το θέμα είναι να μην φαίνεται η συσκευή.

Γιατί διαθέτει φορτιστή αυτοκινήτου η συγκεκριμένη συσκεύη εντοπισμού θέσης ,αλλά δεν θέλω να φαίνεται ο φορτιστής φόρα-παρτίδα.

Μπορώ να βγάλω κάποια πλαστικά μέρη από εκείνο το σημείο (πορτπαγκαζ) και να πάρω την τροφοδοσία από πίσω από τον αναπτήρα ;

 

Mporeis na παρεις ταση απο τον αναπτηρα στο πορτπαγκαζ,παρεμβαλλοντας παντα μια ασφαλειοθηκη,αλλα μην ξεχνας οτι τα tracker δεν λειτουργουν σε υπογεια η σε δυσκολες περιοχες οπου συνηθως καταληγουν τα αυτοκινητα για διαλυση και ανταλλακτικα ποσο μαλλον εαν προσθεσεις και το κρυψιμο του σε ταπετσαριες

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν μπορέσει κάποιος παρακαλώ ας βοηθήσει,

Βγαίνει μόνιμα αέρας στα πόδια μου.

Ανάλογα με τη θερμοκρασία του αυτοκινήτου είναι ζεστός ή κρύος και λόγω του ότι το αυτοκίνητο είναι μαύρο και δεν έχω κλειστό parking, τώρα το καλοκαίρι τις περισσότερες ώρες της ημέρας το αυτοκίνητο βράζει.

Το έχω πάει σε δύο εξουσιοδοτημένα και κανένας δεν βρίσκει να έχει κάτι το αυτοκίνητο.

Παιδιά please help. Η κατάσταση είναι ανυπόφορη.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω διαβασει νομιζω και στο civinfo αλλα κι εγω μαυρο εχω και 10 ωρες την ημερα ειναι εκτεθειμενο αλλα δεν παρατηρω κατι τετοιο. Σιγουρα θα σε βοηθουσαν αν εβαζες αντιηλιακες μεμβρανες.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν μπορέσει κάποιος παρακαλώ ας βοηθήσει,

Βγαίνει μόνιμα αέρας στα πόδια μου.

Ανάλογα με τη θερμοκρασία του αυτοκινήτου είναι ζεστός ή κρύος και λόγω του ότι το αυτοκίνητο είναι μαύρο και δεν έχω κλειστό parking, τώρα το καλοκαίρι τις περισσότερες ώρες της ημέρας το αυτοκίνητο βράζει.

Το έχω πάει σε δύο εξουσιοδοτημένα και κανένας δεν βρίσκει να έχει κάτι το αυτοκίνητο.

Παιδιά please help. Η κατάσταση είναι ανυπόφορη.

 

Άναψε για λίγο το aircondition μέχρι να παγώσει ο αέρας και μετά σβήστω!

Μετά δεν θα ξαναβγεί ζεστός. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα έκανα το 3ο Service στα 34.000km (Για να εξηγούμαστε το service sta Honda civic μετά το 2008 ειναι ανά 20.000Km)

 

Είχα αγοράσει απο πρίν απο το g-market τα λάδια (Mobil 1 Formula ESP 5-30W) και πήγα και τα έβαλα μαζί με αλλαγή φίλτρου στον Χαρισιάδη που είναι στα Κάτω Πατήσια. (Γράμμου - Βίτσι 14)

 

Ήταν εξυπηρετικοτατος (!) και μαζί με μία κάρτα καυσαερίων με χρέωσε μόνο 25 Ευρώ...

 

Λάδια που αγόρασα 53 + 25 = 78 ευρω το 3ο service..... :)

 

Σόρρυ αν κάνω διαφήμιση αλλά μόνο έτσι ευνοείται ο ανταγωνισμός στην Ελλάδα, ο οποίος σήμερα άκουσα είναι κάτω απο αυτόν της Μποτσουάνας και της Ρουαντας!

Link to comment
Share on other sites

Για να εξηγούμαστε το service sta Honda civic μετά το 2008 ειναι ανά 20.000Km

 

 

 

Ή καθε 12 μηνες αν περασουν εστω και αν δεν εχουμε κανει 20.000 χλμ

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

μπροστα η πισω?

τα μπροστα τα εχω αλλαξει περιπου στα 25.000 αλλα ειχαν ψωμι ακομα

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Το Ιούνιο όταν πήγα για το service των 2 ετών στα ~23.500χλμ. , με πήραν τηλέφωνο και μου έιπαν πως τα τακάκια είναι αρκετά φθαρμένα και πως θα ήταν καλό να τα αλλάξω γιατί αργότερα εάν φθαρούν ακόμη περισσότερο θα πρέπει να αλλάξω τους δίσκους και αυτή η αλλαγή ειναι αρκετα ακριβή.

 

Αν θυμάμαι καλά το κόστος ήταν γύρω στα 250 ευρώ ,για ακριβές ποσό μπορώ να το κοιτάξω και να σας το πω πιο μετά.

 

υ.γ. τα παλαιά τακάκια μου τα έδωσαν σε μια σακκούλα , από μέσα μου σκέφθηκα εάν αυτά ήταν όντως τα δικά μου . Βέβαια κοίταξα και τους τροχούς μου και είδα πως κάτι είχαν αλλάξει.

 

Αυτά ...

Edited by plati
Link to comment
Share on other sites

για τα μπροστα μιλάω, πολυ ακριβα δεν ειναι ρε plati 250 ευρώ και για εμπρος και για πισω εδωσες τοσα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά ,

 

μόλις ανακάλυψα πως έχει ξεκολλήσει και έχει φύγει από την θέση του το σήμα της honda ( το Η ) ,αυτό που βρίσκεται στο κέντρο από τα μπροστινά φώτα.

Με την κίνηση του αυτοκινήτου πηγαινοέρχεται δεξία-αριστερά.

 

Πραγματικά ξενέρωσα , σας έχει συμβεί και σε σας ;

 

Δεν πίστευω να μου πόυνε καμμιά βλακεία ... :shoot::rocket: στον Σαρακάκη ...

 

 

υ.γ. μοντέλο honda civic 5θυρο μοντέλο 2008

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά ,

 

μόλις ανακάλυψα πως έχει ξεκολλήσει και έχει φύγει από την θέση του το σήμα της honda ( το Η ) ,αυτό που βρίσκεται στο κέντρο από τα μπροστινά φώτα.

Με την κίνηση του αυτοκινήτου πηγαινοέρχεται δεξία-αριστερά.

 

Πραγματικά ξενέρωσα , σας έχει συμβεί και σε σας ;

 

Δεν πίστευω να μου πόυνε καμμιά βλακεία ... :shoot::rocket: στον Σαρακάκη ...

 

 

υ.γ. μοντέλο honda civic 5θυρο μοντέλο 2008

 

Μου συνεβη πριν μερικους μηνες και αλλαξαν ολη την μασκα εντος εγγυησης....Το εχω 20 μηνες τωρα.

Μην δεχτεις να στο κολλησουν γιατι θα εχεις προβλημα σταγανοτητας.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σήμερα έκανα το 3ο Service στα 34.000km (Για να εξηγούμαστε το service sta Honda civic μετά το 2008 ειναι ανά 20.000Km)

 

Είχα αγοράσει απο πρίν απο το g-market τα λάδια (Mobil 1 Formula ESP 5-30W) και πήγα και τα έβαλα μαζί με αλλαγή φίλτρου στον Χαρισιάδη που είναι στα Κάτω Πατήσια. (Γράμμου - Βίτσι 14)

 

Ήταν εξυπηρετικοτατος (!) και μαζί με μία κάρτα καυσαερίων με χρέωσε μόνο 25 Ευρώ...

 

Λάδια που αγόρασα 53 + 25 = 78 ευρω το 3ο service..... :)

 

Σόρρυ αν κάνω διαφήμιση αλλά μόνο έτσι ευνοείται ο ανταγωνισμός στην Ελλάδα, ο οποίος σήμερα άκουσα είναι κάτω απο αυτόν της Μποτσουάνας και της Ρουαντας!

Τό συγκεκριμένο συνεργείο δέν ανήκει στό δίκτυο εξουσιοδοτημένων επισκευαστών τής Honda.Εχω επίσημη απάντηση από τόν αντιπρόσωπο Honda (Σαρακάκης).
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα τό ετήσιο σέρβις τού οχήματος.Είναι 3 ετών τό αυτοκίνητο καί έχει 31.200χλμ.Λάδια (Shell Helix Ultra 5w-40,40 ευρώ) καί φίλτρο καμπίνας (12 ευρώ) τά πήρα εγώ.Ανταλλακτικά πού έβαλε τό συνεργείο:1)Φίλτρο λαδιού 14 ευρώ 2)φίλτρο αέρος κινητήρα 30 ευρώ 3)καθαριστικό παρμπρίζ 2 ευρώ 4)απολυμαντικό A/C 13,5 ευρώ 5)Λάδια σαζμάν 28 ευρώ.Σύνολο:ανταλλακτικά 78 ευρώ + 60 ευρώ εργασία +12 ευρώ Κ.Ε.Κ=160 ευρώ.Τό σέρβις δηλαδή μαζί μέ Κ.Ε.Κ μού στοίχισε 212 ευρώ.Θεωρώ ότι είναι πολλά γιά ένα όχημα πού έχει διανύσει τόσα λίγα χλμ.Επιπλέον μού είπε πώς σέ 10.000χλμ μάλλον θά χρειαστεί τακάκια εμπρός-πίσω μέ κόστος ανταλλακτικών περί τά 200 ευρώ + 50 ευρώ τοποθέτηση.Νομίζω πώς ή φθορά τών τακακιών είναι πολύ πρόωρη ιδίως γιά ένα όχημα πού κινείται σχεδόν πάντα σέ εθνική όδό.Όπως καί νά έχει πάντως,θεωρώ τήν συντήρηση τού Ηonda αρκετά "αλμυρή" σέ σύγκριση μέ τό Νissan Primera πού είχα,πολύ δέ περισσότερο μέ τό Kia Pride πού έχω γιά νά κινούμε εντός τής πόλης.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω πως είναι τόσο ακριβό το σέρβις σου και πόσο μάλιστα όταν μιλάμε για το ετήσιο. Αρκετά πράγματα αλλάζονται και προαιρετικά για να είσαι εσύ σίγουρος περισσότερο, αλλά πιστεύω ότι όπου και να πήγαινες με όποιο αμάξι, τα 200 ευρώ για ένα ετήσιο σέρβις θα φεύγανε.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τίποτε δέν είναι προαιρετικό.Εχουν κατάλογο πού γράφει τί πρέπει νά κάνουν σέ κάθε σέρβις.Γιά νιωθω πιό σίγουρος παίρνω καινούργιο αυτοκίνητο.Δέν μού προσδίδει σιγουριά ή αντικατάσταση ανταλλακτικών χωρίς λόγο...Ισα-ίσα μού δημιουργεί ερωτηματικά.Προσωπικά τά 200 ευρώ γιά σέρβις σέ καινούργιο αυτοκίνητο τά θεωρώ πολλά.Δηλαδή άν παλιώσει καί αρχίσει νά ζητάει διάφορα πόσο θά μού στοιχίζει?
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Όταν αναφέρθηκα σε προαιρετικές αλλαγές εννοούσα τα τακάκια επειδή σου λέει για πρόωρη αλλαγή. Αποκλείεται με τέτοια χρήση να θέλουν τόσο νωρίς αλλαγή, τουλάχιστον 40,000khm πρέπει να σου βγάλουν πολύ άνετα ( μην σου πω ότι μετά τις 45,000- 50,000 khm θα είναι σε θέση για αλλαγή). Από εκεί και πέρα αν βάζεις πολύ επώνυμα ανταλλακτικά, είναι λογικό να πληρώνεις το κάτι παραπάνω. Ίσως να αλλάχτηκαν και κανά δυο πράγματα για πρώτη φορά, για αυτό να σου φάνηκαν και πολλά.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στό Nissan Primera (χωρίς Abs καί μέ ταμπούρα πίσω) πού είχα πρίν τό Civic,άλλαζα τακάκια κάθε 75.000-80.000χλμ,φερμουίτ πίσω κάθε 120.000χλμ περίπου,βαλβολίνες σαζμάν κάθε 60.000χλμ.Τό Civic γιατί νά βγάζει μόνο τά μισά χλμ,αφού έχει πιό ενισχυμένο σύστημα πέδησης καί τά εμπρόσθια τακάκια καταπονούνται λιγότερο.Μάλλον θέλουν νά μάς παίρνουν χρήματα καί εφευρίσκουν τρόπους.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να προσβάλω τον μηχανικό που εμπιστεύεσαι το αμάξι σου, μήπως τα βρίσκει όλα φθαρμένα και κάνει πρόωρες αλλαγές; Ποιό civic έχεις συγκεκριμένα; ( κωδικό αμαξώματος πές μου).

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δέν εμπιστεύομαι κανέναν μηχανικό,συμφορουμίτη.Όταν είχα τό Primera (Μοντέλο Ρ10 1995),καινούργιο γάρ,τού έκανα σέρβις σέ μεγάλο εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο στόν Πειραιά,στό συνεργείο τού οποίου ήταν αρχιμηχανικός φίλος μου.Όταν έφτασα 25.000χλμ (1 έτους τό όχημα 1996) παρουσιάστηκε πρόβλημα στό ρουλεμάν συμπλέκτη.Τό άφησα γιά αντικατάσταση (εντός εγγύησης) καί οί ΑΤΕΧΝΟΙ-ΑΝΙΚΑΝΟΙ-ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ,άφησαν ξέσφικτες τίς βίδες τής πίσω βάσης τού σαζμάν μέ αποτέλεσμα μετά από λίγα χλμ νά κοπούν οί βίδες καί νά πέσει τό μισό σαζμάν κάτω.Εγινε χαμός βέβαια.Πήρα ένα χρόνο εγγύηση ακόμη,έβαλαν καινούργιο σαζμάν καί πήραν τήν εξουσιοδότηση από τόν αντιπρόσωπο...Μόλις έληξε ή εγγύηση τού Primera έκανα τήν συντήρηση μόνος μου καί πήγαινα σέ συνεργείο ελάχιστες φορές γιά κάποιες "δύσκολες"εργασίες.Από τότε δέν αφήνω ποτέ τό αυτοκίνητο μόνο του στό συνεργείο.Αναγκαστικά τώρα όμως,πάω σέ κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο γιά νά έχω τήν εγγύηση.Εχω τό Civic sedan 10/2007. Edited by ermis1964
Σφαλμα
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Λάδια σασμάν καλά είναι να αλλάζονται κάθε 15.000khm. H καλύτερη λύση και αυτά που προτείνει η Honda είναι τα MTF 3 τα οποία μερικοί τα έχουν 9 ευρώ το λίτρο, ενώ άλλοι σε υποχρεώνουν να πάρεις το 20 λίτρο. Οπότε το δικό σου πρέπει να παίρνει 2,5 λίτρα περίπου, οπότε 23 ευρώ είναι ακριβώς η τιμή λαδιών ( ίσως να σου έριξε και κάποιο ενισχυτικό μέσα για αυτό έφτασες τα 28 ευρώ). Φίλτρο λαδιού μπορείς να βρείς και με 10 ευρώ. Το φίλτρο αέρος κινητήρα 30 ευρώ ξεκινά από 22 ευρώ και φθάνει μέχρι 28 ευρώ. Αυτά έπρεπε να αλλαχτούν. Τώρα για τις τιμές τις κοστολογεί η ίδια η Honda και από εκεί και πέρα τα χρήματα στα μηχανικά έχουν μικρές αποκλίσεις από συνεργείο σε συνεργείο (μιλάμε για εξουσιοδοτημένα συνεργεία πάντα). Τα τακάκια στα Honda είναι πολύ μειωμένης ποιότητας τα μανίσια και φθείρονται εύκολα. Οι τιμές του ξεκινάνε από 150 ευρώ και φθάνου μέχρι τα 200 ευρώ. Μιλάμε για εταιρίες όπως ferodo,mintex, κ.ά με πιο σπορ χαρακτήρα. Με απλά λόγια αν αναλογιστούμε και τις αυξήσεις σε εργατικά και προιόντα, πλέον ένα σερβις κοστίζει 150 με 200 ευρώ. Edited by Nagata

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάθε 15.000χλμ λάδια σαζμάν!Δέν είναι υπερβολή?Τό βιβλίο συντήρησης τού οχήματος αναφέρει ότι τά λάδια σαζμάν αλλάζονται κάθε 120.000χλμ καί σέ ειδικές συνθήκες κάθε 60.000χλμ ή 4 έτη.Στό εξουσιοδοτημένο συνεργείο μού έδειξε οδηγία τής Honda πού συστήνει αλλαγή κάθε 60.000χλμ ή 3 έτη.Χρέωσε 3 λίτρα λάδια σαζμάν πρός 9.30 ευρώ τό λίτρο.Οτι υπάρχουν επώνημα ανταλλακτικά στό ελεύθερο εμπόριο μέ αρκετά χαμηλότερη τιμή από τά γνήσια τό γνωρίζω.Τό Kia Pride πού έχω γιά τήν πόλη μέ τέτοια ανταλλακτικά τό συντηρώ.Άλλωστε τό φίλτρο καμπίνας πού αντικατεστάθη τό είχα πάρει εγώ πρός 12 ευρώ.Τό γνήσιο μού τό είχαν χρεώσει πρό 2ετίας περί τά 55 ευρώ.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Κάθε 15.000χλμ λάδια σαζμάν!Δέν είναι υπερβολή?Τό βιβλίο συντήρησης τού οχήματος αναφέρει ότι τά λάδια σαζμάν αλλάζονται κάθε 120.000χλμ καί σέ ειδικές συνθήκες κάθε 60.000χλμ ή 4 έτη.Στό εξουσιοδοτημένο συνεργείο μού έδειξε οδηγία τής Honda πού συστήνει αλλαγή κάθε 60.000χλμ ή 3 έτη.Χρέωσε 3 λίτρα λάδια σαζμάν πρός 9.30 ευρώ τό λίτρο.Οτι υπάρχουν επώνημα ανταλλακτικά στό ελεύθερο εμπόριο μέ αρκετά χαμηλότερη τιμή από τά γνήσια τό γνωρίζω.Τό Kia Pride πού έχω γιά τήν πόλη μέ τέτοια ανταλλακτικά τό συντηρώ.Άλλωστε τό φίλτρο καμπίνας πού αντικατεστάθη τό είχα πάρει εγώ πρός 12 ευρώ.Τό γνήσιο μού τό είχαν χρεώσει πρό 2ετίας περί τά 55 ευρώ.

 

Κάθε 15.000khm περίπου αλλάζεις σε σπορ αυτοκίνητα, μπερδεύτηκα, σόρρυ για το λάθος παραπάνω. Η αλλαγή σε συμβατικά γίνεται περίπου στις 100,000 με 110,000 khm.Το λάδι που έβαλε είναι το συνηθισμένο και δοκιμασμένο από την Honda MTF 3 που κυκλοφορεί από το 2007 και θεωρώ ότι στο έδωσε σε καλή τιμή. Από εκεί και πέρα δηστυχώς αυτές είναι οι τιμές για service. :)

Edited by Nagata

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μέ αυτές τίς τιμές γιά σέρβις,δέν θά πρέπει νά παραπονούνται πού δέν έχουν δουλειά.Πολλοί ιδιοκτήτες οχημάτων μέ τήν λήξη τής τριετούς εγγύησης δέν πηγαίνουν ξανά σέ εξουσιοδοτημένα συνεργεία.Εξυπηρετούνται σέ συνοικιακά γενικά συνεργεία μέ κόστος πολύ χαμηλότερο.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...