Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ok. Μηπως ξερεις τι να κανω?Αμα του δωσω αριθμο πλαισιου λες να το βρει?

 

Θα σου προτεινα να ρωτησεις τα παιδια στο ελληνικο κομματι του http://www.civinfo.com

 

Εχει ψαγμενα παληκαρια εκει .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

.

 

Να βαλω καινουριο προβολακι (το ιδιο ακριβως) οχι να το αλλαξω με κατι αλλο, γιατι μου εσπασε το τζαμακι του και η λαμπα, πρεπει να το χτυπησε καμια πετρα στο δρομο. Αυτος μου ειπε οτι εχει το γνησιο προβολακι αλλα λεει ειναι δυο τυποι ο ενας κοστιζει 75 ευρω και ο αλλος 105 ευρω, για αυτο μου λεει να δω ποιο ειναι το δικο μου το θεμα ειναι πως?Δεν μπορω να το δω αν δεν βγει,μονο το τζαμι εχει σπασει και η λαμπα κατα τα αλλα το η βαση ειναι αθικτη απο το προβολακι.

 

 

Νομιζω οτι ειναι το ακριβο και η μαρκα του ειναι Magneti Marelli αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος, πρεπει να βγαλεις το παλιο και να το τσεκαρεις..

Κατω απο το προβολακι (κατω στον προφυλακτηρα) εχει ενα καπακι πλαστικο στρογγυλο, το βγαζεις και εχει ενα 10αρακι παξιμαδακι, το ξεβιδωνεις και παιρνεις το προβολακι στα χερια, ειναι σχετικα ευκολο.. Ετσι μπορεις να δεις ακριβως την μαρκα απο το προβολακι και να μην κανεις λαθος..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι το ακριβο και η μαρκα του ειναι Magneti Marelli αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος, πρεπει να βγαλεις το παλιο και να το τσεκαρεις..

Κατω απο το προβολακι (κατω στον προφυλακτηρα) εχει ενα καπακι πλαστικο στρογγυλο, το βγαζεις και εχει ενα 10αρακι παξιμαδακι, το ξεβιδωνεις και παιρνεις το προβολακι στα χερια, ειναι σχετικα ευκολο.. Ετσι μπορεις να δεις ακριβως την μαρκα απο το προβολακι και να μην κανεις λαθος..

Ευχαριστώ Μακtheo εισαι και ο πρώτος.Θα δω αν μπορω να το κανω και θα σου πω.Παρεπιπτόντως αλλαξες λαστιχα στο αυτοκινητο σου και αν ναι ποια εβαλες?Τα παρηγγειλες απο διαδικτυο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μακtheo εισαι και ο πρώτος.Θα δω αν μπορω να το κανω και θα σου πω.Παρεπιπτόντως αλλαξες λαστιχα στο αυτοκινητο σου και αν ναι ποια εβαλες?Τα παρηγγειλες απο διαδικτυο?

 

Οχι ακομα δεν τα εχω αλλαξει αλλα οταν ερθει η ωρα σιγουρα θα τα αγορασω απο το internet και συγκεκριμενα απο το camskill.co.uk , οι τυποι ειναι αψογοι, εχω φερει για φιλους και γνωστους και οι τιμες τους ειναι παντα οι χαμηλοτερες που εχω δει οταν ψαχνω..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Οχι ακομα δεν τα εχω αλλαξει αλλα οταν ερθει η ωρα σιγουρα θα τα αγορασω απο το internet και συγκεκριμενα απο το camskill.co.uk , οι τυποι ειναι αψογοι, εχω φερει για φιλους και γνωστους και οι τιμες τους ειναι παντα οι χαμηλοτερες που εχω δει οταν ψαχνω..

 

εγω λεω οταν τα αλλαξα να βαλω τα BRIDGESTONE TYRES / CAR / BRIDGESTONE RE070 POTENZA BRIDGESTONE RE 070 - 225/45R17 90W TL (530 euro me metaforika) ή τα TOYO TYRES / CAR / TOYO T1R PROXES TOYO T1 R - 225/45R17 94Y XL TL (395 euro me metaforika). Τι λες ποιο απο τα δύο?Τα potenza ειναι αρκετα ακριβοτερα και αυτο ειναι πολυ μειον!

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω οταν τα αλλαξα να βαλω τα BRIDGESTONE TYRES / CAR / BRIDGESTONE RE070 POTENZA BRIDGESTONE RE 070 - 225/45R17 90W TL (530 euro me metaforika) ή τα TOYO TYRES / CAR / TOYO T1R PROXES TOYO T1 R - 225/45R17 94Y XL TL (395 euro me metaforika). Τι λες ποιο απο τα δύο?Τα potenza ειναι αρκετα ακριβοτερα και αυτο ειναι πολυ μειον!

 

Και τα 2 ειναι δοκιμασμενα απο καποια μελη του civinfo και οι κριτικες ειναι πολυ καλες. Tα Bridgestone ειναι στυλ semislick ελαστικου με πολυ καλα κρατηματα αφου στην ουσια συνισταται για αμαξια με τα 2πλασια αλογα απο εμας!

Για τα δε ΤΟΥΟ εχω να πω οτι τα εχω βαλει και εγω στο ματι αφου και η τιμη τους ειναι πολυ ελκυστικη, το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι εχω ακουσει οτι τα ΤΟΥΟ φθειρονται γρηγορα με αποτελεσμα να υπαρχει και "γρηγορη" πτωση της αποδοσης τους..

Επισης βλεπω και τα Goodyear F1 Assymetric και τα πολυ καλα σε κριτικες Continental Conti Sport 3..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 ειναι δοκιμασμενα απο καποια μελη του civinfo και οι κριτικες ειναι πολυ καλες. Tα Bridgestone ειναι στυλ semislick ελαστικου με πολυ καλα κρατηματα αφου στην ουσια συνισταται για αμαξια με τα 2πλασια αλογα απο εμας!

Για τα δε ΤΟΥΟ εχω να πω οτι τα εχω βαλει και εγω στο ματι αφου και η τιμη τους ειναι πολυ ελκυστικη, το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι εχω ακουσει οτι τα ΤΟΥΟ φθειρονται γρηγορα με αποτελεσμα να υπαρχει και "γρηγορη" πτωση της αποδοσης τους..

Επισης βλεπω και τα Goodyear F1 Assymetric και τα πολυ καλα σε κριτικες Continental Conti Sport 3..

Συμφωνω και εμενα μου αρεσουν τα brigestone αλλα ειναι λιγο ακριβα, τα toyo ειναι σε πολυ καλη τιμή, παρα πολυ καλη, ποσα χιλιομετρα κρατανε περιπου!Ακουσα ομως οτι τα συγκεκριμενα δεν φθειρονται τοσο ευκολα (παλι δεν ειναι σαν τα brigestone) δεν ξερω αν ισχυει ομως. Στα ποσα χιλιομετρα λες περιπου να τα αλλαξεις? Για τα goodyear εχω ακουσει καλα λογια-GOODYEAR TYRES / CAR / GOODYEAR EAGLE F1 ASYMMETRIC - 225/45R17 94Y XL TL τιμη 480 ευρω, και αυτα παλι εχουν τρεις κατηγοριες. Στο ιντερνετ εχει 2 ειδη 1) CONTINENTAL TYRES / CAR / CONTINENTAL SPORT CONTACT 3 CONTINENTAL SC3 - 225/45R17 94W XL FR TL 498 ευρω και 2)CONTINENTAL TYRES / CAR / CONTINENTAL SPORT CONTACT 3 CONTINENTAL SC3 - 225/45R17 91W (MO) TL 457 ευρω, μπορεις να μου πεις ποια ειναι η διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω 40000 χιλιομετρα και ακομα ειναι ΟΚ, σιγουρα δεν θα τα αλλαξω πριν το καλοκαιρι..

Να ξερεις οτι οποιο εχει χαρακτηριστικο XL ειναι και πιο ακριβο (XL= Extra load) γιατι ειναι πιο ενισχυμενο λαστιχο.. Επισης στην τιμη παιζει ρολο και ο δεικτης ταχυτητας (W, V, Z κτλ) και ο δεικτης φορτιου (91, 92, 93, 94 κτλ που σημαινει ποσα κιλα σηκωνει το καθε λαστιχο)

 

 

http://www.glavopoulos.gr/arthra/tires/elastika_gr.shtm

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Δες το http://www.camskill.co.uk ,φθηνο και δοκιμασμενο online shop ελαστικων..

 

Συμφερει αν αγορασει καποιος ελαστικα απο εξω ??? Αν υπολογισουμε και την τοποθετηση ποσα θα γλυτωσει , αν γλυτωσει ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Συμφερει αν αγορασει καποιος ελαστικα απο εξω ??? Αν υπολογισουμε και την τοποθετηση ποσα θα γλυτωσει , αν γλυτωσει ?

 

Ετσι οπως το εχω δει συμφερει αρκετα μπορεις να κερδισεις 100-150 ευρω περιπου.Δες τιμες σε αυτο το σαιτ camskill.co.uk .Τώρα για τα περαστικα ποσο θα σου παρει?Δεν νομιζω να ειναι το πολυ πανω απο 50 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το εχω δει συμφερει αρκετα μπορεις να κερδισεις 100-150 ευρω περιπου.Δες τιμες σε αυτο το σαιτ camskill.co.uk .Τώρα για τα περαστικα ποσο θα σου παρει?Δεν νομιζω να ειναι το πολυ πανω απο 50 ευρω.

 

Μονο που θα στραβοκοιταζει ο λαστιχας αν του πας δικα σου λαστιχα.....:(:(:(

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια Προσοχη !!!!:lol::lol:

 

Για να παρει εμπρος το αμαξι πρπει εκτος των αλλων να πατησουμε και το start button !!!!!

 

Καποιος παλιογερος εδω μεσα (ονοματα δεν λεμε...) ηταν ετοιμος να φωναξει Οδικη βοηθεια γιατι παταγε το button του clima για να παρει εμπρος το αμαξι....Στρογγυλο το ενα , στρογγυλο και το αλλο !!!!!

 

Αχ.....Ουκ ερχεται μονον !!!!!!:(:(:(:(:(

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,

 

προχθές επικοινώσα με τα κεντρικα του Σαρακακη και τους ρώτησα για το πότε πρέπει να γίνονται τα service και μου απάντησαν πως σύμφωνα με μια εγκύκλιο που έχουν ,τα honda civic χρονολογίας απο το 2007 και μετά πρέπει να κάνουν servive κάθε χρόνο ή κάθε 20.000χλμ. (όποιο από τα δύο συμπληρώσει πρώτα κάποιος)

Στην ουσία έχουν καταργήσει τα ενδιάμεσα service.

 

Το ίδιο σας έχουν πει και εσάς ;

 

υ.γ. ίσως να έχει αναφερθεί ξανά στο παρών θέμα για το civic ,δεν ενθυμούμε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρατηρούντε διαφορετικές απαντήσεις για το τι λέει ο κάθε αντιπρόσωπος ,

 

μπορούμε να το διασταυρώσουμε κάπως ; πέρα από τα τηλέφωνο που κάνουμε και ρωτάμε και ίσως πέφτουμε σε γνώστες ή λιγότερο σχετικούς.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει παιδιά αυτό με τα σερβις.Πλέον έχει γίνει 20.000 χλμ ή ένα χρόνο ότι κλείσεις πρώτα.Απλά μερικοί αντιπρόσωποι δεν το λένε για ευνόητους λόγους!Εγώ όταν τους το ανέφερα μου είπαν οτι έτσι είναι χωρίς να υπάρξει κανένα πρόβλημα με την εγγυηση, απλά αυτοί σαν αντιπροσωπεία λένε οτι είναι καλύτερο να κάνεις σερβις στις 10.000χλμ ή το 6μηνο για να τα αρπαζουν βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει παιδιά αυτό με τα σερβις.Πλέον έχει γίνει 20.000 χλμ ή ένα χρόνο ότι κλείσεις πρώτα.Απλά μερικοί αντιπρόσωποι δεν το λένε για ευνόητους λόγους!Εγώ όταν τους το ανέφερα μου είπαν οτι έτσι είναι χωρίς να υπάρξει κανένα πρόβλημα με την εγγυηση, απλά αυτοί σαν αντιπροσωπεία λένε οτι είναι καλύτερο να κάνεις σερβις στις 10.000χλμ ή το 6μηνο για να τα αρπαζουν βέβαια.

 

Επειδη και εγω το εψαξα λιγο παραπανω να σου πω οτι το σερβις των 10000 km ισχυει κανονικα για τα αμαξια που αγοραστηκαν με την 7ετη και 10ετη εγγυηση αντιστοιχα. ΔΕΝ ισχυει για αυτα που αγοραστηκαν μετα το 2009 οπου η ΔΥΝΑΜΙΚΗ εγγυηση που προσεφερε ο Σαρακακης καταργηθηκε και ισχυει μονο η 3ετης εργοστασιακη!

Εξαλου εχουμε υπογραψει και καποια συμβολαια που το αναφερουν ξεκαθαρα!

Απλα τι γινεται, Για "ευνοητους" λογους οπως ειπες και εσυ σου λενε οτι καταργηθηκε για να εχουν πατημα μετα το τελος της 3ετους εργοστασιακης εγγυησης να μην σε καλυψουν!

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω το εψαξα λιγο παραπανω να σου πω οτι το σερβις των 10000 km ισχυει κανονικα για τα αμαξια που αγοραστηκαν με την 7ετη και 10ετη εγγυηση αντιστοιχα. ΔΕΝ ισχυει για αυτα που αγοραστηκαν μετα το 2009 οπου η ΔΥΝΑΜΙΚΗ εγγυηση που προσεφερε ο Σαρακακης καταργηθηκε και ισχυει μονο η 3ετης εργοστασιακη!

Εξαλου εχουμε υπογραψει και καποια συμβολαια που το αναφερουν ξεκαθαρα!

Απλα τι γινεται, Για "ευνοητους" λογους οπως ειπες και εσυ σου λενε οτι καταργηθηκε για να εχουν πατημα μετα το τελος της 3ετους εργοστασιακης εγγυησης να μην σε καλυψουν!

 

ακριβως ετσι ειναι Μακη .σημερα πηγα χοντα και το ρωτησα:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω το εψαξα λιγο παραπανω να σου πω οτι το σερβις των 10000 km ισχυει κανονικα για τα αμαξια που αγοραστηκαν με την 7ετη και 10ετη εγγυηση αντιστοιχα.

 

10.000 χλμ ή 6 μηνες ???? Αυτο ισχυει για οσα εχουν την δυναμικη εγγυηση ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

10.000 χλμ ή 6 μηνες ???? Αυτο ισχυει για οσα εχουν την δυναμικη εγγυηση ?

 

 

Ναι!! Τα εχω πει και στο Civinfo αλλα....

Δες το συμβολαιο της Δυναμικης εγγυησης που εχεις υπογραψει, αναφερει τους ορους ξεκαθαρα..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Ναι!! Τα εχω πει και στο Civinfo αλλα....

Δες το συμβολαιο της Δυναμικης εγγυησης που εχεις υπογραψει, αναφερει τους ορους ξεκαθαρα..

 

Σωστα....Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 20 μήνες καί 15.000km τό αυτοκίνητο (Honda civic sedan) παρουσίασε διάβρωση στό χρώμα στίς δύο αριστερές πόρτες,πίσω αριστερό φτερό,πόρτ-μπαγκάζ καί ουρανό.Τό διαπίστωσαν καί στό κεντρικό συνεργείο στήν Καβάλας.Πρόταση τής εταιρείας είναι ή επαναβαφή τών διαβρωμένων τμημάτων.Οπως είναι φυσικό,ή απογοήτευση μου γιά τό αυτοκίνητο,είναι μεγάλη.Όταν πήρα τό όχημα,μετά από λίγους μήνες παρουσίασε τριγμούς.Αντικατεστάθησαν κάποια πράγματα καί διορθώθηκαν.Τώρα αυτό πού τό θεωρώ πολύ σοβαρό.Πρώτη φορά πήρα Honda καί τελευταία.

 

 

διαβαζα τα post και επεσα σε αυτο

@ermis τι εγινε τελικα το εφτιαξες?

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

διαβαζα τα post και επεσα σε αυτο

@ermis τι εγινε τελικα το εφτιαξες?

Η διάβρωση πού εχει τό χρώμα στά αναφερόμενα τμήματα,είναι σάν "σπυράκια".Υπάρχουν συνολικά περί τά 12 "σπυράκια".Μετά από επαφές μέ την αντιπροσωπεία μού πρότειναν νά αντικαταστήσουν τό εμπρόσθιο αριστερό φτερό,τίς δύο αριστερές πόρτες,τό καπώ τού πόρτ-μπαγκάζ καί νά βάψουν ολη την αριστερή πλευρά,τόν ουρανό καί τό πόρτ-μπαγκάζ.Αποδέχθηκα την πρόταση της εταιρείας μέ μισή καρδιά καί παράγγειλαν τά ανταλλακτικά.Κατά τήν διάρκεια αναμονής τών ανταλλακτικών είδα κάποια οχήματα πού είχαν βαφτεί στό βαφείο τής αντιπροσωπείας καί διαπίστωσα πώς τό αυτοκίνητό μου θά γινόταν χειρότερο από ότι είναι.Ακύρωσα τά πάντα καί δέν έφτιαξα τίποτε.Το όχημα παρέμεινε ώς είχε.Αγοράσα ένα αυτοκίνητο αρκετά ακριβό γιά τήν κατηγορία του καί απογοητεύθηκα πλήρως.Λάθος αγορά.Θέλω νά τό διώξω,αλλά λόγω άλλων υποχρεώσεων,δέν μπορώ αυτή τήν χρονική περίοδο.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδη και εγω το εψαξα λιγο παραπανω να σου πω οτι το σερβις των 10000 km ισχυει κανονικα για τα αμαξια που αγοραστηκαν με την 7ετη και 10ετη εγγυηση αντιστοιχα. ΔΕΝ ισχυει για αυτα που αγοραστηκαν μετα το 2009 οπου η ΔΥΝΑΜΙΚΗ εγγυηση που προσεφερε ο Σαρακακης καταργηθηκε και ισχυει μονο η 3ετης εργοστασιακη!

Εξαλου εχουμε υπογραψει και καποια συμβολαια που το αναφερουν ξεκαθαρα!

Απλα τι γινεται, Για "ευνοητους" λογους οπως ειπες και εσυ σου λενε οτι καταργηθηκε για να εχουν πατημα μετα το τελος της 3ετους εργοστασιακης εγγυησης να μην σε καλυψουν!

 

Στό εγχειρίδιο δυναμικής εγγύησεως,δέν αναφέρετε πουθενά ότι πρέπει νά κάνεις σέρβις στό όχημα κάθε 10.000χλμ.Αυτό πού αναφέρει είναι ότι,τό βιβλίο συντήρησης,πρέπει νά είναι συμπληρωμένο καί σφραγισμένο καί ότι ή ανώτατη απόκλιση πρέπει νά είναι 1.500χλμ ή 30 ημέρες από τό καθοριζόμενο εκ τού κατασκευαστού,διάστημα σέρβις.Ο κατασκευαστής ορίζει διαστήματα σέρβις ανά 20.000χλμ.Ανά 10.000χλμ προτείνεται αλλαγή λαδιών,αν τό όχημα κινείται σέ ειδικές συνθήκες.Υπάρχει καί σχετικό έγγραφο τής κεντρικής αντιπροσωπείας.Eπίσης άν διαβάσετε τό εγχειρίδιο δυναμικής εγγύησεως,θά διαπιστώσετε ότι ή εν λόγω εγγύηση δέν καλύπτει πάρα πολλά μέρη τού οχήματος.

Edited by ermis1964
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...