Jump to content

[OnePlus] Service / Εγγύηση / Επισκευές


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα οταν το κανω πααααρα πολυ απαλα καποιες φορες δεν πιάνει. Μαλλον παω για RMA. :(

Τα έχεις πει όλα...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το 3Τ έπειτα από service request για αντικατάσταση συσκευής. Τρίτη 18/4 παρέδωσα το κινητό στο κουριερ 19/4 παραδόθηκε στο σέρβις 21/4 μου ήρθε μέιλ ότι αποδέχονται το request και θα μου στείλουν καινούρια συσκευή. Σήμερα 28/4 την παρέλαβα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την εταιρία :D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει αγοράσει κανείς από ελληνικό κατάστημα να μας πει τι παίζει με την εγγύηση? Ισχύει κανονικά? Είναι το ευρωπαϊκό ή το κινέζικο μοντέλο?

Θέλει να το πάρει ένας φίλος μου και να το περάσει σας έξοδο επιχείρησης οπότε αυτόματα απορρίπτεται το site της oneplus. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοράσει κανείς από ελληνικό κατάστημα να μας πει τι παίζει με την εγγύηση? Ισχύει κανονικά? Είναι το ευρωπαϊκό ή το κινέζικο μοντέλο?

Θέλει να το πάρει ένας φίλος μου και να το περάσει σας έξοδο επιχείρησης οπότε αυτόματα απορρίπτεται το site της oneplus. :worry:

 

Δηλαδή θα δώσει 110€ παραπάνω για να το περάσει σαν έξοδο; Και τι θα κερδίσει στο τέλος; Απολύτως τίποτα. Το ΦΠΑ είναι 110€ περίπου στα 550€ τελική τιμή, δηλαδή θα του βγει 440€, όσο κάνει και στο επίσημο site.

 

Βασικά εγγύηση δεν έχει σίγουρα (δηλαδή έχει του καταστήματος, άρα τίποτα).

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα δώσει 110€ παραπάνω για να το περάσει σαν έξοδο; Και τι θα κερδίσει στο τέλος; Απολύτως τίποτα. Το ΦΠΑ είναι 110€ περίπου στα 550€ τελική τιμή, δηλαδή θα του βγει 440€, όσο κάνει και στο επίσημο site.

 

Βασικά εγγύηση δεν έχει σίγουρα (δηλαδή έχει του καταστήματος, άρα τίποτα).

Εγγύηση έχει του καταστήματος, άρα έχει.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση έχει του καταστήματος, άρα έχει. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Κατα 99%, κινητό που πωλείται από Ελληνικό κατάστημα, είναι κινέζικης εισαγωγής (θα φαίνεται εύκολα στον φορτιστή).

Για ξαναπες αυτό με την εγγύηση λοιπόν...

Μην σου τύχει είναι - αν χρειαστείς εγγύηση (για "κινέζικη" εισαγωγή εννοω.-)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα δώσει 110€ παραπάνω για να το περάσει σαν έξοδο; Και τι θα κερδίσει στο τέλος; Απολύτως τίποτα. Το ΦΠΑ είναι 110€ περίπου στα 550€ τελική τιμή, δηλαδή θα του βγει 440€, όσο κάνει και στο επίσημο site.

 

Βασικά εγγύηση δεν έχει σίγουρα (δηλαδή έχει του καταστήματος, άρα τίποτα).

 

Δεν είναι μόνο το ΦΠΑ. Είναι και ο φόρος που γλιτώνει (22% ή και παραπάνω) και ποσοστό από τις ασφαλιστικές εισφορές (που πλέον υπολογίζονται με βάση το φορολογητέο εισόδημα). Οπότε χοντρικά ένα 50% ακόμα θα το κερδίσει. Είναι σημαντικό ποσό γι αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα σε ολους! σημερα μου επεσε το oneplus one και εγινε ζημια στο μικροφωνο απο πανω. δηλαδη το μικροφωνο της ανοικτης ακροασης. για να με ακουσει ο αλλος πρεπει να μιλαω πολυ κοντα στο μικροφωνο. μπορει να μου πει κανεις πιο ειναι το σωστο ανταλλακτικο? ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους! σημερα μου επεσε το oneplus one και εγινε ζημια στο μικροφωνο απο πανω. δηλαδη το μικροφωνο της ανοικτης ακροασης. για να με ακουσει ο αλλος πρεπει να μιλαω πολυ κοντα στο μικροφωνο. μπορει να μου πει κανεις πιο ειναι το σωστο ανταλλακτικο? ευχαριστω!

Μικρόφωνο από "πάνω"? Μας μπέρδεψες: Το OP1 εχει το κύριο μικρόφωνο ΚΑΤΩ και το βοηθητικό δίπλα στην ΚΥΡΙΑ (πίσω) κάμερα.

Προσωπικά, δεν έχω διαβάσει για άλλο...

Το κύριο μικρόφωνο είναι πάνω στην μικρή πλακέτα που φαίνεται στο βήμα 18 του οδηγού αποσυναρμολόγησης...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

αν πας κατω στην ιστοσελιδα που δινω ειναι το mic2. ειναι το μικροφωνο που δουλευει οταν μιλαμε σε ανοιχτη ακροαση.. αυτο πιστευω φυσικα!

 

https://www.google.com.cy/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjRnuXN1P7TAhXMORQKHacvCAkQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.hongkiat.com%2Fblog%2Feverything-about-oneplus-one%2F&psig=AFQjCNEvZjJz0jLfX62vPgZwJvPPcgKK3Q&ust=1495376201930876

Link to comment
Share on other sites

http://media02.hongkiat.com/everything-about-oneplus-one/speaker-microphone.jpg

 

Δεν είμαι σίγουρος οτι είναι "μικρόφωνο" ανοικτής ακρόασης" αλλα Noise Cancelling...

In any case, το θέμα που περιγράφεις οτι έχεις, εχει μεγάλη κουβέντα εδώ και ίσως να μην είναι hardware...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη βοηθεια σου! το δοκιμασα αυτο και δεν αλλαξε κατι. το προβλημα αρχισε μετα απο πτωση του κινητου.. οταν μιλω κοντα στο mic2 τοτε ο αλλος με ακουει κανονικα.. αλλα οταν του μιλω απο αποσταση (10εκατοστων και πανω) δεν με ακουει.
Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΓΙΑ ΤΟ OP1 ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΤΖΑΜΑΚΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΚΑΜΕΡΑ? ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 45 ΠΤΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ ΑΛΛΟ....!!!:(:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΓΙΑ ΤΟ OP1 ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΤΖΑΜΑΚΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΚΑΜΕΡΑ? ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 45 ΠΤΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ ΑΛΛΟ....!!!:(:(:(:(:(:(

 

Εδώ είσαι

http://www.dragon-tt.com/xx.aspx?id=866

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση σερβις ζητανε καπου την αποδειξη? ή απλα πρεπει ολη η διαδικασια να γινει απο το λογαριασμο του αρχικου αγοραστη?

 

με λιγα λογια αν εχω παρει τη συσκευη δευτερο χερι χωρις αποδειξη, με καλυπτει η oneplus απο το imei? εχει τυχει σε καποιον?

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση σερβις ζητανε καπου την αποδειξη? ή απλα πρεπει ολη η διαδικασια να γινει απο το λογαριασμο του αρχικου αγοραστη?

 

με λιγα λογια αν εχω παρει τη συσκευη δευτερο χερι χωρις αποδειξη, με καλυπτει η oneplus απο το imei? εχει τυχει σε καποιον?

 

απανταω στον εαυτο μου για να υπαρχει εδω μηπως χρειαστει και για καποιο αλλο μελος

 

Oneplus: The warranty will be valid for as long as you have verified to us the order information of the phone such as the complete name and can provide us the IMEI Number. :)

Εγώ : so you need the account information of the original buyer and the imei of the device

Oneplus: Yes. That is correct. :)

Εγώ: even if i will not have my own oneplus account

Εγώ: (and of course i will not have access to the original buyers account)

Oneplus: Yes that is correct. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα παιδιά. Σταμάτησε ξαφνικα να λειτουργεί το μικρόφωνο στο op1 μου. Γνωρίζει κάποιος κάποιο καταστημα για αντικατάσταση στη περιοχή της Θεσσαλονίκης και περίπου το κοστος; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα.

Κάνω αυτό το post με για να πούμε την άποψη μας με το θέμα sevice της oneplus.

Θα σας πω την δική μου εμπειρία. Έχω το oneplus 3 και το 5 στο oneplus 3 είχα ένα θέμα με τον ήχο ( όταν με καλούσαν δεν άκουγα τον συνομιλητή μου και ένα θέμα με την κάμερα δεν εκανε focus) είχα επικοινωνία μέσο live chat από το site oneplus και η ανταπόκριση ήταν ακεση. Η team εκεί είναι πάντα πρόθυμη να βοηθήσουν αν γίνεται να λυθεί το θέμα από απομακρυσμένη πρόσβαση τότε θα το λύσουν έτσι . Εμένα δυστυχώς δεν μπορούσε να λυθεί με αυτόν τον τρόπο . Τότε μου πρότειναν να στείλω το κινητό στην Τσεχία στο service τους . (Αν το κινητό περνούσε τον έλεγχο της εγγύησης τότε δεν θα πλήρωνα κάτι . Αν ΟΧΙ τότε θα μου έλεγαν το κοστολογιο και αν ήθελα θα τοωεκαν επισκευή). Εγώ έστειλα το κινητό ημέρα Τρίτη και μου το επέστρεψαν ημέρα Τετάρτη . Δηλαδή μέσα σε 6 μέρες . Το κινητό πέρασε από την εγγύηση και μου άλλαξαν την κάμερα και το ακουστικό και δεν πλήρωσα τίποτα . Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την υποστήριξη τους. Αν κάποιος έχει αμφιβολία για το service τους θα του πρότεινα να μην έχει καμία . Ένα μεγάλο ΜΠΡΆΒΟ ΣΤΗΝ ONEPLUS.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια χαρά...οταν κανουμε RMA για επισκευή...οθονη στην περιπτωση μου...πρεπει να στειλουμε το κινητο με το κλειδωμα που εχει ο καθενας ή δεν ασχολουνται με αυτο?
...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά...οταν κανουμε RMA για επισκευή...οθονη στην περιπτωση μου...πρεπει να στειλουμε το κινητο με το κλειδωμα που εχει ο καθενας ή δεν ασχολουνται με αυτο?

To κινητό θα γυρίσει "φορμαρισμένο", με την πιο πρόσφατη ROM

Παρόλα αυτά, εγώ θα σου προτεινα να κάνεις Restore to factory default (reset) πριν το στείλεις...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα παιδες,

Μπορει κάποιο παιδί να μου προτείνει για op5 ενα καλό tempered glass για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο ???

Αυτα τα οποία προτείνει η ίδια εταιρια απο το site της τα βρίσκω λιγάκι ακριβά (21,95€).

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις γράψει σε λάθος νήμα .. :rolleyes:

Υπάρχει χώρος για αξεσουάρ Κλπ του Oneplus 5.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus] Service / Εγγύηση / Επισκευές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...