Jump to content

[OnePlus] Service / Εγγύηση / Επισκευές


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, εχω την συσκευή op3t αλλα μετα απο λαθος δικο μου επεσε κ εχει 2 γρατζουνιες στο πισω μερος. Ξερετε αν αυτο μπορει να επισκευαστει στο service της op και ποσο περιπου θα κοστισει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω την συσκευή op3t αλλα μετα απο λαθος δικο μου επεσε κ εχει 2 γρατζουνιες στο πισω μερος. Ξερετε αν αυτο μπορει να επισκευαστει στο service της op και ποσο περιπου θα κοστισει?

Επικοινώνησε μαζί τους μέσω της σελιδας τους για να λάβεις quotation...!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ράγισε η οθόνη του 3T μου μετά από πτώση, όλα είναι άψογα λειτουργικά και μίλησα με την υποστήριξη της εταιρείας να μάθω για το εκτιμώμενο κόστος και τη διαδικασία αποστολής και μου είπαν ότι η πολιτική του σέρβις τους είναι να ελέγχουν διεξοδικά όλη τη συσκευή και να προχωρήσουν σε επιπλέον αντικαταστάσεις μερών αν δούνε άλλη φθορά

Το θέμα είναι ότι από την καθημερινή χρήση έχει υπάρξει υποτυπώδης φθορά στο πλαίσιο πάνω από το κουμπί on/off, ξέρετε σα να έχει ξεβαψει

Είναι αυτή η "φθορά" αρκετή ώστε να αντικαταστήσουν όλο το πλαίσιο;

Γιατί αν ναι, τότε θα το σκεφτώ να το στείλω στο σέρβις φοβούμενος μη μου έρθει ο κούκος αηδόνι μετα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ράγισε η οθόνη του 3T μου μετά από πτώση, όλα είναι άψογα λειτουργικά και μίλησα με την υποστήριξη της εταιρείας να μάθω για το εκτιμώμενο κόστος και τη διαδικασία αποστολής και μου είπαν ότι η πολιτική του σέρβις τους είναι να ελέγχουν διεξοδικά όλη τη συσκευή και να προχωρήσουν σε επιπλέον αντικαταστάσεις μερών αν δούνε άλλη φθορά

Το θέμα είναι ότι από την καθημερινή χρήση έχει υπάρξει υποτυπώδης φθορά στο πλαίσιο πάνω από το κουμπί on/off, ξέρετε σα να έχει ξεβαψει

Είναι αυτή η "φθορά" αρκετή ώστε να αντικαταστήσουν όλο το πλαίσιο;

Γιατί αν ναι, τότε θα το σκεφτώ να το στείλω στο σέρβις φοβούμενος μη μου έρθει ο κούκος αηδόνι μετα

 

Καινούργια κόλπα είναι αυτά...

Στειλε φωτό του προβλήματος και ζήτα quotation για αντικατάσταση οθόνης - ΤΙΠΟΤΑ άλλο.

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έκανα και είπαν ότι θα εκτιμηθεί η ζημιά και θα μου στείλουν τελική τιμή αφού υποστεί έλεγχο από τους τεχνικούς, διαδικασία που περνάει κάθε συσκευή όταν στέλνεται για σέρβις

Πάντως μια ενδεικτική τιμή που μου δώσανε αφορούσε μόνο την οθόνη και την εργατοώρα για την επισκευή της και τους φόρους (περί τα 96 ευρώ), λέγοντας μου φυσικά ότι το κόστος ίσως διαφέρει

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έκανα και είπαν ότι θα εκτιμηθεί η ζημιά και θα μου στείλουν τελική τιμή αφού υποστεί έλεγχο από τους τεχνικούς, διαδικασία που περνάει κάθε συσκευή όταν στέλνεται για σέρβις

Πάντως μια ενδεικτική τιμή που μου δώσανε αφορούσε μόνο την οθόνη και την εργατοώρα για την επισκευή της και τους φόρους (περί τα 96 ευρώ), λέγοντας μου φυσικά ότι το κόστος ίσως διαφέρει

Μα "ενδεικτική" τιμή δίνουν πάντα (δεν το είπες πριν - το 96€), οπότε λογικό είναι. Επίσης, οφείλουν να προστατευτούν για απρόβλεπτα (πχ να έσπασε η οθόνη και να μπήκε πχ νερό). Ετσι είναι όλα τα quotation...)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι άνθρωποι απλά δεν υπάρχουν. Εγώ επειδή θέλω να πουλήσω το κινητό, έβγαζε το γνωστό dm-verity μπροστά σε κάθε εκκίνηση μετά και από wipe τα πάντα στο τηλέφωνο αλλά και μετά από τις γνωστές εντολές μέσω τερμιναλ που υπάρχουν στο XDA. Ο μόνος τρόπος να μην το βγάλει ήταν να γυρίσει σε έκδοση μικρότερη της 4.0.3. Με αναβάθμιση ξαναεμφανιζοταν.

Αποφασίζω λοιπόν να μιλήσω με το σέρβις της oneplus, και μου κλείνουν ραντεβού για remote connection στον υπολογιστή μου. Μου δίνουν εν τω μεταξύ κάποια αρχεία να κατεβάσω και να τα τοποθετησω σε συγκεκριμένο φάκελο ώστε να μην ψάχνει ο τεχνικός, αλλά και να μην "γυροφερνει" όλο τον υπολογιστή.

Τα αρχεία ήταν 2 ρομ (μια του Απριλίου και η δεύτερη του Αυγούστου η τελευταία) και κάποιοι drivers. Τα αρχεία κλειδωμενα rar με πολύ μεγάλο κωδικό απ ότι είδα.

Μπαίνει λοιπόν ο τεχνικός, και αφού τα είχα όλα έτοιμα με μια διαδικασία 10 λεπτών, σε υπολογιστή με ελληνικά παρακαλώ και αφού κάνει μια διαδικασια (στυλ unbrick) ανάβει το κινητό κανονικά χωρίς να βγάζει καμία ειδοποίηση.

 

Είναι η δεύτερη φορά που η εταιρία αυτή με αφήνει άφωνο με την εξυπηρέτηση της. Αφού αρχίζω και σκέφτομαι μήπως κάνω λάθος που το πουλάω!! Άλλες εταιρίες για αυτό θα ήθελαν το κινητό εκεί και για το πέρασμα της ρομ ξανά κανένα 40αρι.

 

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

απανταω στον εαυτο μου για να υπαρχει εδω μηπως χρειαστει και για καποιο αλλο μελος

 

Oneplus: The warranty will be valid for as long as you have verified to us the order information of the phone such as the complete name and can provide us the IMEI Number. :)

Εγώ : so you need the account information of the original buyer and the imei of the device

Oneplus: Yes. That is correct. :)

Εγώ: even if i will not have my own oneplus account

Εγώ: (and of course i will not have access to the original buyers account)

Oneplus: Yes that is correct. :)

Τελικά φιλε μου σε καλύπτει χωρίς να χεις το order number?? ,μόνο μέσω ιμει γιατί στην ίδια φάση είμαι έχω ευρωπαϊκό από oneplus αλλά δεν έχω το order number

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Edited by kpanos32
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Καλησπέρα το έγραψα και στο forum του OnePlus 5T αλλά το γράφω και εδώ. Έχω θέμα με το καινούριο μου OnePlus 5T με τη μπαταρία και άνοιξα RMA για αντικατάσταση. Επειδή μου στείλανε μήνυμα από την OnePlus να στείλω πίσω την συσκευή μου λένε στο mail ότι η Arvato θα μου στείλει μια προπληρωμένη ετικέτα για να την τυπώσω. Αφού το στείλω μου έδωσαν το link https://portal.teleservice...search-cz.seam για να δω πως θα πάει το RMA. Αυτό δεν μου φαίνεται αντικατάσταση εμένα. Για επισκευή το βλέπω. Έχεις κανείς ανάλογη εμπειρία;
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
παιδιά καλησπέρα.... Θέλω να πάρω το oneplus 5t απο το ibuygou(το έχει το 8g ram στα 461€).... Έχει ψωνίσει κάποιος απο εκεί?? Δινει επιλογή αποστολής με dhl σε 4-6 εργάσιμες... Ξέρει κανείς αν θα πληρώσω τελωνείο κλπ???
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα.... Θέλω να πάρω το oneplus 5t απο το ibuygou(το έχει το 8g ram στα 461€).... Έχει ψωνίσει κάποιος απο εκεί?? Δινει επιλογή αποστολής με dhl σε 4-6 εργάσιμες... Ξέρει κανείς αν θα πληρώσω τελωνείο κλπ???

 

Ναι. Θα πληρώσεις 100% τελωνείο με DHL.

Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμυριο να ΜΗΝ πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

το γράφω κι εδώ για να υπάρχει σαν πληροφορία:

άνοιξα rma για ανομοιομορφία οθόνης στις 21/12 και ζήτησα αντικατάσταση συσκευής και όχι refund μιας και μου άρεσε το τηλέφωνο. 22/12 χωρίς πολλά πολλά μου στέλνουν στο email το shipping label για arvato. Έρχεται η DHL Τετάρτη 27/12. 28/12 φτάνει arvato. 29/12 τελειώνει το "inspection" στην arvato και χθες 3/1 βλέπω στο account μου στην oneplus νέο αριθμό παραγγελίας με estimated shipping με priority σήμερα. Αν σκεφτούμε τις γιορτές, καθόλου άσχημα..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

το γράφω κι εδώ για να υπάρχει σαν πληροφορία:

άνοιξα rma για ανομοιομορφία οθόνης στις 21/12 και ζήτησα αντικατάσταση συσκευής και όχι refund μιας και μου άρεσε το τηλέφωνο. 22/12 χωρίς πολλά πολλά μου στέλνουν στο email το shipping label για arvato. Έρχεται η DHL Τετάρτη 27/12. 28/12 φτάνει arvato. 29/12 τελειώνει το "inspection" στην arvato και χθες 3/1 βλέπω στο account μου στην oneplus νέο αριθμό παραγγελίας με estimated shipping με priority σήμερα. Αν σκεφτούμε τις γιορτές, καθόλου άσχημα..

 

Καλησπέρα καλή χρονιά , επειδή με μπέρδεψε το κινητό δεν πάει στο εξωτερικό για SERVICE ;

London for ever
Link to comment
Share on other sites

στο εξωτερικό πάει ναι

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Είναι η αρβατο Τσεχίας. Περνάει από κει πρώτα κάνουν έλεγχο τη συσκευή βγάζουν ένα πόρισμα και μετά εγκρίνεται η αντικατάσταση ή οτιδήποτε άλλο

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν το πάρουμε μεταχειρισμένο, ισχύει η εγγύηση κανονικά? χρειάζεται να ζητήσουμε κάτι από τον πωλητή?

Μίλησα με oneplus και μου είπαν ότι χρειάζεται το mail που έγινε η αγορά,order number και το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

η απόδειξη μπορεί να εκτυπωθεί μέσα από το account του αρχικού αγοραστή. Είτε θα του πεις να στη τυπωσει και να στη δώσει είτε να στη στειλει με μορφή Pdf

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

η απόδειξη μπορεί να εκτυπωθεί μέσα από το account του αρχικού αγοραστή. Είτε θα του πεις να στη τυπωσει και να στη δώσει είτε να στη στειλει με μορφή Pdf
Όλα οκ μου έδωσε απόδειξη και μου την έστειλε και μέσω μέιλ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπερα,αν γνωριζει καποιος εχω το Oneplus one και το OP3 .To one το εχω πολλα χρονια δεν το προσεχα γενικα (εχει πεσει και νερο ) ομως δουλευει εκτος απο ενα θεμα που εχει στο κεντρο της οθονης η αφη και η καμερα, ειναι οκ,και σκεφτομαι να το στειλω να μου το φτιαξουν,ειχα ρωτησει και μου ειχαν πει για επισκευη γυρω στα 100+ ευρω,γνωριζει κανεις αν παιζει να μπορει γινει πληρη αντικατασταση και αν αξιζει, να το στειλω?Επισης το op3 που εχω μια μερα αφου εβγαλα το τζαμακι προστασιας το βρηκα πεσμενο και σπασμενο στο πατωμα,λειτουργουσε με σπασμενη οθονη,αλλα εχει καμια εβδομαδα που πλεον εχει μαυρισει οθονη και δεν πατιεται τιποτα,παλι ρωτησα στο service και μου ειπαν γυρω στα 100+ ευρω.Δεν εχει τυχει να στειλω ποτε κινητο εξω για επισκευη ή γενικα να γνωριζω την ολη διαδικασια απο αυτα που διαβασα παραπανω καταλαβα οτι ειναι πολυ καλο το service τους.Θα αρχισω την ολη διαδικασια σε λιγο καιρο για το 0p3 για το One τι προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,αν γνωριζει καποιος εχω το Oneplus one και το OP3 .To one το εχω πολλα χρονια δεν το προσεχα γενικα (εχει πεσει και νερο ) ομως δουλευει εκτος απο ενα θεμα που εχει στο κεντρο της οθονης η αφη και η καμερα, ειναι οκ,και σκεφτομαι να το στειλω να μου το φτιαξουν,ειχα ρωτησει και μου ειχαν πει για επισκευη γυρω στα 100+ ευρω,γνωριζει κανεις αν παιζει να μπορει γινει πληρη αντικατασταση και αν αξιζει, να το στειλω?Επισης το op3 που εχω μια μερα αφου εβγαλα το τζαμακι προστασιας το βρηκα πεσμενο και σπασμενο στο πατωμα,λειτουργουσε με σπασμενη οθονη,αλλα εχει καμια εβδομαδα που πλεον εχει μαυρισει οθονη και δεν πατιεται τιποτα,παλι ρωτησα στο service και μου ειπαν γυρω στα 100+ ευρω.Δεν εχει τυχει να στειλω ποτε κινητο εξω για επισκευη ή γενικα να γνωριζω την ολη διαδικασια απο αυτα που διαβασα παραπανω καταλαβα οτι ειναι πολυ καλο το service τους.Θα αρχισω την ολη διαδικασια σε λιγο καιρο για το 0p3 για το One τι προτείνετε?

 

Στο 1ο μνμ του νήματος οι οδηγίες είναι αναλυτικότατες. Μόλις έστειλα και γω το δικό μου με πρόβλημα στην δόνηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άριστα αναφορικά με το σερβις

Το κινητό έφυγε από Ελλάδα στις 11/5 και ήταν στα χέρια μου 18/5. Άψογη εξυπηρέτηση και ταχύτητα. Άλλαξαν όλο το πίσω κάλυμμα (είχα θέμα με την δόνηση).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus] Service / Εγγύηση / Επισκευές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...