Jump to content

[OnePlus] Service / Εγγύηση / Επισκευές


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να στείλω το 5άρι για αλλαγή usb port + 3.5mm port + μπαταρία (εκτός εγγύησης).

 

Κάποιες απορίες πριν ανοίξω service request:

1. Πρέπει να εκτυπώσω εγώ κάτι που θα μου στείλουν και να βάλω μέσα στο κουτί μαζί με το κινητό πριν το στείλω;

2. Να το βάλω στο κουτάκι του και να το δώσω έτσι στον κούριερ ο οποίος θα το βάλει σε έξτρα κουτί;

3. Ξέρει κανείς αν όταν το στείλω θα μου βγάλουν το skin ή το γυαλί που φοράω;

4. Σε ποια φάση της διαδικασίας θα μου πουν να πληρώσω και πώς; (θέλω με paypal για παράδειγμα)

5. Κάνουν full wipe + lock bootloader + install το latest official update πριν το στείλουν πίσω;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να στείλω το 5άρι για αλλαγή usb port + 3.5mm port + μπαταρία (εκτός εγγύησης).

 

Κάποιες απορίες πριν ανοίξω service request:

1. Πρέπει να εκτυπώσω εγώ κάτι που θα μου στείλουν και να βάλω μέσα στο κουτί μαζί με το κινητό πριν το στείλω;

2. Να το βάλω στο κουτάκι του και να το δώσω έτσι στον κούριερ ο οποίος θα το βάλει σε έξτρα κουτί;

3. Ξέρει κανείς αν όταν το στείλω θα μου βγάλουν το skin ή το γυαλί που φοράω;

4. Σε ποια φάση της διαδικασίας θα μου πουν να πληρώσω και πώς; (θέλω με paypal για παράδειγμα)

5. Κάνουν full wipe + lock bootloader + install το latest official update πριν το στείλουν πίσω;

 

Όταν ανοίξεις το ticket και εφόσον συνεννοηθείτε (τιμες επεξηγήσεις κλπ) θα σου στείλουν ένα RMA σε συνημμένο.Το εκτυπώνεις κ το κολλας απ'εξω απτο κουτι που θα συσκευασεις "εσυ" το κινητό για να έρθει να παραλαβει το courier ωστε να μην πληρώσεις.Σε αυτο αναφέρονται ολα(κωδικος rma και διεύθυνση αποστολής).

-Για το τζαμακι δεν ξερω αν θα το βγαλουν γιατι εγω οταν ειχα στειλει το 3 μου για μπαταρία φοραγε την μαμα ζελατίνα στην οθονη και ενα dbard skin τα οποια δεν πείραξαν ομως.

-Για την πληρωμη να τους ρωτήσεις όταν ανοίξεις το ticket.

-Θα στο αναφέρουν κ οι ιδιοι αλλα να ξέρεις οτι θα στο γυρίσουν σε τελειως εργοστασιακη έκδοση λογισμικού (τελευταία εκδοση & ξανα κλειδωμένο )... οπότε καλύτερα καντο και μια επαναφορά εργοστασιακών απο μονος σου ωστε να μην εχουν πρόσβαση σε δεδομένα δικα σου

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να στείλω το 5άρι για αλλαγή usb port + 3.5mm port + μπαταρία (εκτός εγγύησης).

 

Κάποιες απορίες πριν ανοίξω service request:

1. Πρέπει να εκτυπώσω εγώ κάτι που θα μου στείλουν και να βάλω μέσα στο κουτί μαζί με το κινητό πριν το στείλω;

2. Να το βάλω στο κουτάκι του και να το δώσω έτσι στον κούριερ ο οποίος θα το βάλει σε έξτρα κουτί;

3. Ξέρει κανείς αν όταν το στείλω θα μου βγάλουν το skin ή το γυαλί που φοράω;

4. Σε ποια φάση της διαδικασίας θα μου πουν να πληρώσω και πώς; (θέλω με paypal για παράδειγμα)

5. Κάνουν full wipe + lock bootloader + install το latest official update πριν το στείλουν πίσω;

 

Όπως στα λέει ο Παναγιώτης .

ΜΗΝ το βάλεις στο κουτί του . Δεν είναι τόσο αντοχής . Εγώ βρήκα ένα κουτί από χαρτόνι κούτας , που δεν ήταν μεγαλύτερο από αυτό που λένε στο mail ( αν ήταν θα το τροποποιούσα ) και τύλιξα με τόσο φυσαλιδονάυλον ώστε να μην παίζει το τηλέφωνο μέσα . Το RMA δεν το κόλλησα πάνω , το έπιασα στο κουτί με ένα λάστιχο , σε περίπτωση που η κούριερ βάζει σακουλάκι . Το ρώτησα στον υπάλληλο και μου είπε όλα καλά , θα το φτιάξουν στο γραφείο .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παραθέτω την εμπειρία μου με το service για όσους ενδιαφέρονται. Ήθελα να στείλω το 5άρι (εκτός εγγύησης) για αλλαγή θύρας usb, θύρας ακουστικών (είναι 2 σε 1 το κομμάτι) και μπαταρίας γιατί έχω σκοπό να το κρατήσω ακόμα έναν χρόνο τουλάχιστον. Το κινητό έπρεπε να πάει από Μυτιλήνη στην Πολωνία.

 

17/01/20 Παρασκευή - Το πρωί έστειλα το service request επιλέγοντας charging defect και γράφοντας με μέχρι 200 χαρακτήρες ότι θέλω αλλαγή στα 3 παραπάνω. Το απόγευμα στις 5 το service request εγκρίθηκε και ήρθε το mail με τις οδηγίες συσκευασίας. Στις 6 έστειλε email η UPS ότι εντός 24 ωρών θα ρθουν να παραλάβουν.

 

18 και 19/01/20 Σαββατοκύριακο - Νεκρός χρόνος γιατί ενώ έστειλε η UPS αίτημα στη Γενική Ταχυδρομική να ρθει να παραλάβει το κινητό και θα μπορούσα εγώ να πάω Σάββατο πρωί να το δώσω, επειδή δεν ήμουν σίγουρος ότι η Γενική εξακολουθούσε να είναι ο συνεργάτης της UPS στο νησί και δεν μπορούσα να επικοινωνήσω με UPS, δεν έγινε τίποτα και το κινητό έμεινε σε μένα. Οπότε μες στο ΣΚ έκανα όλα τα απαραίτητα backup (nandroid, titanium, storage) και συσκεύασα το κινητό βάσει οδηγιών

 

20/01/20 Δευτέρα - Κατόπιν επιβεβαίωσης με UPS ότι η Γενική είναι ο συνεργάτης και ότι είχαν στείλει αίτημα από την Παρασκευή, για να μη χάσω περισσότερο χρόνο πήγα εγώ το κινητό σε αυτούς. Έφυγε για Αθήνα.

 

21/01/20 Τρίτη - Έφτασε Αθήνα το πρωί κι έφυγε Πολωνία κατευθείαν με UPS.

 

22/01/20 Τετάρτη - Έφτασε Πολωνία το πρωί. Μ έστειλαν email ότι παρέλαβαν και το απόγευμα στις 5.33 μ έστειλαν email να πληρώσω 40 ευρώ για να γίνει το service. Πλήρωσα στις 00.30 το βράδυ εγώ.

 

23/01/20 Πέμπτη - Είδαν την πληρωμή, το έφτιαξαν, το τσέκαραν και το έστειλαν κατευθείαν Αθήνα.

 

24/01/20 Παρασκευή - Έφτασε Αθήνα το πρωί, η UPS το έστειλε κατευθείαν Μυτιλήνη.

 

25 και 26/01/20 Σαββατοκύριακο - Πάλι νεκρός χρόνος. Δεν είχε έρθει μέχρι και το Σάββατο το μεσημέρι που πήγα στη Γενική να ρωτήσω οπότε παρέλαβα Δευτέρα.

 

27/01/20 Δευτέρα - Παρέλαβα.

 

Με λίγα λόγια, για επαρχία το service κάνει 6-7 μέρες και 4-5 μέρες για Αθήνα - Θεσσαλονίκη.

Ο χρόνος μπορεί να είναι παραπάνω αν καθυστερήσει κάποιος να κάνει την πληρωμή (σε περίπτωση εκτός εγγύησης).

 

Το κόστος του κάθε part αναφέρεται στο site της OnePlus. Κάποια μικρά parts δεν αναφέρονται και κοστίζουν 3-6 ευρώ. Τα εργατικά είναι πάντα 18.50. Και στα παραπάνω προστίθεται ΦΠΑ 23%.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ναι δεν το έστειλα μου φάνηκαν πολλά για εμένα, την άλλαξα μόνος μου με μπαταρία που αγόρασα από eBay 8 Ευρώ.

Κανένα πρόβλημα δουλεύει άψογα γενικά αλλά και η γρήγορη φόρτιση με μια ώρα παραπάνω οθόνη από πρίν.

 

Τελικά πάει καλά η μπαταρία από το ebay μετά από καιρό ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πάει καλά η μπαταρία από το ebay μετά από καιρό ?
Από πέρσι 2019 τον Νοέμβριο έχω αλλάξει πλέον κινητό και το oneplus το εχω σαν δεύτερη συσκευή αλλά δεν άλλαξε κάτι με την μπαταρία όσο κρατούσε όταν την αγόρασα από το ebay τόσο κρατάει ακόμα βέβαια η χρήση του δεν είναι ίδια με πριν και δεν το φορτίζω κάθε μέρα αλλά περίπου ανά 3 μέρες και μια φόρτιση.
Link to comment
Share on other sites

Από πέρσι 2019 τον Νοέμβριο έχω αλλάξει πλέον κινητό και το oneplus το εχω σαν δεύτερη συσκευή αλλά δεν άλλαξε κάτι με την μπαταρία όσο κρατούσε όταν την αγόρασα από το ebay τόσο κρατάει ακόμα βέβαια η χρήση του δεν είναι ίδια με πριν και δεν το φορτίζω κάθε μέρα αλλά περίπου ανά 3 μέρες και μια φόρτιση.
Μήπως ξέρεις από ποιον πωλητή την πήρες να μου πεις? Θέλω και εγώ να αλλάξω σε λίγο καιρό. Κυκλοφορεί πολύ μαιμουδια . Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και ισάξιες με τη γνήσια.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρεις από ποιον πωλητή την πήρες να μου πεις? Θέλω και εγώ να αλλάξω σε λίγο καιρό. Κυκλοφορεί πολύ μαιμουδια . Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και ισάξιες με τη γνήσια.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από αυτόν που την πήρα δεν την έχει πλέον σε στοκ αλλά υπάρχουν πολλοί που πουλάνε τέτοιες μπαταρίες, τώρα αν είναι εξίσου καλές δεν μπορεί κανείς να σου το εγγυηθεί οπότε παίρνεις το ρίσκο και ότι κάτσει. Καλού κακού μην πετάξεις αυτήν που φοράς τώρα πότε δεν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εκανα αίτημα για αλλαγή μπαταρίας σε ένα 3Τ το οποίο έγινε δεκτό , μου ήρθε email που αναφέρει την διεύθυνση του service στην Πολωνία και και τα παρακάτω....

Please make sure you have prepared the following:

1. Prepare your proof of purchase

To verify the warranty status, please provide your receipt. Note: This is only applicable for customers who purchased their OnePlus device from our partners: Amazon, Elisa, O2, etc.

2. Back up your data

All data will be erased from your phone during the repair. To protect your data, please back up your device, reset your phone, and take out your SIM card.

Please feel free to contact us if you have any questions.

τώρα τι κάνω ? Περιμένω νέο email για οδηγίες για την παραλαβή και αποστολή ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εγω που το αγορασα απο gearbest εχω καποιο θεμα; Αλλαγη μπαταριας θελω μονο να κανω στο 5αρι. Μπορω να ζητησω να φτιαξουν και το widevine; Θα εχει επιπλεον κοστος;
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αίτημα για αλλαγή μπαταρίας σε ένα 3Τ το οποίο έγινε δεκτό , μου ήρθε email που αναφέρει την διεύθυνση του service στην Πολωνία και και τα παρακάτω....

Please make sure you have prepared the following:

1. Prepare your proof of purchase

To verify the warranty status, please provide your receipt. Note: This is only applicable for customers who purchased their OnePlus device from our partners: Amazon, Elisa, O2, etc.

2. Back up your data

All data will be erased from your phone during the repair. To protect your data, please back up your device, reset your phone, and take out your SIM card.

Please feel free to contact us if you have any questions.

τώρα τι κάνω ? Περιμένω νέο email για οδηγίες για την παραλαβή και αποστολή ?

 

Προχωράει η διαδικασία κανονικά, από δική μου αμέλεια δεν είδα το email για αποδοχή του κόστους 31,82 € και καθυστέρησα την διαδικασία 2 ημέρες, πλέον και λογικά θα παραλάβω Δευτέρα 27/7 με Τρίτη 28/7 .

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

1.png

O συνδυασμός ups / service oneplus ΄΄σκοτώνει΄΄

14 ημέρες η όλη διαδικασία αποστολής και επιστροφής στα χέρια μου από την ώρα που άνοιξα case για αλλαγή μπαταρίας , με 2 Σ/Κ μέσα και 2 ημέρες καθυστέρηση από την πλευρά μου .

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια αν αγοράσεις one plus kινητο από σκρουτζομαγαζα, καλύπτουν αυτά την εγγύηση;

Τον πρώτο χρόνο τον καλύπτει η Oneplus, τον δεύτερο το μαγαζί που το πήρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Εχει κανείς ιδέα πόσο είναι τα μεταφορικά για να στείλεις κινητό για επισκευή εκτός εγγύησης? Σε επικοινωνία με την 1+ δεν έβγαλα καμία άκρη γιατί δεν ξέρουν και πρέπει να γίνει η διάγνωση για να μου πουν, κάτι που είναι ηλιθιότητα.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς ιδέα πόσο είναι τα μεταφορικά για να στείλεις κινητό για επισκευή εκτός εγγύησης? Σε επικοινωνία με την 1+ δεν έβγαλα καμία άκρη γιατί δεν ξέρουν και πρέπει να γίνει η διάγνωση για να μου πουν, κάτι που είναι ηλιθιότητα.

 

Φίλε δεν είμαι σίγουρος , να μη σε πάρω στο λαιμό μου , αλλά νομιζω οτι δεν με χρέωσαν μεταφορικά για αλλαγή οθόνης , κανα 100άρικο κόστος . Είναι πρίν 7-8 μήνες και δεν βρίσκω την απόδειξη .

Link to comment
Share on other sites

σε αλλαγή μπαταρίας το καλοκαίρι που μας πέρασε νοχμίζω ότι η χρέωση των μεταφορικών ήταν σκάρτα 10 €

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα ήδη, νομίζω ότι δεν χρεώνουν μεταφορικά αλλά θα σας πω όταν θα ξέρω.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Δε χρεώνουν μεταφορικά. Πληρώνεις ό,τι λέει το κομμάτι που θες να διορθώσουν στο repair pricing στο site τους + 18.50 € εργατικά + 24% ΦΠΑ.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

1+6 σπασμένη οθόνη και αλλαγή μπαταρίας, 111.4 + φπα.

Καλησπερα φιλε

επειδη ενδιαφερομαι για ακριβως την ιδια επισκευη στο op6 μου η τιμη που αναφερεις βγαινει απο την τιμη των ανταλλακτικων οπως τα εχει στο site συν 18,5 ευρω που ειναι τα εξοδα επισκευης. Ο φπα που αναφερεις ειναι συν 24 τις εκατο στο ολικο ποσο των 111.4 ευρω?

Και κατι ακομα μεταφορικα πληρωνουμε και αν ναι μηπως γνωριζεις ποσα?

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus] Service / Εγγύηση / Επισκευές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...