Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω σε κοπέλα ένα από τα Redmi 3S ή Redmi Note 3 μιας και ήρθαν επίσημα στην Ελλάδα..Σίγουρα έχουν βγει και νεότερα μοντέλα αλλά θα ήθελα κάτι που πωλείται επίσημα στην Ελληνική αγορά και σε επίσημα καταστήματα(αν δεν κάνω λάθος τα έχει σε 4 καταστήματα επίσημα και το ψήνω να το αγοράσω απο Κωτσόβολο ή you).

 

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για να είμαι σίγουρος.

1. Έρχεται με αγγλική γλώσσα? δηλαδή θα έχει ελληνικό μενού (με ενδιαφέρει το ελληνικό μενού)

2. Ποια ρομ έκδοση έχει? Με ενδιαφέρει να έχει την: official global

3. Λέγεται πως στο συγκεκριμένο κινητό δεν πιάνει 4g με την εταιρεία Wind. Ισχύει???

4. H κάμερα λένε πως είναι το αδύνατο του σημείο.. Ισχύει? Έχω το galaxy s6 που έχει συμπαθητική κάμερα και θα ήθελα να βγάζει ανεκτού επιπέδου φωτογραφίες τουλάχιστον την ημέρα

5. Έχει θέμα με το play store και τις αναβαθμίσεις?

6. Δικαιολογείτε η εμμονή μου για επίσημο κατάστημα που πουλάει xiomi ή να στραφούμε σε σκρουτζομάγαζο και κάτι καλύτερο xiaomi? (Η κοπέλα δεν είναι γνώστης των τεχνολογιών και του ρουταρίσματος (το δεύτερο ούτε εγώ το κατέχω τόσο) κι εγώ δεν έχω το χρόνο να το ψαχουλέψω πολύ πέρα από το στήσιμο..)

7. Χρειάζεται δίκαρτο

8. Βολεύει πάραπολύ η μπαταρία που είναι 4000ma και πάνω..

 

Σημείωση: To μπάτζετ φθάνει μέχρι 200-230€ και να είναι xiaomi.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον με βοηθήσει με την άποψη του..

 

1. αν δεν εχει ελληνικα θα αποκτησει μολις το κανεις update μεσω wifi εαν εχει official rom

και απλως επιλεγεις τη γλωσσα απο settings, additional, language

2. δεν αγορασα απο κωτσοβ αλλα η καταλληλοτερη ειναι η official global stable rom

3. η international εκδοση υποστηριζει και τη συχνοτητα B20 (=800mhz) αρα εισαι οκ και με wind

4. αξιοπρεπεστατες καμερες αλλα μην εχεις πολυ υψηλες απαιτησεις

5. οχι εαν official rom

6. βεβαιωσου για official global stable rom. το redmi note 3 pro υπερεχει αλλα το 3s δε θα σε απογοητευσει.

παντως οποιο και να παρει προτιμησε να εχει 3ram και 32rom για να εισαι ανετος.

βγηκαν νεοτερες συσκευες, πχ redmi 4 αλλα ακομα δεν υπαρχει εκδοση με τη συχνοτητα 800mhz.

7. ειναι δικαρτο/α (micro sim + nano sim ή στη θεση της nano βαζεις sd card)

8. εχει/εχουν πολυ καλη αυτονομια

9. στο μπατζετ σου θα περιμενα εκδοση με 800mhz του redmi 4 (3/32) και redmi note 4 (3/64 ή 4/64)

και θα επαιρνα απο κινα, πχ geekbuying com, vickmall.com, banggood.com κτλ ή απο κωτσ αν τα φερει

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

1. αν δεν εχει ελληνικα θα αποκτησει μολις το κανεις update μεσω wifi εαν εχει official rom

και απλως επιλεγεις τη γλωσσα απο settings, additional, language

2. δεν αγορασα απο κωτσοβ αλλα η καταλληλοτερη ειναι η official global stable rom

3. η international εκδοση υποστηριζει και τη συχνοτητα B20 (=800mhz) αρα εισαι οκ και με wind

4. αξιοπρεπεστατες καμερες αλλα μην εχεις πολυ υψηλες απαιτησεις

5. οχι εαν official rom

6. βεβαιωσου για official global stable rom. το redmi note 3 pro υπερεχει αλλα το 3s δε θα σε απογοητευσει.

παντως οποιο και να παρει προτιμησε να εχει 3ram και 32rom για να εισαι ανετος.

βγηκαν νεοτερες συσκευες, πχ redmi 4 αλλα ακομα δεν υπαρχει εκδοση με τη συχνοτητα 800mhz.

7. ειναι δικαρτο/α (micro sim + nano sim ή στη θεση της nano βαζεις sd card)

8. εχει/εχουν πολυ καλη αυτονομια

9. στο μπατζετ σου θα περιμενα εκδοση με 800mhz του redmi 4 (3/32) και redmi note 4 (3/64 ή 4/64)

και θα επαιρνα απο κινα, πχ geekbuying com, vickmall.com, banggood.com κτλ ή απο κωτσ αν τα φερει

 

Διάβασα λίγο σε άλλα sites και μπερδευτηκα. . Άλλος λέει πως θα έχει ελληνικά άλλος οτι δε θα έχει,αλλος ότι θα έχει 4g η wind(υπάρχει περίπτωση η κάρτα να είναι και cosmote) και άλλος οτι θα έχει θέμα με το play store..

 

Για να μην μπερδεύομαι μιας και έχω καταλήξει σε αυτά τα 2 από επίσημο κατάστημα πώλησης:

 

Αν αγοραστεί(έιτε το 3s είτε το Note) απο τα καταστήματα που προτείνει η Xiaomi Greece, με το επίσημο service της Info Quest, θα έχει:

1. Standard ελληνικά;

2. 4g σε wind ή cosmote;

3. Κανονική λειτουργία σε play store και αναβαθμίσεις;

 

Και κάτι ακόμα τελευταίο για να μη σας ζαλίζω.

 

4. Διάβασα πως η συσκευή όπως και σε πολλές της xiaomi έχουν ενα θέμα με τα ακουστικα(Hands free) και δεν ακούγεται καλά ο ήχος. Ισχύει;

5. Με τη φωτεινότητα κάτω από τον ήλιο πως είναι(είτε το 3s είτε το Note);

6. άκουσα και για το wifi με το gps ότι είναι αδύναμο. Ισχύει;

 

Ευχαριστώ και sorry για τις πολλές ερωτήσεις.. Πρώτη φορά σε κινέζικο και δεν κατέχω πολλά..

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα λίγο σε άλλα sites και μπερδευτηκα. . Άλλος λέει πως θα έχει ελληνικά άλλος οτι δε θα έχει,αλλος ότι θα έχει 4g η wind(υπάρχει περίπτωση η κάρτα να είναι και cosmote) και άλλος οτι θα έχει θέμα με το play store..

 

Για να μην μπερδεύομαι μιας και έχω καταλήξει σε αυτά τα 2 από επίσημο κατάστημα πώλησης:

 

Αν αγοραστεί(έιτε το 3s είτε το Note) απο τα καταστήματα που προτείνει η Xiaomi Greece, με το επίσημο service της Info Quest, θα έχει:

1. Standard ελληνικά;

2. 4g σε wind ή cosmote;

3. Κανονική λειτουργία σε play store και αναβαθμίσεις;

 

Και κάτι ακόμα τελευταίο για να μη σας ζαλίζω.

 

4. Διάβασα πως η συσκευή όπως και σε πολλές της xiaomi έχουν ενα θέμα με τα ακουστικα(Hands free) και δεν ακούγεται καλά ο ήχος. Ισχύει;

5. Με τη φωτεινότητα κάτω από τον ήλιο πως είναι(είτε το 3s είτε το Note);

6. άκουσα και για το wifi με το gps ότι είναι αδύναμο. Ισχύει;

 

Ευχαριστώ και sorry για τις πολλές ερωτήσεις.. Πρώτη φορά σε κινέζικο και δεν κατέχω πολλά..

 

1.Με το που το ανοίγεις κάνει update σε 8.1.1.0 global stable και έχει παντού ελληνικά

2,3. Ναι

4.Έχουν αναφέρει κάποιοι οτι παρότι έχεις τα hands free συνεχίζει να λειτουργεί το μικρόφωνο της συσκευής κι έτσι δεν σε ακούει ο συνομιλητής σου.Αυτό λύνεται προσωρινά με το app soundabout απ'το play store

5.Μια χαρά φαίνεται αλλά αυτό θα το κρίνουμε καλύτερα το καλοκαίρι γιατί 1 μήνα που το έχω τις πιο πολλές μέρες έχει συννεφιά

6.Δεν έχω παρατηρήσει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στα δυο κινητά του θέματος.

Ειδικα αν κάποιος χρησιμοποίησε και τα δύο.

Με ενδιαφέρει ή αυτονομία, η ποιότητα αλλά κι η ένταση του ήχου κυρίως από το ηχείο, αλλα κι από τα ακουστικά.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

εκτος του θεματος της wind ειναι καλυτερο το 4;

 

Πανω κατω ιδιες επιδοσεις εχουν ο Helio X20 με τον Snapdragon 650.

Για μενα Note 3,την international με την 800αρα.Και στο λεω γιατι φιλος με το note 3,πηρε την εκδοση χωρις 800 και βλεπει πολυ λιγοτερο 4G απο το iphone 5s μου.Αυτο μεσα στη Θεσσαλονικη,φαντασου στην επαρχια πως ειναι η κατασταση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , ειμαι αναμεσα σε αυτες τις συσκευές το 4 υστερει στην καμερα, την οποια δεν εχω προτεραιοτητα.ποια προτείνετε απο τις 2, και αν ξερετε καποια αλλη συσκευή της xiaomi μεχρι 200;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα. Μετα απο καιρο αποφασισα να αγορασω ενα κινητο το πολυ μεχρι 200€. Έψαξα και βρηκα πολλα κινητα το asus zenfone 3 laser, το honor 6x και το xiaomi redmi pro. η ερωτηση μου ειναι πιο κινητο να παρω? θελω καμερα, μπαταρια και να μην κολλαει σε απλες εφαρμογες.Αν εχετε καποιο αλλο κινητο να προτεινετε πειτε το. Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.
Link to comment
Share on other sites

Ποιό κινητό θα αγοράζατε;

 

Θέλω να έχει 16mp κάμερα, οθόνη το πολύ 5.5". Τείνω προς Xiaomi.. τί λέτε;

...Life goes on...;)
Link to comment
Share on other sites

Δες και το nubia z11 mini S. Το βρίσκεις γύρω στα 220$, έχει τον τελευταίο φακό της Sony, του βάζεις ή το ζητάς με official international rom και ξεμπερδεύεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Θελω 5 ιντσων

 

υπαρχει και το 4Α xiaomi, σε international εκδοση (με μπαντα Β20 (800) για καλο 4G παντου στην Ελλαδα), αρκετα φθηνοτερο, στα 100 ευρω. στερειται μονο το δαχτυλικο αποτυπωμα σε σχεση με το redmi 3s international .

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και το 4Α xiaomi, σε international εκδοση (με μπαντα Β20 (800) για καλο 4G παντου στην Ελλαδα), αρκετα φθηνοτερο, στα 100 ευρω. στερειται μονο το δαχτυλικο αποτυπωμα σε σχεση με το redmi 3s international .

 

Το έχεις δει σε κάποιο μαγαζί; όλο out of stock ειναι στα κινεζομαγαζα

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και το 4Α xiaomi, σε international εκδοση (με μπαντα Β20 (800) για καλο 4G παντου στην Ελλαδα), αρκετα φθηνοτερο, στα 100 ευρω. στερειται μονο το δαχτυλικο αποτυπωμα σε σχεση με το redmi 3s international .

 

Και την κατα πολύ μικρότερη μπαταρία. άλλο 4100 κι άλλο 3100

Link to comment
Share on other sites

Απλα το 4 prime υστερει απο οσο ειδα στο youtube στην καμερα, ειναι τοσο κακη? Ειναι καποιοκάποιος που πρότεινει ανεπιφυλακτα καποιο απο τα δυο?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...