Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάρε οποίο iPhone σε βολεύει (καλύτερα 6s και σίγουρα όχι 5s)

Θα πρέπει αρχικά να έχεις ένα κινητό με πλήκτρα φθηνό 20-30€ που να έχει 2 κάρτες ράδιο και φακό σίγουρα και βέβαια να έχεις και το iPhone κάπου για δευτερεύον στην αρχή και μετά για πρωτεύον κινητό! Εμένα η εμπειρία μου με το στρατό είναι οτι το 90% είχε κινητήρες και το μόνο που χρειάζεται είναι σίγουρα power bank και λίγο προσοχή !

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κινητό στα 200 ευρώ.

 

Dual sim

Καλή κάμερα

Χαμηλό sar

Μπαταρία

 

Προτάσεις με τα παραπάνω ιεραρχικά κριτήρια. Αγορά από Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει ο τίτλος, προτεραιότητα δίνω στην κάμερα, επίσης πρέπει οπωσδήποτε να έχει ραδιόφωνο που είναι αχώριστος φίλος στο περπάτημα.

 

Σήμερα πιστεύω ότι 3 GB είναι το ελάχιστο που πρέπει να έχει ένα τηλέφωνο για να το κρατήσεις για ένα χρόνο πριν το δώσεις στην αδερφή σου.

 

Επίσης κάτι άλλο που με ενδιαφέρει είναι η συσκευή να είναι άμεση, όχι σε εξωτικές εφαρμογές αλλά στο τηλέφωνο, επαφές, μηνύματα, e-mail clients και browser.

 

Τους τελευταίους 16 μήνες έχω 640 XL και ενώ η συσκευή είναι ποιοτικότατη και με καλή κάμερα τα windows 10 δεν μου αρέσουν, με κούρασαν, έχασαν αυτό το άμεσο και απλό που είχαν με τα 8ρια, οπότε το 950 XL is out of the question.

 

Αγορά από Ελλάδα λόγο εγγύησης και επειδή τα κινέζικα δεν έχουν κάμερες της προκοπής εκτός από κάποια μετρημένα στα δάχτυλαπου όμως δεν έχουν ραδιόφωνο.

 

Οπότε σκέπτομαι το LG G5 SE, δεν μπορώ να δώσω 60 ευρώ παραπάνω για το G5 με τον 820, ήδη κάνω υπέρβαση στον προϋπολογισμό μου. Υπάρχει κάποιο άλλο να μου προτείνετε, όχι πάνω από αυτά τα χρήματα?

 

Ευχαριστώ, Χάρης

 

1-2 μήνες χωρίς το 950 και η κάμερά του (που μου είναι άκρως απαραίτητη) μου λείπει απελπιστικά. Επίσης να σου πω πως τα w10 είναι "άλλα" στο 950xl απ' ότι στο 640xl σου.

950xl δαγκωτό από μένα κι ας είσαι αρνητικός. Η κάμερα θα σε κάνει να φοράς πάνα από την χαρά σου.....

Χωρίς να θέλω να υποβιβάσω τα άλλα που αναφέρθηκαν.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Με ενδιαφέρει η αγορά ενός ΚΑΛΟΥ tablet με μεγάλη οθόνη και να είναι επίσης και ένα εργαλείο που δεν θα το μετανιώσω στα επόμενα τουλάχιστον 2-3 χρόνια. Σκέφτομαι ανάμεσα στο Samsung TAB S2 or Huawei MediaPad M2 10 (64GB).

 

Δεν με απασχολεί το 3G ως κριτήριο αλλά η μεγάλη οθόνη, δυνατή ram, και φυσικά η ανάλυση (και ποιότητα) οθόνης. Ενδιαφέρον μου προκαλεί το γεγονός ότι για το μεν Samsung έχω διαβάσει και δει (όπως και εδώ....) δεκάδες σχόλια και διθυραμβικούς επαίνους, ενώ για το Huawei ούτε...πρόταση. Ακόμα και εδώ που είναι η πηγή των πληροφοριών ΣΚΕΤΗ βουβαμάρα για αυτή την εταιρία, τίποτα....

 

Δεν ξέρω αλλά μέσα μου αρχίζει να με εντυπωσιάζει αυτή η εταιρία, ένας φίλος μου που έχει κινητό της είναι πάρα πολύ ενθουσιασμένος, αλλά βλέπεις η ανθρωπότητα κάνει σαν να μην υπάρχει αυτό το μοντέλο στο ίντερνετ.... Αν έχετε κάποια σκέψη (ή άλλη πρόταση επίσης!) θα το εκτιμούσα να την μοιραζόσασταν.

 

Τέλος μία απορία γενικής φύσεως από απόψεις πολλών φίλων εδώ μέσα. Γιατί πολλοί προτιμούν τα tablets που είναι 4:3 και όχι αυτά που είναι 16:9;;; Έχουμε μάθει από τις τηλεοράσεις μας σε αυτή την διάσταση (16:9), εδώ γιατί πολλοί θέλουν την "παλιά" αναλογία; Το έχω μεγάλη απορία.....

 

Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις & το χρόνο σας.

Έχω παραγγείλει το SE το 64αρι από το kiniti.net, λόγω του οτι προσωπικά τη δεδομένη χρονική στιγμή θέλω και απολαμβάνω περισσότερο τις λιγότερες ίντσες. Ελπίζω η συσκευή να μην έχει κανένα θέμα αρχικά.

Αν όλα πάνε καλά, θα προτείνατε μια επένδυση σε θήκη τύπου lifeproof για το στρατό για να είμαι 100% σίγουρος πως θα είναι κομπλέ ή νομίζετε πως με μια νορμαλ θήκη + tempered glass θα είμαι καλυμμένος;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις & το χρόνο σας.

Έχω παραγγείλει το SE το 64αρι από το kiniti.net, λόγω του οτι προσωπικά τη δεδομένη χρονική στιγμή θέλω και απολαμβάνω περισσότερο τις λιγότερες ίντσες. Ελπίζω η συσκευή να μην έχει κανένα θέμα αρχικά.

Αν όλα πάνε καλά, θα προτείνατε μια επένδυση σε θήκη τύπου lifeproof για το στρατό για να είμαι 100% σίγουρος πως θα είναι κομπλέ ή νομίζετε πως με μια νορμαλ θήκη + tempered glass θα είμαι καλυμμένος;

 

Νομίζω είναι ακριβή και λίγο άσχημη η θήκη αυτή

Πάρε μια κινέζικη τύπου βιβλίο να το βάλεις μέσα να μην έχει θέμα και αργότερα βλέπεις

Αρχικά φόρτωσε και καμία ταινία στο vlc να εχεις για το κέντρο

Αρχείο βίντεο και υποτίτλων να έχουν Ακριβώς το ίδιο όνομα Φυσικά με διαφορετική κατάληξη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κινητό γύρω στα 200 ευρώ με ταβάνι τα 250.

Η χρήση του θα είναι από κοπέλα οπότε τα κλασικά internet,fb και όσο το δυνατόν καλύτερη κάμερα.Το τηλέφωνο προορίζεται για αντικαταστάτης του G2.

Αυτή τη στιγμή είμαι μεταξύ των

Samsung Galaxy J7 (2016)

Samsung Galaxy A5 (2016)

Huawei P9 Lite

 

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση πέρα από τα παραπάνω δεκτή.:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που ανέφερες είναι πάνω κάτω (από ελλάδα), και μπορείς να βάλεις και το nexus 5x στις επιλογές σου το 32gb. Από κίνα υπάρχουν και Χιαομι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήρθε πάλι η εποχή που ψάχνομαι για νέο τηλέφωνο.. έχω στο μάτι το Umi Diamond . έχετε κάτι παρόμοιο να προτείνετε? θυμάμαι τα προηγούμενα μοντέλα της Umi είχαν αφήσει πολλούς δυσαρεστημένους..

Ψάχνω για κάτι στις 5 ίντσες, με καλά χαρακρηριστικά και όχι πολύ χοντρό αν γίνεται.. :P

Το προηγούμενο τηλέφωνό μου ήταν το Inew V3 οπότε ψάχνουμε κάτι σε αυτό το στυλ και λίγο καλύτερο αν γίνεται (το καλύτερο θα ήταν 8απύρηνο με 32gb rom και 3GB ram αλλά αυτά είναι και ψιλοχοντρά και ελαφρώς εκτός budget).

 

Επίσης θέλω και ένα όχι τόσο καλό (πιο πολύ για ομιλία σερφάρισμα απο wi-fi και viber) γύρω στα 40-60 ευρώ

έχω δει 1-2 μοντέλα:

https://www.chinavasion.com/china/wholesale/Android_Phones/Large_Screen_Android_Phones/VKWorld-T5-Smartphone/

 

https://www.chinavasion.com/china/wholesale/Android_Phones/Large_Screen_Android_Phones/VKworld-VK800X-Smartphone/

 

αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν. κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη. (Για το δικό μου είχα βάλει στο μάτι και το HTC A1 αλλά ξεφεύγουμε πολύ σε τιμή.. ψάχνω κάτι γύρω στα 100-150 ευρώ μαξ)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω και εγώ, σε android πάντα.

 

Τώρα το διόρθωσες.......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις & το χρόνο σας.

Έχω παραγγείλει το SE το 64αρι από το kiniti.net, λόγω του οτι προσωπικά τη δεδομένη χρονική στιγμή θέλω και απολαμβάνω περισσότερο τις λιγότερες ίντσες. Ελπίζω η συσκευή να μην έχει κανένα θέμα αρχικά.

Αν όλα πάνε καλά, θα προτείνατε μια επένδυση σε θήκη τύπου lifeproof για το στρατό για να είμαι 100% σίγουρος πως θα είναι κομπλέ ή νομίζετε πως με μια νορμαλ θήκη + tempered glass θα είμαι καλυμμένος;

 

Οι Lifeproof θηκες για εμενα ειναι ακριβες και θεωρω οτι δεν αξιζει.Μια καλη θηκη βιβλιο ή σκληρη θηλη που καλυπτει την πλατη και τα πλαινα της συσκευης (back νομιζω λεγονται) και ενα tempered glass να βαλεις επανω.

Παρε και ενα 5.000mAh με 10.000mAh powerbank και θα εισαι κομπλε για να μη ψαχνεις συνεχεια μπριζα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Και γω στο ιδιο διλημμα με σενα ειμαι για να παρω το g5se και περιμενω να μαθω αν τελικα θα παρει και αυτο nougat οπως και το μεγαλο αδερφο του.
Link to comment
Share on other sites

Και γω στο ιδιο διλημμα με σενα ειμαι για να παρω το g5se και περιμενω να μαθω αν τελικα θα παρει και αυτο nougat οπως και το μεγαλο αδερφο του.

 

δεν υπάρχει λόγος να μην πάρει, απλώς θα τη δώσουν λίγο αργότερα απ οτι στο κανονικό G5

Link to comment
Share on other sites

Για πολλοστή φορά να στε καλά για τις απαντήσεις!

Θα παω μάλλον σε μια απλή θήκη που καλύπτει την πλάτη και τα πλαϊνά και ένα καλό tempered glass, απλά με αγχώνει το γεγονός πως

ναι μεν θέλω ένα σφαίρα κινητό για το στρατό, ταυτόχρονα με αγχώνει το γεγονός πως θα πάρω τόσο ακριβή συσκευή μαζί μου. Σε περιπτώσεις που δεν θα μπορώ να το χω μαζί μου θα το κρύβω ινκόγκνιτο μεσα σε σάκο με κλειδαριά ( τι στον &&&*** ελπίζω να μην έχω θέμα)...

 

Τώρα σε ασκήσεις κλπ δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει και αν θα είναι ασφαλές στην τσέπη μου ή θα πρέπει να το αφήνω κλειδαμπαρωμένο στο θάλαμο. Γενικά, απ' ότι καταλάβατε αγχώνομαι μόνο για αυτούς τους λόγους γιατί δεν ξέρω ακριβώς τι κατάσταση επικρατεί, κι αν όντως αξίζει να πάρω ρίσκο (που στην ουσία μπορεί και να είναι ελάχιστο το ρίσκο)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Είμαι κάτοχος nexus 6P και πολύ ευχαριστημένος .Χρειάζομαι όμως αλλαγή και ψάχνω κάτι δυνατό.Μεγαλη οθόνη τουλάχιστον 5,7 ,καλή κάμερα , μεγάλη μπαταρία άνω των 3000 και μεγάλο αποθηκευτικό χώρο τουλάχιστον 64 γιγα. Είχα κάνει μία αγορά πριν το nexus και απογοητεύτηκα .Αγόρασα από το lightinthebox το xiaomi redminote 3 και δεν άναψε ούτε μία φορά. Οπότε είμαι πια πολύ επιφυλακτικός στο τι να διαλέξω. Χρειάζομαι κάτι σούπερ που να έχει όλα τα παραπάνω και να είναι αξιόπιστο. Δεν θέλω samsung η apple . Καμιά συμβουλή? Να είναι βέβαια και νέο μοντέλο ή κάποιο το οποίο θα βγει σε κανα δύο μήνες . Μπορώ να περιμένω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi mi max ,εαν δεν σε ενοχλει το μεγεθος του καλυπτει ολα τα κριτηρια σου με μια μικρη εκπτωση στην καμερα του εκτος εαν δεν εισαι τοσο απαιτητικος σε αυτο το θεμα.Μπορεις να να μπεις και στο αντιστοιχο νημα του κινητου στο φορουμ να διαβασεις ,που οπως εχω δει οι περισσοτεροι το εκθειαζουν.
Link to comment
Share on other sites

Για πολλοστή φορά να στε καλά για τις απαντήσεις!

Θα παω μάλλον σε μια απλή θήκη που καλύπτει την πλάτη και τα πλαϊνά και ένα καλό tempered glass, απλά με αγχώνει το γεγονός πως

ναι μεν θέλω ένα σφαίρα κινητό για το στρατό, ταυτόχρονα με αγχώνει το γεγονός πως θα πάρω τόσο ακριβή συσκευή μαζί μου. Σε περιπτώσεις που δεν θα μπορώ να το χω μαζί μου θα το κρύβω ινκόγκνιτο μεσα σε σάκο με κλειδαριά ( τι στον &&&*** ελπίζω να μην έχω θέμα)...

 

Τώρα σε ασκήσεις κλπ δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει και αν θα είναι ασφαλές στην τσέπη μου ή θα πρέπει να το αφήνω κλειδαμπαρωμένο στο θάλαμο. Γενικά, απ' ότι καταλάβατε αγχώνομαι μόνο για αυτούς τους λόγους γιατί δεν ξέρω ακριβώς τι κατάσταση επικρατεί, κι αν όντως αξίζει να πάρω ρίσκο (που στην ουσία μπορεί και να είναι ελάχιστο το ρίσκο)

 

Γι αυτό πάρε ένα παλιό και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Τις μέρες πριν τις άδειες, τις μεταθέσεις, και λοιπά τότε να προσεχείς γιατί κλέβουν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...