Jump to content

Xiaomi Mi Mix


glynos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω το ειχα με την ρομ, global stable, χθες περασα την Ελληνικη, ροοτ, και σημερα περασα την Ελληνικη 7.4.20 beta, απο το Ελληνικο σαιτ. Δεν νομιζω ότι εχουν καποια μεγαλη διαφορα. μπορει μελλοντικα, να ξαναπερασω την global stable.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 704
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε σχέση με την official Global Stable, δεν θα δεις τρομερές διαφορές στις developer roms (xiaomi.eu, xiaomi-miui.gr, ή EPIC)

 

Αν θες κάτι διαφορετικό, με Android 7.1.2, δες την Ressurection Remix Rom ή την LineageOS Rom.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναμεσα σε αυτό k το letv x820.δυο ερώτησης paidia.i κάμερα είναι τόσο χαλια και δεύτερον ποσο βολικό είναι στο πιάσιμο?το θέλω για δεύτερη συσκευή...k συγγνώμη για τα ορθογραφικά γράφω από translator:O

 

Καλημερα!!

 

Δε γνωριζω ποιο εχεις σαν 1η συσκευη, οποτε οτι πω, ειναι στο περιπου!!:lol:

Η καμερα του, απαιτει σταθερο χερι και θα εχεις αποτελεσματα ανω του μετριου, ειδικα σε φωτεινες συνθηκες, οπου πλησιαζει το παρα πολυ καλο.

Οσον αφορα το πιασιμο του, εχω μικρο χερι, και καταφερνω να το χειριζομαι μια χαρα. Μη φανταστεις πως θα πληκτρολογεις μηνυματα κλπ, με ενα χερι, αλλωστε αυτο, δε νομιζω πως γινεται ευκολα, σε κανενα smartphone ανω των 5''. Θα σε αποζημιωσει ομως, η τεραστια οθονη του (,ετα απο αυτην, οτιδηποτε αλλο, θα σου φανει "λιγο"), η απαραμιλη ποιοτητα κατασκευης και η τεραστια αντοχης μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

s7 edge exo ks k skeftomoun gia to mimix mias k de me enthousiase to s8+

 

Ειχα το ιδιο, οταν πρωτοβγηκε. Δε συγκρινονται σα συσκευες, γιατι ειναι τελειως διαφορετικες (διαφορετικο μεγεθος & τεχνολογια οθονης, χωρητικοτητα μπαταριας κλπ). Προσωπικα, κρατησα το S7 edge, 2 περιπου μηνες, το Mi MIX, δε νομιζω να το αποχωριστω συντομα, εχοντας δοκιμασει Mate 9, Zenfone 3 Deluxe, Axon 7 κ.α..

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε αυτό μετά το s7 edge η κάμερα του θα σε απογοητεύσει...Θελει καλό στήσιμο για να τραβήξεις αξιοπρεπής φωτογραγιες...Σε όλα τα υπόλοιπα πολύ ανώτερο το mix... Το μέγεθος του δεν θα σου φανεί γιατί η έλειψη των πάνω και πλαϊνών bezels το κάνουν ίσο περίπου με συσκευες των 5.7 ιντσών...Σε σχέση με το letv που λες είναι λίγο πιο μεγάλο...Με χαμηλότερη ανάλυση οθόνης...Ίδιας ποιότητας κάμερες (μην σε μπερδεύουν τα mp) ...αλλα το mix εχει πολύ μεγαλύτερη μπαταρία ...καλυτερα χρονισμένο επεξεργαστή....Καλύτερη ποιότητα κατασκευής...Και φυσικά καλύτερη υποστήριξη και από την xiaomi αλλά και από την Ελληνική κοινότητα της miui....
Link to comment
Share on other sites

To le TV x820, το ειχα,, για 6 μηνες, πριν το πουλησω σε γνωστο μου, καλο τηλεφωνο, το ειχα με ρομ, ιταλου, ισπανικη, για να εχω Ελληνικα. Καμερα μαλλον πολυ καλη, ενα βιντεο τραβηξα, πεντακαθαρο, το εδωσα και πηρα το mi max, διαβαζω πολυ ωρα και με κουραζε η οθονη 5.7 inches.
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι, αλλα δεν βγαζω φωτο, με το mix, μονο screen shot. Η γνωμη μου, πριν το αγορασεις το mix, να το δεις πρωτα, βγαινει μικρο στο μεγεθος, και η οθονη επισης, προσωπικα το ψιλομετανοιωσα που εδωσα 800 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

Αντε κ ελληνικα μιας κ γραφω σπο το S7.. 500 Το βρηκα στο souq αλλα επαιξε παζάρι με τον πωλητη να το παρω εκτος souq... Εν πασει περιπτωση χρειάζομαι συσκευή συντομα.. Μου αρεδει πολυ αλλα πρεπει να παω 300 χλμ ωστε να το δω απο κοντα... Τοσο χαλια ειναι αυτη η ρημαδοκαμερα ρε παιδια? Αν ειναι σε επιπεδα Letv X820 παλευεται...

Πάρε το ρε φίλε!! Σιγά τα αυγά με την camera... εμένα μιά χαρά μου φαίνεται και η κάμερά του... Η συνολική εμπειρία χρήσης είναι ικανοποιητικότατη...Δε θέλω να το αφήνω από τα χέρια μου 3 μήνες τώρα που το έχω... (6gb Ram / 256 internal storage)

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Τοσο χαλια ειναι αυτη η ρημαδοκαμερα ρε παιδια? Αν ειναι σε επιπεδα Letv X820 παλευεται...

 

Είναι πολύ μέτρια σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού

Επίσης δεν έχει OIS

 

Στο web και στο YouTube υπάρχουν πολλά reviews όπου μπορείς να δεις φωτό τραβηγμένες με το μιξ συγκριτικά με άλλες συσκευές και να κρίνεις

 

Sent from my MI MIX using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο κυριότερος λόγος που δεν κάνω και εγώ την μετάβαση από s7 edge δεν είναι η κάμερα αλλά η εγγύηση που δεν υπάρχει. Να το πάρω από Ελλάδα δεν παίζει μιας και η τιμή του είναι στο θεό και ό,τι μεταχειρισμένο βρίσκω, ζητάνε εξίσου παράλογα ποσά για μία συσκευή χωρίς εγγύηση.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το βράδυ σκέφτομαι να το παραγγείλω, τι λέτε να πάρω το mi mix η το mi6? Η κάμερα σίγουρα με ενδιαφέρει αλλά δεν πολύ τρελαίνομαι κιόλας... Σαν σύνολο ποιο θα προτινατε;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σαν σύνολο (επεξεργαστής, κάμερα κτλ) το Mi 6 φαίνεται σαφώς ανώτερο. Τώρα είναι και θέμα γούστου και περισσότερο αυτό το διαφορετικό που προσδίδει το Mi Mix. Προσωπική άποψη... αν και καινοτόμο, εξακολουθεί να είναι υπερτιμημένο για αυτά που προσφέρει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σαν απόδοση έχουν ελάχιστη διαφορά από ότι έχω δει. Η κάμερα στα βίντεο έχουν σίγουρα διαφορά. Αλλά δεν είναι τόσο σημαντικό για μενα. Το mix είναι πολύ πρωτοποριακό, πιο όμορφο, με πολύ μεγαλύτερη μνήμη και μπαταρία τέρας.. Η μήπως μόνο εγώ το βλεπω έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Σαν απόδοση έχουν ελάχιστη διαφορά από ότι έχω δει. Η κάμερα στα βίντεο έχουν σίγουρα διαφορά. Αλλά δεν είναι τόσο σημαντικό για μενα. Το mix είναι πολύ πρωτοποριακό, πιο όμορφο, με πολύ μεγαλύτερη μνήμη και μπαταρία τέρας.. Η μήπως μόνο εγώ το βλεπω έτσι;

Κυκλοφόρησε το mi6? Που το εχεις δει το συγκριτικο?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει με το mi 5 σύγκριση. Και έχουν μικρή διαφορά. Δεν νομίζω με το mi mix που έχει νεότερο χρονισμενο πιο ψηλα επεξεργαστή να είναι μεγαλύτερη η διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει με το mi 5 σύγκριση. Και έχουν μικρή διαφορά. Δεν νομίζω με το mi mix που έχει νεότερο χρονισμενο πιο ψηλα επεξεργαστή να είναι μεγαλύτερη η διαφορά.

Το ΜΙ ΜΙΧ είναι άλλη κατηγορία από το ΜΙ6, έχει 25% μεγαλύτερη οθόνη, το ΜΙ6 είναι πολύ μικρό.

 

Καλώς ή κακώς, οι συσκευές δεν είναι κυρίως τηλέφωνα, τις χρησιμοποιούμε κατά βάση με ανοικτή οθόνη, και το μέγεθος οθόνης έχει μεγάλη σημασία για την συνολική εμπειρία χρήσης. Και δύσκολα χτυπιέται το ΜΙΧ σε μέγεθος οθόνης.

 

Το ΜΙ5 φαίνεται να αποδίδει καλύτερα από το ΜΙΧ στα benchmarks, πράγμα το οποίο ίσως οφείλεται στο λογισμικό του ΜΙΧ το οποίο μάλλον δεν είναι τόσο καλά ρυθμισμένο από τη xiaomi. Και η πλειοψηφία των ΜΙΧ είναι και με 6 GB.

 

http://www.antutu.com/en/ranking/rank1.htm

 

Sent from my MI MIX using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα greeklish και συσχετιζόμενα με αυτά διαγράφηκαν. :down:

Κανενα προβλημα, απλα δεν ειχα προσβαση σε ελληνικο πληκτρολογιο.... Δυστυχώς δεν υπαρχουν ελληνικα εδω PC στην εταιρεία που βρισκομαι.....

EDIT...

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΩΣ ΔΙΑΓΡΑΨΕΤΕ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜO ΜΟΥ ΣΤΟ FORUM ΣΑΣ!!!!!!!!!!

Edited by z953rr
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω ρε παιδιά. Βλέπω στις αγγελίες εξωπραγματικές τιμές. Γιατί πιστεύετε συμβαίνει αυτό; Πατάνε πάνω στις τιμές του skroutz; Εγώ βλέπω ότι σε μεγάλα Κινεζομάγαζα παίζει στα 560 ευρώ καινούριο και μάλιστα η μεγάλη έκδοση! Αν αναλογιστούμε ότι και από Ελλάδα να το πάρεις, δεν σε καλύπτει η εγγύηση αν πάθει κάτι, τότε κάτι 650άρια που βλέπω για μεταχειρισμένη συσκευή είναι εκτός πραγματικότητας.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω ρε παιδιά. Βλέπω στις αγγελίες εξωπραγματικές τιμές. Γιατί πιστεύετε συμβαίνει αυτό; Πατάνε πάνω στις τιμές του skroutz; Εγώ βλέπω ότι σε μεγάλα Κινεζομάγαζα παίζει στα 560 ευρώ καινούριο και μάλιστα η μεγάλη έκδοση! Αν αναλογιστούμε ότι και από Ελλάδα να το πάρεις, δεν σε καλύπτει η εγγύηση αν πάθει κάτι, τότε κάτι 650άρια που βλέπω για μεταχειρισμένη συσκευή είναι εκτός πραγματικότητας.

 

Πρώτα απ όλα δεν έχει σημασία πόσο πουλάνε τα κινεζομάγαζα. Σημασία έχει πόσο το αγόρασε αρχικά ο αγοραστής. Αν η αρχική τιμή αγοράς ήταν 600-700-800 ευρώ, μην περιμένεις μεγάλες διαφορές από αυτές τις τιμές. Με το σκεπτικό ότι αν το θέλεις τόσο φτηνά όσο τα κινεζομάγαζα, είσαι ελεύθερος να το παραγγείλεις μόνος σου, να περιμένεις 1 μήνα, και να έχεις και τον φόβο του τελωνείου.

Και κάτι τελευταίο για την εγγύηση... Η εγγύηση είναι ένα ρίσκο που το αποδέχεσαι. Από τη στιγμή που αποφασίζεις να αγοράσεις μία τέτοια συσκευή, γνωρίζεις ότι δε θα καλύπτεσαι από εγγύηση. Άρα δεν παίζει κανέναν ρόλο στη μεταπώληση του τηλεφώνου.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα δεν έχει σημασία πόσο πουλάνε τα κινεζομάγαζα. Σημασία έχει πόσο το αγόρασε αρχικά ο αγοραστής. Αν η αρχική τιμή αγοράς ήταν 600-700-800 ευρώ, μην περιμένεις μεγάλες διαφορές από αυτές τις τιμές. Με το σκεπτικό ότι αν το θέλεις τόσο φτηνά όσο τα κινεζομάγαζα, είσαι ελεύθερος να το παραγγείλεις μόνος σου, να περιμένεις 1 μήνα, και να έχεις και τον φόβο του τελωνείου.

Και κάτι τελευταίο για την εγγύηση... Η εγγύηση είναι ένα ρίσκο που το αποδέχεσαι. Από τη στιγμή που αποφασίζεις να αγοράσεις μία τέτοια συσκευή, γνωρίζεις ότι δε θα καλύπτεσαι από εγγύηση. Άρα δεν παίζει κανέναν ρόλο στη μεταπώληση του τηλεφώνου.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι βρε συ εννοείται ότι ο καθένας πουλάει όσο θέλει και όσο νομίζει. Με το ίδιο σκεπτικό όμως και εγώ πήρα το s7 edge από Wind στα 650 ευρώ πριν 2 μήνες. Αν το βάλω να το πουλήσω τώρα θα πρέπει να εναρμονιστώ με τις τωρινές τιμές αναγκαστικά. (~470). Αυτό εννοώ.

Άρα συμφωνείς ότι είναι υπέρογκα τα ποσά και ουσιαστικά ανεβάζουν την τιμή επειδή πατάνε πάνω στο να μην περιμένεις 1 μήνα και στο φόβο σου για τελωνείο.

Πρόσεξε όμως. Μιλάμε για σφραγισμένη συσκευή η οποία κοστίζει λιγότερο από ό,τι πουλάνε μια μεταχειρισμένη με κάμποσους μήνες στην πλάτη.

Κουβέντα κάνουμε. Μιας και το έχω βάλει στο μάτι. Εγώ προτιμώ να το ρισκάρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εδώ και μήνες το είχα βάλει και εγώ στο μάτι και τελικά δεν άντεξα, σήμερα το πήρα.

625 μου βγήκε το μεγάλο, σφραγισμένο, με κάτι μικρά δωράκια... Και ασφάλεια ότι δεν θα πληρώσω τελωνείο.. Για τέτοια κινητά και τέτοια πόσα δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για μεταχειρησμενο... Καλύτερα λίγα παραπάνω και του κουτιού..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εδώ και μήνες το είχα βάλει και εγώ στο μάτι και τελικά δεν άντεξα, σήμερα το πήρα.

625 μου βγήκε το μεγάλο, σφραγισμένο, με κάτι μικρά δωράκια... Και ασφάλεια ότι δεν θα πληρώσω τελωνείο.. Για τέτοια κινητά και τέτοια πόσα δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για μεταχειρησμενο... Καλύτερα λίγα παραπάνω και του κουτιού..

 

Συμφωνώ. Από που αν επιτρέπεται;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από το vickmall. Ξέρω είναι λίγο πιο τσιμπημενη η τιμή σε σχέση με άλλα μαγαζιά αλλά έχω κάνει πολλές αγορές από εκεί και οι τύποι είναι πολύ ξηγημενοι και εξυπηρετικοι. Εγγύηση 100% ότι δεν περνάει τελωνείο, φωτογραφιες πριν το στείλουν, μετά που θα το βάλουν στο κουτί, όλα αναλυτικά. Προσωπικά προτιμώ αυτό πάρα να γλιτωσω 60 ευρώ και να μου πέσουν τα μαλλιά αππ το άγχος ένα μήνα αν περάσει η όχι τελωνείο..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...