Jump to content

Xiaomi Mi Mix


glynos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για bokeh effect θες είτε συσκευή με δύο κάμερες πίσω, είτε την εφαρμογή Google Camera.

 

Η Google Camera έχει μια επιλογή LENS BLUR όπου σου ζητάει να μετακινήσεις την συσκευή προς τα πάνω (ή προς τα πλάγια αν την έχεις οριζόντια) και παίρνει και άλλες λήψεις και μετά τα επεξεργάζεται όλα μαζί με ειδικό αλγόριθμο και παράγει το αποτέλεσμα.

 

Παίρνει λίγα δευτερόλεπτα για να σου δώσει το αποτέλεσμα, σε συσκευή με snapdragon 821 γύρω στα 20" νομίζω.

 

Αλλά δεν έχω δει άλλη εφαρμογή, σε συσκευή με μια κάμερα, να έχει τέτοια επιλογή.

 

Sent from my MI MIX using Tapatalk

 

Τι να πω.. Μπορεί.. Εγω στο mi4 που έχω πάντως, τους πρώτους μήνες όταν το πήρα είχε επιλογή στην κάμερα που λεγόταν refocus και έβγαζε σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα με το bokeh effect.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 704
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Μια χαρά ωραίες είναι!!!

 

Αν τις δεις σε πλήρες μέγεθος και δεις τι θόρυβο έχουν αυτές με περιορισμένο φωτισμό, ίσως αναθεωρήσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν τις δεις σε πλήρες μέγεθος και δεις τι θόρυβο έχουν αυτές με περιορισμένο φωτισμό, ίσως αναθεωρήσεις.

 

Το ξέρω ότι δεν έχει κάμερα επίπεδου s7. Προσωπικά δεν με απασχολεί αυτό, την μέρα να βγάζει νορμάλ φωτογραφίες μου αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αν τις δεις σε πλήρες μέγεθος και δεις τι θόρυβο έχουν αυτές με περιορισμένο φωτισμό, ίσως αναθεωρήσεις.

Φίλε μου δεν έχουν ανέβει και στην καλύτερη ποιότητα λόγω Tapatalk

 

Στάλθηκε από το MI MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν έχει υπάρξει ξανά με την τιμή ρε φίλε,διαβάζω τις αναρτήσεις και έχω φρίξει!!! δηλαδή επειδή πήρες το ρίσκο εσύ της μεταφορας το πουλάς όσο κοστίζει καινούριο στα τρυφερούδια παπαπα!!! δεν το αγοράζω καινούριο και ας περιμένω ένα μήνα η δεν δίνω ενα 100ρικο κ το παίρνω απο σκρουτζ χωρίς αναμονή και Ν Ε Ο !!!

Πραγματικά είσαστε ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!

 

Δηλαδή το νοτε 5 που δεν κυκλοφόρησε Ευρώπη τι θα έπρεπε να κάνουν όσοι το έχουν ! ! !

Εαν κ δεν φταίτε εσείς φταίνε τα βόδια που το αγοράζουν εσείς καλά κάνετε . . .

Αλλα ξεκαβαλάτε γιατί μπορεί να γλιστρήσει το καλάμι και να έχουμε ατύχημα!

Have a nice day ! ! !
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε φίλε τι θέλεις; Να στο χαρίσουν; Πάρτο από μαγαζί. Σε πίεσε κανένας να το πάρεις με το ζόρι;

Πάρτο από Κίνα. Να περιμένεις ένα μήνα. Να ρισκάρεις τελωνείο ή να μην έρθει ποτέ. Μια δυο βδομάδες να το ξεκλειδώσεις (αν το 'χεις φυσικά με τα PC). Να περάσεις δύο TWRP για να βάλεις Ελληνικά.

Αν έχει στην Κίνα 550 γιατί το πουλάνε εδώ 700? Για όλα τα παραπάνω.

Και τι νομίζεις ότι θα πάρεις παραπάνω με το καινούργιο; Με την κεραμική επίστρωση και τις θήκες τι νομίζεις ότι μπορεί να έχει πάθει το μεταχειριισμένο; Κανένας δεν το έχει πάνω από 5-6 μήνες (maximum) αφού κυκλοφόρησε Νοέμβριο - Δεκέμβριο.

Εδώ πουλάνε ενός έτους Samsung S7 στα 380 - 400 και έξω έχει 460.

 

Έτσι είναι η αγορά. Εγώ τόσο το πουλάω. Αν δεν σ' αρέσει πας παρακάτω.

Μη γκρινιάζεις που δε στο χαρίσαμε.

Edited by freco
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε φίλε τι θέλεις; Να στο χαρίσουν; Πάρτο από μαγαζί. Σε πίεσε κανένας να το πάρεις με το ζόρι;

Πάρτο από Κίνα. Να περιμένεις ένα μήνα. Να ρισκάρεις τελωνείο ή να μην έρθει ποτέ. Μια δυο βδομάδες να το ξεκλειδώσεις (αν το 'χεις φυσικά με τα PC). Να περάσεις δύο TWRP για να βάλεις Ελληνικά.

Αν έχει στην Κίνα 550 γιατί το πουλάνε εδώ 700? Για όλα τα παραπάνω.

Και τι νομίζεις ότι θα πάρεις παραπάνω με το καινούργιο; Με την κεραμική επίστρωση και τις θήκες τι νομίζεις ότι μπορεί να έχει πάθει το μεταχειριισμένο; Κανένας δεν το έχει πάνω από 5-6 μήνες (maximum) αφού κυκλοφόρησε Νοέμβριο - Δεκέμβριο.

Εδώ πουλάνε ενός έτους Samsung S7 στα 380 - 400 και έξω έχει 460.

 

Έτσι είναι η αγορά. Εγώ τόσο το πουλάω. Αν δεν σ' αρέσει πας παρακάτω.

Μη γκρινιάζεις που δε στο χαρίσαμε.

+10000

Δέκα χαρακτήρες

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ο καθένας επιλέγει και αγοράζει παιδιά... δεν υπάρχει λόγος τσακωμού. Κάποιοι προτιμούν το ρίσκο για να γλιτώσουν μερικά λεφτά, κάποιοι όχι. Οπότε ηρεμία:)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε φίλε τι θέλεις; Να στο χαρίσουν; Πάρτο από μαγαζί. Σε πίεσε κανένας να το πάρεις με το ζόρι;

Πάρτο από Κίνα. Να περιμένεις ένα μήνα. Να ρισκάρεις τελωνείο ή να μην έρθει ποτέ. Μια δυο βδομάδες να το ξεκλειδώσεις (αν το 'χεις φυσικά με τα PC). Να περάσεις δύο TWRP για να βάλεις Ελληνικά.

Αν έχει στην Κίνα 550 γιατί το πουλάνε εδώ 700? Για όλα τα παραπάνω.

Και τι νομίζεις ότι θα πάρεις παραπάνω με το καινούργιο; Με την κεραμική επίστρωση και τις θήκες τι νομίζεις ότι μπορεί να έχει πάθει το μεταχειριισμένο; Κανένας δεν το έχει πάνω από 5-6 μήνες (maximum) αφού κυκλοφόρησε Νοέμβριο - Δεκέμβριο.

Εδώ πουλάνε ενός έτους Samsung S7 στα 380 - 400 και έξω έχει 460.

 

Έτσι είναι η αγορά. Εγώ τόσο το πουλάω. Αν δεν σ' αρέσει πας παρακάτω.

Μη γκρινιάζεις που δε στο χαρίσαμε.

 

Συμφωνω κι επαυξανω!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας το βάζει σε ότι τιμή θέλει το εάν το πουλάει είναι το θέμα! Όσο για το S7 όλοι ένα 80ρικο κάτω το έχουν.

Ρε φίλε και σιγά τα αυγά να περνάς ΡΟΜ το λες και θέλει διδακτορικό στους υπολογιστές, εδω και 7 χρόνια απο το sony x10 όλα τα κινητά που έχουν περάσει στα χέρια μου με πειραγμένες ρομ έφυγαν.

Και τώρα τι πας να μου συγκρίσεις του κουτιού με μεταχειρισμένο, οτιδήποτε αγοράσεις με το που το αγοράσεις χάνει ένα 10% τουλάχιστον της αξίας του κ με το που το ανοίξεις από το κουτί όχι να το δουλέψεις χάνει >20%

 

Αυτό με το συγκεκριμένο κινητό δεν το έχω ξαναδεί ΠΟΤΕ αυτό μου έχει κάνει τρελή εντύπωση ΟΥΤΕ ΤΑ ΨΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ IPHON δεν το κάνουν αυτό να το πουλάνε μεταχειρισμένο 3 κ 4 μηνών στην τιμή που έχει καινούριο.

Και λέω ξανά εσείς καλά κάνετε κ το βάζετε όσο το βάζετε τα Βούρλα που τα σκάνε μου κάνουν εντύπωση.

 

*Το IPHON το ανέφερα όχι σαν κόντρα αντροιτ ιος ούτε για να κάνω σύγκριση το ανέφερα γιατί υπάρχουν πολλοί που πληρώνει το μήλο χρυσό μόνο για την φιγούρα τους.

Have a nice day ! ! !
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας το βάζει σε ότι τιμή θέλει το εάν το πουλάει είναι το θέμα! Όσο για το S7 όλοι ένα 80ρικο κάτω το έχουν.

Ρε φίλε και σιγά τα αυγά να περνάς ΡΟΜ το λες και θέλει διδακτορικό στους υπολογιστές, εδω και 7 χρόνια απο το sony x10 όλα τα κινητά που έχουν περάσει στα χέρια μου με πειραγμένες ρομ έφυγαν.

Και τώρα τι πας να μου συγκρίσεις του κουτιού με μεταχειρισμένο, οτιδήποτε αγοράσεις με το που το αγοράσεις χάνει ένα 10% τουλάχιστον της αξίας του κ με το που το ανοίξεις από το κουτί όχι να το δουλέψεις χάνει >20%

 

Αυτό με το συγκεκριμένο κινητό δεν το έχω ξαναδεί ΠΟΤΕ αυτό μου έχει κάνει τρελή εντύπωση ΟΥΤΕ ΤΑ ΨΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ IPHON δεν το κάνουν αυτό να το πουλάνε μεταχειρισμένο 3 κ 4 μηνών στην τιμή που έχει καινούριο.

Και λέω ξανά εσείς καλά κάνετε κ το βάζετε όσο το βάζετε τα Βούρλα που τα σκάνε μου κάνουν εντύπωση.

 

Φίλε μου αυτό το βλέπεις επειδή γουστάρεις το συγκεκριμένο κινητό και δεν σου κάθεται όπως το θες. Το S7 που αναφέρεις, μόνο επειδή ανοίχτηκε έπρεπε με το σκεπτικό σου να έχει 92 ευρώ (20%) λιγότερα. Όχι για κινητά ενός έτους. Αλλά εκεί δε σου φαίνεται γιατί δεν σε ενδιαφέρει.

Δηλαδή σε ένα κινητό που θα το έπαιρνες από Κίνα στα 550 με κινέζικα (και ότι αυτό συνεπάγεται) σε χαλάει αν το πάρεις έτοιμο και άψογο την ίδια μέρα στα 580;

 

Τώρα αν πουλιέται... πρόβλημα μου. Αν δεν πουληθεί, χαμένος δεν είμαι. Έχω ένα υπέροχο κινητό που το καψουρεύονται πολλοί απ' ότι φαίνεται. :lol::lol::lol::lol:

 

Φιλικά.

 

Κώστας.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτό το βλέπεις επειδή γουστάρεις το συγκεκριμένο κινητό και δεν σου κάθεται όπως το θες. Το S7 που αναφέρεις, μόνο επειδή ανοίχτηκε έπρεπε με το σκεπτικό σου να έχει 92 ευρώ (20%) λιγότερα. Όχι για κινητά ενός έτους. Αλλά εκεί δε σου φαίνεται γιατί δεν σε ενδιαφέρει.

Δηλαδή σε ένα κινητό που θα το έπαιρνες από Κίνα στα 550 με κινέζικα (και ότι αυτό συνεπάγεται) σε χαλάει αν το πάρεις έτοιμο και άψογο την ίδια μέρα στα 580;

 

Τώρα αν πουλιέται... πρόβλημα μου. Αν δεν πουληθεί, χαμένος δεν είμαι. Έχω ένα υπέροχο κινητό που το καψουρεύονται πολλοί απ' ότι φαίνεται. :lol::lol::lol::lol:

 

Φιλικά.

 

Κώστας.

 

Συμφωνω κι εδω!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα..απο skroutz εχει αγορασει κανεις? λενε οτι εχει αγγλικο μενου ....ενα μαγαζι το εχει αμεσα παραδοση.

Δεν εχω ιδεα απο αυτο το κινητο αλλα το σκεφτομαι για δευτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα..απο skroutz εχει αγορασει κανεις? λενε οτι εχει αγγλικο μενου ....ενα μαγαζι το εχει αμεσα παραδοση.

Δεν εχω ιδεα απο αυτο το κινητο αλλα το σκεφτομαι για δευτερο.

 

Αγγλικά έχουν όλα. Ακόμα και τα κινέζικα.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα..απο skroutz εχει αγορασει κανεις? λενε οτι εχει αγγλικο μενου ....ενα μαγαζι το εχει αμεσα παραδοση.

Δεν εχω ιδεα απο αυτο το κινητο αλλα το σκεφτομαι για δευτερο.

 

Υπάρχει επίσημη Global έκδοση του MIUI από τη xiaomi που έχει όλες τις γλώσσες.

 

Εναλλακτικά, αν δεν σου αρέσει το MIUI, ή θες Android 7.1.2, υπάρχει μια πολύ καλή Resurrection Remix Rom (προφανώς με όλες τις γλώσσες)

 

Δύσκολο αν το πάρεις να το κρατήσεις ως δεύτερο ...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε οτι είναι κινητάρα δεν σχολίασα το κινητό ή την τιμή που έχει το κινητό καινούριο. . .

την καλαμοτή που έχετε ανέβει όσοι το πουλάτε μεταχειρισμένο σχολιάζω!!!

 

Και να σας το πώ αλλιώς μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας του λές κόψε απόδειξη 10 ευρώ και αφαίρεσε μου απο τα 700 που το πουλάς το φπα. Δηλαδή όσο πουλιέτε στο ιντερνετ κ το παίρνεις επιτόπου κ στο χέρι και Ν Ε Ο κ πουλάτε το εσείς στα 580 μεταχειρισμένο.

Και τελειώνω εδώ την κουβέντα

Have a nice day ! ! !
Link to comment
Share on other sites

Άμα το ψάξεις θα το βρεις και πιο κάτω... Εντάξει σαν μεταχειρισμένο πουλιέται αυτή την στιγμή στα 550 ευρώ... Προσωπικά νομίζω ότι για αυτήν την συσκευή ή τιμή στα 550 με 570 ευρώ είναι λογική εφόσον πρόκειται για άριστη συσκευή... Το κινητό τα αξίζει τα λεφτά του και είναι πολύ μπροστά στην κατηγορία του... Μιλάω για το 6/256....

Πάντως το θέμα καλαμιού και της υπερκοστολογισεις δεν είναι μόνο φαινόμενο του mix... Σε όλες τις συσκευές γίνεται αυτό... Είναι θέμα πωλητή... Όχι συσκευής...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επίσημη Global έκδοση του MIUI από τη xiaomi που έχει όλες τις γλώσσες.

 

Εναλλακτικά, αν δεν σου αρέσει το MIUI, ή θες Android 7.1.2, υπάρχει μια πολύ καλή Resurrection Remix Rom (προφανώς με όλες τις γλώσσες)

 

Δύσκολο αν το πάρεις να το κρατήσεις ως δεύτερο ...

 

Σε ευχαριστω..τι εννοεις δυσκολο για δευτερο? Εχω το 7plus..αν εννοεις σε σχεση με το μεγεθος δεν εχω προβλημα..μου αρεση η εικονα τις συσκευης και η εμπειρια της οθονης. Η αγορα απο καποιο μαγαζι στο skroutz ειναι safe επιλογη? Αυτο ειναι που με ενδιαφερει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω..τι εννοεις δυσκολο για δευτερο? Εχω το 7plus..αν εννοεις σε σχεση με το μεγεθος δεν εχω προβλημα..μου αρεση η εικονα τις συσκευης και η εμπειρια της οθονης. Η αγορα απο καποιο μαγαζι στο skroutz ειναι safe επιλογη? Αυτο ειναι που με ενδιαφερει περισσοτερο.

 

Εννοώ ότι δεν θα μείνει για πολύ δεύτερο, αλλά θα γίνει πρώτο :-)

 

Η αγορά από Σκρουτζ είναι τόσο ασφαλής όσο είναι κάθε αγορά.

 

Σίγουρα είναι καλύτερα από το να το πάρεις από Κίνα, όπου δεν θα έχεις καθόλου εγγύηση στην Ευρώπη, και αν πάθει τίποτα άντε βρες άκρη ... Από Ελλάδα, θα σου δώσει τουλάχιστον το μαγαζί μια εγγύηση δικιά του (όχι αντιπροσωπείας), είτε 12 είτε 24 μήνες.

(Αλλά θα το πάρεις ακριβότερα)

 

Φυσικά μην θεωρήσεις ότι μπορεί κανείς να το επισκευάσει ή ότι υπάρχουν οτιδήποτε ανταλλακτικά

 

Sent from my MI MIX using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μην θεωρήσεις ότι μπορεί κανείς να το επισκευάσει ή ότι υπάρχουν οτιδήποτε ανταλλακτικά

 

Sent from my MI MIX using Tapatalk

Οποτε αν βγαλει πρόβλημα τι ακριβώς γίνεται? Ξέρει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα παιδιά το gearbest από το οποίο έχω αγοράσει εκτός του mi mix και το mi max, σε πρόβλημα που μου έβγαλε ο οθόνη του max (μάλλον καμμένο panel λόγω κιτρινίλας στα δεξιά της οθόνης σαν λωρίδα) μου είπε ή επιστροφή στην Κίνα για "επισκευή" ή να μου πιστώσουν 25 δολλάρια στο wallet για επόμενη αγορά μου. Φυσικά την επιστροφή στην Κίνα με το χρονικό διάστημα που θα απαιτηθεί την έχω ήδη αποκλείσει ενώ μου αρνήθηκαν να μου αποστείλουν το πλήρες σετ του panel που στοιχίζει 38 δολλάρια για να το τοποθετήσω εγώ. Φυσικά και αναμενόμενα μου είπαν επίσης ότι το συγκεκριμένο τηλέφωνο είναι out of stock!!! οπότε για αντικατάσταση ούτε λόγος να γίνεται... Όσοι αγοράζουμε από Κινεζομάγαζα ,όσο αξιόπιστα και αν φαίνονται ή προβάλλονται, καλό θα είναι να είμαστε προετοιμασμένοι για το worst case scenario απώλειας χρημάτων αν κάτι πάθει η συσκευή μας...

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Αυτός δυστυχώς είναι και ο λόγος που με κρατάει μακρυά από αυτό το τηλέφωνο.

Ελπίζω το Mix 2 να έρθει επίσημα στην Ευρώπη.

 

(Mate 9 & Tapatalk)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οποτε αν βγαλει πρόβλημα τι ακριβώς γίνεται? Ξέρει κανεις?

 

Αν το έχεις πάρει από εδώ και το μαγαζί σου έχει δώσει δική του εγγύηση, θα απευθυνθείς φυσικά στο μαγαζί. Γραμμή επισκευής δεν υπάρχει στην Ευρώπη αφού δεν κυκλοφορεί επισήμως, ούτε ανταλλακτικά υπάρχουν, οπότε εφόσον αποδεχτούν ότι δεν προκάλεσες εσύ τη ζημιά, θα πρέπει κανονικά να στο αντικαταστήσουν ή να σου κάνουν επιστροφή χρημάτων. Τώρα το τι θα γίνει στην πράξη, μένει να φανεί :-)

 

Αν το έχεις πάρει από Κίνα, θα πρέπει να βρεις που θα πρέπει να το στείλεις (στο κατάστημα ή στην xiaomi), με ποιο τρόπο θα το στείλεις και πόσο θα κοστίσει η αποστολή, αν θα αποδεχτούν ότι είναι ζημιά που καλύπτεται εντός εγγύησης, και πόσο χρόνο θα πάρει να φτιαχτεί και να αποσταλεί πίσω.

 

Γενικά είναι πρόβλημα το ότι δεν μπορείς να το φτιάξεις στην Ευρώπη ούτε με πληρωμή καθώς δεν υπάρχουν ανταλλακτικά ...

Αν σου πέσει, επειδή είναι και εύθραστο, μάλλον πας για άλλο ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...