Jump to content

Huawei Mate 9


Kos_77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορει το βραδυ να βγαλει τοσο καλες οσο ο κορυφαιος ανταγωνισμος κ λογω διαφραγματος. Γενικα ομως δεν ειναι πισω. Εμενα με βοηθησε να καταλαβω εδω:

http://www.anandtech.com/show/10871/the-huawei-mate-9-review/6

 

Τη μερα τραβα καλυτερα απο ολους,το hdr του ειναι μετριο(το εχω δει και γω στο p9) και το βραδυ φυσιολογικα βγαζει θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Το mate 9 εχει πολυ καλυτερη καμερα και χτυπαει σχεδον στα ισα τις υπολοιπες κορυφαιες προτασεις. Και αν παιξεις λιγο με ρυθμισεις ακομα περισσοτερο

 

Θα συμφωνήσω με τον Βαγγέλη... η κάμερα του δεν συγκρίνεται με αυτή των αντίστοιχων ναυαρχίδων των άλλων εταιριών. Όσο και αν κάποιους τους ξενίζει όταν αναφέρεται, δεν παύει να είναι το μεγάλο και μόνο μειονέκτημα του Mate 9.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που αποθανατιζεις τις αγαπημένες σου στιγμές άψογα ( σε μάτια απλού ανθρώπου σαν και μένα) , η μπαταρία είναι ατελείωτη και η φόρτιση απίστευτα γρήγορη , η οθόνη φυσικη και χάρμα οφθαλμών , επειδή είναι σταθερότερο χωρίς μικρό κολλήματα ( σφαίρα είναι όλα τώρα) και επειδή ανακάλυψα ρυθμίσεις που έχει το μενού που κάνουν την καθημερινότητά σου πολύ πιο εύκολη και ασφαλή ,ο μόνος λόγος που έχω σκεφτεί να το δώσω είναι το μέγεθος και πιο πολύ το φάρδος του. Η συσκευή είναι φανταστικη και αν κάποιος δεν έχει το μικρόβιο αλλαγής πιστεύω είναι μια από τις επιλογές ώπου μπορεί να σε κερδίσει πολύ εύκολα αν της δώσεις λίγο χρόνο.

 

Στάλθηκε από το MHA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα και εγώ στην παρέα σας! :)

Μετά το S7 edge απολαμβάνω τεράστια οθόνη που μου είχε λείψει λιγάκι. Επειδή τώρα το σετάρω, πείτε μου παρακαλώ αν χρειάζεται να κάνουμε ρυθμίσεις για τις ειδοποιήσεις όπως στο Μate 8 και ποιες είναι αυτές. Έχω την Β156. Ευχαριστώ!

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δε μπορεί να φτάσει η καμερα του mate 9, ποιοτικά, σε αρκετές συνθήκες φωτισμού τα s7/edge, g5, htc 10....Είναι στα επίπεδα ενός oneplus 3t, δηλαδή μέτρια...

Το 3Τ έχει κορυφαία κάμερα και θα ποντάρω στο ότι δε το έχεις δοκιμάσει, γιατί ότι δοκιμές έκανα είναι μπροστά από το S7.

 

Και αν κρίνω και από το τελευταίο βίντεο του MKBHD θα πω και του S8 :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Το 3Τ έχει κορυφαία κάμερα και θα ποντάρω στο ότι δε το έχεις δοκιμάσει, γιατί ότι δοκιμές έκανα είναι μπροστά από το S7.

 

Και αν κρίνω και από το τελευταίο βίντεο του MKBHD θα πω και του S8 :p

Εγώ θα έλεγα έχει φοβερή και παρεξηγημένη κάμερα γιατί είναι κινέζικο,αν μάθεις να την δουλεύεις πολλές φορές βγάζεις φοβερές φωτογραφίες ειδικά σε πορτραίτα, όσο για την σύγκριση με το s7 edge σε lowlight η φωτογραφία του έχει πολύ περισσότερο φως αλλά όταν τις βλέπεις σε pc μία στις 100 είναι χρήσιμες

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα και εγώ στην παρέα σας! :)

Μετά το S7 edge απολαμβάνω τεράστια οθόνη που μου είχε λείψει λιγάκι. Επειδή τώρα το σετάρω, πείτε μου παρακαλώ αν χρειάζεται να κάνουμε ρυθμίσεις για τις ειδοποιήσεις όπως στο Μate 8 και ποιες είναι αυτές. Έχω την Β156. Ευχαριστώ!

 

Εάν δεν έχεις την κινεζική τότε δεν χρειάζεται τίποτα εκτός την ρύθμιση να μην κλείνουν οι εφαρμογές με την απενεργοποιημένη οθόνη όπως και να ενεργοποιησεις τις ειδοποιήσεις για τις εφαρμογές που θες, το αν είναι σημαντικές και το τι θες να δείχνει η ειδοποίηση...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχεις την κινεζική τότε δεν χρειάζεται τίποτα εκτός την ρύθμιση να μην κλείνουν οι εφαρμογές με την απενεργοποιημένη οθόνη όπως και να ενεργοποιησεις τις ειδοποιήσεις για τις εφαρμογές που θες, το αν είναι σημαντικές και το τι θες να δείχνει η ειδοποίηση...

 

Ευχαριστώ! Που πηγαίνω για να μην κλείνουν οι εφαρμογές με κλειστή οθόνη;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Που πηγαίνω για να μην κλείνουν οι εφαρμογές με κλειστή οθόνη;

 

Στο μενού της μπαταρίας

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Kαι δύο άλλες ερωτησούλες. Υπάρχει δυνατότητα για απενεργοποίηση της γρήγορης φόρτισης;

Μάλλον δεν υπάρχει η δυνατότητα για αλλαγή του θέματος στα settings ούτε στο Μate 9. Γιατί είναι πολύ άσπρο.

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαι δύο άλλες ερωτησούλες. Υπάρχει δυνατότητα για απενεργοποίηση της γρήγορης φόρτισης;

Μάλλον δεν υπάρχει η δυνατότητα για αλλαγή του θέματος στα settings ούτε στο Μate 9. Γιατί είναι πολύ άσπρο.

 

Δυνατότητα απενεργοποίησης δεν υπάρχει αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιον άλλον φορτιστή με λιγότερα Ampere που δεν θα υποστηρίζει την ταχεία φόρτιση.

 

Θέματα υπάρχουν πολλά να κατεβάσεις και να επιλέξεις. Προσωπικά προτιμώ τα πιο σκούρα....

Link to comment
Share on other sites

Δυνατότητα απενεργοποίησης δεν υπάρχει αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιον άλλον φορτιστή με λιγότερα Ampere που δεν θα υποστηρίζει την ταχεία φόρτιση.

 

Θέματα υπάρχουν πολλά να κατεβάσεις και να επιλέξεις. Προσωπικά προτιμώ τα πιο σκούρα....

 

Ναι αυτό έκανα. Έβαλα άλλον φορτιστή.

Όσο για τα θέματα, δεν θέλω να αλλάξουν τα εικονίδια των εφαρμογών και οι αρχικές οθόνες αλλά τα χρώματα και τα εικονίδια μέσα στα settings.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σου ήρθε ΟΤΑ η B182?

Τι αλλαγές είδες στην πράξη;

Στο changelog γράφει για ×6 zoom, improved notification panel κλπ.

Η μπαταρία επηρεάστηκε;

Όχι δεν ήρθε ΟΤΑ. x10 είναι το zoom στην κάμερα. Όσο και αν το έψαξα δεν βρήκα κάποιο αλλαγή στην πράξη. Το μόνο που δεν θυμάμαι αν υπήρχε στην 156 είναι να αλλάζει το wallpaper στην αρχική οθόνη κάθε 5 λεπτά. Μπαταρία δεν μπορώ να πω ακόμα. Ίσως λίγη περισσότερη ελεύθερη ram, όχι κάτι σημαντικό.

Πάντως η διαδικασία για αναβάθμιση είναι απλή και γρήγορη. Δύο φορές την έκανα σε 181 και 182. Και με το πρόγραμμα για backup της Huawei έχεις το τηλέφωνο σου στημένο σε λιγότερο από μια ώρα. Και το σημαντικό, με κλειδωμένο bootloader.

Edited by efbill
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί ενώ ενεργοποιώ μέσα από τις ρυθμίσεις-εφαρμογες σε μια μία να εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις στην κλειδωμένη οθόνη,δεν εμφανιζονται;

Για παράδειγμα στο Viber ενώ αναβοσβήνει το λαμπάκι σε νέα ειδοποίηση αν πατήσω το κουμπί δεν εμφανίζεται στη lock screen κάποιο εικονίδιο.

 

(Mate 9 & Tapatalk)

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί ενώ ενεργοποιώ μέσα από τις ρυθμίσεις-εφαρμογες σε μια μία να εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις στην κλειδωμένη οθόνη,δεν εμφανιζονται;

Για παράδειγμα στο Viber ενώ αναβοσβήνει το λαμπάκι σε νέα ειδοποίηση αν πατήσω το κουμπί δεν εμφανίζεται στη lock screen κάποιο εικονίδιο.

 

(Mate 9 & Tapatalk)

 

Θα πας Ρυθμίσεις--Μπαταρία-Κλείσιμο των Εφαρμογών μετά το κλείδωμα της οθόνης και θα ξετικάρεις τις εφαρμογές από τις οποίες θέλεις να λαμβάνεις ειδοποιήσεις, δηλαδή να παραμένουν ανοικτές....

Link to comment
Share on other sites

Β182 :) 92ef341edfa4844537c0719d914fd67d.jpg

 

Στάλθηκε από το MHA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από ότι διαβάζω ακόμη την έχει σαν Beta την b182

Για αυτό δεν έρχεται με οτα (σε περίπτωση που αναρτηθεί κάποιος)

Link to comment
Share on other sites

Θα πας Ρυθμίσεις--Μπαταρία-Κλείσιμο των Εφαρμογών μετά το κλείδωμα της οθόνης και θα ξετικάρεις τις εφαρμογές από τις οποίες θέλεις να λαμβάνεις ειδοποιήσεις, δηλαδή να παραμένουν ανοικτές....

Τις έχω βάλει όλες κλειστές.

 

(Mate 9 & Tapatalk)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τις έχω βάλει όλες κλειστές.

 

(Mate 9 & Tapatalk)

 

Αυτό λέω. Πρέπει να ανοίξεις αυτές από τις οποίες θέλεις να λαμβάνεις ειδοποιήσεις με κλειδωμένη οθόνη. Δηλαδή να τις ξετικάρεις....

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει... Τώρα τα είδα όλα... Τα δύο μεγάλα κεφάλια εδώ... Egodemis και konstantinoslp!!!!!

Κύριοι τα σέβη μου και τα χαιρετίσματα μου για όσους με θυμούνται από παλιότερες συσκευές...

Μία ερώτηση για το Mate9 που είναι στα χέρια μου από εχθές.. Αλλά δεν έχω δύο σιμ να δοκιμάσω...

Το dual είναι dual active ή dual standby?

Και άλλη μια...

Σε Mate9 single sim unbranded μπορεί να λειτουργήσει η δεύτερη σιμ με κάποιο τρόπο... Θυμάμαι σε p8 lite που είχα γινόταν το single... Dual αλλάζοντας την ρομ σε international...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω. Πρέπει να ανοίξεις αυτές από τις οποίες θέλεις να λαμβάνεις ειδοποιήσεις με κλειδωμένη οθόνη. Δηλαδή να τις ξετικάρεις....

Ξετικαρισμένες τις έχω.

bbddd9fbd968b8f0c346d3e8f6008a2a.jpg

 

 

Γεια σου φίλε expendable!!

 

(Mate 9 & Tapatalk)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το 3Τ έχει κορυφαία κάμερα και θα ποντάρω στο ότι δε το έχεις δοκιμάσει, γιατί ότι δοκιμές έκανα είναι μπροστά από το S7.

 

Και αν κρίνω και από το τελευταίο βίντεο του MKBHD θα πω και του S8 :p

 

Λάθος ποντάρεις γιατί το έχω δοκιμάσει 3 φορές και μαλιστα την πρώτη ήμουν και ίσως ο πρώτος που παρέλαβε εδώ μέσα.

Μπροστά από το s7 σε κάμερα; Εχμ, μάλιστα, ούτε καν... Μη λέτε ότι θέλετε, θα πάρετε κόσμο στο λαιμό σας κάποιοι...

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη η διαφορά δεν είναι μεγάλη, ειδικά στις ημερήσιες είναι ανώτερο το OnePlus, χάνει στις lowlight όπου το edge λόγο 1.7 παίρνει εύκολα φως αλλά εμένα όλες οι φωτογραφίες με τα παιδιά και την οικογένεια μου δεν με ικανοποίησαν η επεξεργασία στα πρόσωπα δυστυχώς είναι μείον για μένα για την συσκευή εκεί το Nexus 6p είναι έτη φωτός μπροστά

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...