Jump to content

χρέωση καρτας απο πενταψήφιο νούμερο


kostasw
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με ποιον browser μπηκες? Ησουν με data?

 

Με tethering data Wind στο laptop με browser Chrome.

 

Και δε χρέωσε τπτ, καθώς τα € ΔΕΝ είναι "κανονικά",

καθώς:

 

http://i64.tinypic.com/2a4qr28.jpg

 

Επιβεβαίωνω μόλις τώρα, απλά πατώντας Best Radio 92.6!!!!! στο http://live24.gr/

Από data Wind.

 

 

 

Υ.Γ.> Δεν έχει αφαιρεθεί ακόμα κανένα € ποσό απ'την κάρτα.....Έτσι κι αλλιώς πάει για πέταμα...Publicένια είναι.

 

Ο αριθμός sim είναι από τα Public με αγορά προϊόντος

και ΔΕ στέλνει με τπτ σε 5ψήφιο (ούτε χρεώνει από....) ακόμα και στο Χαμόγελο του παιδιού!!

 

Μόλις έβαζα € κάρτα υπόλοιπο θα τα "ρούφαγε", κάτι που δεν πρόκειται να γίνει.....:D

Link to comment
Share on other sites

Από το screenshot πάντως, νομίζω φαίνεται να περιμένει επιβεβαίωση από τη σελίδα. Ίσως αν δεν γίνει αυτό να μην χρεώσει. Όταν το είχα δοκιμάσει εγώ πριν λίγο καιρό μου είχε βγάλει να αποδεχτώ όρους.

 

Sent from my XT1562

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Από το screenshot πάντως, νομίζω φαίνεται να περιμένει επιβεβαίωση από τη σελίδα. Ίσως αν δεν γίνει αυτό να μην χρεώσει. Όταν το είχα δοκιμάσει εγώ πριν λίγο καιρό μου είχε βγάλει να αποδεχτώ όρους.

 

Sent from my XT1562

 

Από το sms λες, έτσι; ΝΑΙ.

Την extra ιστοσελίδα που άνοιξε μόλις πάτησα Best Radio στο live24 την έκλεισα αμέσως (Δεν την άφησα να δω τι θα έβγαζε).

Γεγονός πάντως, ότι με το απλό άνοιγμα (κλικ) ιστοσελίδας, η Wind (με της οποίας τα data ήμουν), με "έδωσε στεγνά" (τον αριθμό κινητού μου) για να μου στείλουν χρεώσιμα sms.

Δε μπορεί να με χρεώσει, καθώς τα € δεν είναι πραγματικά, καθώς ο αριθμός είναι Publicένιος.

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι, το είχαμε διαπιστώσει καιρό τώρα αυτό. Και ίσως αν το προσέχεις εκείνη τη στιγμή να δεις και τον αριθμό σου στο url που έχει ανοίξει.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

καλή χρονιά σε όλους .

τα ίδια έπαθα κι'εγω χωρίς να εχω δώσει πουθενά το τηλέφωνο μου 6 ευρώ περίπου χρέωση.

πήρα την cosmote και έκανα φραγή 5ψηφιων,να κάνω κάτι άλλο?

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Με ένα μύνημα στο Facebook λύνεται το πρόβλημα άμεσα εμένα σε μια μέρα μου είχαν πιστώσει τις χρεώσεις στον λογαριασμό μου
Link to comment
Share on other sites

Πάντως,παρένθεση,μεγαλη προσοχή για περιεργες εφαρμογές στα κινητα και στα λαπτοπ που μπορεί να ανοιγουν σελίδες με διαφημίσεις στους browsers. Στο live24 π.χ. απο μόνο του δεν βλέπω να ανοίγει extra διαφημιστικά οπως στο screenshot.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως,παρένθεση,μεγαλη προσοχή για περιεργες εφαρμογές στα κινητα και στα λαπτοπ που μπορεί να ανοιγουν σελίδες με διαφημίσεις στους browsers. Στο live24 π.χ. απο μόνο του δεν βλέπω να ανοίγει extra διαφημιστικά οπως στο screenshot.

 

Τώρα/αυτή τη στιγμή (5/1/2017) ΝΑΙ: Και σε μένα που άνοιξε τότε , ΔΕΝ ανοίγει "περίεργα".

 

24/12/2016 άνοιξε.

Με data Wind ό,τι είχα γράψει τότε...:)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τώρα έχεις wi-fi;

 

Όχι. Πάλι είμαι με data Wind.

Το θέμα δεν είναι τι "κάνει" κάθε σελίδα (και πότε).

Είναι το τί κάνει η Wind.. Είναι πασιφανές, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω το αντίθετο.

Πιο πιθανό μου φαίνεται η "ύποπτη" σελίδα να "ανοιγοκλέινει" κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω το αντίθετο.

Πιο πιθανό μου φαίνεται η "ύποπτη" σελίδα να "ανοιγοκλέινει" κάτι.

 

ΟΚ.

Το ίδιο λέμε.

Ύποπτη σελίδα η live24.gr ΝΑΙ.

Τουλάχιστον την 24/12/2016.

 

Είναι το τί κάνει η Wind.. Είναι πασιφανές, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα υποπτευόμουν γενικά σελίδες που σου πετάνε περίεργα pop up.

Κάτι αηδίες του στυλ "η μπαταρία σας μολύνθηκε" κλπ. Δεν έχει τύχει ποτέ μου να την πατήσω με κάτι τέτοιο, καθώς με το που δω να ανοίγει κάτι κλείνω το tab. Αλλά έχω προσέξει πως μέσα σε αυτά αναφέρουν πληροφορίες που έχουν να κάνουν με τη συσκευή μου, όπως το μοντέλο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα υποπτευόμουν γενικά σελίδες που σου πετάνε περίεργα pop up.

Κάτι αηδίες του στυλ "η μπαταρία σας μολύνθηκε" κλπ. Δεν έχει τύχει ποτέ μου να την πατήσω με κάτι τέτοιο, καθώς με το που δω να ανοίγει κάτι κλείνω το tab. Αλλά έχω προσέξει πως μέσα σε αυτά αναφέρουν πληροφορίες που έχουν να κάνουν με τη συσκευή μου, όπως το μοντέλο κλπ.

 

Το ίδιο λέμε.

 

Εννοείται ότι υπάρχουν κ θα υπάρχουν τέτοιες ιστοσελίδες (όπως το live24.gr την 24/12/2016 : Είναι ραδιοφωνικοί σταθμοί μέσω διαδικτύου, πασίγνωστο κ δε θα ανέμενε κανείς τέτοια "συμπεριφορά" από αυτό: ΟΚ ως εκεί).

 

Αλλά:

Είναι το τί κάνει η Wind.. Είναι πασιφανές, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω τι θα μπορούσε να κάνει η Wind και ο κάθε πάροχος.

Οι ΥΠΠ είναι νόμιμες αν ακολουθούνται κάποιοι κανόνες. Αν κάποια εταιρεία που παρέχει τέτοιες υπηρεσίες παρανομεί(μη ακολουθώντας τις προϋποθέσεις για να είναι νόμιμη η χρέωση), ο πάροχος που είναι ας πούμε ενδιάμεσος θα κάνει τον αστυφύλακα; Πιο πιθανό μου φαίνεται αν αμφισβητήσεις τη χρέωση άμεσα, που δηλαδή δεν έχει προλάβει να αποδώσει τα χρήματα στην εταιρεία που παρέχει αυτές τις υπηρεσίες(είναι λογικό ότι δεν πάνε την ίδια στιγμή που σε χρεώνει), να "ακυρώνει" τη συναλλαγή και να σου επιστρέφει τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Η live24 επειδή αρκετά χρόνια την επισκέπτομαι δεν εχει τύχει να ανοίξει pop up με διαφημίσεις. Αν είχε θέμα στις 24/12 δεν ξέρω.

Αυτο που εννοούσα πριν ειναι οτι χρειάζεται προσοχή μηπως η οποιαδήποτε συσκευή φορτώνεται με spyware. Στο android υπήρχε κάποιο παράθυρο που ανοιγε εδώ και καιρό και ζήταγε και αριθμό τηλεφώνου σε διάφορες σελίδες,το πιο πιθανό ήταν ότι το συγκεκριμένο "τρυπωνε" στον κώδικα μεσω Google ads.Ιδια συμπεριφορά μπορεί να προκαλέσουν διάφορα φαινομενικα αθωα παιχνίδια που κυκλοφορούν στο store.Εχουν αναφερθεί περιπτώσεις σε διάφορα φορουμ.

Όπως λέει και ο mark καμμία σχέση δεν έχει η wind ή οι άλλες εταιρίες με το τι σελίδα διαφημιστική ανοίγει στη δική μου συσκευή. Η ασφάλεια των συσκευών είναι θέμα δικό μας.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Η live24 επειδή αρκετά χρόνια την επισκέπτομαι δεν εχει τύχει να ανοίξει pop up με διαφημίσεις. Αν είχε θέμα στις 24/12 δεν ξέρω.

Αυτο που εννοούσα πριν ειναι οτι χρειάζεται προσοχή μηπως η οποιαδήποτε συσκευή φορτώνεται με spyware. Στο android υπήρχε κάποιο παράθυρο που ανοιγε εδώ και καιρό και ζήταγε και αριθμό τηλεφώνου σε διάφορες σελίδες,το πιο πιθανό ήταν ότι το συγκεκριμένο "τρυπωνε" στον κώδικα μεσω Google ads.Ιδια συμπεριφορά μπορεί να προκαλέσουν διάφορα φαινομενικα αθωα παιχνίδια που κυκλοφορούν στο store.Εχουν αναφερθεί περιπτώσεις σε διάφορα φορουμ.

Όπως λέει και ο mark καμμία σχέση δεν έχει η wind ή οι άλλες εταιρίες με το τι σελίδα διαφημιστική ανοίγει στη δική μου συσκευή. Η ασφάλεια των συσκευών είναι θέμα δικό μας.

 

Τα screenshots στην προηγούμενη σελίδα τα λένε όλα

κι όποιος θέλει να πιστεύει ότι δεν ευθύνεται διόλου η Wind έχει καλώς.:)

 

Ποτέ δεν μπαίνω σε περίεργες σελίδες,

κι όποιος θέλει το πιστεύει.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Οι πάροχοι έχουν μερίδιο ευθύνης, εφόσον δίνουν τα στοιχεία του χρήστη εν εγνοία του. Το έχουμε αποδείξει πως γίνεται αυτό. Αν δεν έδινε τα στοιχεία ο πάροχος, δεν νομίζω να επιβίωναν οικονομικά αυτές οι "επιχειρήσεις".

 

Συνεχίστε να πιστεύετε πως σερφάρετε στο ίντερνετ από το κινητό σας μέσω 3g/4g δικτύου και δεν προσφέρει ο πάροχός σας το τηλεφωνικό σας νούμερο σε όποιον το θελήσει.

 

Εφημερίδα "Το Βήμα" (29/09/2010): "...Αρκετά από τα θύματα υποστηρίζουν ότι σημαντικό μερίδιο ευθύνης φέρουν και οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, οι οποίες ωστόσο αρνούνται οποιαδήποτε σχέση. Οπως αναφέρει ηγετικό στέλεχος κορυφαίας εταιρείας του κλάδου που θέλει να κρατήσει την ανωνυμία του, «οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας συνάπτουν εμπορικές συμφωνίες με αυτού του είδους τις τηλεπικοινωνιακές εταιρείες, στις οποίες ορίζεται ρητά ότι οι τρίτοι πάροχοι των υπηρεσιών φέρουν την ευθύνη για την ασφάλεια,το σύννομο και την εγκυρότητα των υπηρεσιών τους και ενημερώνουν σχετικά». Ουσιαστικά, αυτό που κάνουν είναι να προσφέρουν τις τηλεπικοινωνιακές γραμμές για τη ροή των μηνυμάτων από και προς τα πενταψήφια νούμερα... "

 

Το παραπάνω έχει γραφτεί πριν από 6 χρόνια. Δηλαδή οι πάροχοι γνωρίζουν αυτό το θέμα εδώ και 6 χρόνια αλλά δεν κάνουν τίποτα. Και όλοι καταλαβαίνουμε το λόγο που δεν κάνουν τίποτα. Δεν τους ενδιαφέρουν οι χρήστες, αλλά το χρήμα.

 

Και κάτι άλλο, αν ψάξετε να βρείτε τα γραφεία της veoo στην Κύπρο, θα διαπιστώσετε πως πρόκειται για δικηγορική εταιρεία.

Edited by FKLDS
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι περίεργο σε αυτό που γράφει το απόσπασμα που παραθέτεις;

Το ότι οι πάροχοι είναι εταιρείες (και όχι μη κερδοσκοπικά ιδρύματα) είναι γνωστό. Πουλάνε υπηρεσίες και στους συνδρομητές τους και στις εταιρείες που παρέχουν ΥΠΠ. Το συσχετισμό με την ευθύνη των παρόχων αν εταιρείες παροχής ΥΠΠ δρουν παράνομα δεν βλέπω.

 

Το έχω ξαναπεί, για μένα το καλύτερο θα ήταν να υπάρχει εξ ορισμού φραγή σε τέτοιες χρεώσιμες υπηρεσίες μέσω εισερχομένων SMS και για όποιον θέλει να τις ξεκλειδώσει να υπάρχει κάποια πιο σύνθετη διαδικασία(π.χ. sms του συνδρομητή στον πάροχο σαν αίτηση ξεκλειδώματος). Στην περίπτωση αυτή όποιος έβλεπαι αυθαίρετα να του έρχονται τέτοια SMS χωρίς να έχει ακολουθήσει την συγκεκριμένη διαδικασία, θα είχε κάθε δίκιο να αποδίδει την ευθύνη στον πάροχό του.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ένας πάροχος διαπιστώνει πως μία εταιρεία με την οποία έχει επισυνάψει εμπορική συμφωνία δρα παράνομα, δεν θα έπρεπε να καταγγείλλει τη σύμβαση; Επομένως αφήνει να διαιωνίζεται μία νοσηρή κατάσταση, από την οποία βγαίνει κερδισμένος.
Link to comment
Share on other sites

Και επαναλαμβάνω, είναι δουλειά του παρόχου να κάνει έλεγχο και να διαπιστώσει αν δρα παράνομα η συγκεκριμένη εταιρεία; Μπορεί να διαχωρίσει κάποιον που του πήρανε τα χρήματα παράνομα από κάποιον που εν γνώση του έχει αποδεχθεί να χρησιμοποιεί αυτές τις υπηρεσίες;
Link to comment
Share on other sites

Τα screenshots στην προηγούμενη σελίδα τα λένε όλα

κι όποιος θέλει να πιστεύει ότι δεν ευθύνεται διόλου η Wind έχει καλώς.:)

 

Ποτέ δεν μπαίνω σε περίεργες σελίδες,

κι όποιος θέλει το πιστεύει.

 

:)

 

Τα screenshot λενε οτι το κινητο σου ειτε υπ'ευθυνη σου είτε εν αγνοία σου μπηκε σε διαφημιστικες σελιδες.Εγω δεν εχω προβλημα να το πιστεψω οτι δεν μπηκες. Αλλο εγραψα στα ποστ μου. Οταν ενας χρηστης καταλαθος μολυνθει με spyware στη συσκευη του θα ανοιγουν τετοιες σελιδες,οποτε καλο ειναι οταν την παθαινουμε να ψαχνομαστε αν εχουμε κολλησει κατι και να προσεχουμε πιο πολυ.

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω που ευθυνεται ο οποιοσδηποτε παροχος σε ολα αυτα που λεμε. Εκτος αν θες να πεις οτι οι ΥΠΠ δεν θα επρεπε να υπαρχουν και ο παροχος δεν θα επρεπε να συναπτει συμβαση με αυτες.Τοτε παω πασο. Αλλα δεν θα βγαλουμε ακρη ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι δουλειά του πάροχου να διαπιστώσει αν δρα παράνομα, τότε με ποια κριτήρια και έλεγχο επιστρέφονται τα χρήματα σε όσους παραπονεθούν; Η ΕΕΤΤ το γράφει ξεκάθαρα: "...Η εταιρία οφείλει να εξετάσει την καταγγελία και να απαντήσει εγγράφως, εντός αποκλειστικής προθεσμίας 20 ημερών. Σε περίπτωση που διαπιστωθεί παράβαση της νομοθεσίας, η εταιρία οφείλει να μη χρεώσει τις σχετικές κλήσεις ή, σε περίπτωση χρέωσης, να επιστρέψει τα αντίστοιχα ποσά..."

 

Η λογική λέει (αν υπάρχει λογική στις επιχειρήσεις) πως, εφόσον διαπιστώνεις πως αρκετοί χρήστες/πελάτες σου κάνουν παράπονα για παράνομες χρεώσεις, και διαπιστώνεις μετά από έλεγχο πως όντως είναι παράνομες και επιστρέφεις τα χρήματα, οφείλεις να καταγγείλλεις τη σύμβαση. Το γεγονός πως ορισμένοι μπορεί να χρησιμοποιούν την ΥΠΠ δεν αθωώνει την εταιρεία.

Edited by FKLDS
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ένας πάροχος διαπιστώνει πως μία εταιρεία με την οποία έχει επισυνάψει εμπορική συμφωνία δρα παράνομα, δεν θα έπρεπε να καταγγείλλει τη σύμβαση; Επομένως αφήνει να διαιωνίζεται μία νοσηρή κατάσταση, από την οποία βγαίνει κερδισμένος.

 

Και επαναλαμβάνω, είναι δουλειά του παρόχου να κάνει έλεγχο και να διαπιστώσει αν δρα παράνομα η συγκεκριμένη εταιρεία; Μπορεί να διαχωρίσει κάποιον που του πήρανε τα χρήματα παράνομα από κάποιον που εν γνώση του έχει αποδεχθεί να χρησιμοποιεί αυτές τις υπηρεσίες;

προφανως και δεν μπορει να κανει τετοιο διαχωρισμο. Δεν ειναι αρμοδια οποιαδηποτε εταιρια να διαπιστωνει τις παρανομες πραξεις των συμβαλλομενων. Είναι αλλουνου δουλεια. Οταν υπηρξε το θεμα με τις παρανομες στοιχηματικες σελιδες,στοιχειοθετηθηκαν οι οποιες κατηγοριες απο την δικαιοσυνη,υπηρξε white list με τις νομιμες εταιριες και οι παροχοι προσαρμοστηκαν δινοντας ή μπλοκαροντας την προσβαση.Το ιδιο και με τις σελιδες παρανομου περιεχομενου με ταινιες κλπ. Και οι χρηστες συμβαση εχουν με τις εταιριες και αν παρανομησουν με την ιδια λογικη θα επρεπε να αποκοπτονται απο τα δικτυα. Αλλα αυτο ομως δεν το διαπιστωνουν και δεν το αποφασιζουν οι εταιριες.Εκτος φυσικα αν υπαρχει κατι που να εμπιπτει στην δικη τους δικαιοδοσια,οπως εισβολη σε δικτυακες δομες κλπ.Και εκει παλι προφανως θα ζητουν συνδρομη των αρμοδιων αρχων.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι δουλειά του πάροχου να διαπιστώσει αν δρα παράνομα, τότε με ποια κριτήρια και έλεγχο επιστρέφονται τα χρήματα σε όσους παραπονεθούν;

 

Η λογική λέει (αν υπάρχει λογική στις επιχειρήσεις) πως, εφόσον διαπιστώνεις πως αρκετοί χρήστες/πελάτες σου κάνουν παράπονα για παράνομες χρεώσεις, και διαπιστώνεις μετά από έλεγχο πως όντως είναι παράνομες και επιστρέφεις τα χρήματα, οφείλεις να καταγγείλλεις τη σύμβαση. Το γεγονός πως ορισμένοι μπορεί να χρησιμοποιούν την ΥΠΠ δεν αθωώνει την εταιρεία.

 

To πως επιστρέφονται χρήματα είναι κάτι που δεν μπορεί κανείς να είναι βέβαιος για το πως γίνεται(τη διαδικασία).

Μπορεί να ακυρώνει την συναλλαγή. Μπορεί να μην ακυρώνει τίποτα και απλά να πιστώνει το υπόλοιπο του συνδρομητή καλή τη πίστει για να τον κρατάει όσο γίνεται ικανοποιημένο. Τι έχει να λέει αυτό; Μπορεί κάτι τέτοιο να χρησιμοποιηθεί ως απόδειξη νομιμότητας για να προβεί σε μια μονομερή καταγγελία κάποιας σύμβασης που έχει με την άλλη εταιρεία;

 

Σεβαστή η άποψή σου, αλλά η δικιά μου είναι πως θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο άλλο επίσημο όργανο/υπηρεσία που να τα ελέγχει αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...