Jump to content

χρέωση καρτας απο πενταψήφιο νούμερο


kostasw
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και να φάνε, δεν θα το πληρώσουν. Είναι η νομοθεσία των Κυπριακών offshore τέτοια που οι τύποι θα κλείσουν την "επιχείρηση" την επομένη και δεν θα τρέχει μία. Φυσικά οι τύποι είναι Ελλαδίτες να μην έχετε αμφιβολία για αυτό... Ένα πρόστιμο και στις 4 εταιρίες που τους άφησαν να κάνουν κατάχρηση του δικτύου τους, θα ήταν πιο αποδοτικό, ίσο με τα κέρδη που είχαν από αυτούς.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είχαν έρθει και σε εμένα τρία μηνύματα, μαζί, από το 19015 με την ανάλογη χρέωση πριν από αρκετές ημερες(όλο έλεγα θα στείλω email στην wind αλλά το ξεχναγα) και τελικά έστειλα προχθές για φραγη στα πενταψηφια και επιστροφή των χρημάτων μου στην κάρτα.

Και μόλις πριν λίγο ήρθε η απάντηση τους με την επιστροφή, την φραγη και όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα.πριν 2 μερες μου ρθαν 3 SMS την ιδια ωρα με λινκ για μεταφορα σε σαιτ πορνο περιεχομενου κυρίως βιντεο χωρις να έχω κανει καποια εγγραφη και μαλιστα με τον εξης κωδικο BABESGR.COM/?PIN=PV072116. τωρα εχω χρεωθει σε κατι?τυχαια στελνονται τα μηνυματα αυτα η εχω κανει κατι το οποιο δεν θυμαμαι κατι σαν εγγραφη?ηρθαν απο το νουμερο 19015..εχει τυχει και σε αλλους με πορνο περιεχομενο?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα.πριν 2 μερες μου ρθαν 3 SMS την ιδια ωρα με λινκ για μεταφορα σε σαιτ πορνο περιεχομενου κυρίως βιντεο χωρις να έχω κανει καποια εγγραφη και μαλιστα με τον εξης κωδικο BABESGR.COM/?PIN=PV072116. τωρα εχω χρεωθει σε κατι?τυχαια στελνονται τα μηνυματα αυτα η εχω κανει κατι το οποιο δεν θυμαμαι κατι σαν εγγραφη?ηρθαν απο το νουμερο 19015..εχει τυχει και σε αλλους με πορνο περιεχομενο?

 

Η λογική (όχι η δική μου, της ΕΕΤΤ) λέει πως εφόσον σου έχουν στείλει σε μήνυμα PIN εγγραφής σε συνδρομητική υπηρεσία και δεν το έχεις καταχωρήσει στην ιστοσελίδα, δεν έχεις αποδεχθεί και επομένως δεν έχεις χρεωθεί. Για να είσαι όμως σίγουρος, μπορείς να τσεκάρεις με τον πάροχό σου (αν σου λείπουν χρήματα σε καρτοκινητό ή με αναλυτική χρέωση σε συμβόλαιο). Βέβαια, όπως βλέπω και εδώ, ο συνδρομητής χρεώθηκε.

Edited by FKLDS
Link to comment
Share on other sites

Η λογική (όχι η δική μου, της ΕΕΤΤ) λέει πως εφόσον σου έχουν στείλει σε μήνυμα PIN εγγραφής σε συνδρομητική υπηρεσία και δεν το έχεις καταχωρήσει στην ιστοσελίδα, δεν έχεις αποδεχθεί και επομένως δεν έχεις χρεωθεί. Για να είσαι όμως σίγουρος, μπορείς να τσεκάρεις με τον πάροχό σου (αν σου λείπουν χρήματα σε καρτοκινητό ή με αναλυτική χρέωση σε συμβόλαιο).[/QU

 

 

δηλαδη αυτα τα μηνυματα που περιεχουν και τη λεξη ΡΙΝ ειναι προταση για να εγγραφω?δεν ειμαι (κατα δικη τους λογικη )ηδη εγγεγραμμενη?εγω πατησα και ειδα οτι ειναι site πορνο κ βγηκα αμεσως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν, είχαν έρθει και σε εμένα τρία μηνύματα, μαζί, από το 19015 με την ανάλογη χρέωση πριν από αρκετές ημερες(όλο έλεγα θα στείλω email στην wind αλλά το ξεχναγα) και τελικά έστειλα προχθές για φραγη στα πενταψηφια και επιστροφή των χρημάτων μου στην κάρτα.

Και μόλις πριν λίγο ήρθε η απάντηση τους με την επιστροφή, την φραγη και όλα καλά!

 

τα μηνυματα ηταν ερωτικου περιεχομενου??

Link to comment
Share on other sites

Η λογική (όχι η δική μου, της ΕΕΤΤ) λέει πως εφόσον σου έχουν στείλει σε μήνυμα PIN εγγραφής σε συνδρομητική υπηρεσία και δεν το έχεις καταχωρήσει στην ιστοσελίδα, δεν έχεις αποδεχθεί και επομένως δεν έχεις χρεωθεί. Για να είσαι όμως σίγουρος, μπορείς να τσεκάρεις με τον πάροχό σου (αν σου λείπουν χρήματα σε καρτοκινητό ή με αναλυτική χρέωση σε συμβόλαιο).[/QU

 

 

δηλαδη αυτα τα μηνυματα που περιεχουν και τη λεξη ΡΙΝ ειναι προταση για να εγγραφω?δεν ειμαι (κατα δικη τους λογικη )ηδη εγγεγραμμενη?εγω πατησα και ειδα οτι ειναι site πορνο κ βγηκα αμεσως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

τα μηνυματα ηταν ερωτικου περιεχομενου??

Ακριβώς η ίδια περίπτωση με σένα,γράψε τους στην φόρμα επικοινωνίας τους να σου κάνουν φραγη στα 5ψηφια και επιστροφή του ποσού, εμένα μου έδωσαν πίσω 6,37 ευρω(νομίζω ειναι 15 λεπτά παραπάνω από ότι με χρεωσαν)!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αυτα τα μηνυματα που περιεχουν και τη λεξη ΡΙΝ ειναι προταση για να εγγραφω?δεν ειμαι (κατα δικη τους λογικη )ηδη εγγεγραμμενη?εγω πατησα και ειδα οτι ειναι site πορνο κ βγηκα αμεσως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

τα μηνυματα ηταν ερωτικου περιεχομενου??

 

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, μάλλον κλικάροντας τον συνδεσμο με το Pin, έκανες την εγγραφή. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, κάνε φραγή στα 5ψηφια να ξεμπερδεύεις.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αυτα τα μηνυματα που περιεχουν και τη λεξη ΡΙΝ ειναι προταση για να εγγραφω?δεν ειμαι (κατα δικη τους λογικη )ηδη εγγεγραμμενη?εγω πατησα και ειδα οτι ειναι site πορνο κ βγηκα αμεσως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

τα μηνυματα ηταν ερωτικου περιεχομενου??

 

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, μάλλον κλικάροντας τον συνδεσμο με το Pin, έκανες την εγγραφή. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, κάνε φραγή στα 5ψηφια να ξεμπερδεύεις.

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, σε χρεώνουν έτσι και αλλιώς, εγώ με το που τα είδα, απλά έκανα διαγραφή,δίχως να πατήσω κάπου αλλού, έλεγξα ότι μου έφαγαν τα λεφτά από την κάρτα, μετα έστειλα την λέξη stop με άλλο μήνυμα στο 19015 και ηρθε απάντηση ότι διεγραφηκα(δεν είχα κάνει ποτέ κάποια εγγραφή πουθενα)!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, σε χρεώνουν έτσι και αλλιώς, εγώ με το που τα είδα, απλά έκανα διαγραφή,δίχως να πατήσω κάπου αλλού, έλεγξα ότι μου έφαγαν τα λεφτά από την κάρτα, μετα έστειλα την λέξη stop με άλλο μήνυμα στο 19015 και ηρθε απάντηση ότι διεγραφηκα(δεν είχα κάνει ποτέ κάποια εγγραφή πουθενα)!

 

Άλλη μία απόδειξη πως η όλη πρακτική είναι παράνομη. Εκμεταλλεύονται την οδηγία της ΕΕΤΤ πως "πρέπει να αποστέλλεται Pin το οποίο ο συνδρομητής καταχωρεί στην ιστοσελίδα" και χρεώνουν όπως γουστάρουν. Είτε κλικαρες συνδεσμο, είτε έβαλες χειροκίνητα pin, είτε έσβησες το μηνυμα χωρίς δεύτερη σκέψη, αυτοί σε χρέωσαν. Επομένως ζητάτε τα λεφτά σας πίσω.

Edited by FKLDS
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ειναι υποχρεωμένοι να στείλουν πρώτα μήνυμα εγγραφής στην υπηρεσία, πριν προχωρήσουν στην αποστολή μηνυμάτων.

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όλους τους "παθόντες" φίλους: Πιστεύετε πως όλη αυτή η πρακτική γίνεται με την σιωπηλή ανοχή των παρόχων; Δηλαδή, πως οι αρμόδιοι σε αυτές, γνώριζαν εξ' αρχής (άντε μετά από τις πρώτες αποστολές 5-ψήφιων και τα πρώτα παράπονα), ότι γίνεται εξαπάτηση των χρηστών τους από τις εταιρίες αυτές φαντάσματα; Και το άφηναν να συμβεί, ίσως επειδή προκύπτει οικονομικό όφελος από όλες αυτές τις συναλλαγές;
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όλους τους "παθόντες" φίλους: Πιστεύετε πως όλη αυτή η πρακτική γίνεται με την σιωπηλή ανοχή των παρόχων; Δηλαδή, πως οι αρμόδιοι σε αυτές, γνώριζαν εξ' αρχής (άντε μετά από τις πρώτες αποστολές 5-ψήφιων και τα πρώτα παράπονα), ότι γίνεται εξαπάτηση των χρηστών τους από τις εταιρίες αυτές φαντάσματα; Και το άφηναν να συμβεί, ίσως επειδή προκύπτει οικονομικό όφελος από όλες αυτές τις συναλλαγές;

 

 

Δείτε κι εδώ (και τα προηγούμενα):

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6831914#post6831914

 

Σε όλες τις υπηρεσίες πενταψηφίων ο πάροχος (π.χ.η WIND ) κρατάει 40 % και 60 % αποδίδει στην εταιρεία που χρησιμοποιεί τα νουμερα.

 

Αυτό μπορεί να επιβεβαιωθεί και με παραπομπή στον αξιόπιστο φορέα πενταψηφίων M-stat ο οποίος δεν έχει εμπλακεί σε απάτες. http://www.m-stat.gr/el/premium-sms/

( Το ελάχιστο μερίδιο των εσόδων από το PSMS για τον πελάτη μας ξεκινά από 50% και αυξάνεται, όσο αυξάνεται η “κίνηση” των PSMS. Σύμφωνα με τους κανονισμούς των ρυθμιστικών φορέων, το 40% του τέλους των SMS αποδίδεται στους τηλεπικοινωνιακούς φορείς. )

 

Το πρόβλημα όμως δεν είναι στην Wind, τέτοιες υπηρεσίες που σε χρεώνουν απευθείας χωρίς να στείλεις μήνυμα στην Ελλάδα παρέχει μόνο η Vodafone μέσω της ξεχασμένης υπηρεσίας Vodafone live, όπου μπορείς να χρεωθείς χωρίς να στείλεις εσύ μήνυμα , παίρνουν την συγκατάθεση σου κατευθείαν από την σελίδα.

Συγνωμη για το offtopic αλλά αφού άνοιξε η συζήτηση πρέπει να ενημερωθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά κατατοπιστικοί jimmiss & Vasileios, νομίζω πως δεν χρειάζεται να σχολιάσω κάτι παραπάνω, πέραν του "follow the money" :)

 

* "παίρνουν την συγκατάθεση σου κατευθείαν από την σελίδα" και αυτό επίσης αποτελεί γκρίζα ζώνη, στο αν εμπλέκεται εν γνώση του ο πάροχος.

Edited by jlian
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ..παω να σκασω..!!! Οπως εγραψα και διπλα (ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΕΔΩ) Εμενα απο αρχες δεκεμβριου με εστειλαν 5 sms αν και απο το πρωτο τα μπλοκαρα στο κινητο χωρις να δωσω σημασια και χρεωθηκα 20 ευρω παρακαλω.. απο αυτο το 54422 πηρα την εταιρια μου εκανα φραγη στα 5 ψηφια και ειναι λεει απο την εταιρια TELEBOX που εδρευει στην κυπρο και αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας. Φτανει η φραγη πυ ζητησα απο την wind η πρεπει να στηλω και sms με την λεξη STOP οπως εει και εδω sthn mesh toy keimenoy η wind https://www.wind.gr/gr/wind/upiresies/kiniti/upiresies/upiresies-triton/ να στηλουμε το μηνυμα ??Παντως μεγαλη απατη!!! :wacko::mad:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Φτανει η φραγη πυ ζητησα απο την wind η πρεπει να στηλω και sms με την λεξη STOP οπως εει και εδω sthn mesh toy keimenoy η wind https://www.wind.gr/gr/wind/upiresies/kiniti/upiresies/upiresies-triton/ να στηλουμε το μηνυμα ??Παντως μεγαλη απατη!!! :wacko::mad:

Οχι μην στειλεις κανενα μηνυμα, ειχα στειλει και γω το STOP και η wind μου επεστρεψε ολα τα χρηματα εκτος απο την χρεωση αυτου του μηνυματος.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά κατατοπιστικοί jimmiss & Vasileios, νομίζω πως δεν χρειάζεται να σχολιάσω κάτι παραπάνω, πέραν του "follow the money" :)

 

* "παίρνουν την συγκατάθεση σου κατευθείαν από την σελίδα" και αυτό επίσης αποτελεί γκρίζα ζώνη, στο αν εμπλέκεται εν γνώση του ο πάροχος.

 

ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ SMS ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΧΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΙ ΚΑΠΟΥ Η ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΦΑΝΕ ΛΕΦΤΑ?

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Με βάση όσα έχουμε δει και δοκιμάσει, πιστεύω πως γράφεσαι από μόνος σου, αλλά υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μην το πάρεις χαμπάρι το πως έγινε.
Link to comment
Share on other sites

Οχι μην στειλεις κανενα μηνυμα, ειχα στειλει και γω το STOP και η wind μου επεστρεψε ολα τα χρηματα εκτος απο την χρεωση αυτου του μηνυματος.

 

Φιλε απο χτες ζητησα φραγη 5 ψηφιων και εστειλα μεσο του sait της wind απο την φορμα επικοινωνιας να μου πιστωσουν τα εξτρα χρηματα των μουφα μηνυματων..Εσυ τι αλλο εκανες για να σου επιστυερψουν τα χρηματα ποια ενεργεια ??Και επισης ο λογαριασμος μου πρεπει να πληρωθει μεχρι 15/01 ειναι στα 70 ευρω απο τα οποια τα 20 ειναι απο τα 5 ψηφια..Τι κανω τα πληρωνω ολα και μετα τα ζηταω πισω η πληρωνω μονο οσα ειναι του κινητου?? :confused::confused:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Με βάση όσα έχουμε δει και δοκιμάσει, πιστεύω πως γράφεσαι από μόνος σου, αλλά υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μην το πάρεις χαμπάρι το πως έγινε.

 

Όταν γράφεσαι από μόνος σου, σημαίνει πως δίνεις εκούσια τον αριθμό του κινητού σου.

 

Σε προηγούμενα ποστ, αποδείχθηκε πως ο πάροχος δίνει το κινητό, όχι ο χρήστης. Σύντομα θα έχω απάντηση και για αυτό από την wind, αν όντως οι πάροχοι χρησιμοποιούν το msisdn-forwarding.

Edited by FKLDS
Link to comment
Share on other sites

Aυτό εννοούσα. Ότι δεν κατάλαβες τίποτα γιατί δεν έδωσες ο ίδιος τον αριθμό σου. Ή αλλιώς ότι κινδυνεύει όποιος τύχει να ανοίξει περίεργες σελίδες είτε σκόπιμα είτε του ανοίξανε αυτόματα.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε απο χτες ζητησα φραγη 5 ψηφιων και εστειλα μεσο του sait της wind απο την φορμα επικοινωνιας να μου πιστωσουν τα εξτρα χρηματα των μουφα μηνυματων..Εσυ τι αλλο εκανες για να σου επιστυερψουν τα χρηματα ποια ενεργεια ??Και επισης ο λογαριασμος μου πρεπει να πληρωθει μεχρι 15/01 ειναι στα 70 ευρω απο τα οποια τα 20 ειναι απο τα 5 ψηφια..Τι κανω τα πληρωνω ολα και μετα τα ζηταω πισω η πληρωνω μονο οσα ειναι του κινητου?? :confused::confused:

 

Έστειλα και φαξ και μήνυμα στο facebook και μήνυμα από τη φόρμα επικοινωνίας. Έχεις 2 επιλογές: ή πληρώνεις όλο το ποσό και περιμένεις να εγκριθούν και να σου πιστώσουν τα ποσά που αμφισβητείς ή να ενημερώσεις πως αμφισβητείς τον λογαριασμό και δεν τον πληρώνεις. Προσωπικά, δεν πλήρωσα τον λογαριασμό μέχρι να γίνει αναθεώρησή του. Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, δεν νομίζω να μπορείς να πληρώσεις μόνο το ποσό του κινητού, είτε στον γκισέ είτε ψηφιακά, αν πρώτα δεν εξεταστεί το αίτημά σου από τα κεντρικά γραφεία.

Edited by FKLDS
Link to comment
Share on other sites

Εσυ τι αλλο εκανες για να σου επιστυερψουν τα χρηματα ποια ενεργεια ??

Τους εστειλα μηνυμα στο fb , δεν εχω συμβολαιο αλλα μεσα σε 3 μερες μου τα ειχαν επιστρεψει.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες τρεις μέρες; Εγώ περιμένω ακόμα απάντηση... φυσικά στον λογαριασμό που και καλά είχανε κάνει λάθος, μου απάντησαν σε 2 εργάσιμες.
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωνω μόλις τώρα, απλά πατώντας Best Radio 92.6!!!!! στο http://live24.gr/

Από data Wind.

 

http://i66.tinypic.com/21myhr7.png

 

Στο ιστορικό:

http://i65.tinypic.com/34qw7le.jpg

 

Χωρίς να έχω κάνει καμιά αποδοχή πουθενά κ ούτε καμια άλλη "περίεργη" σελίδα ανοικτή (παρά το live24.gr όπου πάτησα Best Radio και έστειλε το sms αμέσως)

 

Με STOP:

http://i63.tinypic.com/117ejra.png

 

Απίστευτη Wind....Για όσους ισχυρίζονται ότι ΜΟΝΟ ΑΝ αποδεχτείς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

 

Πια βεβαιώθηκα: Σε ποιόν; Σε μένα. Απίστευτο....!!

 

Υ.Γ.> Δεν έχει αφαιρεθεί ακόμα κανένα € ποσό απ'την κάρτα.....Έτσι κι αλλιώς πάει για πέταμα...Publicένια είναι.

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωνω μόλις τώρα, απλά πατώντας Best Radio 92.6!!!!! στο http://live24.gr/

Με ποιον browser μπηκες? Ησουν με data?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...