Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Θα κοιτάξεις πόσο ήταν ο εκκαθαριστικός ένα χρόνο πρίν.

Ο έναντι στηρίζεται στην περσινή σου κατανάλωση μειωμένη κατά 10% (και αυξημένη με τις νέες χρεώσεις)

Κανένα ρόλο δεν παίζει ο προηγούμενος λογαριασμός , παρά μόνο ο ένα χρόνο πριν για το ίδιο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μπαίνω μέσα στο ebill και δε μου βγαζει για πέρσι παρά μόνο για το 2019!Τα έντυπα δυστυχώς τα έχω δώσει στο λογιστή και δεν εχω άμεση πρόσβαση.Το μόνο που μπορώ να σου πω ο λογαριασμός που έληγε 11/02/2019 λέει 178 ευρώ , μέσα στο λογαριασμό γράφει έναντι κατανάλωσης 85 ευρώ , λογικά ο έναντι την αντίστοιχη χρονια ηταν 85 ευρώ!

 

Δε θυμάμαι να εχω τόσο έναντι αλλη φορά..συνήθως πληρώνω εκκαθαριστικό λογαριασμό στα 200 ευρω περίπου , μιλάμε για μαγαζι που έχει σταθερη κατανάλωση συνήθως..

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς οτι απο 1 Σεπτεμβρίου, η ΔΕΗ αύξησε την τιμη της kWhρας κατα 20%

Εως 2000kWh απο 0,0946 σε 0.11058

> 2000kWh απο 0.10252 σε 0.11936

Το νυχτερινό απο 0.0661 σε 0.7897

+ αυξηση στα πάγια + προσθήκη CO2

 

https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/NEA-TIMOLOGIA-SEPT2019/SEPT19-V2/TIMOK-XT-2019-G1N-SEPT19_v2.pdf

 

Μήπως γιαυτο βλεπεις διαφορά? (1ος λογαριασμος μετα την αυξηση τιμών)

 

Δες στην πισω σελιδα, με τι τιμη σου έχει χρεώσει τις kWhρες

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Η Voltera είναι με συμβόλαιο και ρητρα?

 

Γιατι στο allazorevma λέει για συμβόλαιο και μέσα στο site γράφει...."Συμβόλαιο χωρίς χρονική δέσμευση, χωρίς κρυφούς όρους και ρήτρες πρόωρης αποδέσμευσης."

Συμβόλαιο υπογράφεις το οποίο αναφέρει σταθερή τιμή από αυτούς σίγουρα για ένα χρόνο με ανά χρόνο ανανεουμενη, θα σε ενημερώσουν αν αλλαχτεί η χρέωση, αλλά για σενα δεν έχει χρονική δέσμευση.

Αν υπογράψεις και αύριο φεύγεις.

Εμένα επίσης η ΟΤΣ έχει ενεργοποιηθεί 3 μήνες μέσα σε δύο χρόνια. Θα δούμε και φέτος που λένε ότι θα πιεστουνε οι εναλλακτικοί παροχοι που σε παρέχουν πολλά βατ στο σύστημα αν θα κρατήσει η ΟΤΣ χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω μέσα στο ebill και δε μου βγαζει για πέρσι παρά μόνο για το 2019!Τα έντυπα δυστυχώς τα έχω δώσει στο λογιστή και δεν εχω άμεση πρόσβαση.Το μόνο που μπορώ να σου πω ο λογαριασμός που έληγε 11/02/2019 λέει 178 ευρώ , μέσα στο λογαριασμό γράφει έναντι κατανάλωσης 85 ευρώ , λογικά ο έναντι την αντίστοιχη χρονια ηταν 85 ευρώ!

 

 

 

Δε θυμάμαι να εχω τόσο έναντι αλλη φορά..συνήθως πληρώνω εκκαθαριστικό λογαριασμό στα 200 ευρω περίπου , μιλάμε για μαγαζι που έχει σταθερη κατανάλωση συνήθως..

Πρέπει να μπεις από browser στην εφαρμογή του e bill και μπορείς να αναζητήσεις ελεύθερα λογαριασμούς προς τα πίσω χωρίς χρονικό περιορισμό....

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμβόλαιο υπογράφεις το οποίο αναφέρει σταθερή τιμή από αυτούς σίγουρα για ένα χρόνο με ανά χρόνο ανανεουμενη, θα σε ενημερώσουν αν αλλαχτεί η χρέωση, αλλά για σενα δεν έχει χρονική δέσμευση.

 

Αν υπογράψεις και αύριο φεύγεις.

 

Εμένα επίσης η ΟΤΣ έχει ενεργοποιηθεί 3 μήνες μέσα σε δύο χρόνια. Θα δούμε και φέτος που λένε ότι θα πιεστουνε οι εναλλακτικοί παροχοι που σε παρέχουν πολλά βατ στο σύστημα αν θα κρατήσει η ΟΤΣ χαμηλά.

Όπως το βλέπω μάλλον σε Ελιν βλέπω να πηγαίνω χωρίς συμβόλαια 100% και θα κάνω υπομονή για την απουσια του e bill ....(Για να βλέπεις εύκολα ιστορικό λογαριασμών πχ)

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: η αυξημένη χρέωση της kWh στη ΔΕΗ για κατανάλωση >2000kWh αφορά ακόμη και το άθροισμα της ημερήσιας+νυχτερινής κατανάλωσης, αν δηλ. είναι >2000 kWh;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αφορά την ημερήσια κατανάλωση μόνο.

Παράξενο.

Έλαβα λογαριασμό “έναντι” και παρά το ότι οι ημερήσιες kWh είναι κάτω των 2000 τις τιμολογούν ως > 2.000 kWh... :confused:

Link to comment
Share on other sites

οι 2.000 KWH αφορούν διάστημα 120 ημερών.

Αν εσύ έχεις 1100 κιλοβατώρες για 60 ημέρες λογικό είναι .

Link to comment
Share on other sites

οι 2.000 KWH αφορούν διάστημα 120 ημερών.

Αν εσύ έχεις 1100 κιλοβατώρες για 60 ημέρες λογικό είναι .

Μόνο έτσι εξηγείται.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη Volterra και οι λογαριασμοί εξοφλούνται μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής. Λόγω αυτού, μου επεστράφη το ποσό της εγγύησης.

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε περίπτωση που διακόψω την πάγια εντολή; Θα χρεωθώ ξανά την εγγύηση;

Βασικά προτιμώ να εξοφλω μέσω πιστωτικής κάρτας. Στη συγκεκριμένη εταιρεία όμως δεν υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης πάγιας εντολής μέσω πιστωτικής.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη Volterra και οι λογαριασμοί εξοφλούνται μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής. Λόγω αυτού, μου επεστράφη το ποσό της εγγύησης.

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε περίπτωση που διακόψω την πάγια εντολή; Θα χρεωθώ ξανά την εγγύηση;

Βασικά προτιμώ να εξοφλω μέσω πιστωτικής κάρτας. Στη συγκεκριμένη εταιρεία όμως δεν υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης πάγιας εντολής μέσω πιστωτικής.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Παλιότερα που είχα ρωτήσει, μου είχαν πει ότι αρκούσε να έχεις την πάγια εντολή για 6 μήνες και μετά μπορούσες να την κόψεις. Δε γνωρίζω αν ισχύει ακόμα (άσε που μπορεί να μπερδεύομαι και με τη Φυσικό Αέριο, οπότε μη δένεις το γάιδαρο σου).

 

Κι εγώ θα ήθελα την πάγια εντολή μέσω πιστωτικής για να μη με χρεώνει η τράπεζα σε κάθε λογαριασμό

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη Volterra και οι λογαριασμοί εξοφλούνται μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής. Λόγω αυτού, μου επεστράφη το ποσό της εγγύησης.

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε περίπτωση που διακόψω την πάγια εντολή; Θα χρεωθώ ξανά την εγγύηση;

Βασικά προτιμώ να εξοφλω μέσω πιστωτικής κάρτας. Στη συγκεκριμένη εταιρεία όμως δεν υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης πάγιας εντολής μέσω πιστωτικής.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ άλλαξα την πάγια και την έβαλα σε έναν λογαριασμό που δεν έχει ποτέ υπόλοιπο και πληρώνω μόνος με πιστωτική κάρτα στην ημερομηνία λήξης του εκάστοτε λογαριασμού! ;)

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα να κάνω. Να αφήσω την πάγια εντολή ως έχει και να πληρώνω νωρίτερα με την κάρτα.

Όταν φτάσει η ώρα να τραβήξει από την πάγια εντολή η οφειλή θα είναι μηδέν ευρώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η τράπεζα χρεώνει τα δικά της έξοδα μόνο αν πληρωθεί ο λογαριασμός μέσω της πάγιας εντολής, σωστά; Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο ποιο είναι το νυχτερινό τιμολόγιο για την Αθήνα;;γτ έχει και το μεσημέρι είναι 3 με 5 ή 3:30 με 5:30;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο ποιο είναι το νυχτερινό τιμολόγιο για την Αθήνα;;γτ έχει και το μεσημέρι είναι 3 με 5 ή 3:30 με 5:30;

 

Αθήνα και γενικά στην ηπειρωτική Ελλάδα είναι 15:00-17:00

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο ποιο είναι το νυχτερινό τιμολόγιο για την Αθήνα;;γτ έχει και το μεσημέρι είναι 3 με 5 ή 3:30 με 5:30;

Αθήνα και γενικά στην ηπειρωτική Ελλάδα είναι 15:00-17:00

 

Προσοχή, γιατί είστε και οι δυο λάθος

-=-=-=-

 

Ωράριο Νυχτερινού Τιμολογίου

 

Το ωράριο του νυχτερινού τιμολογίου καθορίζεται από το ΔΕΔΔΗΕ. Για να ενημερωθείτε σχετικά με το αν έχετε ενταχθεί στο συνεχές ή στο τμηματικό ωράριο μπορείτε να απευθυνθείτε στο αρμόδιο γραφείο εξυπηρέτησης για Υπηρεσίες Δικτύου του ΔΕΔΔΗΕ, που ανήκει το ακίνητο.

 

 

Τμηματικό ωράριο

 

Χειμερινή περίοδος: 1 Νοεμβρίου έως 30 Απριλίου

• 02:00-08:00 και 15:00-17:00, για τους πελάτες που είναι συνδεδεμένοι στο Δίκτυο της Ηπειρωτικής Χώρας και των διασυνδεδεμένων με αυτήν νησιών

• 02:00-08:00 και 15:30-17:30, για τους πελάτες των μη διασυνδεμένων νησιών με τμηματικό ωράριο

 

Θερινή περίοδος: 1 Μαΐου έως 31 Οκτωβρίου

· 23:00-07:00

 

Πηγή https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/oikiako-timologio-me-xronoxrewsi-oikiako-nuxterino/wrario

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, γιατί είστε και οι δυο λάθος

-=-=-=-

 

Ωράριο Νυχτερινού Τιμολογίου

 

Το ωράριο του νυχτερινού τιμολογίου καθορίζεται από το ΔΕΔΔΗΕ. Για να ενημερωθείτε σχετικά με το αν έχετε ενταχθεί στο συνεχές ή στο τμηματικό ωράριο μπορείτε να απευθυνθείτε στο αρμόδιο γραφείο εξυπηρέτησης για Υπηρεσίες Δικτύου του ΔΕΔΔΗΕ, που ανήκει το ακίνητο.

 

 

Τμηματικό ωράριο

 

Χειμερινή περίοδος: 1 Νοεμβρίου έως 30 Απριλίου

• 02:00-08:00 και 15:00-17:00, για τους πελάτες που είναι συνδεδεμένοι στο Δίκτυο της Ηπειρωτικής Χώρας και των διασυνδεδεμένων με αυτήν νησιών

• 02:00-08:00 και 15:30-17:30, για τους πελάτες των μη διασυνδεμένων νησιών με τμηματικό ωράριο

 

Θερινή περίοδος: 1 Μαΐου έως 31 Οκτωβρίου

· 23:00-07:00

 

Πηγή https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/oikiako-timologio-me-xronoxrewsi-oikiako-nuxterino/wrario

 

Απάντησα μόνο στο ερώτημα που τέθηκε,δηλ. αν για Αθήνα ισχύει το 15:00-17:00 αντί για το 15:30-17:30. Δεν απάντησα κάτι λάθος..το ίδιο λέμε!

Αθήνα=Ηπειρωτική Ελλάδα άρα 15:00-17:00 και όχι 15:30-17:30

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα μόνο στο ερώτημα που τέθηκε,δηλ. αν για Αθήνα ισχύει το 15:00-17:00 αντί για το 15:30-17:30. Δεν απάντησα κάτι λάθος..το ίδιο λέμε!

Αθήνα=Ηπειρωτική Ελλάδα άρα 15:00-17:00 και όχι 15:30-17:30

 

Σωστά του έγραψες για το 3-5.

Εγραψα τα παραπάνω γιατί νόμιζα πως θεωρούσε οτι νυχτερινό έχει μόνο 3-5 .

Μετά είδα ότι μιλάει για μεσημέρι

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εβαλα την καταναλωση μου στο 2μηνο που προηγηθηκε στο αλλαωρευμα και μου εβγαλε διαφορα απο την δεη ,πετρογκαζ 119 ευρω και electricon ελιν 90 ευρω.αξιζει να φυγω> επισης ηθελα να ρωτησω στις 2 εταιρειες αν παω ποιος κανει μετρηση ,πως γινεται η μετρηση στο ρολοι?
Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτήτως παρόχου η Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε. εξακολουθεί να κάνει μετρήσεις ανά τετράμηνο. Αν εσύ θέλεις εκκαθαριστικό και όχι έναντι λογαριασμούς στο ενδιάμεσο τότε μπορείς να δίνεις εσύ την ένδειξη στην εταιρεία σου με όποιο τρόπο το δέχονται!

Στην PetroGaz Energy δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει αλλά από το allazorevma κατάλαβα πως η τιμή που είδες αντιστοιχεί σε:

  • 30€/12μήνες δώρο για αλλαγή παρόχου μέσα από το allazorevma.gr
  • 1€/μήνα εφόσον έχεις επιλέξει e-λογαριασμό και όχι αποστολή έντυπου
  • 15% εφόσον είσαι καλοπληρωτής

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

εβαλα την καταναλωση μου στο 2μηνο που προηγηθηκε στο αλλαωρευμα και μου εβγαλε διαφορα απο την δεη ,πετρογκαζ 119 ευρω και electricon ελιν 90 ευρω.αξιζει να φυγω> επισης ηθελα να ρωτησω στις 2 εταιρειες αν παω ποιος κανει μετρηση ,πως γινεται η μετρηση στο ρολοι?

 

Αν φύγεις αξίζει 119 ευρώ.

Ακριβώς τόσο αξίζει.

Μετρήσεις πραγματοποιεί η ΔΕΔΗΕ και το ρολόι βρίσκεται στο σπίτι σου οπότε μπορείς να το ελέγξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχώ volterra 0.071 ημερήσιο. 0.56 νυχτερινό. Υπάρχει κάτι πιο συμφέρον αυτή τη στιγμή; το χειμώνα καίω αρκετά λόγω κλιματισμού. Πάνω από 500 κιλοβατώρες το μήνα.. Να πω ότι πρόσφατα μπήκα ΚΟΤ Β αλλά δεν έχει έρθει ακόμα εκκαθαριστικό με το ΚΟΤ..
Link to comment
Share on other sites

Εχώ volterra 0.071 ημερήσιο. 0.56 νυχτερινό. Υπάρχει κάτι πιο συμφέρον αυτή τη στιγμή; το χειμώνα καίω αρκετά λόγω κλιματισμού. Πάνω από 500 κιλοβατώρες το μήνα.. Να πω ότι πρόσφατα μπήκα ΚΟΤ Β αλλά δεν έχει έρθει ακόμα εκκαθαριστικό με το ΚΟΤ..

Αν δεν κανω λαθος το οριο για τα ΚΟΤ ειναι γυρω στις 1200-1500 kw/h ανα 4μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...