Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Και εμένα με έχουν πάρει πολλες φορες τηλ για να πάω σε νέο πάροχο αλλά το σκέφτομαι κάθε φορά.

 

Άπειρες θες να πεις. Ένα τηλεφώνημα την ημέρα αφορά πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας. Έχει καταντήσει αηδία.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Άρθρο 11 παιδιά. Το δηλώνετε στον πάροχο τηλεφωνίας που έχετε ότι θέλετε να ενταχθείτε και δεν σας ενοχλεί κανείς.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 11 παιδιά. Το δηλώνετε στον πάροχο τηλεφωνίας που έχετε ότι θέλετε να ενταχθείτε και δεν σας ενοχλεί κανείς.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

Στα εταιρικά όμως πρέπει να το κάνει η εταιρεία.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Στα εταιρικά όμως πρέπει να το κάνει η εταιρεία.
Ναι, με αίτηση του νόμιμου εκπροσώπου

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, μετά από καιρό.

Μιας και δεν παρακολουθούσα τα πράγματα με τα πρόσφατα δεδομένα και προγράμματα, ποια η γνώμη σας για αλλαγή παρόχου και προγράμματος για ηλ. ρεύμα;

Η κατανάλωση που έχω στα διαστήματα Σεπτέμβριος-Μάιος είναι στα 10.000 kW κατά μ.ο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

https://www.tsig.gr/electricity?company=&KWH1=3755&KWH2=1349

καλησπερα

ξεκινησα κι εγω τη διαδικασια αλλαγης παροχου ,απο ΔΕΗ Γ1Ν(τριφασικο) οι τελευταιοι πεντε εκκαθαριστικοι ειναι οι εξης

απο 29/6/2017 εως 29/10/2017 Η 1156 Ν 461

απο30/10/2017 εως 26/2/2018 Η 1294 Ν 438

απο 27/2/2018 εως 27/6/2018 Η 1288 Ν 439

απο28/6/2018 εως 28/10/2018 Η 1145 Ν 490

ΑΠΟ 29/10/2018 εως 24/2/2019 Η 1322 Ν 420

......Αρα συνολο (για τον τελευταιο χρονο) ημερησιο Η 3755 νυχτερινο Ν 1349

ενας φιλος μου προτεινε το nrg4u....δε ξερω δε μου φαινεται και το πιο συμφερον ,σιγουρα θελω ηλεκτρονικη πληρωμη .καλο θαειναι να μπορω να στελνω κι εγω τη μετρηση ,να υπαρχει και καποια εφαρμογη ....

εσεις τι προτεινετε;; καθε βοηθεια και συμβουλη δεκτη

ευχαριστω Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα

Μετά την καταμέτρηση του deddhe πόσο καιρό κάνει να βγει λογαριασμός απτή ΔΕΗ;

29/10 εδωσα τη μετρηση στο δεδηε 4/11 μου ηρθε μηνυμα στο κινητο οτι εκδοθηκε ο λογαριασμος μου (πληρωτεος μεχρι τις 25/11)

Link to comment
Share on other sites

Χτες έκανα αίτηση elpedison για ρεύμα και αέριο.

0.0756 η κιλοβατωρα, χωρίς πάγιο

Και το αέριο με 3.40€ πάγιο και -35% στην τιμή αερίου

 

Για να δούμε τι θα δούμε....

 

Ελπίζω να δω διαφορά προς τα κατω

 

 

Όλα τα παραπάνω με πληρωμή λογαριασμών στην ώρα τους.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

29/10 εδωσα τη μετρηση στο δεδηε 4/11 μου ηρθε μηνυμα στο κινητο οτι εκδοθηκε ο λογαριασμος μου (πληρωτεος μεχρι τις 25/11)

 

Εγώ μίλησα με τον δεδδηε και μου είπαν ότι μέτρηση έγινε 26/9 έχει περάσει ένας μήνας και κάτι και λογαριασμός δεν έχει εκδοθεί..και ο ένας με κάνει μπαλάκι στον άλλον..

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

 

Ειμαι ακομα στην Δεη μου σκάσε λογαριασμός ΕΝΑΝΤΙ υψηλός σε σχέση με ότι μου ρχεται συνήθως...

 

 

Ας πούμε ότι τον πληρώνω ....Και αλλάξω Πάροχο ρεύματος...Πώς γίνεται η επιστροφη? Και ποτέ?

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

 

Ειμαι ακομα στην Δεη μου σκάσε λογαριασμός ΕΝΑΝΤΙ υψηλός σε σχέση με ότι μου ρχεται συνήθως...

 

 

Ας πούμε ότι τον πληρώνω ....Και αλλάξω Πάροχο ρεύματος...Πώς γίνεται η επιστροφη? Και ποτέ?

 

Θα σου έρθει έτσι και άλλος τελικός λογαριασμός διακοπής. Εκεί θα μπορείς να πάρεις την επιστροφή του έναντι αλλά και τη εγγύηση. Πρώτα θα πας στα διοικητικά να πάρεις έγκριση επιστροφής και μετά ταμείο. Αλλιώς το αφήνεις και για δέκα χρόνια μένει ενεργό στο ΑΦΜ σου ότι έχεις χρήματα ώστε αν ποτέ γυρίσεις να τα αντιλογίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έρθει έτσι και άλλος τελικός λογαριασμός διακοπής. Εκεί θα μπορείς να πάρεις την επιστροφή του έναντι αλλά και τη εγγύηση. Πρώτα θα πας στα διοικητικά να πάρεις έγκριση επιστροφής και μετά ταμείο. Αλλιώς το αφήνεις και για δέκα χρόνια μένει ενεργό στο ΑΦΜ σου ότι έχεις χρήματα ώστε αν ποτέ γυρίσεις να τα αντιλογίσουν.
Ευχαριστώ για την απάντηση....

 

Ήρθε ο καιρός για να βρούμε πάροχο...

 

Είδα έκπτωση (για γέλια) και τιμή κιλοβατώρας...Και σύγκρινα με αντίστοιχο περσινό και φρικαρα....

 

Κάποιος φίλος έχει βάλει κάποιο πρόγραμμα που να τον έχει ικανοποιήσει?

 

Για κατανάλωση συνήθως κάτω από 2000 kw το τετραμηνο...με εξαίρεση τον εκκαθαριστικό του Χειμώνα που ανεβαίνει λίγο παραπάνω....

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν υπαρχει απαγορευση απο καποιο κανονα του φορουμ, αλλα μου εχει κανει εντυπωση κατι.

 

Ενω στα νηματα των διάφορων κινητων πολλοι ανεβαζουν φωτο με επιδοσεις μπαταριας, σεταρισματα ή αλλες λεπτομερειες που ειναι χωρις (μεγαλη) σημασια για τη ζωη μας, στο νημα αυτο που ανοιχτηκε για να μειωσουμε τη μεγαλυτερη μηνιαια δαπανη μας, δεν εχει ανεβει ΟΥΤΕ ΜΙΑ φωτο απο λογαριασμο εναλλακτικου παροχου, για να τσεκαρουμε ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ αν ειναι οντως πιο οικονομικοι, και ποσο.

 

Επειδη ειμαι ακομα στη ΔΕΗ και ψαχνω, οπως ολοι, κατι πιο οικονομικο, παρακαλω βοηθηστε με. Ανεβαστε (χωρις προσωπικα στοιχεια εννοειται) εναν εκκαθαριστικο λογαριασμο οπου να φαινεται τοσο η χρεωση του ρευματος (Kw/h x τιμη μοναδας) οσο και οι υπολοιπες χρεωσεις (ΥΚΩ, ΕΤΜΕΑΡ, ΟΤΣ, ΛΟΙΠΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ, ΠΑΓΙΑ). Δημοτικα τελη & ΕΡΤ δεν με ενδιαφερουν, η ΕΡΤ ειναι ενιαια και τα Δημοτικα διαφορετικα για καθε Δημο.

 

Στο αμεσο περιβαλλον μου ολοι ειναι στη ΔΕΗ και ατομα που ξερω οτι εχουν παει σε αλλους παροχους δεν εχω την οικειοτητα για να ζητησω τους λογαριασμους τους για να τους βαλω διπλα-διπλα με αυτον της ΔΕΗ.

 

Οσο περισσοτεροι παροχοι ανεβουν (αν δεν παραβιαζεται κανονας του φορουμ) τοσο το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν υπαρχει απαγορευση απο καποιο κανονα του φορουμ, αλλα μου εχει κανει εντυπωση κατι.

 

Ενω στα νηματα των διάφορων κινητων πολλοι ανεβαζουν φωτο με επιδοσεις μπαταριας, σεταρισματα ή αλλες λεπτομερειες που ειναι χωρις (μεγαλη) σημασια για τη ζωη μας, στο νημα αυτο που ανοιχτηκε για να μειωσουμε τη μεγαλυτερη μηνιαια δαπανη μας, δεν εχει ανεβει ΟΥΤΕ ΜΙΑ φωτο απο λογαριασμο εναλλακτικου παροχου, για να τσεκαρουμε ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ αν ειναι οντως πιο οικονομικοι, και ποσο.

 

Επειδη ειμαι ακομα στη ΔΕΗ και ψαχνω, οπως ολοι, κατι πιο οικονομικο, παρακαλω βοηθηστε με. Ανεβαστε (χωρις προσωπικα στοιχεια εννοειται) εναν εκκαθαριστικο λογαριασμο οπου να φαινεται τοσο η χρεωση του ρευματος (Kw/h x τιμη μοναδας) οσο και οι υπολοιπες χρεωσεις (ΥΚΩ, ΕΤΜΕΑΡ, ΟΤΣ, ΛΟΙΠΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ, ΠΑΓΙΑ). Δημοτικα τελη & ΕΡΤ δεν με ενδιαφερουν, η ΕΡΤ ειναι ενιαια και τα Δημοτικα διαφορετικα για καθε Δημο.

 

Στο αμεσο περιβαλλον μου ολοι ειναι στη ΔΕΗ και ατομα που ξερω οτι εχουν παει σε αλλους παροχους δεν εχω την οικειοτητα για να ζητησω τους λογαριασμους τους για να τους βαλω διπλα-διπλα με αυτον της ΔΕΗ.

 

Οσο περισσοτεροι παροχοι ανεβουν (αν δεν παραβιαζεται κανονας του φορουμ) τοσο το καλυτερο.

Τι θα σου χρειαστεί να δεις το format του λογαριασμού σε εναλλακτικούς παρόχους;

Εγώ είμαι στην Volterra και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος! Την επιλογή μου την έκανα με χρήση του site https://allazorevma.gr/ για το οποίο ευτυχώς ενημερώθηκα μέσα από το παρόν topic.

Οι χρεώσεις είναι αυτές που είχα συμφωνήσει και το όριο για την χρέωση οριακής τιμής συστήματος που είχα συμφωνήσει είναι στα 70€/MWh. Τώρα πια δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

 

Σε κάθε περίπτωση το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι τυχόν υψηλά πάγια, υψηλότερα από την Δ.Ε.Η., και τα οποία (ανάλογα με την κατανάλωσή σου) μπορεί να οδηγήσουν σε ακριβότερο λογαριασμό από την Δ.Ε.Η.

 

Εγώ σου προτείνω να διαβάσεις για την Ο.Τ.Σ. εάν δεν ξέρεις τι είναι: https://allazorevma.gr/main/post/481

 

Για μεγαλύτερη σιγουριά μπορείς να επιλέξεις έναν πάροχο σταθερής τιμής χωρίς ρήτρα Ο.Τ.Σ.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να μαθω γενικα. Θελω να δω την εφαρμογη στην πραξη. Να βαλω δηλαδη διπλα-διπλα 2 λογαριασμους και να συγκρινω.

Αν εχεις την διαθεση λοιπον ανεβασε εναν εκκαθαριστικο για να με βοηθησεις.

 

Το οριο που βαζει καθε παροχος (50 ή 60 ή 70 ή 1821) δεν μου λεει κατι. Στον εκκαθαριστικο λογαριασμο πόσο ΟΤΣ (αριθμος σε €) σε χρεωνει?

Αν πχ σου χρεωνει €10 ΟΤΣ και για καταναλωση 1000kw/h σε χρεωνει πχ €90 (0,09€ ανα kw/h), τοτε στην πραγματικοτητα εχεις πληρωσει για ρευμα 90+10=100€, δηλαδη 0,10€ ανα kw/h, οσο περιπου και η ΔΕΗ δηλαδη. Επισης εχω ακουσει κατι για "λοιπες χρεωσεις" καποιων παροχων που δεν ξερω αν ειναι αληθεια ή οχι.

 

Το allazorevma το ξερω αλλα δεν το εμπιστευομαι γιατι απλως παιρνει στοιχεια απο τα sites των παροχων. Προτιμω πραγματικα στοιχεια απο πραγματικους ανθρωπους.

 

Ας αλληλοβοηθηθουμε λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να μαθω γενικα. Θελω να δω την εφαρμογη στην πραξη. Να βαλω δηλαδη διπλα-διπλα 2 λογαριασμους και να συγκρινω.

Αν εχεις την διαθεση λοιπον ανεβασε εναν εκκαθαριστικο για να με βοηθησεις.

 

Το οριο που βαζει καθε παροχος (50 ή 60 ή 70 ή 1821) δεν μου λεει κατι. Στον εκκαθαριστικο λογαριασμο πόσο ΟΤΣ (αριθμος σε €) σε χρεωνει?

Αν πχ σου χρεωνει €10 ΟΤΣ και για καταναλωση 1000kw/h σε χρεωνει πχ €90 (0,09€ ανα kw/h), τοτε στην πραγματικοτητα εχεις πληρωσει για ρευμα 90+10=100€, δηλαδη 0,10€ ανα kw/h, οσο περιπου και η ΔΕΗ δηλαδη. Επισης εχω ακουσει κατι για "λοιπες χρεωσεις" καποιων παροχων που δεν ξερω αν ειναι αληθεια ή οχι.

 

Το allazorevma το ξερω αλλα δεν το εμπιστευομαι γιατι απλως παιρνει στοιχεια απο τα sites των παροχων. Προτιμω πραγματικα στοιχεια απο πραγματικους ανθρωπους.

 

Ας αλληλοβοηθηθουμε λοιπον.

 

Εγω έχω volterra. Το ΟΤΣ μη σε τρομάζει τόσο. Δύο χρόνια που έχω volterra με χρέωσε σύνολο 3 μήνες. Αλλά είναι ανάλογα με την κατανάλωση. Προσωπικά βάζω κάθε μήνα τις ενδείξεις και έχω κάθε μήνα εκκαθαριστικό. Πχ πέρυσι στα μεγάλα κρύα είχα 90 ευρώ εκκαθαριστικό το μήνα. Ε είχα 1,7 ευρώ ΟΤΣ στην συνολική τιμή. Αλλά και πάλι κερδισμένος ήμουν γιατί είχα έκπτωση 2 ή 3 ευρώ λόγω καλοπληρωτη από τον προηγούμενο λογαριασμό.

Θα σε συμβούλευα να διαλέξεις παροχο που να έχει μεγάλη ζώνη ΟΤΣ και να υπάρχει μια φερεγκια εταιρία από πίσω σαν μητρική.

Όλα τα άλλα προγράμματα που έχουν πάγια τύπου όλη μέρα νυχτερινό συμφέρει μόνο αν κάνεις τρελές καταναλώσεις. Αλλιώς θα πρέπει πχ να κοιτάξεις αν αυτό το πάγιο των 4,5 ευρώ το μήνα είναι λιγότερο από την διαφορά κιλοβατώρας πρωινής και νυχτερινής ώστε να βγαίνεις κερδισμένος εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Μικρότερες εκπτώσεις χωρίς συμβόλαιο

 

Ή μεγαλύτερες και 2 χρόνια δέσιμο??

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Μικρότερες εκπτώσεις χωρίς συμβόλαιο

 

Ή μεγαλύτερες και 2 χρόνια δέσιμο??

 

Προσωπικά επιλέγω το πρώτο. Άνθρωποι είμαστε. Μπορεί να βρούμε καλύτερη προσφορά, μπορεί να πάθουμε κάτι. Γιατί να έχουμε δέσμευση. Εννοείται ανάλογα και με την κατανάλωση του καθένα. Για μία νορμάλ κατανάλωση το πρώτο. Για μια βαριά κατανάλωση το δεύτερο. Είναι τελείως υποκειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά επιλέγω το πρώτο. Άνθρωποι είμαστε. Μπορεί να βρούμε καλύτερη προσφορά, μπορεί να πάθουμε κάτι. Γιατί να έχουμε δέσμευση. Εννοείται ανάλογα και με την κατανάλωση του καθένα. Για μία νορμάλ κατανάλωση το πρώτο. Για μια βαριά κατανάλωση το δεύτερο. Είναι τελείως υποκειμενικό.

 

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση....

 

Νομίζω ότι με το μεγαλύτερο 4μηνο οριακά πάνω κάτω από τα 2000kw δεν νομίζω ότι αξίζει να δεθω με συμβολαιο

 

Έχεις ακούσει κάτι για Ελιν και Petrogaz που βλέπω πρώτες στην λίστα του allazorevma....?

 

Ρωτάω γιατί δεν είναι στους πρωτους παίκτες...

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση....

 

Νομίζω ότι με το μεγαλύτερο 4μηνο οριακά πάνω κάτω από τα 2000kw δεν νομίζω ότι αξίζει να δεθω με συμβολαιο

 

Έχεις ακούσει κάτι για Ελιν και Petrogaz που βλέπω πρώτες στην λίστα του allazorevma....?

 

Ρωτάω γιατί δεν είναι στους πρωτους παίκτες...

Για την petrogaz δε ξέρω. Η ελιν έπαιξα μπάλα πρόσφατα στον χώρο. Δεν έχει ΟΤΣ (όπως λέει) αλλά λειτουργεί μηνιαία σα την ΔΕΗ. Δηλαδή σου στέλνει τρεις έναντι και έναν εκκαθαριστικό και δεν έχει e-bill. Αν δε σε νοιαζουν αυτά αξίζει (αρκεί να συνεχίσει να μην έχει ΟΤΣ). Προσωπικά επιλέγω εκκαθαριστικό κάθε μήνα καταχωρώντας τις ενδείξεις μόνος μου μέσω e-bill.

Link to comment
Share on other sites

Για την petrogaz δε ξέρω. Η ελιν έπαιξα μπάλα πρόσφατα στον χώρο. Δεν έχει ΟΤΣ (όπως λέει) αλλά λειτουργεί μηνιαία σα την ΔΕΗ. Δηλαδή σου στέλνει τρεις έναντι και έναν εκκαθαριστικό και δεν έχει e-bill. Αν δε σε νοιαζουν αυτά αξίζει (αρκεί να συνεχίσει να μην έχει ΟΤΣ). Προσωπικά επιλέγω εκκαθαριστικό κάθε μήνα καταχωρώντας τις ενδείξεις μόνος μου μέσω e-bill.

Διάβασα και στο adslgr.com σε ένα νημα για Ελίν καλά λόγια (αρχικά αφού είναι καινούργια)

 

Είναι βέβαια λίγο σπαστικό προσωπικα ο μηνιαίος λογαριασμός και η απουσία e bill

 

Οι περισσότερες εταιρίες παίζουν με μηνιαίο λογαριασμό? ή έχει επιλογή και για δίμηνο?

 

Εσύ τι έχεις βάλει?

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και στο adslgr.com σε ένα νημα για Ελίν καλά λόγια (αρχικά αφού είναι καινούργια)

 

Είναι βέβαια λίγο σπαστικό προσωπικα ο μηνιαίος λογαριασμός και η απουσία e bill

 

Οι περισσότερες εταιρίες παίζουν με μηνιαίο λογαριασμό? ή έχει επιλογή και για δίμηνο?

 

Εσύ τι έχεις βάλει?

Εγω όπως είπα έχω volterra με εκκαθαριστικό μηνιαίο λογαριασμό καταχωρώντας μόνος τις ενδείξεις. Δεν βάζω ενδείξεις μόνο τον μήνα που είναι να περάσει η δεδδηε. Σου στέλνει μήνυμα ή volterra ποτέ πρέπει να καταχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω όπως είπα έχω volterra με εκκαθαριστικό μηνιαίο λογαριασμό καταχωρώντας μόνος τις ενδείξεις. Δεν βάζω ενδείξεις μόνο τον μήνα που είναι να περάσει η δεδδηε. Σου στέλνει μήνυμα ή volterra ποτέ πρέπει να καταχωρήσεις.

 

 

 

Η Voltera είναι με συμβόλαιο και ρητρα?

 

Γιατι στο allazorevma λέει για συμβόλαιο και μέσα στο site γράφει...."Συμβόλαιο χωρίς χρονική δέσμευση, χωρίς κρυφούς όρους και ρήτρες πρόωρης αποδέσμευσης."

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι γίνεται με αυτην Δεή?Μου ηρθε ο τελευταιος έναντι 192 ευρω που συνήθως έρχεται στα 120 ευρώ περίπου.Ο προηγούμενος εκκαθαριστικός με χρήση aircondition ήρθε 178 ευρώ!
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...