Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Σκέφτηκα να βάλω electricon Νυχτερινό 365

Ενιαια τιμή 0,0659 για ημερήσιο νυχτερνινο καινπάνω απο 2000KW

χωρίς ΟΤΣ

2 χρόνια συμβολαιο

18€ παγιο/τετραμηνο

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγω παντως εκλεισα με την protergia πολυ πιο επαγγελματιες απο αλλους.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναγκαστηκά έχω ΔΕΗ γιατί έχω φωτοβολταική εγκατάσταση οπότε και σύμβαση...και είναι ένας καλός τρόπος για τις άλλες εταιρίες που σας πρίζουν για προσφορές να τους λέτε οτι έχετε Φ/Β και θα σας αφήνουν ήσυχους...
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς αλλά πρέπει να έχεις αρκετά μεγάλη κατανάλωση για τα πακέτα των 24/7 νυχτερινό.

Τώρα μεταξύ Ελιν και ΕΛΤΑ πραγματικά δεν ξέρω τι να προτείνω.Ίσως ΕΛΙΝ γιατί έχει μεγάλη παρουσία σε πρατήρια και άρα θα μπορείς να βρεις εκεί υπηρεσίες πχ πληρωμή λογαριασμού.Τα ΕΛΤΑ έχουν ένα μείον, δεν παρέχουν ηλεκτρονική πληρωμή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν νομίζω ότι θα γίνει αυτό στα ΕΛΤΑ.Η προηγούμενη και η σημερινή ηγεσία τους θέλουν να διευρύνουν τα έσοδα.Ο κίνδυνος αυξήσεων υπάρχει παντού.

 

Όταν λες πολύ μεγάλη κατανάλωση πόσο εννοείς; Πχ πάνω από 4000 στο έτος;

 

Εγώ με 3900 αποφάσισα να πάω Ήρων μόνο και μόνο γιατί έχω μια fix τιμή κάτω από το νυχτερινό της ΔΕΗ μάλιστα, χωρίς να έχω στο νου μου το πότε θα ανάψω θερμοσίφωνα ή πλυντήριο (μικρό το κακό εδώ μιας και παίζει χρονοπρογραμματισμός).

 

Πάντως το αλλάζω ρεύμα δεν το βλέπω ενημερωμένο. Δεν έχει συμπεριλάβει τις νέες προσφορές από protergia, elpedison, heron.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναγκαστηκά έχω ΔΕΗ γιατί έχω φωτοβολταική εγκατάσταση οπότε και σύμβαση...και είναι ένας καλός τρόπος για τις άλλες εταιρίες που σας πρίζουν για προσφορές να τους λέτε οτι έχετε Φ/Β και θα σας αφήνουν ήσυχους...
Η σύμβαση συμψηφισμού μεταφέρεται πάντως και σε άλλο προμηθευτή για το υπόλοιπο της ισχύος της. Δεν το λέω για σένα αλλά για κάποιον που μπορεί να ενδιαφέρεται.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πολύ μεγάλη κατανάλωση πόσο εννοείς; Πχ πάνω από 4000 στο έτος;

 

Εγώ με 3900 αποφάσισα να πάω Ήρων μόνο και μόνο γιατί έχω μια fix τιμή κάτω από το νυχτερινό της ΔΕΗ μάλιστα, χωρίς να έχω στο νου μου το πότε θα ανάψω θερμοσίφωνα ή πλυντήριο (μικρό το κακό εδώ μιας και παίζει χρονοπρογραμματισμός).

 

Πάντως το αλλάζω ρεύμα δεν το βλέπω ενημερωμένο. Δεν έχει συμπεριλάβει τις νέες προσφορές από protergia, elpedison, heron.

 

Σε προηγούμενο ποστ μου,όπου παρέθεσα αναλυτικά τις κιλοβατώρες μου ανα τετράμηνο για το προηγούμενο έτος έβγαιναν γύρω στις 5500kWh/έτος.

Η αλήθεια είναι πως πίστευα ότι ειχα συνολικά υψηλή κατανάλωση αλλα ο MIKU που ανέφερε πως η κατανάλωση μου είναι μικρή και δε θα μου πρότεινε τα πρόγραμματα 24ωρες νυχτερινό τα οποία και γλυκοκοίταζα...

Πράγματι βγάζοντας τις kWh μου στις αντίστοιχες σελίδες (αλλάζω ρεύμα) μου έβγαζε στις πάνω προτάσεις το πρόγραμμα οικιακό Ν της ελιν,όπως σωστά μου είχε προτείνει και ο MIKU (εχω συμπληρώσει τη φόρμα ενδιαφέροντος και περιμένω να με καλέσουν...)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πολύ μεγάλη κατανάλωση πόσο εννοείς; Πχ πάνω από 4000 στο έτος;

 

Εγώ με 3900 αποφάσισα να πάω Ήρων μόνο και μόνο γιατί έχω μια fix τιμή κάτω από το νυχτερινό της ΔΕΗ μάλιστα, χωρίς να έχω στο νου μου το πότε θα ανάψω θερμοσίφωνα ή πλυντήριο (μικρό το κακό εδώ μιας και παίζει χρονοπρογραμματισμός).

 

Πάντως το αλλάζω ρεύμα δεν το βλέπω ενημερωμένο. Δεν έχει συμπεριλάβει τις νέες προσφορές από protergia, elpedison, heron.

Αν θες πες μου πόσο καις ανά έτος σε ημερήσιο και νυχτερινό , να δεις τι θέλω να πω.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πες μου πόσο καις ανά έτος σε ημερήσιο και νυχτερινό , να δεις τι θέλω να πω.

 

 

10/07/18 - 06/11/2018

Ημερήσια 504

Νυχτερινή 351

07/11/2018 - 05/03/2019

Ημερήσια 978

Νυχτερινή 896

06/03/2019 - 08/07/2019

Ημερήσια 659

Νυχτερινή 575

 

Ανά έτος δηλαδή Ημερήσια 2141 & Νυχτερινή 1822

Link to comment
Share on other sites

10/07/18 - 06/11/2018

Ημερήσια 504

Νυχτερινή 351

07/11/2018 - 05/03/2019

Ημερήσια 978

Νυχτερινή 896

06/03/2019 - 08/07/2019

Ημερήσια 659

Νυχτερινή 575

 

Ανά έτος δηλαδή Ημερήσια 2141 & Νυχτερινή 1822

Οκ.Φαντάζομαι έβαλες αυτό:https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/nyxterini-xreosi-247/

ΔΕΗ: 2141Χ0,11058=237

: 1822Χ0,075=135

:Πάγιο:5 ευρώ το έτος.Σύνολο:περί τα 380-5%=361 χρέωση το έτος μόνο για το ρεύμα.

 

ΗΡΩΝ:3963Χ0,06590=262

:Πάγιο ανά μήνα:4,50Χ12=54 Το ΕΤΟΣ.

Το σύνολο:316. Έχεις όφελος περί τα 50 ευρώ το έτος.

 

Αν επέλεγες ένα πακέτο πχ αυτό της ΕΛΙΝ ή των ΕΛΤΑ:

 

ΕΛΙΝ:

2141Χ0,0850=181

1822Χ0,066=120

Πάγιο 0

Το σύνολο:301-10%=271 το έτος.Έτσι θα είχες κέρδος 90 ευρώ.Πάνω κάτω το ίδιο είναι τα ΕΛΤΑ

Επίσης μην ξεχνάς ότι το νυχτερινό 24 ώρες δεν είναι κανονικό νυχτερινό.Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις καίνε κανονικά...σαν να έκαιγες ημερήσιο ρεύμα.Έτσι δεν γλυτώνεις τις χρεώσεις δικτύων και ΥΚΩ.Το νυχτερινό , δηλαδή παραμένει φθηνότερο.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ΔΕΗ και καίω περί τα 1100 ημερήσιο και 400 νυχτερινό το 4μηνο, είδα αυτά τα genius πακέτα της protergia, με 35€ το μήνα και τελικά είδα ότι δεν αξίζει για ένα 50ρικο το χρόνο όπως το υπολόγισα. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με παρόχους, ξέρετε κάνα καλύτερο πακέτο για τη κατανάλωση μου;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος οτι βγαζει σωστα αποτελεσματα το allazorevma η τουλαχιστον δεν το καταλαβαινω εγω σωστα.

Με 1.190 + 1.976 + 1.286 = 4.452 ημερησιο και 557 + 737 + 482 = 1.776 νυκτερινο, μου προτεινει το nrg 4u

Συμφωνειτε οτι ειναι το συμφεροτερο εναλλακτικο με βαση την παραπανω καταναλωση που για λογους ανοχης ας δωσω και ενα + 10% στην καταναλωση.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος οτι βγαζει σωστα αποτελεσματα το allazorevma η τουλαχιστον δεν το καταλαβαινω εγω σωστα.

Με 1.190 + 1.976 + 1.286 = 4.452 ημερησιο και 557 + 737 + 482 = 1.776 νυκτερινο, μου προτεινει το nrg 4u

Συμφωνειτε οτι ειναι το συμφεροτερο εναλλακτικο με βαση την παραπανω καταναλωση που για λογους ανοχης ας δωσω και ενα + 10% στην καταναλωση.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι αυτό σε συμφέρει γιατί έχεις σχετικά μεγάλη ημερήσια κατανάλωση.Τα αμέσως επόμενα είναι των ΕΛΤΑ , τη ΕΛΙΝ, και της elpedison.Είσαι στο όριο του να είναι πιο συμφέρον το πακέτο 24 ώρες νυχτερινό αντί του άλλου των ΕΛΤΑ ή της ΕΛΙΝ. Όμως αν αυξάνεται περισσότερο η κατανάλωση τότε το κέρδος μεγαλώνει.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό σε συμφέρει γιατί έχεις σχετικά μεγάλη ημερήσια κατανάλωση.Τα αμέσως επόμενα είναι των ΕΛΤΑ , τη ΕΛΙΝ, και της elpedison.Είσαι στο όριο του να είναι πιο συμφέρον το πακέτο 24 ώρες νυχτερινό αντί του άλλου των ΕΛΤΑ ή της ΕΛΙΝ. Όμως αν αυξάνεται περισσότερο η κατανάλωση τότε το κέρδος μεγαλώνει.

 

 

 

Ο συντελεστης ρητρας πρεπει να ειναι επιλεγμενος η οχι πριν τον υπολογισμο προσφορας ;

 

Με μπερδευουν τα ποσα που αναφερει σαν ετησια χρεωση 588,84€ και ετησιο οφελος 245,02€.

Αυτο απο που προκυπτει ;

Δηλαδη με τις παραπανω καταναλωσεις θα πληρωνω 245€ λιγοτερα αν φυγω απο την Δεη ;

 

Επισης στην nrg εχει δευτερη προσφορα με τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα αλλα 20€ ακριβοτερη χρεωση και αντιστοιχα λιγοτερο οφελος. Μηπως καταλαβαινεις γιατι συμβαινει αυτο ;

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ο συντελεστης ρητρας πρεπει να ειναι επιλεγμενος η οχι πριν τον υπολογισμο προσφορας ;

 

Με μπερδευουν τα ποσα που αναφερει σαν ετησια χρεωση 588,84€ και ετησιο οφελος 245,02€.

Αυτο απο που προκυπτει ;

Δηλαδη με τις παραπανω καταναλωσεις θα πληρωνω 245€ λιγοτερα αν φυγω απο την Δεη ;

 

Επισης στην nrg εχει δευτερη προσφορα με τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα αλλα 20€ ακριβοτερη χρεωση και αντιστοιχα λιγοτερο οφελος. Μηπως καταλαβαινεις γιατι συμβαινει αυτο ;

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Πρέπει να το επιλέγεις ΠΡΙΝ τον υπολογισμό.Η ετήσια χρέωση είναι το κόστος για ρεύμα υπολογισμένη με την κατανάλωση που έχεις βάλει.To ετήσιο όφελος είναι το ποσό που κερδίζεις.Απλά βεβαιώσου ότι όταν διαλέγεις το πρόγραμμα που έχεις βάλε το πρόγραμμα με την έκπτωση 5% της ΔΕΗ , εφόσον είσαι συνεπής.Η πρώτη προσφορά της NRG είναι ειδική για το σαιτ αυτό με 20 ευρώ δώρο για αίτηση μέσα από το σαιτ..Αυτός είναι ο λόγος.

Edited by MIKU

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το επιλέγεις ΠΡΙΝ τον υπολογισμό.Η ετήσια χρέωση είναι το κόστος για ρεύμα υπολογισμένη με την κατανάλωση που έχεις βάλει.To ετήσιο όφελος είναι το ποσό που κερδίζεις.Απλά βεβαιώσου ότι όταν διαλέγεις το πρόγραμμα που έχεις βάλε το πρόγραμμα με την έκπτωση 5% της ΔΕΗ , εφόσον είσαι συνεπής.Η πρώτη προσφορά της NRG είναι ειδική για το σαιτ αυτό με 20 ευρώ δώρο για αίτηση μέσα από το σαιτ..Αυτός είναι ο λόγος.

 

 

 

Ευχαριστω πολυ για ολη την βοηθεια και τις επεξηγησεις.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να βάλω electricon Νυχτερινό 365

Ενιαια τιμή 0,0659 για ημερήσιο νυχτερνινο καινπάνω απο 2000KW

χωρίς ΟΤΣ

2 χρόνια συμβολαιο

18€ παγιο/τετραμηνο

Τι λετε?

 

 

Επειδή δεν μπορεσα να βρώ περισσοτερα στοιχεία... το προγραμμα electricon Νυχτερινό 365 είναι πραγματικό νυχτερινό?

Δηλαδή εχει μηδενικές Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις για την νυχτα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω volterra ένα πρόγραμμα με 0.078 μέρα και 0.065 νύχτα που με την έκπτωση συνέπειας πάει 0.071 η μέρα και 0.056 η νύχτα.

 

Δεν έχω πάγιο, δεν έχω συνδρομή.

 

Η κατανάλωση μου όλο το χρόνο είναι 1500 περίπου κιλοβατώρες το 4μηνο εκτός από το πολύ κρύο που λόγω κλιματισμού πάω στις 3 χιλιάδες ίσως και παραπάνω το 4 μηνο.. Κάπου 700-800 το μήνα..

 

Είναι πολύ χαμηλές οι χρεώσεις η αλήθεια είναι... Υπάρχει κάτι άλλο ποιο οικονομικό στην αγορά αυτή τη στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Φαντάζομαι έβαλες αυτό:https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/nyxterini-xreosi-247/

ΔΕΗ: 2141Χ0,11058=237

: 1822Χ0,075=135

:Πάγιο:5 ευρώ το έτος.Σύνολο:περί τα 380-5%=361 χρέωση το έτος μόνο για το ρεύμα.

 

ΗΡΩΝ:3963Χ0,06590=262

:Πάγιο ανά μήνα:4,50Χ12=54 Το ΕΤΟΣ.

Το σύνολο:316. Έχεις όφελος περί τα 50 ευρώ το έτος.

 

Αν επέλεγες ένα πακέτο πχ αυτό της ΕΛΙΝ ή των ΕΛΤΑ:

 

ΕΛΙΝ:

2141Χ0,0850=181

1822Χ0,066=120

Πάγιο 0

Το σύνολο:301-10%=271 το έτος.Έτσι θα είχες κέρδος 90 ευρώ.Πάνω κάτω το ίδιο είναι τα ΕΛΤΑ

Επίσης μην ξεχνάς ότι το νυχτερινό 24 ώρες δεν είναι κανονικό νυχτερινό.Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις καίνε κανονικά...σαν να έκαιγες ημερήσιο ρεύμα.Έτσι δεν γλυτώνεις τις χρεώσεις δικτύων και ΥΚΩ.Το νυχτερινό , δηλαδή παραμένει φθηνότερο.

 

Δεν σε πιάνω στο κομμάτι των ρυθμιζόμενων χρεώσεων. Και τώρα στο λογαριασμό της ΔΕΗ έχω ρυθμιζόμενες χρεώσεις (ΑΔΜΗΕ, ΔΕΔΔΗΕ, ΥΚΩ, ΕΤΜΕΑΡ, λοιπές). Από ότι έχω καταλάβει με εναλλακτικούς παρόχους μόνο τις χρεώσεις προμήθειας κοιτάμε.

 

Τώρα στο θέμα παρόχου λόγω κολλήματος θέλω παραγωγό και όχι απλά πωλητή ρεύματος που να εξαρτάται από την ΔΕΗ κ.α.

 

Τέλος θα ενεργοποιήσω πάγια εντολή και θα γίνεται μέσω Πειραιώς οπότε και από εκεί θα γίνεται μια εξοικονόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μπορεσα να βρώ περισσοτερα στοιχεία... το προγραμμα electricon Νυχτερινό 365 είναι πραγματικό νυχτερινό?

Δηλαδή εχει μηδενικές Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις για την νυχτα?

Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι 100% ΙΔΙΕΣ για όλους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν σε πιάνω στο κομμάτι των ρυθμιζόμενων χρεώσεων. Και τώρα στο λογαριασμό της ΔΕΗ έχω ρυθμιζόμενες χρεώσεις (ΑΔΜΗΕ, ΔΕΔΔΗΕ, ΥΚΩ, ΕΤΜΕΑΡ, λοιπές). Από ότι έχω καταλάβει με εναλλακτικούς παρόχους μόνο τις χρεώσεις προμήθειας κοιτάμε.

 

Τώρα στο θέμα παρόχου λόγω κολλήματος θέλω παραγωγό και όχι απλά πωλητή ρεύματος που να εξαρτάται από την ΔΕΗ κ.α.

 

Τέλος θα ενεργοποιήσω πάγια εντολή και θα γίνεται μέσω Πειραιώς οπότε και από εκεί θα γίνεται μια εξοικονόμηση.

Όλοι οι πάροχοι έχουν 100% ίδιες ρυθμιζόμενες χρεώσεις.Για το ημερήσιο ρεύμα πληρώνεις:

-ΥΚΩ-ΔΕΔΔΗΕ-ΑΔΜΗΕ-ΕΤΜΕΑΡ-ΦΠΑ- Τιμολόγηση παρόχου

Για το νυχτερινό:

ΥΚΩ--ΕΤΜΕΑΡ-ΦΠΑ- Τιμολόγηση παρόχου.

 

Το νυχτερινό , δηλαδή είναι φθηνότερο και στις ρυθμιζόμενες (που είναι ίδιες παντού) και στην προμήθεια (που αλλάζει ανά πάροχο)

Εσύ στον πάροχο που είσαι έχεις την μειωμένη τιμή στην προμήθεια (που δεν είναι τόσο μειωμένη γιατί έχει τσουχτερό πάγιο) αλλά και πάλι η χρήση του ημερήσιου ρεύματος σε επιβαρύνει με έξτρα ρυθμιζόμενες χρεώσεις.Ο ΔΕΔΔΗΕ και ο ΑΔΜΗΕ που δεν χρεώνονται στο νυχτερινό επιβαρύνουν την kwh κατά 0,027/kwh

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μετά από αρκετά και τακτικά τηλεφωνήματα τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι κι εγώ να αλλάξω πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας.

Αυτή την στιγμή είμαι στη δεη με Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο και κατανάλωση που δεν φτάνουν τα 2.000kwh.

Ενδεικτικά οι καταναλώσεις μου έχουν ως εξής:

 

Μήνας Ημερ. Νυχτερινό Σύνολο

01 - 05 644 295 939

05 - 09 728 645 1373

09 - 01 785 342 1127

 

Από μια ματιά που έριξα μάλλον για ΕΛΤΑ ή ΕΛΙΝ νομίζω με συμφέρουν. Θα πρέπει να προσέξω κάτι;

Έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική λύση;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι 100% ΙΔΙΕΣ για όλους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όλοι οι πάροχοι έχουν 100% ίδιες ρυθμιζόμενες χρεώσεις.Για το ημερήσιο ρεύμα πληρώνεις:

-ΥΚΩ-ΔΕΔΔΗΕ-ΑΔΜΗΕ-ΕΤΜΕΑΡ-ΦΠΑ- Τιμολόγηση παρόχου

Για το νυχτερινό:

ΥΚΩ--ΕΤΜΕΑΡ-ΦΠΑ- Τιμολόγηση παρόχου.

 

Το νυχτερινό , δηλαδή είναι φθηνότερο και στις ρυθμιζόμενες (που είναι ίδιες παντού) και στην προμήθεια (που αλλάζει ανά πάροχο)

Εσύ στον πάροχο που είσαι έχεις την μειωμένη τιμή στην προμήθεια (που δεν είναι τόσο μειωμένη γιατί έχει τσουχτερό πάγιο) αλλά και πάλι η χρήση του ημερήσιου ρεύματος σε επιβαρύνει με έξτρα ρυθμιζόμενες χρεώσεις.Ο ΔΕΔΔΗΕ και ο ΑΔΜΗΕ που δεν χρεώνονται στο νυχτερινό επιβαρύνουν την kwh κατά 0,027/kwh

 

Κάπου Διαβασα οτι σε μερικά προγραμματα τα βαφτιζουν νυχτερινό με χρεωση KWH Νυχτερινό αλλα και χρεωση ΔΕΔΔΗΕ-ΑΔΜΗΕ ως ημερήσιο

Θέλει προσοχή αυτό

Link to comment
Share on other sites

Κάπου Διαβασα οτι σε μερικά προγραμματα τα βαφτιζουν νυχτερινό με χρεωση KWH Νυχτερινό αλλα και χρεωση ΔΕΔΔΗΕ-ΑΔΜΗΕ ως ημερήσιο

Θέλει προσοχή αυτό

Αν έχεις μετρητή νυχτερινού (διπλό μετρητή Κανονικής και Μειωμένης κατανάλωσης) τότε θα έχεις ξεχωριστή τιμολόγηση.

Αν έχεις απλό μετρητή, τότε είναι λογικό να σε χρεώνει Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε. και Α.Δ.Μ.Η.Ε. σε όλη την κατανάλωση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[...]

3. Το ΕΤΜΕΑΡ μειώνεται απο 22,67 η μεγαβατώρα στα 17 ευρώ.

[...]

ΤΟ ΕΤΜΕΑΡ σε εμάς που είμαστε σε άλλους παρόχους είναι όντως στα 22,67 ε/ MWh , να δώσουμε προσοχή απο 1η Σεπτεμβρίου που λέγεται οτι θα ισχύσει το μέτρο για την πιστή του εφαρμογή στους λογαριασμούς τους...

[...]

 

Υπενθύμιση για όσους δεν το έλεγξαν στους λογαριασμούς τους εκδόσεως μετά την 1η Σεπτέμβρη.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι 100% ΙΔΙΕΣ για όλους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όλοι οι πάροχοι έχουν 100% ίδιες ρυθμιζόμενες χρεώσεις.Για το ημερήσιο ρεύμα πληρώνεις:

-ΥΚΩ-ΔΕΔΔΗΕ-ΑΔΜΗΕ-ΕΤΜΕΑΡ-ΦΠΑ- Τιμολόγηση παρόχου

Για το νυχτερινό:

ΥΚΩ--ΕΤΜΕΑΡ-ΦΠΑ- Τιμολόγηση παρόχου.

 

Το νυχτερινό , δηλαδή είναι φθηνότερο και στις ρυθμιζόμενες (που είναι ίδιες παντού) και στην προμήθεια (που αλλάζει ανά πάροχο)

Εσύ στον πάροχο που είσαι έχεις την μειωμένη τιμή στην προμήθεια (που δεν είναι τόσο μειωμένη γιατί έχει τσουχτερό πάγιο) αλλά και πάλι η χρήση του ημερήσιου ρεύματος σε επιβαρύνει με έξτρα ρυθμιζόμενες χρεώσεις.Ο ΔΕΔΔΗΕ και ο ΑΔΜΗΕ που δεν χρεώνονται στο νυχτερινό επιβαρύνουν την kwh κατά 0,027/kwh

 

Λοιπόν μπόρεσα να μπω από pc και να το ελέγξω. Η αλήθεια είναι ότι πίστευα ότι θα μπορούσα να μεταφέρω την βραδυνή κατανάλωση στο ημερήσιο, χωρίς να λάβω υπόψη τις ρυθμιζόμενες. Μπήκα στο https://www.tsig.gr/electricity?company=&KWH1=659&KWH2=575 και δεδομένου ότι θέλω παραγωγό ρεύματος μάλλον με καλύπτει το ElectricityHome Night με 0.076075 €/kWh & 0.056185 €/kWh και χωρίς δέσμευση.

 

Απορία αν υπογράψω συμβόλαιο μιας Χ διάρκειας (1-2yr) και ο ιδιοκτήτης αποφασίσει να εκμεταλευτεί το ακίνητο τι γίνεται; Η υφιστάμενη παροχή δεσμεύεται με την σύμβαση ή μπορεί να αλλάξει και να συνεχίσει κάποιος με τη νέα παροχή;

Link to comment
Share on other sites

Με το κοινωνικό τιμολόγιο το γίνεται;

Ακόμη να ανοίξει;

Ειχε ανοίξει για αιτήσεις.Ανοίγει ξανά την Παρασκευή.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...