Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

ψάχνοντας λίγο στο alazoreuma είδα τις προσφορές electricon με πάγιο 0€

Χρέωση (Κατανάλωση έως και 2.000 kWh το τετράμηνο): 0.0765 €/kWh

Χρέωση Νύχτας: 0.0594 €/kWh

Έκπτωση συνέπειας 10%

Ουδέτερη ζώνη οριακής τιμής συστήματος: ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ

 

Πραγματικά με εντυπωσίασε σε σχέση με άλλες και ότι δεν έχει ρήτρα και οι χαμηλές τις χρεώσεις. Απλά δε την είχα ξανακούσει την εταιρεία.

Έχει κανείς για εντυπώσεις;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το κοίταξα κι εγώ τυχαία χτες το βράδυ και είδα την ίδια εταιρία να φιγουράρει ως πιο συμφέρουσα.

Γενικότερα το καινούριο στην ενέργεια με τρομάζει (λόγω των παλιών/γνωστών εταιριών).

Η συγκεκριμένη όμως είδα είναι της "ελιν".

 

Προσοχή στις τιμές που γράφεις όμως. Έχει ήδη υπολογιστεί το 10%, μιας και η αρχική ημέρας είναι 0,085

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Το κοίταξα κι εγώ τυχαία χτες το βράδυ και είδα την ίδια εταιρία να φιγουράρει ως πιο συμφέρουσα.

Γενικότερα το καινούριο στην ενέργεια με τρομάζει (λόγω των παλιών/γνωστών εταιριών).

Η συγκεκριμένη όμως είδα είναι της "ελιν".

 

Προσοχή στις τιμές που γράφεις όμως. Έχει ήδη υπολογιστεί το 10%, μιας και η αρχική ημέρας είναι 0,085

 

Nαι το ξέρω αυτό σε όλες τις εταιρείες το υπολογίζει μέσα πάντα το συγκεκριμένο σαιτ.

Πάντως σε όλες τις περιπτώσεις πιο φθηνό βγαίνει το πακέτο της protergia με το 30% έκπτωση συνέπειας που φοβάμαι ότι κάποιο "κρυφό" σημείο θα έχει πέρα από την οριακή τιμή που αυτή την έχουν όλοι

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Τι λογαριασμους πληρωνες στην ελπεντισον αν θες να μου πεις και σε πμ

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

καπου στα 100 μεσο ορο το μηνα

Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας λίγο στο alazoreuma είδα τις προσφορές electricon με πάγιο 0€

Χρέωση (Κατανάλωση έως και 2.000 kWh το τετράμηνο): 0.0765 €/kWh

Χρέωση Νύχτας: 0.0594 €/kWh

Έκπτωση συνέπειας 10%

Ουδέτερη ζώνη οριακής τιμής συστήματος: ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ

 

Πραγματικά με εντυπωσίασε σε σχέση με άλλες και ότι δεν έχει ρήτρα και οι χαμηλές τις χρεώσεις. Απλά δε την είχα ξανακούσει την εταιρεία.

Έχει κανείς για εντυπώσεις;

 

αν ξεπερασεις τισ 2000 το τετραμηνο...τι γινεται με την χρεωση?

Link to comment
Share on other sites

αν ξεπερασεις τισ 2000 το τετραμηνο...τι γινεται με την χρεωση?

Το ίδιο παραμένει.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

Ειμαι στην ΔΕΗ Γ1Ν οικοιακο ΚΟΤ Β

Χρησιμοποιω θερμανση με κλιματιστικά

Είχα τον προηγουμενο χειμωνα απο 14/12/2018 εως 11/04/2019

3417ΚWH ημερήσιο

1702KWH νυχτερινο

Σε εποια εταιρία με συμβουλευετε να πάω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

Ειμαι στην ΔΕΗ Γ1Ν οικοιακο ΚΟΤ Β

Χρησιμοποιω θερμανση με κλιματιστικά

Είχα τον προηγουμενο χειμωνα απο 14/12/2018 εως 11/04/2019

3417ΚWH ημερήσιο

1702KWH νυχτερινο

Σε εποια εταιρία με συμβουλευετε να πάω

Είμαι στην ίδια κατηγορία.Έχω θέρμανση με κλιματισμό και έχω επίσης τέτοιες καταναλώσεις.Αλλά για να βγει καλύτερο αποτέλεσμα πρέπει να μας πεις και την κατανάλωση των άλλων 2 εκκαθαριστικών λογαριασμών που δεν έχεις την θέρμανση.Είναι παρόμοια ή πολύ χαμηλότερη;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην ίδια κατηγορία.Έχω θέρμανση με κλιματισμό και έχω επίσης τέτοιες καταναλώσεις.Αλλά για να βγει καλύτερο αποτέλεσμα πρέπει να μας πεις και την κατανάλωση των άλλων 2 εκκαθαριστικών λογαριασμών που δεν έχεις την θέρμανση.Είναι παρόμοια ή πολύ χαμηλότερη;

Καλησπέρα..

Προηγουμενος λογαριασμός

20/08/2018 εως 13/12/2018

1469 ΚWH ημερήσιο

613 KWH νυχτερινο

 

Επομενος Λογαρισμός

12/04/2019 εως 15/08/2019

 

1630 ΚWH ημερήσιο

504 KWH νυχτερινο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

Προηγουμενος λογαριασμός

20/08/2018 εως 13/12/2018

1469 ΚWH ημερήσιο

613 KWH νυχτερινο

 

Επομενος Λογαρισμός

12/04/2019 εως 15/08/2019

 

1630 ΚWH ημερήσιο

504 KWH νυχτερινο

Ναι είχα δίκιο.Είσαι ακριβώς όπως εγώ.Τους υπόλοιπους μήνες η κατανάλωση είναι μικρότερη.Ανά έτος έχεις λοιπόν:

6516 ημερήσια και 2819 βραδινά.Με τη ΔΕΗ ΘΑ πληρώνεις με τις νέες αυξήσεις μόνο για το ρεύμα, αφού αυτό μας ενδιαφέρει:

3417Χ0,11936=408 (πρόκειται για το 4μηνο του χειμώνα όπου ξεπερνάς τα 2.000 άρα σε τιμολογούν με το ακριβό κλιμάκιο)

3099Χ0,11058=342

2819Χ0,07897=222

Και πάγιο=5 ευρώ το έτος.Το ΣΥΝΟΛΟ=978-5% έκπτωση συνέπειας=929 ΤΟ ΕΤΟΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΡΕΥΜΑ

 

Έχω 2 πακέτα υπόψιν μου:

Elpedison 24 Ώρες Νυχτερινό

 

Όλο σου το ρεύμα χρεώνεται με τιμή: 0,06390 άρα

9335Χ0,06390=596.Όμως έχει ετήσιο πάγιο:53 ευρώ ,άρα 596+53=649 στο σύνολο

 

Στο πακέτο αυτό η εγγύηση είναι κοντά στα 100 ευρώ άρα στον 1ο χρόνο θα έχεις αυτή την επιβάρυνση.Αν πληρώνεις με πάγια εντολή δεν πληρώνεις.Επίσης δες τι εγγύηση θα σου επιστρέψει η ΔΕΗ, το λέει στο λογαριασμό.

Δες το εδώ:https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/24-ores-nuhterino/

ΕΛΤΑ:

6516Χ0,0840=547

2816=186

Πάγιο:3 ευρώ το έτος. Το σύνολο:736-10% έκπτωση συνέπειας:662 ευρώ το έτος.

Τα ΕΛΤΑ έχουν εγγύηση 50 ευρώ.

https://eltaenergeia.gr/oikiaka-programmata/

Αυτά αν δεν είχες ΚΟΤ...με το ΚΟΤ το κέρδος αλλάζει και μειώνεται αλλά με αυτό τον τρόπο μπορείς να το υπολογίσεις.

Edited by MIKU

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατι τοσες μέρες διαβάζω-συγκρίνω και εχω πελαγώσει! Διαβάζοντας σας επιπλέον έμαθα και την περίπτωση ΟΤΣ οποτε εχω θολώσει ακόμη περισσότερο!

Οι 3 τελευταίοι εκκαθαριστικοί μου έχουν την εξής κατανάλωση,ως Γ1Ν:

1) 633 μερα 144 νύχτα (Σεπτέμβριος)

2) 1904 μερα 625 νύχτα (Μάιος)

3) 1441 μερα 601 νύχτα (Ιανουάριος)

 

Κοίταζα για ηρων,κεν,nrg...δεν ξέρω εχω μπερδευτεί!! Καθε πρόταση σας ευπρόσδεκτη!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατι τοσες μέρες διαβάζω-συγκρίνω και εχω πελαγώσει! Διαβάζοντας σας επιπλέον έμαθα και την περίπτωση ΟΤΣ οποτε εχω θολώσει ακόμη περισσότερο!

Οι 3 τελευταίοι εκκαθαριστικοί μου έχουν την εξής κατανάλωση,ως Γ1Ν:

1) 633 μερα 144 νύχτα (Σεπτέμβριος)

2) 1904 μερα 625 νύχτα (Μάιος)

3) 1441 μερα 601 νύχτα (Ιανουάριος)

 

Κοίταζα για ηρων,κεν,nrg...δεν ξέρω εχω μπερδευτεί!! Καθε πρόταση σας ευπρόσδεκτη!!

Επειδή έχεις μικρή κατανάλωση πρέπει να αποκλείσεις τα πακέτα με 24 νυχτερινό (που έχουν μεγάλο πάγιο). Το πακέτο που πρότεινα στον φίλο από πάνω δεν σου κάνει.Θεωρώ ότι σου ταιριάζει είτε το πακέτο:

ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ N https://eltaenergeia.gr/oikiaka-programmata/

είτε το:

electricon ΟΙΚΙΑΚΟ Ν

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia/gia-to-spiti-ilektriko-revma/electricon-oikiako-nichterino/

 

Τα 2 πακέτα είναι παρόμοια με αυτό των ΕΛΤΑ να είναι ελαφρώς καλύτερο από χρέωση.Τα ΕΛΤΑ έχουν εγγύηση 50 ευρώ και κάνεις αίτηση

εδώ:https://eltaenergeia.gr/online-aitisi/?elta=Oikian

και το άλλο έχει εγγύηση 60 ευρώ με αίτηση

εδώ:https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/forma-endiaferontos/

 

Θεωρώ ότι αυτά είναι τα καλύτερα με μέσο όρο το κέρδος να είναι στα 140 ευρώ ανά έτος.Οι υπολογισμοί με τις ΝΕΕΣ τιμές της ΔΕΗ και με την προϋπόθεση ότι η κατανάλωσή σου παραμένει σε αυτά τα επίπεδα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχεις μικρή κατανάλωση πρέπει να αποκλείσεις τα πακέτα με 24 νυχτερινό (που έχουν μεγάλο πάγιο). Το πακέτο που πρότεινα στον φίλο από πάνω δεν σου κάνει.Θεωρώ ότι σου ταιριάζει είτε το πακέτο:

ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ N https://eltaenergeia.gr/oikiaka-programmata/

είτε το:

electricon ΟΙΚΙΑΚΟ Ν

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia/gia-to-spiti-ilektriko-revma/electricon-oikiako-nichterino/

 

Τα 2 πακέτα είναι παρόμοια με αυτό των ΕΛΤΑ να είναι ελαφρώς καλύτερο από χρέωση.Τα ΕΛΤΑ έχουν εγγύηση 50 ευρώ και κάνεις αίτηση

εδώ:https://eltaenergeia.gr/online-aitisi/?elta=Oikian

και το άλλο έχει εγγύηση 60 ευρώ με αίτηση

εδώ:https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/forma-endiaferontos/

 

Θεωρώ ότι αυτά είναι τα καλύτερα με μέσο όρο το κέρδος να είναι στα 140 ευρώ ανά έτος.Οι υπολογισμοί με τις ΝΕΕΣ τιμές της ΔΕΗ και με την προϋπόθεση ότι η κατανάλωσή σου παραμένει σε αυτά τα επίπεδα.

 

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση και τον κόπο σου!

Η αλήθεια είναι πως πως μιας και στους 2 απο τους 3 εκκαθαριστικούς ξεπερνάω τις 2000kw κοίταζα τα πακέτα με το νυχτερινό...ή αυτο της κεν με -30%.

Τις 2 επιλογές που μου πρότεινες δεν τις ειχα ελέγξει καθόλου,πιθανόν και μόνο η ονομασία των ΕΛΤΑ να με έκανε να μην τσεκάρω...

Σε ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση και τον κόπο σου!

Η αλήθεια είναι πως πως μιας και στους 2 απο τους 3 εκκαθαριστικούς ξεπερνάω τις 2000kw κοίταζα τα πακέτα με το νυχτερινό...ή αυτο της κεν με -30%.

Τις 2 επιλογές που μου πρότεινες δεν τις ειχα ελέγξει καθόλου,πιθανόν και μόνο η ονομασία των ΕΛΤΑ να με έκανε να μην τσεκάρω...

Σε ευχαριστώ και πάλι!

Τίποτα.Καλή επιλογή :)

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,μπορεί κάποιος να κάνει ένα κόπο να προτείνει κάτι για 650 κιλοβατώρες ανά 4μηνο μέσο όρο με ΔΕΗ Οικιακό τιμολόγιο με έκπτωση συνέπειας(δεν έχω νυχτερινό)?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι είχα δίκιο.Είσαι ακριβώς όπως εγώ.Τους υπόλοιπους μήνες η κατανάλωση είναι μικρότερη.Ανά έτος έχεις λοιπόν:

6516 ημερήσια και 2819 βραδινά.Με τη ΔΕΗ ΘΑ πληρώνεις με τις νέες αυξήσεις μόνο για το ρεύμα, αφού αυτό μας ενδιαφέρει:

3417Χ0,11936=408 (πρόκειται για το 4μηνο του χειμώνα όπου ξεπερνάς τα 2.000 άρα σε τιμολογούν με το ακριβό κλιμάκιο)

3099Χ0,11058=342

2819Χ0,07897=222

Και πάγιο=5 ευρώ το έτος.Το ΣΥΝΟΛΟ=978-5% έκπτωση συνέπειας=929 ΤΟ ΕΤΟΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΡΕΥΜΑ

 

Έχω 2 πακέτα υπόψιν μου:

Elpedison 24 Ώρες Νυχτερινό

 

Όλο σου το ρεύμα χρεώνεται με τιμή: 0,06390 άρα

9335Χ0,06390=596.Όμως έχει ετήσιο πάγιο:53 ευρώ ,άρα 596+53=649 στο σύνολο

 

Στο πακέτο αυτό η εγγύηση είναι κοντά στα 100 ευρώ άρα στον 1ο χρόνο θα έχεις αυτή την επιβάρυνση.Αν πληρώνεις με πάγια εντολή δεν πληρώνεις.Επίσης δες τι εγγύηση θα σου επιστρέψει η ΔΕΗ, το λέει στο λογαριασμό.

Δες το εδώ:https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/24-ores-nuhterino/

ΕΛΤΑ:

6516Χ0,0840=547

2816=186

Πάγιο:3 ευρώ το έτος. Το σύνολο:736-10% έκπτωση συνέπειας:662 ευρώ το έτος.

Τα ΕΛΤΑ έχουν εγγύηση 50 ευρώ.

https://eltaenergeia.gr/oikiaka-programmata/

Αυτά αν δεν είχες ΚΟΤ...με το ΚΟΤ το κέρδος αλλάζει και μειώνεται αλλά με αυτό τον τρόπο μπορείς να το υπολογίσεις.

Ευχαριστώ...

Μερικές ερωτήσεις ακομα...

Τι ρολο παιζει η ρήτρα... ?

Συμφερει συμβολαιο η οχι...?

Η τιμή μπορεί να αλάξει οποτε θελει ο παροχος ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...

Μερικές ερωτήσεις ακομα...

Τι ρολο παιζει η ρήτρα... ?

Συμφερει συμβολαιο η οχι...?

Η τιμή μπορεί να αλάξει οποτε θελει ο παροχος ?

Η ρήτρα ΟΤΣ αφορά την τιμή στην οποία οι πάροχοι αγοράζουν το ρεύμα από το σύστημα.Όταν αυξάνεται η κατανάλωση ρεύματος στην χώρα (πχ περίοδοι καύσωνα) η τιμή αγοράς του ρεύματος αυξάνεται.Τότε σου περνάει ένα ποσό στον λογαριασμό ως επιβάρυνση.Αυτό ισχύει μόνο για τους παρόχους που έχουν τέτοια ρήτρα (αναφέρεται στο συμβόλαιο). Το να έχεις δέσμευση με συμβόλαιο δεν το θεωρώ αρνητικό , αρκεί να έχεις επιλέξει το σωστό πακέτο.Η τιμή μπορεί να αλλάξει αλλά θα λάβεις ενημέρωση 1 μήνα πριν στον λογαριασμό και αν γίνει αυτό μπορείς να αλλάξεις εταιρεία χωρίς πρόστιμο.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Η ρήτρα ΟΤΣ αφορά την τιμή στην οποία οι πάροχοι αγοράζουν το ρεύμα από το σύστημα.Όταν αυξάνεται η κατανάλωση ρεύματος στην χώρα (πχ περίοδοι καύσωνα) η τιμή αγοράς του ρεύματος αυξάνεται.Τότε σου περνάει ένα ποσό στον λογαριασμό ως επιβάρυνση.Αυτό ισχύει μόνο για τους παρόχους που έχουν τέτοια ρήτρα (αναφέρεται στο συμβόλαιο). Το να έχεις δέσμευση με συμβόλαιο δεν το θεωρώ αρνητικό , αρκεί να έχεις επιλέξει το σωστό πακέτο.Η τιμή μπορεί να αλλάξει αλλά θα λάβεις ενημέρωση 1 μήνα πριν στον λογαριασμό και αν γίνει αυτό μπορείς να αλλάξεις εταιρεία χωρίς πρόστιμο.

 

Ευχαριστώ και πάλι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα και γραπτώς αίτημα στην Δ.Ε.Η. για το οποίο δεν έλαβα ποτέ απάντηση.

Δεν το περίμενα, αλλά μου έστειλαν σήμερα ενημέρωση πως εκδόθηκε πιστωτικός λογαριασμός με την έκπτωση συνέπειας (15%) του τελευταίου λογαριασμού, περίπου 11 μήνες μετά την αποχώρησή μου από τη Δ.Ε.Η. :rolleyes:

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχεις μικρή κατανάλωση πρέπει να αποκλείσεις τα πακέτα με 24 νυχτερινό (που έχουν μεγάλο πάγιο). Το πακέτο που πρότεινα στον φίλο από πάνω δεν σου κάνει.Θεωρώ ότι σου ταιριάζει είτε το πακέτο:

ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ N https://eltaenergeia.gr/oikiaka-programmata/

είτε το:

electricon ΟΙΚΙΑΚΟ Ν

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia/gia-to-spiti-ilektriko-revma/electricon-oikiako-nichterino/

 

Τα 2 πακέτα είναι παρόμοια με αυτό των ΕΛΤΑ να είναι ελαφρώς καλύτερο από χρέωση.Τα ΕΛΤΑ έχουν εγγύηση 50 ευρώ και κάνεις αίτηση

εδώ:https://eltaenergeia.gr/online-aitisi/?elta=Oikian

και το άλλο έχει εγγύηση 60 ευρώ με αίτηση

εδώ:https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/forma-endiaferontos/

 

Θεωρώ ότι αυτά είναι τα καλύτερα με μέσο όρο το κέρδος να είναι στα 140 ευρώ ανά έτος.Οι υπολογισμοί με τις ΝΕΕΣ τιμές της ΔΕΗ και με την προϋπόθεση ότι η κατανάλωσή σου παραμένει σε αυτά τα επίπεδα.

 

Έλεγξα τα πρόγραμμα που μου πρότεινες παραπάνω και επανήλθα :)

Πράγματι η διαφορά τους η μηδαμινή,καθώς τα ΕΛΤΑ έχουν ελάχιστα παραπάνω τιμη της kWh αλλα με 4ευρώ πάγιο στο τετράμηνο, ενώ της Ελίν δεν έχει καθόλου πάγιο.

Σημαντικό ότι και οι 2 δεν έχουν δέσμευση...

Οπότε μια η άλλη πρέπει να έρχεται νομίζω..

 

Έχουμε κάποια εμπειρία σε κάποια απο τις δυο ώστε να καταλήξω προς τα εκει;;

 

Άρα τελικά απ’οτι καταλαβαίνω τα πακέτα των εταιρειών με 24ωρο νυχτερινό πρέπει να συμφέρουν καλύτερα αν καταναλώνεις πάνω απο 3000kwh

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ που κάνω κατανάλωση το τετράμηνο σε νυχτερινό και ημερήσιο σύνολο 1500 - 2000 (το πολύ) το τετράμηνο έχω το βασικό νυχτερινό της volterra, χωρίς πάγια, με οτσ που είναι γέλια (κάνα ευρώ που κερδίζω από την έκπτωση συνέπειας) και με χρέωση 0,08 το πρωί και 0,0661 το βράδυ σταθερά.
Link to comment
Share on other sites

Με πηραν σημερα απο elpedison γοα 24 ωρες νυχτερινο καλο μου ακουστηκε. Εχει κανεις εμπειρια απο την εταιρια?

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

και εμένα χθες.οταν του είπα να το σκεφτω στραβωσαν λίγο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΙΝ θα επέλεγα εγώ, έχω την αμυδρή εντύπωση ότι τα ΕΛΤΑ δεν θα μπορέσουν να ακολουθήσουν την χαμηλή πολιτική των σημερινών τιμών με τις νέες τιμολογήσεις που θα εφαρμόσει η ΔΕΗ και θα αναπροσαρμόσουν ή θα...πουλήσουν το μερίδιο τους στην αγορά ρεύματος, οπότε πάλι θα ψάχνεσαι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και εμένα χθες.οταν του είπα να το σκεφτω στραβωσαν λίγο.

 

 

 

Καλή η elpedison ,κανένα πρόβλημα με την εταιρία, αρκεί να σας κάνει το πακέτο, βασικά ερωτήματα πέρα από την τιμή Κιλοβατώρας, η επιστροφή εγγύησης εάν είστε συνεπής,το πάγιο και πόσο και φυσικά τι χρεώνουν στο ΟΤΣ.

Με λίγα λόγια εαν το πακέτο αρμόζει στις καταναλωτικές σας ανάγκες, παλαιότερα ήταν φθηνότερη σαν εταιρία, τώρα είναι λίγο τσιμπημένη, αλλά αυτά αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι, με προσφορές πακέτων για νέα πελατεία, ειδικές προσφορές μεμονωμένα σε υποψήφιους πελάτες που παίρνουν τηλέφωνο κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξα τα πρόγραμμα που μου πρότεινες παραπάνω και επανήλθα :)

Πράγματι η διαφορά τους η μηδαμινή,καθώς τα ΕΛΤΑ έχουν ελάχιστα παραπάνω τιμη της kWh αλλα με 4ευρώ πάγιο στο τετράμηνο, ενώ της Ελίν δεν έχει καθόλου πάγιο.

Σημαντικό ότι και οι 2 δεν έχουν δέσμευση...

Οπότε μια η άλλη πρέπει να έρχεται νομίζω..

 

Έχουμε κάποια εμπειρία σε κάποια απο τις δυο ώστε να καταλήξω προς τα εκει;;

 

Άρα τελικά απ’οτι καταλαβαίνω τα πακέτα των εταιρειών με 24ωρο νυχτερινό πρέπει να συμφέρουν καλύτερα αν καταναλώνεις πάνω απο 3000kwh

Δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς αλλά πρέπει να έχεις αρκετά μεγάλη κατανάλωση για τα πακέτα των 24/7 νυχτερινό.

Τώρα μεταξύ Ελιν και ΕΛΤΑ πραγματικά δεν ξέρω τι να προτείνω.Ίσως ΕΛΙΝ γιατί έχει μεγάλη παρουσία σε πρατήρια και άρα θα μπορείς να βρεις εκεί υπηρεσίες πχ πληρωμή λογαριασμού.Τα ΕΛΤΑ έχουν ένα μείον, δεν παρέχουν ηλεκτρονική πληρωμή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΕΛΙΝ θα επέλεγα εγώ, έχω την αμυδρή εντύπωση ότι τα ΕΛΤΑ δεν θα μπορέσουν να ακολουθήσουν την χαμηλή πολιτική των σημερινών τιμών με τις νέες τιμολογήσεις που θα εφαρμόσει η ΔΕΗ και θα αναπροσαρμόσουν ή θα...πουλήσουν το μερίδιο τους στην αγορά ρεύματος, οπότε πάλι θα ψάχνεσαι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Καλή η elpedison ,κανένα πρόβλημα με την εταιρία, αρκεί να σας κάνει το πακέτο, βασικά ερωτήματα πέρα από την τιμή Κιλοβατώρας, η επιστροφή εγγύησης εάν είστε συνεπής,το πάγιο και πόσο και φυσικά τι χρεώνουν στο ΟΤΣ.

Με λίγα λόγια εαν το πακέτο αρμόζει στις καταναλωτικές σας ανάγκες, παλαιότερα ήταν φθηνότερη σαν εταιρία, τώρα είναι λίγο τσιμπημένη, αλλά αυτά αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι, με προσφορές πακέτων για νέα πελατεία, ειδικές προσφορές μεμονωμένα σε υποψήφιους πελάτες που παίρνουν τηλέφωνο κλπ κλπ.

Δεν νομίζω ότι θα γίνει αυτό στα ΕΛΤΑ.Η προηγούμενη και η σημερινή ηγεσία τους θέλουν να διευρύνουν τα έσοδα.Ο κίνδυνος αυξήσεων υπάρχει παντού.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλή η elpedison ,κανένα πρόβλημα με την εταιρία, αρκεί να σας κάνει το πακέτο, βασικά ερωτήματα πέρα από την τιμή Κιλοβατώρας, η επιστροφή εγγύησης εάν είστε συνεπής,το πάγιο και πόσο και φυσικά τι χρεώνουν στο ΟΤΣ.
Καλημέρα, η Elpedison εμένα πάντως μου την έφερε, έχω αέριο σε αυτή κ μετέφερα κ το ρεύμα, κ ανάμενα το μήνυμα, δεν ήρθε ποτέ, τους πήρα κ μου είπαν ότι δεν εγκρίθηκε η μεταφορά. Υπόψιν ότι ο λογαριασμός μου στην ΔΕΗ είναι πάντοτε πληρωμένος, δεν χρωστάω ούτε ευρώ. Προσπαθώ να τους πιέσω διότι έχω το αέριο, τους είπα ότι αν δν μου φέρουν το ρεύμα να με αποδεδμεύσουν από το συμβόλαιο αερίου για να πάω σε άλλη εταιρία κ να τα έχω μαζί να επωφελούμε από την ανάλογη έκπτωση, μου απάντησαν ότι θα το δουν απο Δευτέρα κ θα με ενημερώσουν. Δεν βγάζει πάντως νόημα να μην δέχεσαι πελάτη που έχεις ήδη σε σένα κ είναι συνεπής στις πληρωμές, κάτι δεν κολλάει. Υπόψιν πάντως ότι από τις λίγες εταιρίες που δέχεται πάγια εντολή πληρωμής σε κάρτα για αέριο κ ρεύμα, από ένα πρόχειρο ψάξιμο μόνο ο ΗΡΩΝ το κάνει αλλά για το ρεύμα, με βολεύει πολύ η συγκεκριμένη λεπτομέρεια, έχει κ επιστροφή σε κάρτα Eurobank, γενικά είναι καλό πακετάκι αν κ έχει πάγιο κ ΟΤΣ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...