Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Δε γουστάρει μόνο η Ελπεντισον αυτό. Το ίδιο μου έκανε και η Δεη στο τελευταίο λογαριασμό πριν αλλάξω πάροχο.

'Οσο για την έκπτωση συνέπειας ανά 4 μήνες σωστά στα είπαν. 'Ολοι, μαζί και η Δεη, κάνουν την έκπτωση στον λογαριασμό μετά τον εκκαθαριστικό.

 

ωραια, ολες μου φαινεται τα ιδια κανουν. θα δω στον ηρωνα ποτε θα γινει η εκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση.

Ποιος ο λόγος τότε υπογραφής συμβολαίων κλπ..;

Είναι όπως στην τηλεφωνία.Υπογράφεις για 24 μήνες και αν φύγεις πληρώνεις πρόστιμο.Αν η εταιρεία αλλάξει τους όρους φεύγεις δωρεάν.Μπορεί να το κάνει αλλά δεν έχω εμπειρία για να σου πω αν όντως το κάνουν.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ο Λόγος που υπογράφεις συμβόλαιο είναι απλός - Για να μπορούν να σε τιμολογήσουν. Χωρίς συμβόλαιο δεν μπορούν να σε τιμολογούν
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση.

Ποιος ο λόγος τότε υπογραφής συμβολαίων κλπ..;

 

Κάποιοι πάροχοι παίζουν και με τις λέξεις, πχ η ΚΕΝ σου λέει "φεύγεις όποτε θέλεις, χωρίς δεσμεύσεις,χωρίς συμβόλαια"... ναί ΑΛΛΑ ζητάει και 50 Ευρώ και καλά συνδρομή, που αντιστοιχεί σε καμιά 12 μήνες πάγιο κατ' ουσίαν, οπότε σου λέει και να φύγεις.....πληρωμένα τα έχεις, οπότε προσοχή στα τσακάλια, εδώ είμαστε να τα λέμε και να συγκρίνουμε...αλλά ΠΑΝΤΑ με τις ιδιαιτερότητες και τις καταναλώσεις του καθένα μας.

Link to comment
Share on other sites

εφυγα απο elpedison και πηγα στον Ηρων.

 

:rolleyes: - φιλε μου για ποσες Kwh περιπου καταναλωση? τι διαφορα ειχες δει ως τωρα μεταξυ ΔΕΗ και Ελπεντισον?

αν εχεις την καλοσυνη μετα απο μερικους μηνες γραψε μας και την διαφορα μεταξυ Ελπεντισον και Ηρων.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - φιλε μου για ποσες Kwh περιπου καταναλωση? τι διαφορα ειχες δει ως τωρα μεταξυ ΔΕΗ και Ελπεντισον?

αν εχεις την καλοσυνη μετα απο μερικους μηνες γραψε μας και την διαφορα μεταξυ Ελπεντισον και Ηρων.

 

1300-1700.

με την δεη ειχα διαφορα στο 10%

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι απαγορεύονται τα πολιτικά αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ.Όταν είσαι Υπουργός ενέργειας επιτρέπεται να το κάνεις αυτό;(και φυσικά μούγκα στα Μ.Μ.Ε.)

 

EECnVGbW4AAFYsf?format=jpg&name=small

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ο Υπουργός ενέργειας είναι για όλες της εταιρείες υπουργός. Δεν είναι Υπουργός ΔΕΗ.
Link to comment
Share on other sites

Ο Υπουργός ενέργειας είναι για όλες της εταιρείες υπουργός. Δεν είναι Υπουργός ΔΕΗ.

Τη ΔΕΗ διαχειρίζεται αφού το Δημόσιο έχει την πλειοψηφία και το Μάνατζμεντ.Για τις άλλες απλά θέτει κανόνες.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

MIKU νομίζω έχεις άδικο.

Αρχικά, το ρίχνεις πολύ στα πολιτικά και δεν κάνεις καλό στον εαυτό σου έτσι (και χαλάει και η ροή).

Κατά δεύτερον, μια φωτογραφία δε σημαίνει απολύτως τίποτα, ούτε διαφήμιση κάνει (όπως υπονοεί αυτός που έγραψε ό,τι έγραψε).

Ως υπουργός (όποιος και αν είναι αυτός) καλό θα είναι να μην είναι μεροληπτικός

Link to comment
Share on other sites

Δε γουστάρει μόνο η Ελπεντισον αυτό. Το ίδιο μου έκανε και η Δεη στο τελευταίο λογαριασμό πριν αλλάξω πάροχο.

'Οσο για την έκπτωση συνέπειας ανά 4 μήνες σωστά στα είπαν. 'Ολοι, μαζί και η Δεη, κάνουν την έκπτωση στον λογαριασμό μετά τον εκκαθαριστικό.

Εγώ έκανα και γραπτώς αίτημα στην Δ.Ε.Η. για το οποίο δεν έλαβα ποτέ απάντηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα 130€ εγγύηση που ζητά η ΔΕΗ είναι στάνταρ η παίζει ρόλο και το προφίλ του πελάτη. Δηλαδή, αν μέχρι τώρα πληρώνει στην ώρα του σε βάθος χρόνου η έχει και άλλη παροχή στο όνομα του ?

€130 για τριφασικό. Πιστεύεις πως θα ασχοληθει τώρα η Δ.Ε.Η. να αλλάξει το ποσό της εγγύησης για τους καλοπληρωτές;

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

MIKU νομίζω έχεις άδικο.

Αρχικά, το ρίχνεις πολύ στα πολιτικά και δεν κάνεις καλό στον εαυτό σου έτσι (και χαλάει και η ροή).

Κατά δεύτερον, μια φωτογραφία δε σημαίνει απολύτως τίποτα, ούτε διαφήμιση κάνει (όπως υπονοεί αυτός που έγραψε ό,τι έγραψε).

Ως υπουργός (όποιος και αν είναι αυτός) καλό θα είναι να μην είναι μεροληπτικός

Για να μην χαλάει η ροή δεν θα απαντήσω άλλο. Απλα μια σημείωση:

Η πολιτική άγνοια και η απομάκρυνση από την ενημέρωση για τις πολιτικές αποφάσεις είναι αυτή που μας οδηγεί στην καταστροφή.Όταν δεν ξέρεις τι κάνει ένα πολιτικός και τον ψηφίζεις ξανά είσαι άξιος της μοίρας σου.Αυτό ισχύει για όλα τα κόμματα.Σταματάω εδώ γιατί όντως χαλάει η ροή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ έκανα και γραπτώς αίτημα στην Δ.Ε.Η. για το οποίο δεν έλαβα ποτέ απάντηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

€130 για τριφασικό. Πιστεύεις πως θα ασχοληθει τώρα η Δ.Ε.Η. να αλλάξει το ποσό της εγγύησης για τους καλοπληρωτές;

130 ευρώ είναι η εγγύηση και για το μονοφασικό πλέον.Το έκαναν στην λογική ότι θα αποφύγουν την ζημιά σε περίπτωση ασυνέπειας του πελάτη.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Με πηραν σημερα απο elpedison γοα 24 ωρες νυχτερινο καλο μου ακουστηκε. Εχει κανεις εμπειρια απο την εταιρια?

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με πηραν σημερα απο elpedison γοα 24 ωρες νυχτερινο καλο μου ακουστηκε. Εχει κανεις εμπειρια απο την εταιρια?

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

τι τιμη σου εδωσαν?

εγω ημουν και πηρα καλη τιμη στον ηρωνα για 24 ωρο με βραδυνο τιμολογιο

Link to comment
Share on other sites

Τιμη κιλοβατωρας μου ειπε στα 0.0639 ενιαια χρεωση ανεξαρτητα ποσο καψω. Ησουν ευχαριστημένος εσυ?

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τιμη κιλοβατωρας μου ειπε στα 0.0639 ενιαια χρεωση ανεξαρτητα ποσο καψω. Ησουν ευχαριστημένος εσυ?

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πάγιο;Δες το πάγιο και αν θες πες μας κατανάλωση που έχεις (ημερήσιο και νυχτερινό).

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Πάγιο;Δες το πάγιο και αν θες πες μας κατανάλωση που έχεις (ημερήσιο και νυχτερινό).
4.40 παγιο .τωρα με δεη εχω 600 νυχτερινο και 1600 ημερήσιο

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τιμη κιλοβατωρας μου ειπε στα 0.0639 ενιαια χρεωση ανεξαρτητα ποσο καψω. Ησουν ευχαριστημένος εσυ?

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

0.629 επειδη θα πληρωνω μεσω πειραιως και με μηδενικη ρητρα προσαρμογης. η ελπεδτισον μου εδωσε την ιδια τιμη με σενα αλλα με ρητρα προσαρμογης αναλογα με την τιμη ρευματος που θα επερναν. παγιο 2,4 τον πρωτο χρονο και 4,00 τον δευτερο

Link to comment
Share on other sites

4.40 παγιο .τωρα με δεη εχω 600 νυχτερινο και 1600 ημερήσιο

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχουμε και λέμε:

ΔΕΗ:0,11058Χ 1600=177

:0,07897Χ600=48 =225Χ3=675

:πάγιο:1,69Χ3= 5 Το σύνολο: 680 ΤΟ ΧΡΌΝΟ ΜΕΙΟΝ 5% έκπτωση συνέπειας=646

 

Elpedison:

1600+600Χ0,0639=140Χ 3=420

ΠΑΓΙΟ:4,40Χ12=53

το σύνολο:473 το έτος

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτο με την ρητρα προσαρμογης πρεπει να το προσεξω?

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εννοείται!Θέλει προσοχή καθώς όταν αυξάνεται η τιμή του συστήματος ηλεκτρισμού σε επιβαρύνει και εσένα.Τώρα η elpedison έχει ένα πακέτο με 1,5 ευρώ το μήνα όπου σε κρατάει σταθερό και δεν σου περνάει τις επιβαρύνσεις.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε:

ΔΕΗ:0,11058Χ 1600=177

:0,07897Χ600=48 =225Χ3=675

:πάγιο:1,69Χ3= 5 Το σύνολο: 680 ΤΟ ΧΡΌΝΟ ΜΕΙΟΝ 5% έκπτωση συνέπειας=646

 

Elpedison:

1600+600Χ0,0639=140Χ 3=420

ΠΑΓΙΟ:4,40Χ12=53

το σύνολο:473 το έτος

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοείται!Θέλει προσοχή καθώς όταν αυξάνεται η τιμή του συστήματος ηλεκτρισμού σε επιβαρύνει και εσένα.Τώρα η elpedison έχει ένα πακέτο με 1,5 ευρώ το μήνα όπου σε κρατάει σταθερό και δεν σου περνάει τις επιβαρύνσεις.

Χιλλια ευχαριστώ που μπηκες στον κοπο να κανεις ολα αυτα καταρχην . Οποτε να προχωρησω αφου πρωτα επιβεβαιωσω αυτο με την ρητρα πρπσαρμογης .

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

0.629 επειδη θα πληρωνω μεσω πειραιως και με μηδενικη ρητρα προσαρμογης. η ελπεδτισον μου εδωσε την ιδια τιμη με σενα αλλα με ρητρα προσαρμογης αναλογα με την τιμη ρευματος που θα επερναν. παγιο 2,4 τον πρωτο χρονο και 4,00 τον δευτερο

 

είσαι σίγουρος ότι ο ηρων έχει μηδενική ρήτρα προσαρμογής;

εγώ ξέρω ειδικά η συγκεκριμένη εταιρεία έχει σε όλα τα προγράμματα ΟΤΣ κλίμακα πολύ υψηλή 40-50 (σε αντίθεση πχ με ελπεντισον 45-55).

μακάρι να 'χεις δίκιο και να το ξεκίνησε πρόσφατα. πάντως στο site του ηρωνα δε γράφει για προγράμματα χωρίς ρήτρα.

Link to comment
Share on other sites

Χιλλια ευχαριστώ που μπηκες στον κοπο να κανεις ολα αυτα καταρχην . Οποτε να προχωρησω αφου πρωτα επιβεβαιωσω αυτο με την ρητρα πρπσαρμογης .

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τίποτα:p

Η υπηρεσία που σου έλεγα είναι αυτή:

https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/add-on-upiresies/add-on-upiresia-fixed/

Ναι η ΟΤΣ μπορεί να φάει το μεγαλύτερο ποσό της έκπτωσης αν ανέβει πολύ (συνήθως ανεβαίνει τις μέρες που ανεβαίνει η κατανάλωση)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

είσαι σίγουρος ότι ο ηρων έχει μηδενική ρήτρα προσαρμογής;

εγώ ξέρω ειδικά η συγκεκριμένη εταιρεία έχει σε όλα τα προγράμματα ΟΤΣ κλίμακα πολύ υψηλή 40-50 (σε αντίθεση πχ με ελπεντισον 45-55).

μακάρι να 'χεις δίκιο και να το ξεκίνησε πρόσφατα. πάντως στο site του ηρωνα δε γράφει για προγράμματα χωρίς ρήτρα.

Ο ήρωνας από όσο γνωρίζω έχει τιμή ΟΤΣ: 40-50 €/ΜWh , πολύ χαμηλή δηλαδή.Άνετα θα έχει κάποιος επιβάρυνση.Αλλά ο φίλος μπορεί να έχει ειδική προσφορά.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος ότι ο ηρων έχει μηδενική ρήτρα προσαρμογής;

εγώ ξέρω ειδικά η συγκεκριμένη εταιρεία έχει σε όλα τα προγράμματα ΟΤΣ κλίμακα πολύ υψηλή 40-50 (σε αντίθεση πχ με ελπεντισον 45-55).

μακάρι να 'χεις δίκιο και να το ξεκίνησε πρόσφατα. πάντως στο site του ηρωνα δε γράφει για προγράμματα χωρίς ρήτρα.

 

αυτο συμφωνησαμε οταν κλεισαμε συμβολαιο, οι 2 πρωτοι λογαριασμοι δεν εχουν. τι να σου πω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχουμε και λέμε:

ΔΕΗ:0,11058Χ 1600=177

:0,07897Χ600=48 =225Χ3=675

:πάγιο:1,69Χ3= 5 Το σύνολο: 680 ΤΟ ΧΡΌΝΟ ΜΕΙΟΝ 5% έκπτωση συνέπειας=646

 

Elpedison:

1600+600Χ0,0639=140Χ 3=420

ΠΑΓΙΟ:4,40Χ12=53

το σύνολο:473 το έτος

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοείται!Θέλει προσοχή καθώς όταν αυξάνεται η τιμή του συστήματος ηλεκτρισμού σε επιβαρύνει και εσένα.Τώρα η elpedison έχει ένα πακέτο με 1,5 ευρώ το μήνα όπου σε κρατάει σταθερό και δεν σου περνάει τις επιβαρύνσεις.

στη χρεωση με νυχτερινι ολη τη μερα δεν ισχυει το 1.5 ευρω για σταθερη ρητρα. μονο σε προγραμμα με αλλη χρεωση νυχτερινο και αλλη ημερησιο. για αυτο το λογο εφυγα. πριν ειχα και εγω ρητρα με 1.5 αλλα ημερησιο 0,080 και βραδυνο 0,060

Link to comment
Share on other sites

αυτο συμφωνησαμε οταν κλεισαμε συμβολαιο, οι 2 πρωτοι λογαριασμοι δεν εχουν. τι να σου πω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

στη χρεωση με νυχτερινι ολη τη μερα δεν ισχυει το 1.5 ευρω για σταθερη ρητρα. μονο σε προγραμμα με αλλη χρεωση νυχτερινο και αλλη ημερησιο. για αυτο το λογο εφυγα. πριν ειχα και εγω ρητρα με 1.5 αλλα ημερησιο 0,080 και βραδυνο 0,060

Τι λογαριασμους πληρωνες στην ελπεντισον αν θες να μου πεις και σε πμ

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...