Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Καλησπερα,θελω να κανω μεταφορα του ρευματος στο ονομα μου,τωρα ειναι σε αλλο ονομα.Πηγα στη ΔΕΗ και μου ειπαν οτι θελουν 130€ εγγυηση.Δεν εχω ασχοληθει με αλλους παροχους και θελω να αλλαξω και να φυγω απο τη ΔΕΗ.Διαβασα λιγο το θεμα εδω και διαβαζω οτι καλο θα ειναι ο νεος παροχος να μπορει να παραγει την δικη του ενεργεια ωστε να μην εξαρταται απο αλλους για τις τιμες κλπ.Σκεφτομουν αρχικα για elpedison αλλα μια μερα επικοινωνησαν μαζι μου απο την protergia και μου προσφερουν συμβολαιο για 24μηνες με 2.25€ το μηνα παγιο και τις παρακατω χρεωσεις με εγγυηση 67€ αν πληρωνω μετρητοις ή χωρις παγιο αν πληρωνω με παγια εντολη.

 

http://prntscr.com/pji0ym

 

https://allazorevma.gr/compare/results?service=1

 

Τι προτεινεται εσεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://prnt.sc/pji0ym

 

Βάλε Ήρων. Με online αίτηση παίρνεις δώρο 50 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό και αν βάλεις πάγια εντολή δεν έχει εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Βάλε Ήρων. Με online αίτηση παίρνεις δώρο 50 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό και αν βάλεις πάγια εντολή δεν έχει εγγύηση.

 

Ο Ηρων εχει παγιο 4.50€ το μηνα ενω η protergia 2.25€ το μηνα για 24 μηνες που μαλλον ειναι τα 50€ του δωρου που σου δινουν;

 

Για ποιο προγραμμα λες;

Link to comment
Share on other sites

Ο Ηρων εχει παγιο 4.50€ το μηνα ενω η protergia 2.25€ το μηνα για 24 μηνες που μαλλον ειναι τα 50€ του δωρου που σου δινουν;

 

Για ποιο προγραμμα λες;

 

Νυχτερινό 24/7

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αφου εχει διπλο παγιο απο την protergia δεν υφισταται δωρο 50€ αφου τα πληρωνεις στο παγιο.

 

Απ' ότι βλέπω στο site της protergia δεν έχει πρόγραμμα με 0.065/KWh. Σε πιο πρόγραμμα αναφέρεσαι εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω στο site της protergia δεν έχει πρόγραμμα με 0.065/KWh. Σε πιο πρόγραμμα αναφέρεσαι εσύ;

 

Μου προτειναν τηλεφωνικα το προγραμμα της παρακατω φωτο.

 

https://prnt.sc/pji0ym

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα την υπηρεσία fixed της elpedison με 1,5€ το μήνα, ώστε να μην πληρώνω παραπάνω λόγω της ρήτρας. Πιστεύω αξίζει
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα την υπηρεσία fixed της elpedison με 1,5€ το μήνα, ώστε να μην πληρώνω παραπάνω λόγω της ρήτρας. Πιστεύω αξίζει

 

Καλά έκανες. Έξυπνη κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ να μετρήσει όταν έπρεπε να έρθει στο 4μηνο και έστειλε λάθος μέτρηση. Με χρέωσε 480 κιλοβατώρες παραπάνω. Τους παίρνω τηλέφωνο να έρθουν ξανά αφήνω τηλέφωνο όνομα και μετρητή θα με καλέσουν μου είπαν και εδώ και 2 μέρες δεν με παίρνει κανείς. Πήρα σήμερα ξανά και μου την είπαν κιόλας.

 

Δε γουστάρω να πληρώσω 480 κιλοβατώρες παραπάνω έτσι γιατί δεν βλέπει ένας υπάλληλος σωστά... Πως μπορώ να κινηθώ; που να παραπονεθω; δεν βρίσκω άκρη με αυτούς. Σκεφτείτε καίω 300-350 κιλοβατώρες το μήνα και με χρέωσαν ένα μήνα και... Παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ να μετρήσει όταν έπρεπε να έρθει στο 4μηνο και έστειλε λάθος μέτρηση. Με χρέωσε 480 κιλοβατώρες παραπάνω. Τους παίρνω τηλέφωνο να έρθουν ξανά αφήνω τηλέφωνο όνομα και μετρητή θα με καλέσουν μου είπαν και εδώ και 2 μέρες δεν με παίρνει κανείς. Πήρα σήμερα ξανά και μου την είπαν κιόλας.

 

 

 

Δε γουστάρω να πληρώσω 480 κιλοβατώρες παραπάνω έτσι γιατί δεν βλέπει ένας υπάλληλος σωστά... Πως μπορώ να κινηθώ; που να παραπονεθω; δεν βρίσκω άκρη με αυτούς. Σκεφτείτε καίω 300-350 κιλοβατώρες το μήνα και με χρέωσαν ένα μήνα και... Παραπάνω..

Ένα έχω να πω good luck, πολλές φορές απλα δεν βγάζεις άκρη, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να συνεχίσεις τα παράπονα, επόμενο βήμα περιλαμβάνει δικηγόρο
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ να μετρήσει όταν έπρεπε να έρθει στο 4μηνο και έστειλε λάθος μέτρηση. Με χρέωσε 480 κιλοβατώρες παραπάνω. Τους παίρνω τηλέφωνο να έρθουν ξανά αφήνω τηλέφωνο όνομα και μετρητή θα με καλέσουν μου είπαν και εδώ και 2 μέρες δεν με παίρνει κανείς. Πήρα σήμερα ξανά και μου την είπαν κιόλας.

 

 

 

Δε γουστάρω να πληρώσω 480 κιλοβατώρες παραπάνω έτσι γιατί δεν βλέπει ένας υπάλληλος σωστά... Πως μπορώ να κινηθώ; που να παραπονεθω; δεν βρίσκω άκρη με αυτούς. Σκεφτείτε καίω 300-350 κιλοβατώρες το μήνα και με χρέωσαν ένα μήνα και... Παραπάνω..

Κάνε μια αναφορά στον Συνήγορο του Καταναλωτή με κοινοποίηση στη ΡΑΕ. Περίμενε όμως λίγο γιατί πράγματι γίνεται χαμός, τα συνεργεία είναι λίγα και ο χρόνος ανταπόκρισης απροσδιόριστος...

 

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πληρώνω και το γλιτώνω στην επόμενη καταμέτρηση; γιατί ίσα που θα φτάσω στην μέτρηση που έδωσαν τώρα, στο επόμενο δίμηνο που θα έρθουν ξανά λόγω ΚΟΤ
Link to comment
Share on other sites

Οπότε πληρώνω και το γλιτώνω στην επόμενη καταμέτρηση; γιατί ίσα που θα φτάσω στην μέτρηση που έδωσαν τώρα, στο επόμενο δίμηνο που θα έρθουν ξανά λόγω ΚΟΤ
Μπα μην το λες θα μπορεί να σου ρίξουν ευθύνη ότι πειράξες τον μετρητή.. Λόγο ότι δεν θα συμβαδίζουν μετρήσεις (εχει γίνει ξανά)

Γνώμη μου τραβά το να λήθει τώρα γιατί αν γίνει αυτό που λέω εκεί να δεις αν θα ξεμολεξεις..

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα διορθωθεί στην επόμενη καταμέτρηση, ειδικά αν παραμένεις στον ίδιο Προμηθευτή. Για να καταγραφεί όμως το περιστατικό κάνε, όπως λέει και ο φίλος παραπάνω, κάτι από τώρα.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πληρώνω και το γλιτώνω στην επόμενη καταμέτρηση; γιατί ίσα που θα φτάσω στην μέτρηση που έδωσαν τώρα, στο επόμενο δίμηνο που θα έρθουν ξανά λόγω ΚΟΤ

 

θα σου στείλουν επιστολή ότι κλέβεις ρεύμα

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το λόγο ακριβώς ήθελα να το τελειώσω τώρα και να μη το πληρώσω. Έστειλα email συνήγορο καταναλωτή και στη ραε.. Η volterra λόγο του ότι είναι ΚΟΤ μου λέει δε μπορεί να επέμβει πρέπει να το διευθετήσει ο ΔΕΔΔΗΕ..
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το λόγο ακριβώς ήθελα να το τελειώσω τώρα και να μη το πληρώσω. Έστειλα email συνήγορο καταναλωτή και στη ραε.. Η volterra λόγο του ότι είναι ΚΟΤ μου λέει δε μπορεί να επέμβει πρέπει να το διευθετήσει ο ΔΕΔΔΗΕ..

Πας στο Δεδδηε της περιοχης σου με την ένδειξη που εχεις βγαλει φωτο κ και σου δίνουν χαρτι να συμπληρώσεις (με αριθμο πρωτοκολλου) για την λαθος καταμετρηση που εγινε.

"γραφεις την λαθος μετρηση του εκκαθαριστικου, και την σωστη που εχεις βγαλει φωτο ΚΑΙ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΕΙΣ."

Τέλος αυτο ηταν ολο.

 

"Ορισμένοι" πάροχοι , εχουν online το "εντυπο αμφισβήτησης μέτρησης". Το στελνεις στην εταιρεία κ αυτη το διαβιβάζει στο ΔΕΔΔΗΕ

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα

ξεκινησα κι εγω τη διαδικασια αλλαγης παροχου ,απο ΔΕΗ Γ1Ν(τριφασικο) οι τελευταιοι πεντε εκκαθαριστικοι ειναι οι εξης

απο 29/6/2017 εως 29/10/2017 Η 1156 Ν 461

απο30/10/2017 εως 26/2/2018 Η 1294 Ν 438

απο 27/2/2018 εως 27/6/2018 Η 1288 Ν 439

απο28/6/2018 εως 28/10/2018 Η 1145 Ν 490

ΑΠΟ 29/10/2018 εως 24/2/2019 Η 1322 Ν 420

......Αρα συνολο (για τον τελευταιο χρονο) ημερησιο Η 3755 νυχτερινο Ν 1349

ενας φιλος μου προτεινε το nrg4u....δε ξερω δε μου φαινεται και το πιο συμφερον ,σιγουρα θελω ηλεκτρονικη πληρωμη .καλο θαειναι να μπορω να στελνω κι εγω τη μετρηση ,να υπαρχει και καποια εφαρμογη ....

εσεις τι προτεινετε;; καθε βοηθεια και συμβουλη δεκτη

ευχαριστω Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ξεκινησα κι εγω τη διαδικασια αλλαγης παροχου ,απο ΔΕΗ Γ1Ν(τριφασικο) οι τελευταιοι πεντε εκκαθαριστικοι ειναι οι εξης

απο 29/6/2017 εως 29/10/2017 Η 1156 Ν 461

απο30/10/2017 εως 26/2/2018 Η 1294 Ν 438

απο 27/2/2018 εως 27/6/2018 Η 1288 Ν 439

απο28/6/2018 εως 28/10/2018 Η 1145 Ν 490

ΑΠΟ 29/10/2018 εως 24/2/2019 Η 1322 Ν 420

......Αρα συνολο (για τον τελευταιο χρονο) ημερησιο Η 3755 νυχτερινο Ν 1349

ενας φιλος μου προτεινε το nrg4u....δε ξερω δε μου φαινεται και το πιο συμφερον ,σιγουρα θελω ηλεκτρονικη πληρωμη .καλο θαειναι να μπορω να στελνω κι εγω τη μετρηση ,να υπαρχει και καποια εφαρμογη ....

εσεις τι προτεινετε;; καθε βοηθεια και συμβουλη δεκτη

ευχαριστω Γιαννης

 

https://allazorevma.gr/compare/current

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ξεκινησα κι εγω τη διαδικασια αλλαγης παροχου ,απο ΔΕΗ Γ1Ν(τριφασικο) οι τελευταιοι πεντε εκκαθαριστικοι ειναι οι εξης

απο 29/6/2017 εως 29/10/2017 Η 1156 Ν 461

απο30/10/2017 εως 26/2/2018 Η 1294 Ν 438

απο 27/2/2018 εως 27/6/2018 Η 1288 Ν 439

απο28/6/2018 εως 28/10/2018 Η 1145 Ν 490

ΑΠΟ 29/10/2018 εως 24/2/2019 Η 1322 Ν 420

......Αρα συνολο (για τον τελευταιο χρονο) ημερησιο Η 3755 νυχτερινο Ν 1349

ενας φιλος μου προτεινε το nrg4u....δε ξερω δε μου φαινεται και το πιο συμφερον ,σιγουρα θελω ηλεκτρονικη πληρωμη .καλο θαειναι να μπορω να στελνω κι εγω τη μετρηση ,να υπαρχει και καποια εφαρμογη ....

εσεις τι προτεινετε;; καθε βοηθεια και συμβουλη δεκτη

ευχαριστω Γιαννης

 

Για το οικονομικό κομμάτι δε μπορώ να σου πω ποιο σε συμφέρει, αλλά ηλεκτρονική πληρωμή, μηνιαίο εκκαθαριστικό λογαριασμό και εφαρμογή έχει η volterra

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα.Ειναι φυσιολογικο μετα απο 4,5 μηνες να μην εχει εκδοθει λογιαριασμος στη δεη;ειμαι καινουργιος στο διαμερισμα δηλαδη τον ιουνιο ενεργοποιηθηκε και περιμενω τον πρωτο λογαριασμο και ακομα δεν εχει εκδοθει.Τους πηρα και τηλ και μου λενε δεν εχει εκδοθει καποιος λογαριασμος;εχει καποιος εμπειρια απο κατι παρομοιο;
Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο. θα έλεγα να κάνεις μια επίσκεψη ή αν έχεις ηλεκτρονική πρόσβαση να δεις τι γίνεται.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με έχουν πάρει πολλες φορες τηλ για να πάω σε νέο πάροχο αλλά το σκέφτομαι κάθε φορά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...