Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω δυο γρήγορες ερωτήσεις στην... κοινότητα της LeEco αφού πήρατε φόρα και έχετε κι έλληνα προγραμματιστή. Αυτό τον καιρό εξετάζω τα πλεονεκτήματα μεταξύ Xiaomi και LeEco με τη δεύτερη να βαραίνει περισσότερο λόγω specs και τιμής.

 

1) Όσοι έχετε αγοράσει το Max 2 από geekbuing μπορείτε να πείτε για σιγουριά τι rom φορούσε, κινέζικη (μάλλον αυτή λόγω των ελληνικών που βλέπω, η 16s; ) ή ινδική;

 

2) Η rom που φτιάχνει ο CrisBal θα είναι συμβατή και με άλλες LeEco έστω με διαφορετικό Snap όπως πχ το Le Pro 3;

Link to comment
Share on other sites

Ενσωματώνεται στο firmware partition που είναι ο Bootloader.

Επίσης να ξέρετε ότι τα χ822 είναι παραγωγή για Unicom Comunications China με περισσότερες μπάντες LTE από τα χ820 /χ821/ και φυσικά καμία σχέση με τα χ826 USA. Αυτά.. ;)

 

Μπορεί να αντιστραφεί αυτό; Αν γίνει για παράδειγμα image του κινητού με κάποιον τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Και έχει και ποιο πολλα θέματα με το Fingerprint to x822

Όχι το fingerprint είναι καθαρά θέμα software έχει μία παραμετροποίηση το on board firmware της Ιndian όταν ενσωματώνεται στο λογισμικό και "χτυπάει" λόγω encryption τα security settings & fingerprint στο κινητό! Γι αυτό σας λέω όταν φύγετε από Indian FULL WIPE & Internal.

Tην έβαλα κι εγώ για δοκιμή και μετά από δύο restart δεν δούλευε το fingerprint. Γύρισα με adb fastboot πίσω στο εργοστασιακό firmware και σκοτώνει!

Να κάνω δυο γρήγορες ερωτήσεις στην... κοινότητα της LeEco αφού πήρατε φόρα και έχετε κι έλληνα προγραμματιστή. Αυτό τον καιρό εξετάζω τα πλεονεκτήματα μεταξύ Xiaomi και LeEco με τη δεύτερη να βαραίνει περισσότερο λόγω specs και τιμής.

1) Όσοι έχετε αγοράσει το Max 2 από geekbuing μπορείτε να πείτε για σιγουριά τι rom φορούσε, κινέζικη (μάλλον αυτή λόγω των ελληνικών που βλέπω, η 16s; ) ή ινδική;

2) Η rom που φτιάχνει ο CrisBal θα είναι συμβατή και με άλλες LeEco έστω με διαφορετικό Snap όπως πχ το Le Pro 3;

1.) Φοράει κινέζικη τροποποιημένη και συγκεκριμένα αυτή >> FEXCNFN5801607221S release-keys. Oπου βλέπεις να ξεκινάει με FGXOSOPχχχχχ είναι Indian.

2.) Όχι δεν θα είναι συμβατή γιατί κάθε ρομ έίναι για διαφορετικό firmware - hardware.

Μπορεί να αντιστραφεί αυτό; Αν γίνει για παράδειγμα image του κινητού με κάποιον τρόπο;

O μόνος τρόπος είναι πριν περάσεις την Indian να έχεις κάνει full partitions backup από adb shell και μετά να κάνεις επαναφορά από fastboot όλων των partitions.

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

O μόνος τρόπος είναι πριν περάσεις την Indian να έχεις κάνει full partitions backup από adb shell και μετά να κάνεις επαναφορά από fastboot όλων των partitions.

 

Δεν γίνεται να κάνω αυτή την διαδικασία από το κινητό; Γιατί δεν παίζει υπολογιστής με windows!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι το fingerprint είναι καθαρά θέμα software έχει μία παραμετροποίηση το on board firmware της Ιndian όταν ενσωματώνεται στο λογισμικό και "χτυπάει" λόγω encryption τα security settings & fingerprint στο κινητό! Γι αυτό σας λέω όταν φύγετε από Indian FULL WIPE & Internal.

Tην έβαλα κι εγώ για δοκιμή και μετά από δύο restart δεν δούλευε το fingerprint. Γύρισα με adb fastboot πίσω στο εργοστασιακό firmware και σκοτώνει!

 

1.) Φοράει κινέζικη τροποποιημένη και συγκεκριμένα αυτή >> FEXCNFN5801607221S release-keys. Oπου βλέπεις να ξεκινάει με FGXOSOPχχχχχ είναι Indian.

2.) Όχι δεν θα είναι συμβατή γιατί κάθε ρομ έίναι για διαφορετικό firmware - hardware.

 

O μόνος τρόπος είναι πριν περάσεις την Indian να έχεις κάνει full partitions backup από adb shell και μετά να κάνεις επαναφορά από fastboot όλων των partitions.

Pos tha girisi stin 16s me stock Exw perasmeno to 18s me trwd?

 

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μαζί σου 100% μετά από καμία 50 petitions που τους έστειλα το μόνο που απαντάνε είναι.. Υπομονή το επεξεργαζόμαστε.... :lol::lol:

 

[/color]

 

Καλησπέρα καλορίζικο. Κοίτα στην αρχική έχει οδηγίες για τα πάντα. Δεν χρειάζεται να ξεκλειδώσεις αφού ήρθε με την Multilanguage είναι ανοιχτός ήδη. Καμία ρομ δεν έχει Ελληνικά εκτός από την 18s που έχω φτιάξει πακέτο (κοίτα αρχική). Παρ όλα αυτά τσέκαρε με τον οδηγό πως. Η ινδικη είναι γρήγορη χωρίς Ελληνικά και με καλή διάρκεια μπαταρίας. Έχει encryption και όταν θα αποφασίσεις να φύγεις θέλει Full Wipe. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Γι αυτό την λένε κρυπτογράφηση.. Για να μην την κάνεις Backup! ;)

Υπομονή μέχρι να έρθει το καλώδιο να αρχίσω τα μαγειρέματα...

 

Μια ερώτηση βρε Χρήστο.

Δε γίνεται να κάνουμε κανένα μαγείρεμα με baseband από open source drivers της Qualcomm; H CM χρησιμοποιεί τα services της εργοστασιακής έκδοσης; Δε ξέρω, απλά ρωτάω :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει να αποχωριστεί το X822 του ας μου στείλει ένα pm

Δεν νομίζω να βρεις κανένα το κινητό έστω και με τα προβληματάκια του τα σπάει :)

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να βρεις κανένα το κινητό έστω και με τα προβληματάκια του τα σπάει :)

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Στο insomnia την προηγούμενη εβδομάδα είχε 2_3 που πουλούσαν το 4/32

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Είχα την ινδική 19S, την απεγκατεστησα χθες, πέρασα την 18S, full wipe, wipe to internal storage. Αφού δεν το κολλησα πάλι καλά! Παρατήρησα ότι στο twrp, βγάζει κόκκινα γράμματα,
Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι σε όλους!;)

Έτοιμη η 19s INDIAN με Ελληνικά σχεδόν παντού, debloated,rooted,dolby κλπ..κλπ...

Έσπασα την κρυπτογράφηση.(χεχεχεχε):lol::lol: και τώρα της κάνουμε ότι θέλουμε....:p

Τελειώνω μερικές εφαρμογές ακόμα και την ανεβάζω....:)

Πέιτε αν θέλετε κάτι extra...>> launcher,file manager κλπ

Για όποιον θέλει θα την αφήσω un rooted....:D

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι σε όλους!;)

Έτοιμη η 19s INDIAN με Ελληνικά σχεδόν παντού, debloated,rooted,dolby κλπ..κλπ...

Έσπασα την κρυπτογράφηση.(χεχεχεχε):lol::lol: και τώρα της κάνουμε ότι θέλουμε....:p

Τελειώνω μερικές εφαρμογές ακόμα και την ανεβάζω....:)

Πέιτε αν θέλετε κάτι extra...>> launcher,file manager κλπ

Για όποιον θέλει θα την αφήσω un rooted....:D

Να δουλεύει το fingerprint και να κρατά η μπαταρία.. Xaxaxaxaxaxaxaxaxa να σε καλά chris

 

Στάλθηκε από το Le X821 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι σε όλους!;)

Έτοιμη η 19s INDIAN με Ελληνικά σχεδόν παντού, debloated,rooted,dolby κλπ..κλπ...

Έσπασα την κρυπτογράφηση.(χεχεχεχε):lol::lol: και τώρα της κάνουμε ότι θέλουμε....:p

Τελειώνω μερικές εφαρμογές ακόμα και την ανεβάζω....:)

Πέιτε αν θέλετε κάτι extra...>> launcher,file manager κλπ

Για όποιον θέλει θα την αφήσω un rooted....:D

 

Σσσσσσωραίος Χριστάρα σε ευχαριστούμε πολύ! Αν μπορείς να βάλεις nova Launcher αν και εντάξει είναι κάτι που γίνεται και από μας και να κοιτάξεις τις κλίμακες κίνησης και animation να παραμένουν οι αλλαγές μετά από reboot, bug που δεν έχει διορθώσει ακόμα η leeco και δεν ξέρω αν γίνεται. Και κάτι τελευταίο που ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο,αν μπορεί να μεταφερθεί το menu γενικών ρυθμίσεων που είναι τώρα κάτω αριστερά στο capacitive button, στη γραμμή κατάστασης όπως παραδοσιακα είναι σε όλα τα υπόλοιπα ui των άλλων εταιρειών. Τέλος πάντων και τίποτα να μην κάνεις εγώ σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την όλη προσπάθεια! Να είσαι καλά και πάντα τέτοια

Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τελικά σε κάποια έκδοση της συσκευής ραδιόφωνο; πχ στο χ822. Κι αν εχει τύχει να περάσει κάποιος απο κωτσοβολο κι ειδε το Coolpad max, μπορει να συγκρινει το παχος των 2 συσκευων;; πραγματικά επαθα πλάκα με το Coolpad. Η οποία coolpad πλέον κατασκευάζει τα τηλέφωνα της leeco ως θυγατρική νομίζω. Ευχαριστώ

 

Coolpad 8675-W00 Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τελικά σε κάποια έκδοση της συσκευής ραδιόφωνο; πχ στο χ822..... πραγματικά επαθα πλάκα με το Coolpad. Η οποία coolpad πλέον κατασκευάζει τα τηλέφωνα της leeco ως θυγατρική νομίζω. Ευχαριστώ

Coolpad 8675-W00 Tapatalk

Ραδιόφωνο δεν υπάρχει αλλά είναι μία καλή ιδέα να του βάλω.....!!!:lol::lol::lol:

H LeEco αγόρασε την coolpad όντως και έβγαλε το Cool 1.. πολύ καλό κι αυτό....

Να δουλεύει το fingerprint και να κρατά η μπαταρία.. Xaxaxaxaxaxaxaxaxa να σε καλά chris

έβαλα conf.inf από China και σκοτώνει!! Μπαταρία 0,10% ανά ώρα σε sleep mode..;)

Σσσσσσωραίος Χριστάρα σε ευχαριστούμε πολύ! Αν μπορείς να βάλεις nova Launcher αν και εντάξει είναι κάτι που γίνεται και από μας και να κοιτάξεις τις κλίμακες κίνησης και animation.... Τέλος πάντων και τίποτα να μην κάνεις εγώ σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την όλη προσπάθεια! Να είσαι καλά και πάντα τέτοια

Zenui launcher and Nova Launcher prime>>> ok

Animation scale σε Ελληνικά και working>>ok

Settings στη μπάρα....:wacko::wacko::wacko:

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Chris ποτέ θα το ανεβάσεις; θα έχουμε αύριο δουλειά; θα θέλει wipe για να περαστεί πάνω από Indian;;

 

Στάλθηκε από το Le X821 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Chris ποτέ θα το ανεβάσεις; θα έχουμε αύριο δουλειά; θα θέλει wipe για να περαστεί πάνω από Indian;;

 

Στάλθηκε από το Le X821 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αααα εδώ θα τα χαλάσουμε.. Το καλό πράγμα αργεί να γίνει.. :lol::lol:

Από Τρίτη μάλλον θα την έχω τελειώσει γιατί έχω καμία 30αρια εφαρμογές ακόμα να μεταφράσω και να κάνω μερικά Tweaks για γρήγορη απόκριση CPU GPU.

Από Indian μπορείς μόνο με τα 2 Wipe και όλα σου τα αρχεία και οι εφαρμογές θα είναι στην θέση τους όπως τα άφησες! ;)edit Δεν μπορείς γιατί έχει encryption... Wipe all..

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Αααα εδώ θα τα χαλάσουμε.. Το καλό πράγμα αργεί να γίνει.. :lol::lol:

Από Τρίτη μάλλον θα την έχω τελειώσει γιατί έχω καμία 30αρια εφαρμογές ακόμα να μεταφράσω και να κάνω μερικά Tweaks για γρήγορη απόκριση CPU GPU.

Από Indian μπορείς μόνο με τα 2 Wipe και όλα σου τα αρχεία και οι εφαρμογές θα είναι στην θέση τους όπως τα άφησες! ;)edit Δεν μπορείς γιατί έχει encryption... Wipe all..

 

Ευγε! Κρατα τη οσο πιο stock γινεται, εξαλλου οποιος θελει να χωσει extra πραμα ας ειναι καλα το store. :p

Κατ Εμε δηλαδη παιξε stock τελειως (αλλο launcher σιγουρα ομως) και παιξε με τα tweaks σου +root.

Ασχετο το εχω ερωτευτει τοσο το ρημαδι που επεσε παραγγελια 6/64 (ξερω δεν ειναι καθολου value for money σε σχεση με το 4/32 αλλα το κινητο τα αξιζει και με το παραπανω.)

Edited by amdnikos
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι να παιδευεται να περναει διαφορα που βαζει ο καθενας απο το store και να βαραινει η ρομ?

Οσο πιο stock γινεται και να βγαλει οτι δεν βγαινει.. πχ live .. τα nova και τα αλλα βαζει οποιος θελει.. αυτη ειναι η γνωμη μου. Μην τρωει τις ωρες του ο ανθρωπος και δεν αρεσει και σε καποιους μετα..

 

Sent from my Le X821 using Tapatalk

Beelink BT1,Pipo M9pro, Meizu Mx3 , Nvidia Shield TV , Xiaomi Redmi Note 3 Pro SE , LeEco Le Max 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι να παιδευεται να περναει διαφορα που βαζει ο καθενας απο το store και να βαραινει η ρομ?

Οσο πιο stock γινεται και να βγαλει οτι δεν βγαινει.. πχ live .. τα nova και τα αλλα βαζει οποιος θελει.. αυτη ειναι η γνωμη μου. Μην τρωει τις ωρες του ο ανθρωπος και δεν αρεσει και σε καποιους μετα..

 

Sent from my Le X821 using Tapatalk

 

Το ιδιο λεμε βρε. :p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μέ όλους.. όσο πιο stock ,θα μείνει....:)

Να σας φτιαξω λίγο μέ CPU. κλπ

Screenshot_2016_11_26_17_36_12.jpg Screenshot_2016_11_26_17_35_55.jpg Screenshot_2016_11_26_17_44_23.jpg Screenshot_2016_11_26_17_47_18.jpg Screenshot_2016_11_26_17_36_03.jpg Screenshot_2016_11_26_17_51_32.jpg Screenshot_2016_11_26_17_57_17.jpg Screenshot_20161126_180046.jpg Screenshot_20161126_180019.jpg Screenshot_2016_11_26_18_07_55.jpg Screenshot_2016_11_26_18_08_07.jpg Screenshot_20161126_183509.jpg

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!ειμαι νεος εδω και θα ηθελα μια πληροφορια.

εχω δει αρκετα κινητα της letv τα οποια ειναι καταπληκτικα σε χαρακτηριστικα αλλα και σε τιμη.

ενα που με ενδιαφερει ειναι το le max 2 x820 .

το εχω δει στο geekbuying με 215 €.

βλεπω διαφορα reviews στο Youtube και μου αρεσει αρκετα.

ποια ειναι η γνωμη σας?

υπαρχει περιπτωση μετα την αγορα να αρχισει να λαγκαρει η τιποτα τετοιο?(νταξει με 4 gb ram και snapdragon 820 δεν νομιζω αλλα θελω να σιγουρευτω.)

υπαρχουν καποια προβληματα με το software εχω διαβασει σε σχεση με καμερα και δαχτυληκο αποτυπωμα.πως μπορουν να ξεπεραστουν σε περιπτωση που υπαρξουν αυτα τα προβληματα?

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!ειμαι νεος εδω και θα ηθελα μια πληροφορια.

εχω δει αρκετα κινητα της letv τα οποια ειναι καταπληκτικα σε χαρακτηριστικα αλλα και σε τιμη.

ενα που με ενδιαφερει ειναι το le max 2 x820 .

το εχω δει στο geekbuying με 215 €.

βλεπω διαφορα reviews στο Youtube και μου αρεσει αρκετα.

ποια ...!

Κοίτα πιο επάνω.. Ελληνική rom σε λίγες μέρες...;)

Παιδιά την δουλεύω 6 ώρες τώρα οι 3 με αναμμένη οθόνη βίντεο παιχνίδι κλπ μπαταρία από 82___68! Αποτύπωμα ως τώρα ακαριαία... Lag κανένα.. Κλίμακες κίνησης παραθύρων animation κλπ τσεκ μετά από 5 επανεκκινήσεις στο 0.5 εννοείται.Τελικα το encryption έκανε την ζημιά στο αποτύπωμα...Θα δείξει... Εντάξει βλέπω και κάποιες λάθος μεταφράσεις σιγά σιγά αλλά δέν βαριέσαι... Σκοτώνει!

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα πιο επάνω.. Ελληνική rom σε λίγες μέρες...;)

Παιδιά την δουλεύω 6 ώρες τώρα οι 3 με αναμμένη οθόνη βίντεο παιχνίδι κλπ μπαταρία από 82___68! Αποτύπωμα ως τώρα ακαριαία... Lag κανένα.. Κλίμακες κίνησης παραθύρων animation κλπ τσεκ μετά από 5 επανεκκινήσεις στο 0.5 εννοείται.Τελικα το encryption έκανε την ζημιά στο αποτύπωμα...Θα δείξει...

Αντε τρελανε μας! Στο θεμα του fingerprint δεν το δεχομαι. :p

Εχω x822 και απο τη πρωτη μερα πιστα 19s. Το δαχτυλικο δουλευει οπως πρεπει απλα. Ακαριαια και δε χανει ποτε ακομα και αν το πατησω ακρες. Αν δεν ειναι user error τοτε σημαινει οτι απλα εχει αστοχια σε πολλες συσκευες. Οτι και να περασα απο rom το δαχτυλικο απτυπωμα ειχε παντα την ιδια αποκριση. Δηλαδη τελεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...