Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εβαλα την 19s Indian και δεν έχει ελληνικά..δεν έχει? Νόμιζα ότι είχε..

 

Καμμιά ρομ δεν έχει εκτός από του cuoco 92 17s, 18s.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχω πρόβλημα με το Gmail. Winbank δεν χρησιμοποιώ. Το κινητό δεν μου κάνει καλύμματα ούτε σε βαριές σελίδες και εφαρμογές. Το fingerprint και η μπαταρία είναι τα θέματα μου.

 

Στάλθηκε από το MXIII-G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γύρνα σε 16s me stock recovery Και ένα battery optimizer και θα είσαι κομπλέ. Μετά πέρνα την Official 18s και θα δουλέυουν όλα.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις πάρει και παίζει? Αυτό τουλάχιστον λέει Letv phones http://www.ebay.com.au/itm/311709270189

 

Βρε αστο να λεει οτι θελει. :lol:

Εδω και κανα μηνα το εχω και παιζω backup μεχρι και σε εξωτερικο σκληρο 500gb. :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Παρακολουθώ το θέμα εδώ και καμιά εβδομάδα περίπου αλλά δεν έχω βρει χρονο να γράψω. Είναι κάτοχος του κινητού μας εδώ και καμποσους μήνες, το παρέλαβα χωρίς επέμβαση από το κινεζομαγαζο και σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος από το hardware του κινητού. Το αρχικο αλλαγμα του tarp και ρουταρισμα το έχει κάνει φίλος γιατί δεν έχω υπολογιστή windows οπότε από fastboot και τα συναφή εμπειρία σχεδόν μηδενική!

Έχω ξεκινήσει από την 14s και τώρα βρίσκομαι στην revolution 19s Indian από Steve Mars.

Το fingerprint στην αρχή ήταν γ.τ.π. και έφτιαχνε συνεχως με τις αναβαθμίσεις.

Προέρχομαι από MIUI λειτουργικό οπότε μπορώ να πω πως για τόσο μικρό χρονικό διάστημα ζωής του λειτουργικού μας είναι ένα από τα καλύτερα λειτουργικά αλλά σαφώς οχι το καλύτερο...μην ξεχνάμε όμως όπως είπα και το ότι ή εταιρεία έχει το λειτουργικό για πόσο;2-3 χρονια;

Έχω βάλει όλες τις κινεζικες, την Indian που φοραω τώρα, MIUI v8, mokee, cm13. Ή Indian για κάποιο λόγο μου τρώει απίστευτα πολύ μπαταρία ( system service και Android OS καταναλώνουν περίπου 40%) αλλά περιμένω την ελληνική του Chris για να αλλάξω πάλι τωρα.

Όσον αφορά το θέμα USB φλασακι και twrp, έχω έναν απλό adapter γωνιακό και ένα φλασακι Sandisk extreme και δουλεύει αέρα. Twrp 3.0.2-1 αν θυμαμαι καλα. Απλά θέλει όταν πας για install να κάνεις mount γιατί το βλέπει μεν αλλά στην αρχή χωρίς να βλέπει την χωρητικότητα (το εμφανίζει με 0 byte πριν το mount).

Ελπίζω να μην κουρασα με το μακροσκελές post...και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους μοιράζονται τις πληροφορίες μαζί μας!!

Link to comment
Share on other sites

προσοχή πρέπει να είναι USB 2.0 Female σε USB 3.1 type C Male !

Το παραπάνω σε USB 3.0 το έχω και δουλεύει άψογα αλλά στο ΖUΚ Ζ2 pro!

Υ.Γ. Αφού είσαι έτοιμος..αύριο ή μεθαύριο η αναβάθμιση μας.....Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Καμμιά ρομ δεν έχει εκτός από του cuoco 92 17s, 18s.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Γύρνα σε 16s me stock recovery Και ένα battery optimizer και θα είσαι κομπλέ. Μετά πέρνα την Official 18s και θα δουλέυουν όλα.

 

Βοήθεια,,, πέρασα την indian και γυρισα πίσω δεν είχε ελληνικά.δεν το ήξερα.μπαινω recovery μου βγάζει mount απο κάτω enter password ,και το παρακαμπτω με cancel.

Κάνω wipe ola μου βγάζει failed, με τα πολλά καταφέρω κάνω το wipe και δεν βλέπει το recovery to pc για να πέρασα κινεζική ροομ

Παρακαλώ βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αυτο:

https://www.amazon.com/Valueline-USB-3-0-Male-VLCP61710B02/dp/B017WSHNNE

Και δουλευει τελεια

 

Sent from my Le X821 using Tapatalk

Beelink BT1,Pipo M9pro, Meizu Mx3 , Nvidia Shield TV , Xiaomi Redmi Note 3 Pro SE , LeEco Le Max 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.gizmochina.com/2016/11/20/leeco-x820-max-2-super-unbrick-guide/ , δεν το έχω δουλέψει,, αν αποτύχουν όλα!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Έβαλα twrp μοκεε ρομ αλλά θέλω να βάλω 18s η ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή από μπαταρία πως βάζω στοκ ρικοβερυ;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στη θέση σου, θα έκανα full wipe, dalvik, cache, data, system, και μετά reboot to recovery, kai install tin official rom. Όσες φορές το έκανα, πέρασα stock recovery. Πάρε γνώμες από τα παιδιά, πριν κάνεις οτιδήποτε.
Link to comment
Share on other sites

Αν περάσω άλλο twrp θα συνεχίσει το ίδιο να μην βλέπει το pc το κινητό?

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι! Δεν το έβλεπε.. Πιθανόν να φταίνε οι drivers.. Θα το σενιαρω από αύριο γιατί έχω και 3 ρομ να δοκιμάσω. Πάντως η Indian με το encryption και τα κολπα μου την έσπασε.. :mad:

Σε μια φάση δεν επερνε δικαιώματα ούτε το Recovery να δει την internal storage! :wacko:

Εντάξει όλα καλά τώρα με μαμίσια ρομ πίσω και Recovery.

Των φρονίμων τα παιδιά... ;)

Και ιδού το συμβατό usb adapter για Le Max 2 X820 /x822 με usb 3.0-3.1 Interface

IMG_20160604_204659.jpg

 

Πως το έκανες πες μου να το κάνω και εγώ μπας και δει το storage στο twrp

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αυτο:

https://www.amazon.com/Valueline-USB-3-0-Male-VLCP61710B02/dp/B017WSHNNE

Και δουλευει τελεια

 

Sent from my Le X821 using Tapatalk

 

Πήγα στον Γερμανό, και πήρα καλώδιο usb otg 5 euro.

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσω άλλο twrp θα συνεχίσει το ίδιο να μην βλέπει το pc το κινητό?

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πως το έκανες πες μου να το κάνω και εγώ μπας και δει το storage στο twrp

 

Δεν μπορείς να το κάνεις αν δεν είχες πάρει fastboot images εσωτερικά του κινητού πριν κάνεις οτιδήποτε. Αν μπορέσω θα δοκιμάσω να τραβήξω πάλι το Stock recovery & image να τα ανεβάσω να τα έχουμε όλοι.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Το USB OTG δεν χρειάζεται να είναι USB 2.0. Με USB 3.0 μία χαρά δουλεύει, αρκεί να προσέξετε στην περιγράφει να αναγράφει πως είναι και για data γιατί οι φίλοι μας οι κινέζοι δεν το γράφουν πάντα και μερικές φορές είναι μόνο για φόρτιση. Πιστεύω πως παίζει ρόλο ή έκδοση του twrp εν τέλει.
Link to comment
Share on other sites

@athanasios1112 όταν κανείς γουαηπ δεν διαγράφετε το twrp

 

Είχα παλιά περάσει, cuoco, mokee,,, από την εμπειρία μου, με το wipe,, δεν διαγράφεται το twrp,,,, εγώ περνουσα official rom, και έτσι είχα stock recovery.. Ρώτα και τα παιδιά εδώ στο site!! Μην ξεχάσεις να κάνει reboot to recovery, για να λειτουργήσει καλά το twrp.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να το κάνεις αν δεν είχες πάρει fastboot images εσωτερικά του κινητού πριν κάνεις οτιδήποτε. Αν μπορέσω θα δοκιμάσω να τραβήξω πάλι το Stock recovery & image να τα ανεβάσω να τα έχουμε όλοι.

 

Δηλαδή δεν μπορώ να κάνω τίποτα? Δεν διάβασα εδώ μέσα να λέει κάποιος για αυτήν την πιθανότητα να μην βλέπει το pc το κινητό αν θες να φύγεις από indian ....τι ήθελα και την έβαλα.παει το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Το twrp δεν σβηνεται πέρνοντας custom Roms. Μία φορά σβήστηκε περνοντας μία official. Από εκεί και έπειτα πριν περασω μία άλλη ρομ, κάνω full wipe ακόμα και internal storage ( με το δεδομένο πως διαβάζει USB OTG) , έπειτα reboot σε recovery, swipe ωστε να επιστρέψω τις αλλαγές στο twrp και να εμποδίσει την αλλαγή του recovery απο την εγκατάσταση κάποιας ρομ και έπειτα την εγκατάσταση της νέας ρομ από το στικακι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρέα... Έχω το τηλέφωνο x820 σχεδόν 2 μήνες και παρακολουθώ τις αναρτήσεις εδώ μέσα από την σελίδα 70 αν δεν κάνω λάθος... Χαίρομαι βασικά γιατί βλέπω ότι συνεχώς και μπαίνουν νέοι παίχτες με γνώσεις για να μαθαίνουμε και μεις οι αδαεις... Όπως και να χει ένα μεγάλο μπράβο στον crisbal για την προσπάθεια του... Η αλήθεια είναι πως δισταζω να αλλάξω την αρχική multi που το πήρα απλά περιμένοντας τον Χρήστο να κάνει την ελληνική μας... Δύο παρατηρήσεις για την μικρή μας κοινότητα... Καταρχήν γιατί δεν κάνουμε ένα blog τύπου xiaomi-miui.gr? Και δεύτερον μόλις ο crisbal παίξει την ρομ αυτό που θα ήθελα εγώ είναι ένα flashtool... Αυτά και συγνώμη για την φλυαρια παίδες... :cool:
samsung s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Το USB OTG δεν χρειάζεται να είναι USB 2.0. Με USB 3.0 μία χαρά δουλεύει, αρκεί να προσέξετε στην περιγράφει να αναγράφει πως είναι και για data γιατί οι φίλοι μας οι κινέζοι δεν το γράφουν πάντα και μερικές φορές είναι μόνο για φόρτιση. Πιστεύω πως παίζει ρόλο ή έκδοση του twrp εν τέλει.

 

Όταν είχα την ρομ cuoco, twrp cuoco, se recovery mode δεν έβλεπε το στικακι usb. Με official twrp ( και με το καλώδιο usb otg, που πρέπει να είναι data, όχι μόνο φόρτισης) έβλεπε το στικακι, και περνουσα διάφορες ρομ, χωρίς να τις γράψω μέσα στο κινητό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να περάσω οφφισιαλ με twrp δηλαδή αφού το κάνω ρεβοοτ στο ρικοβερυ;

 

Όπως στο έγραψα, καλύτερα μην κάνεις wipe to internal storage, θα σβήσει όλη την μνήμη, εκτός αν έχεις τις γνώσεις. Σαν συμπέρασμα: ή γνώμη μου: Αν περάσει official rom, αφού κάνεις full wipe, kai install official rom, θα έχει stock recovery. Ρώτησε τα παιδιά εδώ,. Εγώ αυτό έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δει πως διαβάζει το USB στικακι τότε μπορεί να κάνει wipe ακόμα και το internal storage , μετά reboot σε recovery και εγκατάσταση από το στικακι.
Link to comment
Share on other sites

2

Όπως στο έγραψα, καλύτερα μην κάνεις wipe to internal storage, θα σβήσει όλη την μνήμη, εκτός αν έχεις τις γνώσεις. Σαν συμπέρασμα: ή γνώμη μου: Αν περάσει official rom, αφού κάνεις full wipe, kai install official rom, θα έχει stock recovery. Ρώτησε τα παιδιά εδώ,. Εγώ αυτό έκανα.

 

Μπορούμε να κάνουμε Full Wipe & internal οταν:

1. Έχουμε usb που το βλέπει το κινητό στο Recovery οπότε φλασάρουμε απευθείας από αυτό

2. Όταν έχει σωστούς drivers το Pc και βλέπει την εσωτερικη internal του κινητού όταν είμαστε στο TWRP recovery.

3. Το Stock recovery χάνεται όταν περάσουμε το twrp recovery.

Σε κάθε άλλη περίπτωση, ΔΕΝ κάνουμε Full Wipe γιατί θα χαθεί η όποια ρομ έχουμε μέσα και δεν θα μπορούμε να μπούμε στο σύστημα (αφού θα έχει σβήσει) να βάλουμε άλλη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δει πως διαβάζει το USB στικακι τότε μπορεί να κάνει wipe ακόμα και το internal storage , μετά reboot σε recovery και εγκατάσταση από το στικακι.

 

Σωστά! Πάντα reboot to recovery Όταν σβήνουμε και την Internal για να δει σωστά το αρχείο της rom και μετά φλασάρισμα. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα στην παρέα... Δύο παρατηρήσεις για την μικρή μας κοινότητα... Καταρχήν γιατί δεν κάνουμε ένα blog τύπου xiaomi-miui.gr? Και δεύτερον μόλις ο crisbal παίξει την ρομ αυτό που θα ήθελα εγώ είναι ένα flashtool... Αυτά και συγνώμη για την φλυαρια παίδες... :cool:

 

1. Flash tool δεν χρειάζεται γιατί μπορείς με εντολές fastboot να κάνεις τα πάντα! Θα φτιάξω έναν οδηγό και για αυτό κάποια στιγμή. Δείτε εδώ πως παίρνουμε ότι θέλουμε μέσα από το κινητό με εντολές fastboot και ας μην έχουμε φλασακι

2. Blog δεν χρειάζεται να κάνουμε. Ότι νέο βγαίνει και μαθαίνουμε θα μπαίνει στην αρχική σελίδα, όπως και οι οδηγοί.

Edited by CrisBal

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Cris τη μεταφρασμένη rom που φτιάχνεις είναι η 19s ή 19dev; Επειδή είμαι άχρηστος εγώ που έχω 19s θα χρειαστώ σε κάθε περίπτωση να σβήσω την internal?

 

Sent from my Le X821 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Cris τη μεταφρασμένη rom που φτιάχνεις είναι η 19s ή 19dev; Επειδή είμαι άχρηστος εγώ που έχω 19s θα χρειαστώ σε κάθε περίπτωση να σβήσω την internal?

 

Sent from my Le X821 using Tapatalk

 

19s είναι μία. Ιndian.. Dev ονομάζεται επειδή την δουλεύουν οι developers.

Όχι θα κάνεις μόνο Wipe ART_ dalvic cache & cache. Και δεν θα χάσεις τίποτα από εφαρμογές, αρχεία, φωτογραφίες κλπ.

Θα την δώσω μόνο όταν βγάλω τελείως από τον Kernel το encryption που έχει για να μην μας κάνει κόλπα! ;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Cris καλημέρα.χτες παρέλαβα ίδιο ακριβώς κινητό με το δικο σου,εκανα όλα αυτά που δεν έπρεπε να κανω και τώρα το pc δεν βλέπει το κινητό με τιποτα,εκανα wipe ta πάντα για να ξαναγύρισε σε china.ε παθα αυτό που επαθες χτες, usb otg δεν έχω και ούτε ξέρω από τέτοια.γινεται να σου το στείλω να το κάνεις? Έχω απελπιστη εντελώς.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...